Profile cover photo
Profile photo
Damjan Georgievski
776 followers
776 followers
About
Posts

Post has attachment
SysAdmin 12.5, четврток, 19:00
Во четврток ќе пробаме да го имплементираме тоа што се збореше на претходниот SysAdmin meetup: робустен интернет линк преку VRRP и OSPF. Ќе дигнеме неколку виртуелки со линукс, и ќе куцкаме ќе се мучиме. Би требало да ни успее, макар и заглавиле до сабајле :)

Post has attachment
SysAdmin #12 - робусна корпоративна мрежа
Како да направиш робустна корпоративна мрежа, а да не платиш $25.000 за решение дизајнирано од Cisco. Ќе разгледаме како за $2-3000 се решава проблематиката на: редундантност на опремата 2 интернет upstream-а сегментација на мрежата во vlan-и со посебни при...

Post has attachment
Редовно Linux прва помош, денес понеделник од 19часот (22.05.2017)
Без многу вовед и објаснувања, понеделнички хаклаб е отворен ден за секакви ствари за секого. 19 часот, 22.05.2017

Post has attachment
Drone racing - четврток, 12.01.2017 (19 часот)
Александар Ников ќе ги престави правилата и предизвиците на трките со дронови. Кои дронови победуваат, кои губат и зошто. Какви контролери за летање, кои софтвери, подесувања, мотори, радио контролери, видео сигнали - you name it, we got it!!! Плус, кои дро...

Post has attachment
SysAdmin средба #7, четврток, 17 ноември 2016, 19ч.
Здраво, Уште една SysAdmin средба на
која продолжуваме со исто темпо и тема од претходниот пат. Миладин
Паповиќ ја започна темата за Docker Swarm на AWS, а сега ќе продолжи со
истото сценарио на Kubernetes. Миладин вели за себе: "Работам 3 години
во in...

Post has attachment
The first successful Zero-Knowledge Contingent Payment

Post has attachment
Прва помош 12.јан.2015
Вечерва од 19:00 часот, хаклабот отворен за прва помош и пиење клуб мате, кафе или чај. Исто и за прва помош со Gnu/Linux, Android и друг слободен софтвер. Измеѓу може да се збори за ansi escape секвенци за терминали, git, secure chat или други муабети на с...

Post has attachment
Gnu/Linux прва помош понеделнички…
Како и секој понеделник, така и овој (13.10.2014) од 19 часот, хаклабот КИКА им помага на корисниците на слободен софтвер (Linux, Android, OpenWRT) да се снајдат со почетнички проблеми, инсталации и тоа. Во меѓувреме се јадат наполитанки се пие random напит...

Post has attachment
Нова сезона хаклаб, почнуваме денес понеделник 1.09.2014
Специјална back-to-school понуда во скопскиот хаклаб КИКА. Освен редовните Гну/Линукс и Убунту/Андроид/итн помош, заинтересираните посетители ќе може да проследат краток вовед во домашни мрежи - т.е. ќе ги објасниме основните функционалности на еден домашен...

Post has attachment
Програмирање и расправии: React.js vs Angular.js vs Polymer.js
React.js vs Angular.js vs Polyemer.js triple death match. Почеток  19:00 часот. Be there. Четврток, хаклаб КИКА - најбољиот хаклаб во Скопје. ps. се работи за библиотеки за пишување интерфејси и организирање на кодот во HTML/CSS/Js светот - мачно е било как...
Wait while more posts are being loaded