به این دو بند در مدخل «تاریخ جهان» دقت کنید:

«تاریخ جهان» حافظه ثبت شده انسان هوشمند در سراسر جهان است. تاریخ انسان باستان با اختراع خط آغاز می شود. اختراعی که به صورت مستقل از یکدیگر، در بسیاری از نقاط زمین رخ داد و امکان ثبت و انتقال خاطرات و تجربیات بشری را فراهم ساخت تا زمینه ساز رشد دانش شود. با این حال درک بهتر تاریخ بشری، نیازمند مراجعه به دوران ماقبل تاریخ است.

«تاریخ جهان» مجموعه وقایعی است که در طول زمان برای انسان های روی کره زمین اتفاق افتاده است. تاریخ انسان باستان با اختراع خط آغاز شده که به صورت مستقل از یکدیگر، در بسیاری از نقاط زمین رخ داده است و امکان ثبت و انتقال خاطرات و تجربیات بشری و راهی برای ارتباط با یکدیگر را فراهم ساخت تا زمینه ساز رشد دانش شود. با این حال درک بهتر تاریخ بشری، نیازمند مراجعه به دوران [[ماقبل تاریخ]] است.

بند نخست را من ۶ سال پیش و زمانی که برای نخستین بار مدخل «تاریخ جهان» را پدید می‌آوردم نوشتم؛ بند دوم محصول آخرین ویرایشی است که روی متن من انجام شده و در حال حاضر در دست‌رس مخاطبان قرار می‌گیرد. این ویرایش در درجه نخست تعریف تاریخ جهان را به کلی غلط ارایه داده و در درجه دوم با دست‌کاری همان جملات اولیه، آن‌ها را طولانی‌تر و خواندن‌شان را دشوارتر کرده است:

۱- تاریخ جهان مجموعه وقایع طول تاریخ نیست. «تاریخ»، تنها و تنها بخش ثبت شده وقایع است. بخشی که در حافظه تاریخی انسان هوشمند ثبت شده است.
۲- تاریخ جهان صرفا به اتفاقاتی که برای انسان‌ها افتاده محدود نمی‌شود. بخش‌هایی از تاریخ به وقایع طبیعی اختصاص دارد که انسان در آن‌ها نقشی نداشته است.
۳- جمله «تاریخ انسان باستان با اختراع خط آغاز می شود» ساده، کوتاه و صریح است. معمولا در ویرایش تلاش می‌شود که جملات بلند را به چنین جملات کوتاهی تقسیم و اصلاح کنند، نه اینکه چنین جمله کوتاهی را با حذف «نقطه» و اضافه کردن «و» به یک جمله بلندتر از خودش وصل کنند. این ویرایش نیست. این دخالت بی‌خودی است!

البته این فقط یک نمونه است که در خاطرم مانده بود. من فعالیت خودم را در ویکی‌ودیا از سال ۸۶ آغاز کردم. اما بعد از چند سال به نظرم رسید که فعالیت برخی کاربران و مدیران این سایت هم به محفل‌های شکل گرفته در شبکه‌های مجازی شباهت پیدا کرده است. این وضعیت، در کنار جدال‌های آمیخته به حب و بغض سیاسی در بسیاری از پرونده‌های این مجموعه، ضربه بدی به یکی از مفیدترین پروژه‌های اینترنتی زده است.
بالای اکثرغ/قریب؟به‌اتفاق صفحه‌های ویکی‌پدیای فارسی نوشته:
این مقاله نیازمند تمیزکاری است. لطفاً تا جای امکان آن‌را از نظر املا، انشا، چیدمان و درستی بهتر کنید، سپس این برچسب را بردارید. محتویات این مقاله ممکن است غیر قابل اعتماد و نادرست یا «جانبدارانه» باشد یا قوانین حقوق پدیدآورندگان را نقض کرده باشد.

ای ایرانی ایرونی‌گری تا به کی و به کجا و آخرش که چی؟ :)) آقا در نوشتن مطلب ویکی نباید دچار غلیان/قلیان/قلیون؟ (+khabgard I ای مه دیه نونم :)) احساسات شد. از قید و صفت مثبت و منفی استفاده کرد. نباید ایهام و جناس و استعاره و ردیف و قافیه استفاده کرد. نه، نباید. نه باید کم‌رنگ کرد و نه شدت بخشید. حتا اگر کپی پیست می‌کنید، شما که این زحمت را کشیده‌اید، تمیزکاری را هم خودتان انجام دهید بی‌زحمت- یا اصلن هیچ زحمتی نکشی خب. چرا ما نمی‌تونیم ویکی‌نویس شرقی تربیت کنیم. چرا در شرق هیچ گل بی‌خاصیت و خنثایی نرویید. این‌جا همه‌ی گیاهان دارویی‌اند یا کشنده. 

یکی یه سکریپت اتوکُرکت هم بنویسه که هر کی هر چی رو غلط می‌نویسه کروم به ما درست نشون بده که ما چشم‌مون به درست‌نویسی دوباره عادت کنه، فارسی رو دوباره در حد فردوسی زنده کرده. خدا بیامرزدش و خودش ببخشدش. 
Shared publiclyView activity