Profile cover photo
Profile photo
Skimondo
25 followers
25 followers
About
Skimondo's posts

Post has attachment
Narty + silnik od kosiarki + śmigło = ?

Siergiej Khwalin do stworzenia swojego wynalazku wykorzystał silnik od kosiarki, samodzielnie sporządzone śmigło, kilka części od paralotni, no i narty. Zobaczcie, co z tego wyszło.
Plecak do odrzutowego narciarstwa waży 15 kilogramów i pozwala rozwinąć prędkość do 40 km/h. Siergiej wierzy, że jego nowy środek transportu będzie mógł służyć do wielu rzeczy. Na razie sprawdził się jako świetny instrument do grania na nosie marzącym o ciszy sąsiadom.

#‎nartygdansk‬
‪#‎nartytrojmiasto‬
‪#‎snowboardgdansk‬
‪#‎snowboardtrojmiasto‬

http://skimondo.pl/

Poniżej link do video:

https://youtu.be/5ebBOlH-ZxY

Post has attachment
Podstawy jazdy na snowboardzie.

Jazda na snowboardzie jest niezwykle przyjemna, jeśli tylko nauczymy się korzystać z tego sprzętu. Początki mogą być trudne, bo albo zorientujesz się, o co we wszystkim chodzi i dojedziesz szczęśliwie na dół, albo zaliczysz setki upadków, które mogą mieć nieszczęśliwe skutki dla twojego zdrowia. Dlatego też przede wszystkim powinieneś nauczyć się upadać i wstawać, dokładnie jak w codziennym życiu. 

W trakcie „stawiania pierwszych kroków” na desce warto rozważyć wynajęcie instruktora i niestety, ale również znaleźć dobre ubezpieczenie, które może okazać się także przydatne. Wartościowe będą także porady znajomych bardziej doświadczonych w tej dziedzinie i życzliwych użytkowników stoku, a takich naprawdę nie brakuje.

Na początku warto w domu „na sucho” poćwiczyć podnoszenie się. Pozwoli to szybciej opanować sztukę wstawania na stoku. Gdy poderwanie się ze śniegu nie sprawia Ci już większych problemów, możesz przejść do następnego kroku. Polega on na złapaniu odpowiedniego balansu na desce i stabilnego zsuwania się ze stoku ze snowboardem skierowanym prostopadle do stoku. Stabilna pozycja na desce opiera się na lekko ugiętych i rozluźnionych kolanach, przesunięciu środka ciężkości w zależności od pozycji zjazdowej.

Aby przejść do nauki jazdy ze snowboardem skierowanym przodem do kierunku jazdy przede wszystkim powinieneś umieć trzymać się prostopadle do stoku. To wygląda na łatwe, ale tylko z pozoru. Kontrola nad rozpędzoną deską z naszym ciałem, to technika dla odważnych, dlatego też warto opanować podstawowe zasady.

Podczas nauki jazdy przydatne będą ochraniacze szczególnie na kolana, nadgarstki i pośladki oraz nieprzemakalny strój, ponieważ sporo czasu spędzisz na śniegu siedząc lub klęcząc.

Pomimo wielu początkowych niedogodności to jazda na snowboardzie jest naprawdę przyjemna i daje wiele radości. Nie zrażaj się na początku do deski, zapewniamy, że później nie będziesz żałować.

#‎nartygdansk‬
‪#‎nartytrojmiasto‬
‪#‎snowboardgdansk‬
‪#‎snowboardtrojmiasto‬

http://skimondo.pl/
Photo

Post has attachment
Prawda czy mit?

Pomimo, że sezon narciarski mamy za sobą to jednak warto wyjaśnić kilka mitów związanych ze snowboardem. Lecz zacznijmy od początku.

Jeszcze kilkanaście lat temu na stokach narciarskich królowały tylko i wyłącznie narty. Porządek który trwał od dziesięcioleci został naruszony wraz z pojawieniem się na stokach desek snowboardowych. Wielu na początku się to nie spodobało, ponieważ uważano że na deskach jeżdżą tzw. młodzi gniewni. W związku z czym powstało wiele nieprawdziwych mitów które przyszedł najwyższy czas obalić.

Przede wszystkim na desce snowboardowej jeździć każdy niezależnie od wieku i swoich poglądów. Jazda na snowboardzie daje tyle samo a może i nawet więcej radości co szusowanie na nartach. Wiele osób twierdzi, że jazda na snowboardzie jest niebezpieczna. Odpowiadamy: bezpieczniejsza jest niż jazda na nartach. Przede wszystkim w przypadku snowboardu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo że doznamy kontuzji kolan bądź kostki. Wynika to z tego ze w przeciwieństwie do nart, do deski snowboardowej obie nogi są sztywno przymocowane co zapewnia im stabilizację. Nie zaprzeczymy, że według badań statystycznych więcej wypadków jest z udziałem snowboardzistów, ale wynika to z faktu, że jazda na snowboardzie jest bardziej dynamiczna można powiedzieć że czasem nawet brawurowa.

Kolejnym mitem do obalenia jest nauka jazdy na desce. Owszem początkujący snowboardzista ląduje częściej na śniegu niż narciarz o podobnych umiejętnościach. Lecz w późniejszych etapach nauki prędzej dojdzie do perfekcyjnej jazdy niż jego kolega na nartach. Nieprawdą jest również, że jazda na desce jest niewygodna. Tłumaczone jest to tym, że snowboardziści dość często się przewracają korzystając z wyciągów orczykowych a także w trakcie zsiadania z krzesełka. Prawdopodobnie tak jest lecz wszystkiego trzeba się po kolei nauczyć i wyćwiczyć a nic nie sprawi nam trudności.

#‎nartygdansk‬
‪#‎nartytrojmiasto‬
‪#‎snowboardgdansk‬
‪#‎snowboardtrojmiasto‬

http://skimondo.pl/
Photo

Post has attachment
Aktywne lato.

Okres zimowy mamy już za sobą a jeździć na nartach możemy jedynie za granicą, wysoko w górach. Teraz, gdy nie uprawiamy narciarstwa dobrze będzie, jeśli znajdziemy sobie taką dyscyplinę sportową, którą będziemy uprawiać w okresie letnim. Pomoże nam to nie rezygnować całkowicie z ruchu a także będziemy mieli dobrą kondycję w przyszłym sezonie, a to jest bardzo ważne.

Zarówno wiosna, lato jak i jesień to pory, w których możemy aktywnie i różnorodnie wykorzystać czas w ogóle się nie nudząc. Jeśli dla kogoś jazda na nartach łączy się z podziwianiem niesamowitych krajobrazów to warto pomyśleć o wyprawach w góry. Wówczas można odwiedzić miejsca, które często odwiedzamy zimą i pospacerować po szlakach, co bardzo dobrze wzmocni nasze mięśnie.

Jeśli ktoś letnią porą ma mniej czasu na dłuższe wycieczki to warto pomyśleć o rowerze. Jest to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ jeździć na rowerze można dosłownie wszędzie. Dodatkowym plusem dla tej dyscypliny jest fakt, że podczas jazdy na rowerze nogi pracują w podobny sposób jak podczas szusowania na nartach. Dobrym rozwiązaniem i bardzo dobrze wzmacniającym nasze mięśnie będzie pływanie i bieganie. W upalne dni możemy wybrać się na odkryty basen lub nad wodę i popływać a w chłodniejsze dni biegać. Wówczas trening będzie urozmaicony i przyjemny.

U nas stok jest całoroczny, więc możemy się uczyć jeździć przez cały rok, dzięki czemu w sezonie będziemy mogli w pełni cieszyć się z uroków zimy.

#‎nartygdansk‬
‪#‎nartytrojmiasto‬
‪#‎snowboardgdansk‬
‪#‎snowboardtrojmiasto‬

http://skimondo.pl/
Photo

Post has attachment
Co powinniśmy wiedzieć o nartach?

Każdy miłośnik szusowania na stoku niezależnie od swoich umiejętności powinien posiadać podstawową wiedzę na temat nart. Jest to niezwykle istotne nie tylko w przypadku zakupu sprzętu, ale również w trakcie samej jazdy, ponieważ możemy przewidzieć zachowanie się nart na śniegu i lepiej zaplanować przebieg trasy.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nart, wśród nich najwięcej jest nart carvingowych. Powszechnie nazywane są one nartami taliowanymi, czyli nie są one proste jak sztachety w płocie, ale na obu końcach szersze niż na środku. Ktoś, kiedyś żartobliwie powiedział, że kobiety a dokładnie ich sylwetki zainspirowały do stworzenia takiego modelu nart. Ze względu na kształt nart wyróżniamy wśród nich trzy podstawowe wymiary, którymi kierujemy się w takcie ich wyboru. Pierwszym z nich jest szerokość dziobu. Znajduje się on z przodu nart i stanowi ich najszerszą część. Do drugiego wymiaru należy szerokość talii. Ona natomiast znajduje się na środku narty w miejscu gdzie będzie umiejscowiony but. Jest to najwęższa część nart. Ostatnim rozmiarem jest szerokość piętki. Jest to szerokość tyłu narty jest ona węższa od dziobu a szersza od talii. Czasami zdarza się, że piętka i dziob mają identyczną szerokość. Oczywiście nie bierzemy linijki i nie mierzymy nart. Takie dane najczęściej znajdziemy w okolicach piętki w postaci cyferek 108 / 79 / 95. Pierwsza cyfra to szerokość dziobu/ druga to talia a trzecia to piętka, rozmiary zawsze podawane są w milimetrach. Oznaczenie to jest uniwersalne i stosowane na całym świecie.

Oprócz odpowiedniej szerokość narty bardzo ważnym parametrem jest promień skrętu. Carvingi dzięki temu, że są węższe w tali niż na końcach po zakrawędziowaniu pod pewnym kątem podłoża i ich dociśnięciu wyginają się, co sprzyja jeździe po łuku. Długość łuku uzależniona jest od kąta zakrawędziowania. Dlatego też, jeśli kąt jest większym tym promień skrętu. Jest on również uzależniony od wymiarów narty jak i jej długości.

Innym parametrem narty jest sidecut, czyli taliowanie. Określa się go poprzez ułożenie narty wzdłuż płaskiej powierzchni tak by ślizg znajdował się 90 stopni od podłoża. Wymiar taliowania określa się w milimetrach.

W nartach bardzo duże znaczenie ma nie tylko kształt, ale również jej sztywność. Jest to miara, która określa, jaki opór stawia narta podparta na obu końcach i dociskana środkiem. Niestety nie ma jednego określonego oznaczenia. Producenci stosują własne jednostki określające wartość sztywności.

‪#‎nartygdansk‬
‪#‎nartytrojmiasto‬
‪#‎snowboardgdansk‬
‪#‎snowboardtrojmiasto‬
http://skimondo.pl/
Photo

Post has attachment
Ubezpieczenie narciarskie – co warto wiedzieć?

Zeszłoroczne wypadki spowodowane na zagranicznych stokach, w których poszkodowani dochodzili odszkodowań od osób powodujących zdarzenie mówią same za siebie. Przedstawiamy kilka realnych sum odszkodowań, wywalczonych w zeszłym sezonie narciarskim. Zacznijmy od tych najniższych:

42 tys. zł – we Włoszech, syn ubezpieczonego nie utrzymał równowagi na oblodzonej trasie, po czym wywrócił się i zjechał kilka metrów po stoku zahaczając o innego narciarza,  który skręcił staw barkowo-obojczykowy oraz zerwał więzadła.
60 tys. zł – w Austrii doszło do kolizji na stoku, w której uczestnik zdarzenia złamał kość piszczelową i strzałkową.
67 tys. zł – w Czechach, w wypadku ubezpieczony najechał na stoku na kobietę powodując u niej złamanie obojczyka.
We wszystkich przypadkach ubezpieczenie pokryło koszty związane z leczeniem i rehabilitacją poszkodowanego, a także koszty związane z transportem do szpitala oraz zakupem niezbędnego wyposażenia np. kul ortopedycznych.

Co roku na europejskich stokach narciarskich dochodzi do wielu wypadków – dlatego przed wyjazdem do Austrii, Szwajcarii, Francji czy Włoch powinniśmy być ubezpieczeni, ponieważ taki wyjazd może kosztować nas nie tylko zdrowie, ale również sporo pieniędzy.

Na stokach dochodzi również do kolizji, w których uszkodzony zostaje sprzęt narciarski. Jak wiadomo koszty te są o wiele niższe niż koszty leczenia poszkodowanego – o ile nie trafimy na prawdziwego pasjonata dwóch desek, który wyposażony jest w naprawdę kosztowny ekwipunek.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przed wyborem ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Podstawowym błędem przy wykupie ubezpieczenia jest wybór najprostszej i najtańszej opcji. Pamiętajmy, że polisa powinna zawierać informację, że jest przeznaczona dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka, gdyż do takiej właśnie kategorii zaliczane jest narciarstwo i snowboarding. W przeciwnym razie ubezpieczenie nie będzie nas chronić. Dodatkowo ubezpieczenie dla narciarza powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, OC oraz – opcjonalnie – ubezpieczenie sprzętu sportowego. Zwróćmy uwagę również na inne szczegóły – kwota, do której odpowiada ubezpieczyciel dla kosztów leczenia i assistance, przy wyjeździe na narty do kraju europejskiego nie powinna być niższa niż 50 tys. złotych, nawet w przypadku, w którym klient posiada dodatkowo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta nie pokrywa transportu medycznego, który – uwierzcie nam na słowo – jest bardzo kosztowny.

Wypadki na stoku mogą być bardzo kosztowne, a my jadąc na nartach chronieni jesteśmy jedynie przez kombinezon, ochraniacze i kask. Do spowodowania wypadu nie potrzebna jest zawrotna prędkość – to może zdarzyć się każdemu. Nie ryzykuj.

‪#‎nartygdansk‬
‪#‎nartytrojmiasto‬
‪#‎snowboardgdansk‬
‪#‎snowboardtrojmiasto‬

http://skimondo.pl/
Photo

Post has attachment
Zimowy poradnik: Jak bez śniegu trenować bieganie na nartach

Trenuj cały rok

Jak zachwalają specjaliści, podczas biegania na nartach czy też zjazdów  do pracy angażowane są niemal wszystkie mięśnie. Przy technice klasycznej ( biegania )  funkcję motoru napędowego pełni górna część naszego ciała. Istotna jest siła obręczy barkowej, pleców i brzucha. Narciarze preferujący łyżwę szczególną uwagę powinni poświęcić nogom.

- Trening biegacza narciarskiego, nawet amatora, powinien się rozpoczynać jeszcze w okresie wiosennym. Kiedy narty schowamy do piwnicy, w ruch idą buty do biegania, kije do nordic walking, czepek, rower, rolki. Im więcej, tym lepiej. Rozwijamy całe ciało, a dopiero jesienią przechodzimy do ćwiczeń specjalistycznych.

 To, czy na nartach jesteśmy w stanie zrobić 5 czy 40 km, lub zjeżdżać 40 minut albo 5 minut rozstrzyga się nawet kilka miesięcy wcześniej. Podczas treningu klasykiem górne partie ciała pracują non stop przez bardzo długi czas. Nogi też są w ruchu. Jeśli chcemy mieć przyjemność z biegania, pomyślmy o tym wcześniej, aby do sezonu przystąpić dobrze przygotowanym fizycznie. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że narciarstwo biegowe uprawia się cały rok.

  Reasumując czy biegasz czy zjeżdżasz ćwicz cały rok jeśli nie lubisz rolek zapraszamy do SkiMondo, jeśli biegasz na rolkach nasz stok będzie super uzupełnieniem Twojego treningu.

www.skimondo.pl
Photo

Post has attachment
Masz urlop? Chcesz zaszaleć? Nie w głowie ci rozstawanie się z nartami i zima ? Zapraszamy na prawdziwe wczasy z nartami we włoskim stylu. Ruszamy już za kilka dni, wyjazd 11-go zaszalej z nami we Włoszech.

więcej szczegółów na naszej stronie, nie czekaj taka okazja w tym roku już się nie powtórzy, dla niezdecydowanych galeria :) Zapraszamy 

http://skimondo.pl/wyjazdy/
PhotoPhotoPhoto
2016-03-06
3 Photos - View album

Post has attachment
Zobaczcie jak łatwo do nas trafić. A kto raz już nas odwiedzi nie będzie chciał przestać. Znajdziecie Państwo u nas bezpłatny parking przed budynkiem, dojedziecie do nas zarówno samochodem jak i tramwajem czy autobusem. Zapraszamy przez cały rok.

https://www.google.pl/maps/dir//54.3978889,18.5776944/@54.3978884,18.5776944,15z/data=!4m5!1m4!3m3!1s0x0:0x0!2zNTTCsDIzJzUyLjQiTiAxOMKwMzQnMzkuNyJF!3b1

Post has attachment
Dla wszystkich kochających góry i białe szaleństwo przy tej kończącej się zimie galeria zdjęć z Zakopanego, nasze urokliwe Tatry zawsze są piękne, zapraszamy do obejrzenia.

‪#‎nartypomorze‬ ‪#‎nartynadmorzem‬ ‪#‎nartygdańsk‬ ‪#‎nartytrojmiasto‬ ‪#‎stoknarciarski‬
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2016-03-06
9 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded