Profile cover photo
Profile photo
Pátečníci Sisyfos
Cyklus přednášek na nejrůznější témata
Cyklus přednášek na nejrůznější témata
About
Communities and Collections
Posts

Post has attachment
Milí skeptici,

Máte rádi naše pátečnické přednášky? Pokud ano, můžete nám s nimi pomoci. Startovac.cz právě spustil v ČR zcela novou formu crowdfundingových kampaní, obdobu zahraničního Patreonu. V této podobě autoři nevybírají na jednorázový projekt, ale na systematickou tvorbu.
Rozhodli jsme se jít s kůží na trh a v první vlně nových projektů startujeme i my - Popularizační sekce Sisyfa - Pátečníci. Získané finanční prostředky hodláme využít na zlepšení technické kvality záznamů, zpestření námi připravovaného obsahu i na zajímavé mimopražské přednášející, jejichž dopravu nyní hradíme jenom s obtížemi.

Víte, co umíme - Pátečníci pod naším vedením fungují už několik let a rozhodně dále fungovat budou. Pokud je chcete spolu s námi ještě o kousek vylepšit, podpořte náš projekt na adrese https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

A ať už se rozhodnete nás podpořit či nikoli, moc prosíme o sdílení tohoto postu! Děkujeme!

Vaši Pátečníci Jelena & Vítek!

Post has attachment

Post has attachment
Naše pátečnické přednášky se konají každý pátek od 17:00, momentálně v posluchárně B7 Přírodovědecké fakulty UK ve Viniční 7. A na co se můžete těšit tento pátek?

Na přednášku Markéty Křížové na téma Moderní otroctví a Amerika

Otroctví – dědičné zbavení lidského jedince všech práv i možnosti rozhodovat o sobě sama – je staré téměř jako lidstvo samo. Existovalo ve většině známých společností, „primitivních“ stejně jako „civilizovaných“; bylo institucí legální a pro danou společnost také racionální z hlediska ekonomického i kulturního. Nicméně revitalizace této instituce v souvislosti s objevením a kolonizací amerického kontinentu v 16.-19. století přinesla mnohé unikátní rysy, ať už se jednalo o počet osob, které otroctví přímo či nepřímo zasáhlo, jeho brutalitu – a nebo to, že se Evropané poměrně náhle a radikálně rozhodli se této formy exploatace pracovní síly zřeknout. Pro toto vše je rozvoj otroctví na americkém kontinentu historiky pokládán za jeden nejvýznamnějších fenoménů moderních dějin. Vyústilo v největší masovou migraci všech dob, která významně ovlivnila demografickou strukturu Afriky i Ameriky – třetina všech osob afrického původu dnes žije mimo černý kontinent. Hospodářství založené na obchodě s otroky a na otrocké práci podnítilo budování koloniálních říší i rozvoj evropských metropolí. A otroctví také zanechalo hluboké stopy ve společenské struktuře a v materiální i duchovní kultuře amerických států, nemluvě o těžkých dopadech na africký kontinent. A v neposlední řadě otevírá i řadu otázek morálních a etických.

Markéta Křížová (*1974) vystudovala etnologii a historii na FF UK, působí jako docentka ve Středisku ibero-amerických studií FF UK. Zabývá se indiánskými kulturami Nového světa a koloniálními dějinami Ameriky, především vztahy původních obyvatel a Evropanů, formování synkretických kultur na území Nového světa, a také dopady setkání s americkou realitou na evropské vnímání sebe sama a evropskou vědu. Vydala odborné monografie Ideální město v divočině (2007, věnovaná katolickým a protestantským misiím na americkém území), Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011, se Zuzanou Kostićovou a Sylvií Květinovou) a Otroctví v Novém světě v 16.-19. století (2013).

Podpořte nás: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Wait while more posts are being loaded