Profile

Cover photo
M-GBP w Wyszkowie Biblioteka w Wyszkowie
Works at MGBP w Wyszkowie
Lives in Wyszków
44,291 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

 
"Koncert Dziecinnie Prosty" 8.12.2014

Kreatywka i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie zapraszają na "Koncert Dziecinnie Prosty" w wykonaniu Filharmonii Narodowej. 
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
"Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej na terenie północno-wschodniego Mazowsza"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy internetowej pt. "Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej na terenie północno-wschodniego Mazowsza" przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku we współpracy z z urzędami miast i gmin, prezentującej fotografie i opisy blisko stu miejsc pochówku ofiar I wojny światowej z terenu działania Oddziału w Pułtusku.
 ·  Translate
W 2015 roku, w którym przypada 100. rocznica głównych walk prowadzonych na tych terenach, planujemy zaprezentować w drugiej odsłonie, mamy nadzieję kompletny już wykaz obiektów sepulkralnych z I wojny światowej powstały dzięki nadesłanym przez Państwa opisom i zdjęciom.
1
Add a comment...
 
"Czytamy malarstwo" - warsztaty interpretacji dzieł sztuki.

Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprasza na warsztaty poświęcone interpretacji dzieł sztuki, prowadzone przez pana Jarosława Górskiego (kulturoznawcę, pisarza, krytyka literackiego i popularyzatora kultury), które odbywać się będą w czwartki, w godz. 18:00 - 19:30 wg poniższego planu:
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Bohaterowie Niezłomni - Żołnierze Wyklęci
Do 23.03.2014

Na wystawie sylwetki upamiętnionych na płycie wyszkowskiego pomnika Żołnierzy Wyklętych oraz biogramy 28 odnalezionych i zidentyfikowanych szczątków żołnierzy w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Warsztaty prasowe dla gimnazjalistów – II edycja i spotkanie autorskie z panem Rafałem Lasotą
18.03.2014
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
"Puszcza Kamieniecka i dolina dolnego Liwca"
do nabycia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie

(3. piętro) w cenie 89 zł.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Płochockim, autorem książki "Harcerze z liceum".
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
"Pejzaż mazowiecki" Od 26.11.2014

Zapraszamy na wystawę malarstwa Katarzyny Słowikowskiej
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
"I Wojna Światowa nadzieją Polaków na odzyskanie niepodległości"
Od 10.11.2014

Zapraszamy na wystawę przygotowaną z okazji 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wraz z początkiem października rozpoczęła akcję pt. „Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej”. Ma ona na celu udostępnienie do wglądu dla szerokiej publiczności bogatej kolekcji historycznych fotografii związanych z Wyszkowem, w celu poszerzenia wiedzy na temat osób i sytuacji na nich utrwalonych.

Akcja składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest sukcesywna publikacja w odstępie dwutygodniowym na stronie biblioteki oraz w mediach lokalnych jednego zdjęcia, z prośbą o identyfikację osób i okoliczności na nim przedstawionych. Drugim etapem będą comiesięczne spotkania tematyczne z czytelnikami, a trzecim wystawa zdjęć historycznych ze zbiorów biblioteki zorganizowana w jej gmachu.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę, 17 grudnia o godz. 18.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie zaprasza na spotkanie "Vademecum Teatru"", zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Informujemy o możliwości zamówienia książki „Węzeł Kolejowy w Tłuszczu” , której dodruk planowany jest na najbliższe tygodnie.
Koszt książki wyniesie 30zł, aby dokonać subskrypcji, należy przelać pieniądze na rachunek nr 97 8006 0000 0053 9223 2000 0004 z dopiskiem „Subskrypcja publikacji „Węzeł Kolejowy Tłuszcz””. W adresie zamieszkania, prosimy podać e-mail lub telefon kontaktowy. Ułatwi to kontakt w przekazywaniu informacji osobom  zainteresowanym nabyciem książki o stanie realizacji subskrypcji."
Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu 
ul. Szkolna 1 
05-240 Tłuszcz 

tel./fax (29)75 73 134 
www.cktluszcz.pl 
 ·  Translate
1
Add a comment...
Work
Occupation
Bibliotekarz
Employment
  • MGBP w Wyszkowie
    Biblioteka, 1948 - present
Basic Information
Gender
Decline to State
Story
Tagline
Patron biblioteki: Cyprian Norwid, ( także Cyprian Kamil - drugie imię przybrane przy bierzmowaniu) urodził się 24 IX 1821 r. W Laskowie - Głuchach koło Radzymina. Był synem Jana Norwida - szlachcica herbu Topór pochodzącego ze Żmudzi i Ludwiki Zdzieborskiej rodem z Mazowsza. Po kądzieli spokrewniony był z Sobieskimi herbu Janina - rodziną, z której wywodził się Jan III. W 1825 r. zmarła matka Cypriana, a 10 lat póżniej jego ojciec. Wraz z rodzeństwem znalazł się najpierw pod opieką prababki Hilarii Sobieskiej, a następnie Norwidami zajął się krewny Ksawery Dybowski. Swoją młodość Cyprian spędził w Warszawie. Choć sytuacja finansowa rodziny nie była najlepsza, to dzięki znajomościom i koneksjom czuł się swobodnie wśród śmietanki towarzyskiej stolicy. W Warszawie uczęszczał najpierw do gimnazjum, potem kształcił się w szkole malarskiej Aleksandra Kokulara i w pracowni Jana Klemensa Minasowicza. W 1842 opuścił Warszawę. Rozpoczął tułaczkę, która miała się nigdy nie skończyć. Przez Kraków udał się do Monachium, potem do Włoch, gdzie przez znajomość z Ludwikiem Orpiszewskim pr5zejściowo zaangażował się w politykę. Tu również urodziła się jego niespełniona miłość do Marii Kalergis. W 1845 r. Wyjechał do Berlina. W 1846 r. Oskarżony przez władze pruskie o powiązania z wydarzeniami rewolucyjnymi na ziemiach polskich , trafił na kilka tygodni do więzienia. Tu prawdopodobnie nabawił się głuchoty. Z niewoli wydobyła go dopiero interwencja księcia Wilhelma Radziwiłła. Norwid musiał wyjechać z Prus. Od tej pory był już emigrantem politycznym. Przez jakiś czas przebywał w Brukseli, gdzie poznał gen. Jana Zygmunta Skrzyneckiego i Joachima Lelewela. Wiosnę Ludów przeżył w Rzymie. Tu zawarł znajomość z Adamem Mickiewiczem i Zygmuntem Krasickim, z którym szykował się do obrony siedziby papieskiej przed rozgorączkowanym tłumem. W maju 1848 r. Uzyskał audiencję u papieża Piusa IX, który udzielił mu odpustu zupełnego w chwili śmierci. Później Norwid odbył krótką podróż po Morzu Śródziemnym. W 1849 r. przybył do Paryża - ostoi polskości. Nawiązał lub odnowił znajomości z polską emigracją, m.in. : Juliuszem Słowackim, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Adamem Jerzym Czartoryskim. Jednak nie identyfikował się z Wielką Emigracją, z jej podziałami i partykularnymi sporami, przy których ginęła "sprawa polska". Wrogość emigracji w stosunku do Norwida, ciągła krytyka jego twórczości, problemy finansowe oraz postępująca utrata wzroku i słuchu powodowały depresję. Pod koniec 1852 r. odrzucony i niechciany Norwid wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1854 r. wrócił do Paryża. Od 1877 r. aż do swojej śmierci przebywał w Zakładzie Św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, przeznaczonym dla weteranów i sierot polskich. Zmarł 23 V 1883 r. Na cmentarzu w Ivry żegnała go garstka najwierniejszych przyjaciół. Pięć lat później jego szczątki przeniesiono do grobu zbiorowego na cmentarzu w Montmorency. O Cyprianie Norwidzie zapomniano na wiele lat.
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Wyszków
Contact Information
Work
Phone
+48297423261
Fax
+48297423261