Profile cover photo
Profile photo
gheyas plus
18 followers -
به سادگی بفروشید
به سادگی بفروشید

18 followers
About
Posts

Post has attachment
فلسفه حسابداری
فلسفه حسابداری چارچوب مفهومی برای آمادگی و حسابرسی حرفه ای صورتهای مالی و حساب ها است. مسائلی که بوجود می آیند عبارتند از مشکل ایجاد ارزش واقعی و عادلانه یک شرکت و دارایی های آن؛ مبانی اخلاقی افشا و اختیار؛ استانداردها و قوانین مورد نیاز برای برآوردن نیازهای سیاسی سرمایه گذاران، کارکنان و سایر سهامداران است.
رشته حسابداری اصرار دارد که شفافیت قابل دستیابی است، و منصفانه نقش مهمی در تمرین حسابداری دارد. بر این اساس، مناسب است که فلسفه به عنوان یک راه مناسب برای درک درستی و منصفانه در حسابداری، مورد توجه قرار گیرد. برخی از نویسندگان تا کنون تاکید کرده اند که نقش کلیدی فلسفه در حسابداری مانند عدالت اجتماعی، وجدان اخلاقی، حق الزحمه اقتصادی و غیره می باشد. بنابراین، مفاهیم مانند عدالت و حقیقت در حسابداری جایگاه خاصی دارند.

ادامه مطالب
👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/فلسفه-حسابداری/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
واحد حساب

واحد حساب در اقتصاد یک واحد پولی اسمی یا اندازه است، که برای نشان دادن ارزش واقعی (یا هزینه) اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی کالاها، خدمات، دارایی ها، بدهی ها، درآمد، هزینه ها. این یکی از سه کار شناخته شده پول است. به معنای سود، ضرر و زیان، بدهی یا دارایی است.

یک واحد حساب در حسابداری مالی به واژه هایی اطلاق می شود که برای توصیف دارایی ها و بدهی های خاص که در صورتهای مالی گزارش شده اند، نسبت به واحدهای مورد استفاده برای اندازه گیری آنها استفاده می شود. واحد حساب و واحد اندازه گاهی بعنوان مترادف در حسابداری و اقتصاد مالی مورد استفاده قرار می گیرد.

ادامه مطالب
👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/واحد-حساب/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
حسابداری قدرت خرید پایدار
حسابداری قدرت خرید پایدار (CPPA) یک مدل حسابداری است که توسط هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری (IASB) به عنوان جایگزین برای حسابداری هزینه های تاریخی سنتی تحت شرایط محیطی با تورم بالا است. تحت این سیستم، نگهداری سرمایه در واحد های قدرت خرید پایدار (CPP) از نظر شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در طی تورم کم است. در طول تورم بالا، می توان آن را در یک واحد معامله شده با درآمد روزانه شاخص و با نرخ موازی یا نرخ روزانه نسبتا پایدار ارز خارجی روزانه اندازه گیری کرد.

مجوز IASB در تورم کم

در چارچوب اصلی IAS، CPPA مجاز بود به عنوان جایگزینی برای مدل HCA سنتی در تمام سطوح تورم و کسری بودجه، از جمله در طول تورم که در IAS 29مورد نیاز است. مجوزهای ثابت درآمد مانند حقوق و دستمزد، اجاره، حقوق بازنشستگی، خدمات آب، هزینه حمل و نقل، و غیره به طور معمول در واحد های CPP در طول تورم کم در اقتصاد به عنوان به روز رسانی سالانه است. پرداخت های پول برای این اقلام، به طور معمول با استفاده از شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، تنظیم می شود که تورم را با جبران فرسایش ارزش واقعی پول (مبادله پولی ارز) با تورم یک ساله به صورت روزانه تنظیم کنید. "تورم همیشه و همه جا یک پدیده پولی است" و تنها می تواند ارزش واقعی پول (ارزش پول عملیاتی درون یک اقتصاد) و سایر اقلام پولی را از بین ببرد. تورم نمی تواند و ارزش واقعی اقلام غیر پولی را تخریب کند. تورم بر ارزش واقعي اقلام غير پولي تأثير ندارد.

ادامه مطالب
👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/حسابداری-قدرت-خرید-پایدار/


Photo
Add a comment...

Post has attachment
حسابداری تورم چیست؟

حسابداری تورم تکنیک حسابداری ویژه ای است که می تواند در طول دوره های تورم بالا استفاده شود که در آن صورت حساب های مالی نه صرفا بر مبنای حسابداری هزینه بلکه با توجه به شاخص های قیمت تعدیل می شوند. شرکت هایی که در کشورهای دارای سطح سریع و پایدار تورم و یا تورم در حال رشد هستند، بایستی دوره های بیانیه خود را به روزرسانی کنند تا آنها را با شرایط اقتصادی و مالی فعلی مرتبط سازند.

همچنین به عنوان حسابداری سطح قیمت شناخته می شود.
کاهش تورم در حسابداری
IAS 29 استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) راهنمای افرادی است که ارز عملکردی آنها ارز خارجی از اقتصاد تورمی است. IFRS تعرفه تورم را به عنوان قیمت، بهره و دستمزد مرتبط با شاخص قیمت افزایش می دهد که 100٪ یا بیشتر به طور انبوه بیش از سه سال است. در قوانین IAS 29، صورتهای مالی، از جمله بیانیه های تطبیقی ​​(گذشته)، باید در مقادیر مبادله ارز در پایان دوره گزارش، تغییرات مرتبط با شاخص قیمت کلی، بیان شود. علاوه بر این، سود یا زیان در موقعیت پولی خالص باید در سود یا زیان برای دوره گنجانده شود و باید به طور جداگانه افشا شود.

ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/حسابداری-تورم-چیست؟/

Photo
Add a comment...

Post has attachment
تقلب حسابداری چیست؟
تقلب حسابداری دستکاری عمدی از صورتهای مالی برای ایجاد نمایه ای از سلامت مالی شرکت است. این شامل یک کارمند، حساب یا سازمان است و به سرمایه گذاران و سهامداران گمراه کننده است. یک شرکت می تواند گزارش های مالی خود را با غلبه بر درآمد یا دارایی های خود، ادعاهای هزینه ها و بدهی های ضبط نشده را فاش کند.

دستکاری عمدی
به عنوان مثال، یک شرکت اگر درآمد خود را بیش از حد افزایش دهد، تقلب در حسابداری را متوقف می کند. فرض کنید شرکت ABC در حقیقت با خرابی کار می کند و درآمد نداشته است. در صورت های مالی خود، سود این شرکت افزایش خواهد یافت و ارزش خالص آن بیش از حد خواهد بود. اگر این شرکت درآمد خود را از دست بدهد، قیمت سهم خود را بالا خواهد برد و به اشتباه سلامت واقعی آن را نشان خواهد داد.

ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/what-accounting-fraud/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تفاوت های حسابداری نفت و گاز
شرکت هایی که در زمینه اکتشاف و توسعه نفت خام و گاز طبیعی فعالیت می کنند، می توانند بین دو رویکرد حسابداری: روش "موفقیت" (SE) و روش "هزینه کامل" (FC) انتخاب کنند. این در درمان هزینه های عملیاتی خاص مربوط به اکتشاف ذخایر نفت و گاز جدید متفاوت است.
روش حسابداری که یک شرکت انتخاب می کند بر نحوه گزارش درآمد خالص و جریان های نقدی تاثیر می گذارد. بنابراين، هنگام تجزيه و تحليل شرکت هايي که در زمينه اکتشاف و توسعه نفت و گاز طبيعي فعاليت مي کنند، روش حسابداري استفاده شده از سوي اين شرکت ها مهم است.

دو رویکرد

روش موفقیت آمیز (SE) به شرکت اجازه می دهد تنها هزینه های مرتبط با موفقیت قرار دادن ذخایر جدید نفت و گاز طبیعی را به دست آورد. برای نتایج ناموفق، هزینه های مربوط به عملیات مرتبط بلافاصله بر درآمد مربوط به آن دوره پرداخت می شود.
رویکرد جایگزین، که به روش هزینه کامل (FC) شناخته می شود، به تمام هزینه های عملیاتی مربوط به یافتن ذخایر نفت و گاز جدید – بدون در نظر گرفتن نتیجه – اجازه می دهد که سرمایه گذاری شود.

ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/تفاوت-های-حسابداری-نفت-گاز/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ارتقا فرهنگ مالیاتی
بی تردید مالیات ها منبع اصلی درآمد برای هر کشوری در جهان معاصر هستند. به همین دلیل هر کشوری به طور کلی تلاش می کند تا وضعیت عمومی و کیفیت سیستم مالیاتی خود را بهبود بخشد. عدم پرداخت مالیات، در قالب اجتناب مالیاتی و فرار از مالیات، شایع ترین مشکل مالیات است. با این حال، به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که دولت می تواند با تضمین یک نظام مالی کارآمد و همچنین فرهنگ مالیات سالم، بر این مشکل غلبه کند.

به طور کلی دو جزء روش مالیاتی وجود دارد: مجموعه ای از قوانین مالیاتی دقیق و مدیریت مالیات کارآمد برای اجرای این قوانین است. این نوع روش مالیاتی، جمع آوری مناسب و سریع مالیات را تضمین می کند. اصلاحات مالیاتی نیز عمدتا در اطراف نظام مالیاتی متمرکز می شود، در حالی که نادیده گرفتن جنبه مهم دیگرفرهنگ مالیاتی مشکل ساز می شود. معمولا، در غیاب یک فرهنگ مالیات سالم، حتی یک نظام مالیاتی کارآمد ممکن است با فقدان «اهداف مالیاتی» نیز مواجه شود. بنابراین، برای اینکه نظام مالیاتی موفق شود، باید لزوما با فرهنگ مالیاتی آن سازگار باشد.


ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/ارتقا-فرهنگ-مالیاتی/
Photo
Add a comment...

Post has attachment

چرا حسابداری مدیریت در تصمیم گیری مهم است؟
حسابداری مدیریت یک تابع با اهداف مختلف است. شرکت ها مجبور به تصمیم گیری در یک پایگاه مستمر هستند. بسیاری از این ها نیاز به برخی از مبانی کمی دارند و این دقیقا همان جایی است که مدیریت حسابداری برای تصمیم گیری وارد شده است.


صاحبان و مدیران کسب و کار کوچک با تصمیمات بی شماری در هر روز کاری مواجه می شوند. حسابداری مدیریت با استفاده از اطلاعات مربوط به عملیات شما برای تهیه گزارشاتی که بینش مداوم را به عملکرد کسب و کار ارائه می دهد، مانند حاشیه سود و استفاده از نیروی کار، بنابراین شما و مدیران شما برای ورود به تصمیمات روزمره از ورود داده ها استفاده می کنید. کسب و کارهای کوچک می توانند از محاسبات قدرتمند برای بهبود تصمیم گیری در طول زمان برای سودآوری بالاتر و مزیت رقابتی بیشتری استفاده کنند.


ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/حسابداری-مدیریت-در-تصمیم-گیری/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
اقتصاد رفتاری چیست؟
اقتصاد رفتاری مطالعه روانشناسی است، زیرا آن را به فرآیندهای تصمیم گیری اقتصادی افراد و نهادها مربوط می شود. دو سوال مهم در این زمینه عبارتند از:

1. آیا مفروضات اقتصاددان از سود و سود حداکثر تقریبی خوب رفتار مردم واقعی است؟

2. آیا موجب به حداکثر رساندن ابزار پیش بینی ذهنی افراد می شود؟


در دنیای ایده آل، مردم همیشه تصمیمات بهینه می گیرند که آنها اغلب به بیشترین سود رضایت می دهند. در اقتصاد، نظریه انتخاب منطقی بیان می کند که وقتی انسان با گزینه های مختلف در شرایط کمبود مواجه می شود، گزینه ای را انتخاب می کنند که رضایت فردی آنها را به حداکثر برساند. این نظریه فرض می کند که مردم با توجه به ترجیحات و محدودیت هایشان قادر به تصمیم گیری های منطقی می باشند و به طور موثر با توجه به هزینه ها و مزایای هر گزینه ای که در اختیار آنها قرار می گیرد، آنها را بررسی و میزان سود را در نظر می گیرند. تصمیم نهایی بهترین پیشنهاد انتخاب خواهد شد. اقتصاد رفتاری توضیح می دهد که انسان ها منطقی نیستند و قادر به تصمیم گیری خوب نیستند.


ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/اقتصاد-رفتاری/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
انواع اوراق بهادار
اوراق بهادار یک ابزار مالی قابل تعویض است که دارای نوعی ارزش پولی است. این نشان دهنده مالکیت در یک شرکت دولتی معامله شده (از طریق سهام)، یک رابطه مستشاری با یک سازمان دولتی یا یک شرکت (که دارای مالکیت اوراق قرضه این شرکت است) یا حقوق مالکیت به عنوان یک گزینه می باشد.


اوراق بهادار را می توان به طور گسترده ای به دو نوع متمایز تقسیم کرد: سهام و بدهی.

امنیت سهام، منافع مالکیت سهامداران را در یک شرکت نشان می دهد که در قالب سهام خریداری شده، شامل سهام مشترک ترجیح داده شده، صورت می گیرد. صاحبان سهام اوراق بهادار معمولا به پرداخت های منظم (هرچند سهام اوراق بهادار اغلب پرداخت سود سهام می باشد) سهام خود عادت کرده اند، اما زمانی که آنها سهام خود را بفروشند قادر به دریافت سود سرمایه زمانی بهادار (با فرض اینکه آنها در سهام ارزش افزایش یافته، به طور طبیعی) نمی باشند.

ادامه مطالب

👇 👇 👇
https://www.gheyas.com/blog/انواع-اوراق-بهادار/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded