Profile cover photo
Profile photo
فیروز سیاح
2 followers
2 followers
About
Posts

Post has shared content
Originally shared by ****
کوچه‌باغ‌هايي که طعم سيب دارد

لذت بودن در منطقه‌اي خوش آب و هوا، غارنوردي، تماشاي روستايي زيبا و سرسبز از بام يک کوه و رد شدن از ميان درختان سيب را مي‌توان در همين حوالي پايتخت و در روستاي هرانده و غار بورنيک تجربه کرد.
غار بورنيک روستاي هرانده در ۱۲۰ کيلومتري شرق شهر تهران و ۱۲ کيلومتري جنوب غربي شهر فيروزکوه قرار دارد. براي رفتن به اين غار غير از خودروي شخصي که تقريبا يک ساعت و نيم زمان مي‌برد، مي‌توان در تورهاي گردشگري يک روزه دفاتر خدمات مسافرتي هم ثبت نام کرد و با يک گروه از گردشگران به اين منطقه ديدني رفت.
بورنيک يا بارنيک يعني محل امن خوب که اسم پرمعنايي براي غار به علت موقعيت خاص قرارگيري آن است. اين غار محل امني براي زندگي و پناه گرفتن بوده و شايد خيلي از گردشگراني که فقط به روستاي هرانده مي‌روند و اطلاعي از وجود غار ندارند، نمي‌دانند که موقعيت جغرافيايي اين غار دقيقا کجاست چون دهانه آن از ديد عموم مردم پنهان است.
با اين حال وقتي وارد روستا مي‌شوي، يک تابلوي بزرگ راه ورود به غار را نشان داده است البته بايد حدود سه ساعت راه ميان روستا و فضاهاي سرسبز و باغ‌هاي سيب را طي کني و از کنار رودخانه بزرگي رد شوي. در ميانه راه تابلوي دهکده گردشگري آسمان هفتم را مي‌توان ديد که داخل باغ سيب تخت و وسايل پذيرايي و حتي آتش براي درست کردن غذا آماده کرده است. در آنجا محلي ها براي گردشگران غذا درست مي‌کنند تا وقتي که غار برمي‌گردند سفارششان آماده باشد.
در اين دهکده يا رستوران محلي يک پرس جوجه کباب را با نان و گوجه‌اش مي‌توان ۱۵ هزار تومان خريد و به رايگان از درختان سيبش، سوغات روستاي هرانده را چيد و با خود برد. در ميان درختان سيب گاهي مي توان درخت گردو را هم پيدا کرد که هنوز گردشگران آن را از ميوه خالي نکرده اند.
بسياري از گردشگران ترجيح مي‌دهند از باغات سيبي که در سر راهشان است، تا زماني که از مالک اجازه نگرفته اند ميوه اي نچينند. به همين دليل مي‌توان درختاني را ديد که سرشان را از فنس هاي باغ بيرون کشيده اند و زيبايي شان را به رخ گردشگران مي‌کشانند.
مسير زيباي روستاي هرانده تا غار بورنيک پر است از باغات سيب. درختاني که سيب قرمز دارند در کنار درختاني با سيب‌هاي سفيد. اگر بهار به اين منطقه برويد که با شکوفه‌هاي انبوه سيب مواجه مي‌شويد، در تابستان با ميوه‌هاي سيب و در پاييز با دنياي هزار رنگ.
يکي از اين مناطق هزار رنگ مناطقي است که درختان و شاخه‌هايشان در لابه لاي هم گير کرده‌اند و اجازه تابش آفتاب را به زمين نمي‌دهند آنجاست که مي توان از تونلي سبز رنگ رد شد.
در اين ميان تنها يک باغچه از گل‌هاي داوودي را مي‌توان ديد که هنوز زنده است. روستاي هرانده را بيشتر به دليل پرورش گل‌هاي داوودي‌اش مي‌شناختند اما اکنون از ميان همه مزارع پرورش گلش، تنها يک مزرعه باقي مانده است.
بقيه اهالي روستا ترجيح مي‌دهند که به جاي گل، سيب بکارند چون هم سودش بيشتر است و هم دردسرش کمتر. آنها شاخه گل‌هاي داوودي را هر کدام ۴۰ تومان مي فروختند اما در تهران اين شاخه ها ۳ هزار تومان قيمت داشت بنابراين براي مزرعه دارد صرف نمي کرد که گل بکارد. همين شد که اکنون باغ‌هاي سيب در اين منطقه بيشتر شده‌اند. گاهي مالک باغ محصول باغش را چندان ميليون تومان اجاره مي دهد. اين کار باعث شده تا همه مزرعه گل را به باغ سيب تغيير دهند.
قبل از طي شدن روستاي هرانده و باغ هاي سيب، مي توان درختاني را ديد که سرهاشان بريده، در فضاي بزرگي که دور تادورش زماني درختان تنومنده بوده، قرار است ساختماني ساخته شود و فضاي بکر منطقه را برهم زند.
کمي بالاتر از تپه‌اي بزرگ که در مسير راه قرار دارد، مي توان نشست و منظره روستا را از بام آن ديد. در مسير رفتن تا غار بورنيک بايد بلد باشي از کدام مسير «مال رو» عبور کني. تپه نوردي هم جاذبه اي است که مي توان آن را به روستاي هرانده اضافه کرد.
دهانه غار را تا بالا نمي‌توان ديد. همانجا وارد محيطي مي‌شوي که به اصطلاح به آن دهانه غار مي گويند. پس از آن پله‌هايي دست سازي از سنگ را مي‌بيني که دور تا دورش را طناب کشيده اند تا گردشگران به آن جا راه پيدا کنند.
دهانه غار به ابعاد ۱۰ در ۱۵ متر و بلندي ۶ متر در ارتفاع ۱۹۵۰ متري سطح دريا قرار دارد. غار از ۳ تالار عظيم تاقديسي تشکيل شده که در سقف هر کدام، شکاف (گسل) اوليه غار بخوبي نمايان است.
تالار اول يا تالار بيروني محوطه بزرگي و با سنگچين کردن کف شيب دار در گذشته، دو ايوان که با يکديگر ۲ متر اختلاف ارتفاع دارند بوجود آمده است. اين تالار سکونتگاه اصلي غار بوده و وجود آثاري مانند سفال‌هاي شکسته از دوره هاي تاريخي مختلف در آن، نشان دهنده آن است که از مراکز اصلي زيست انسانهاي غارنشين به بعد بوده است.
وقتي داخل غار شدي حس خوب سکوت و شنيدن صداي چک چک آب را از ميان سنگ هاي غار حس کن. آن وقت است که اگر نورهاي اضافي را خاموش کني مي تواني تفاوت ميان تاريکي و ظلمت را حس کني.
اين غار راههايي دارد که به آن گربه رو مي‌گويند و بايد بلد باشي که چطور از آن بگذري. با اين حال جواد نظام دوست، از غارنوردان حرفه‌اي که تا همين چند وقت پيش رياست هيات مديره انجمن غار و غارشناسي ايران را بر عهده داشت به خبرنگار مهر مي گويد: اين غار از لحاظ درجه بندي جزو غارهاي درجه دو محسوب مي‌شود و چهار سال پيش توسط يک غارنورد اتريشي نقشه برداري شد و توانست ۴ هزار و ۶۰۰ متر از آن را نقشه برداري کند.
وي افزود: به همين دليل اين غار جزو غارهاي طولاني قرار گرفته است. اما در مستندات چنگيز شيخلي يکي از پيشکسوتان غارنوردي مشخص است که او در سال ۴۲ به اين غار رفته است اما معمولا غارها توسط مردم بومي و روستايي کشف مي‌شود.
نظام دوست مي‌گويد که کارگروه غار فدراسيون کوهنوردي کشور نيز با توجه به شرايطي که اين غار دارد، گاهي کارگاه آموزشي خود را در اين مکان برگزار مي‌کند. همچنين از آنجا که شرايط دسترسي به غار مناسب است، مي‌تواند محلي براي گردش عموم مردم باشد به شرطي که محيط زيست آن را حفظ کنند.
در اين روستا کمتر مي توان زباله ديد. زباله‌هايي که باعث شود تا خاطر گردشگران آزرده شود. مردم اين روستا زباله‌هايشان را در محل زندگي و باغ خود نمي‌ريزند. گردشگران هم وقتي که مي‌بينند اين روستا و فضاي سبزش تميز است، آن را خراب نمي‌کنند. بهتر است قبل از رفتن کيسه‌اي مخصوص زباله برداشت و بعد از بيرون آمدن از روستا آن را به سطل هاي مخصوص تفکيک زباله سپرد.
مردم روستاي هرانده به روستا و گردشگران و غار بورنيک احترام مي‌گذارند و مي‌خواهند اين روستا براي هميشه زيبا بماند حتي اگر برخي سودجويان بخواهند زيبايي آن را با ساخت و ساز و چيدن بلوک‌هاي سيماني روي هم از بين ببرند. با اين حال مي‌توان باز هم بوي سيب را از اين روستا شنيد.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded