Profile cover photo
Profile photo
Desita Yazılım
4 followers
4 followers
About
Posts

Post has attachment
Autodesk Ürünleri Kiralama Yöntemine Geçti

Gelişen teknoloji ile son yıllarda sürece yeni giren yazılım kiralama modeli artık ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış durumdadır.
Autodesk’in Desktop Subscription– yazılım kiralama modeli ile müşterilerin, firma bütçelerini kontrol etmesine imkan sağlayan, kullandıkları kadar ödeme yapabilecekleri ve bu sayede anlık yatırım maliyetlerini optimum düzeylerde tutmanıza yardımcı olacak bir sürece girmiş bulunmaktayız.

Bu sayede güncel lisans kullanarak, Autodesk yazılımları arasındaki versiyon farkı problemi de bir nevi çözülmüş olacaktır.
Autodesk Yazılım kiralama konusundaki avantajlarına değinecek olursak;
Kullandığınız kadar öde: Bu şekilde bütçenizi daha iyi kontrol ederek yazılım maliyetlerinizi optimum düzeyde tutabilirsiniz.

En Güncel Sürümler: Güncel sürümleri kullanarak en yeni eklentileri ve yenilikleri kullanarak, teknik destek imkanını da elinizde bulundurabilirsiniz.

Esnek Lisanslama Seçenekleri: Autodesk ürünlerinizin önceki versiyonlarını kullanabilmenin yanı sıra, Ev kullanım hakları sayesinde ofis dışında da çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.

Bulut Hizmetleri: Bilgisayar performansınızı etkilemeden render işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve Autodesk’in güvenli depolama alanına sahip olabilirsiniz

Post has attachment
Desita Yazılım CAD CAM ve CAE Yazılımlarında İddaalı

2008 yılında kurulan ve CAD, CAM ve CAE yazılımlarında Türkiye’nin önde gelen dağıtıcılarından olan Desita ile hedeflerini konuştuk.
1. Bize her şeyden önce sıkça duyduğumuz CAD, CAM ve CAE nin ne demek olduğunu anlatır mısınız?
CEVAP 1:
CAD (Computer Aided Design) bilgisayar destekli tasarım anlamına gelmektedir. Teknolojinin giderek yaygınlaşması, tasarımcıların da işlerini kolaylaştırmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle tasarımların bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesi, tasarımcıların da hata payını minimum seviyelere düşürerek zamandan tasarruf etmesine ve daha verimli sonuçlar elde etmesine imkan sağlamıştır. Desita Yazılım , Autodesk Türkiye Yetkili Satıcı olarak AutoCAD, AutoCAD Mechanical, Inventor,Fusion 360 ve üretime yönelik Special CAD yazılımlarının bir arada bulunduğu paket programların temini ve teknik desteği ile müşterilere hizmet vermektedir.
CAM (Computer Aided Manufacturing ) ise bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. İster manuel ister bilgisayar destekli olarak hazırlanmış tasarım parçalarının numerik verilere dönüştürülerek CNC tezgâhlarında işlenip üretime geçmesine yardımcı olan bilgisayar destekli üretim metodu da denilebilir. Üretimde ciddi rol oynayan CAM yazılımlarının, üretimin birçok alanında hız ve güvenilirlik açısından çok büyük önemi vardır. Desita Yazılım, InventorCAM, SolidCAM,Cimatron,VisualCAM ve RhinoCAM ürünleri ile üretim alanında CAM yazılımı ihtiyacı olan müşterilere temin ve teknik destek olarak hizmet vermektedir.
CAE (Computer Aided Engineering) bilgisayar destekli mühendislik olarak tanımlanmaktadır. Bilgisayar Destekli Mühendislik Yazılımları, CAD yazılımları ile geliştirilen, üretime yönelik tasarımların, üretim ve işlevsellik açısından nasıl davranabileceğini önceden mukayese etmemize olanak sağlayarak üretim öncesinde fikirler elde etmemizi ve bu fikirler ışığında üretime yön vermemizi sağlamaktadır. CAE Yazılımları, malzemelerin Thermal dayanımları, tasarımların statik, dinamik ve akış analizleri gibi ciddi önem arz eden konularda hem maliyet, hem dayanıklılık hem de kalite anlamında üreticileri bir adım öne geçirmesinde önemli bir yere sahiptir. CAE Yazılımları, Savunma Sanayii, Otomotiv sektörü ve üretimin bir çok alanında daha doğrusu tasarım öngörüsü isteyen tüm sektörlerde ihtiyaç olan yegane yazılımlardan biridir. Desita Yazılım olarak Statik,Dinamik,Thermal, analizleri ve Optimizasyon ile alakalı olarak, Autodesk Inventor Professional ve Nastan-InCAD analiz yazılımları ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.
2. Web sitenizde onlarca yazılım ürünü var. Bunlardan hangilerinde daha öndesiniz?
CEVAP 2:
Web sitemizde yer alan yazılımlarımız, sistematik olarak CAD Yazılımları,
CAM Yazılımları, CAE Yazılımları ve Diğer Yazılımlar olarak Desita Yazılım bünyesinde, konularında uzman satış ve satış sonrası destek personellerimize kategorize edilerek sunulmuş ve belirtilen her bölümün personeli satışını yaptığı üründe müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Günümüzde satışı tek başında düşündüğümüz zaman, satışta devamlılık arz etme yönünde sıkıntılar oluşmaktadır. Müşterilerimize satış öncesi ve sonrası hizmet anlamında iyi şeyler bırakabiliyorsak; satış kendiliğinden gelmektedir. Desita Yazılım olarak bunu en iyi şekilde gerçekleştiren nadir firmalardan biri olduğumuzu söyleyebiliriz.
Genel olarak baktığımızda;
CAD yazılımlarında; AutoCAD Mechanical, Inventor, Fusion 360 ,Alias ve Üretim sektörüne yönelik Suit paketlerden Product Design Suite ve Factory Design Suite yazılımlarında gerçekten iyi sonuçlar elde etmekteyiz.
CAM Yazılımlarında; SolidCAM,InventorCAM,Cimatron ,Visual CAM ve RhinoCAM ürünleri ile ilgili tüm yazılımlarımızda olduğu gibi özellikle satış sonrası hizmetlerimizden dolayı tercih edilmekteyiz. Çünkü CAM yazılımı kullanıcılarının en temel isteği yazılımdan çok yazılım teknik desteği ve hizmetidir.
CAE Yazılımlarında;Nastran-InCAD, Inventor Profesional ve Inventor Profesional’i barındıran Product Design Suite Ultimate ve Factory Design Suite Ultimate ürünleri en çok ilgi gören ürünlerimizdir.
3. Yazılım satın almadan daha çok, yazılım lisansı kiralama yükselen bir trend olarak gözüküyor.
Örneğin Adobe bu sisteme geçti. Sattığınız yazılımlarda da bu sisteme geçiş olacak mı?
CEVAP 3:
Yazılım sektörü giderek kiralama sistemine geçerek herşeyi online yönetme konusunda kararlı gözükmektedir.
Adobe örneğinde olduğu gibi satışını yaptığımız özellikle CAD yazılımlarında yavaş yavaş bu sisteme geçilmeye ve hatta satışların bile gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Desita Yazılım olarak ; Teknolojiye ve sektöre öncü olma konusunda hazırlıklı bir firma olduğumuzu ve hiç yabancılık çekmeyeceğimizi de ayrıca belirtmek isteriz. Çünkü adaptasyon kısmında deneyimli ekip arkadaşları ile çalışmaktayız.
4. Kiralamanın firmalara olan avantaj ve dezavantajları nelerdir?
CEVAP 4:
Ülkemizde henüz yeni olan kiralama modelinin yaygınlaşma çalışmaları daha yeni yeni sürece işlediğinden ötürü, firmalar tarafından benimsenmesi biraz zaman alacağa benziyor. Bu nedenle biraz çekinceli yaklaşımlarla karşılaşıyoruz.
Kiralama modeli müşteriler tarafından benimsendiğinde dezavantajdan ziyade avantajlarını konuşmak daha doğru olacaktır.
Autodesk Yazılımlarının kiralama konusundaki avantajlara değinecek olursak;
Kullandığınız kadar öde: Bu şekilde bütçenizi daha iyi kontrol ederek yazılım maliyetlerinizi optimum düzeyde tutabilirsiniz.
En Güncel Sürümler: Güncel sürümleri kullanarak en yeni eklentileri ve yenilikleri kullanarak, teknik destek imkanını da elinizde bulundurabilirsiniz.
Esnek Lisanslama Seçenekleri: Autodesk ürünlerinizin önceki versiyonlarını kullanabilmenin yanı sıra, Ev kullanım hakları sayesinde ofis dışında da çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.
Bulut Hizmetleri: Bilgisayar performansınızı etkilemeden render işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve Autodesk’in güvenli depolama alanına sahip olabilirsiniz
5. Desita nın eğitim ve seminerler konusunda çok aktif olduğunu görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
CEVAP 5: Desita Yazılım olarak Eğitimin önemi ve yaygınlaşması konusunda profesyonel çalışmalar yapmaktayız. Firmaların tasarımcı arayışları ve bu konudaki sıkıntıları günümüzün sorunudur.. Bu nedenle CAD/CAM veCAE yazılımlarının bilinirliği ve etkin bir şekilde kullanımı açısından uzman teknik kadromuz ve oluşturmuş olduğumuz yazılı ve görüntülü eğitim materyallerimiz ile sektöre katkıda bulunmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Desita Yazılım olarak, üniversiteler, dernekler ve çeşitli kuruluşlar ile işbirliği içerisinde, eğitimler ve seminerler gerçekleştirerek CAD/CAM/CAE yazılımlarının önemini ve bilinirliğini aşılamaktayız.
Sektöre yönelik seminerlerimizde katılım oranının yüksek olması, hem müşteriye hem de kullanıcıya ulaşma noktasında Desita Yazılımın prestijini arttırmakta ve bizlere ayrı bir gurur kaynağı olmaktadır. Hiç kaybetmediğimiz bu heyecanla müşteri portföyümüze yeni müşteriler katmaya devam etmek için eğitim ve seminer etkinliklerimize aralıksız devam etmekteyiz. Web sitemizi ziyaret ederek eğitim dökümanlarımızı inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Uzman teknik kadromuz tarafından hazırlanan ve Satışını gerçekleştirdiğimiz Eğitim setlerimiz ile satın aldığınız programların kullanımına adaptasyon süreciniz minimuma inecektir.
Önemli No:.Üniversite ve derneklere ücretsiz olarak sunulmaktadır.
CAD Yazılımları Eğitim Setleri;
Bronz: Inventor LT (Parça tasarımı,Teknik Resim)
Silver: Inventor( Parça Tasarımı,Montaj Modelleme,Teknik Resim,Sunum)
Gold: Inventor(Parça Tasarımı,Sac Metal Modellema,Plastik Parça tasarımı,Montaj Modelleme,Teknik Resim,Sunum)
Platinium:( Parça Tasarımı,Sac Metal Modellema,Plastik Parça tasarımı,Montaj Modelleme,Teknik Resim,Sunum,Tube&Pipe,Cable&Harness, Sonlu elemanlar analizi(FEA))
Factory Design Suite ve Navisworks Görsel Eğitim Setleri
ShowCASE(render) Görsel Eğitim Seti
Fusion 360 Görsel Eğitim Seti
Woodwork For Inventor (Mobilya tasarımcılarına özel)
 
CAM Yazılımları Eğitim Setleri:
SolidCAM Eğitim Seti,
InventorCAM Eğitim Seti,
VisualCAM Eğitim Seti ,
Cimatron Eğitim Seti
 
6. Türk sanayiisinin yeterince ARGE çalışmalarına yöneldiğini düşünüyor musunuz?
Sattığınız yazılımların ARGE çalışmalarına katkıları nelerdir
CEVAP 6: Son zamanlarda Ar-GE çalışmalarının arttığını ve bu çalışmalar neticesinde olumlu sonuçlar alındığını hep birlikte görmekteyiz. CAD/CAM/CAE yazılımları sayesinde AR-GE çalışmalarındaki verimlilik, sattığımız bu yazılımların ne denli doğru bir tercih olduğunu gözler önüne sermektedir. Fiziksel prototiplerin oluşturulması ve buna ilişkin analiz verilerinin doğruluğu, tasarımın son safhaya gelene kadar şekillenmesi ve sunulması kapsamında AR-GE çalışmalarında bu yazılımların ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bizlere göstermektedir. Desita Yazılım olarak, Tasarım, imalat ve analiz yazılımlarımız ile Ar-Ge çalışmalarına profesyonel olara ışık tuttuğumuzu belirtmek isteriz.
Ülkemizde önemli yere sahip firmalardan: FORD ,BMC,OTOKAR,TOFAŞ,ARÇELİK gibi otomotiv ve beyaz eşya sektöründe hizmet veren firmalar, Autodesk’in Product Design Suite, Inventor Professional, Mechanical, Alias, VRed, Showcase gibi ürünlerini kullanarak AR-GE çalışmalarını gerçekleştirmektedir.
7. Desita’nın gelecek hedeflerinden bahseder misiniz?
Desita Yazılım olarak, yaptığımız işi çok seviyor ve benimsiyoruz. Bu yönümüz sayesinde sıcak müşteri ilişkileri kurarak bir aile ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Desita Yazılım kurulduğu günden bu yana hedefleri ilkesinde ilerlemiş ve bu ilkelerden hiçbir taviz vermeden bugünlere ulaşmış satış, teknik ve hizmet anlamında deneyimli bir firmadır.
Bu günlere gelmemizde bize ışık olan hedeflerimizi özetleyecek olursak;
CAD/CAM/CAE dünyasındaki tüm gelişmelerin takibi ve bu gelişmelerin ülkemize aktarılarak, pratiğe geçirilmesine katkıda bulunmak
Eğitim alanında üniversiteler ve diğer kuruluşlar ile işbirliğinin devamlılığını sağlamak
Yurt içinde daha geniş platformlara ulaşarak büyük projelere imza atıp, Dünya çapında Desita Yazılım’ın adını duyurmak.
Kalite ve Hizmetten taviz vermeden Lider çizgimizde yürümek.

Post has attachment
Autodesk VRED Ürün Ailesi

Desita Yazılım’ın Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerinden, Autodesk VRED Professional yazılımı ile, hem Nurbs hem de poligon modellerde son derece gerçekçi sonuçlar vermekte. Birliktelik sonrası desteklenen dosya formatları da çeşitlendirilerek diğer yazılımlar ile işbirliği artırıldı. HDR ortam resimleri hazırlamak için Autodesk Showcase Professional’ a benzer bir şekilde HDR light Studio’ ya bağlanıp ortam görüntülerinizi oluşturabilir ayrıca Autodesk Showcase Professional içerisinde bulunan HDR görüntüleri VRED içerisine aktarabilirsiniz.

 Yüzey analiz özellikleri : Autodesk VRED gelişmiş yüzey analiz araçlarına sahiptir. Nurbs Render özelliği ile mesh renderdan farklı olarak yüzeydeki geçişler daha detaylı bir şekilde ortaya çıkmakta ve analiz araçları ile üretim sonrası oluşabilecek kusurlar rahatlıkla tespit edilebilmektedir. VRED içerisinde, Zebra analizi, İzohips çizgi analizi, Gap Analizi gibi Yüzey eğrilik analizi gibi analiz çeşitleri mevcut bulunmaktadır.

Animasyon Hazırlama : VRED ile curve editör sayesinde ivmeli animasyonlar hazırlayabilir, Kamera animasyonları hazırlayabilir, bu animasyonları video dosyası olarak kayıt edebilirsiniz. Ayrıca fbx dosya formatı ile dışarıda hazırlanmış bulunan animasyonları da içeri alabilirsiniz.

Autodesk VRED Professional ile Ray tracing özelliği kullanarak gerçekçi görüntüleri hızlıca elde edebilmekteyiz. Bunun yanı sıra Autodesk Showcase Professionel Yazılımından alışık olduğumuz model, konum ve renk alternatifleri oluşturma, kamera ve model animasyonları oluşturma, Stereo görüntü alma (3D Gözlük ve desteklenen ekranlar ile) gibi özellikleri kullanabilmekteyiz.
Autodesk VRED üç temel versiyon olarak gelmektedir,  Autodesk VRED,  Autodesk VRED Design, Autodesk VRED Professional.  Bunlara ek olarak Autodesk VRED SERVER  ile Web tabanlı çözümler  de kullanılmaktadır.  Autodesk VRED Professional yazılımı,  PC ve Mac platformlarında çalışabilmektedir.

Malzeme Kütüphanesi :   Gerçek dünya parametrelerine göre hazırlanmış malzeme kütüphanesi sunmaktadır. Kullanıcılar kendi istedikleri özelliklerde malzeme oluşturma imkanına da sahiptir.

Konfiguratör:  Autodesk  VRED yazılımı Model, konum, renk alternatiflerini deneyimleyebileceğiniz konfiguratör alt yapısı sunmaktadır. Touch sensor yardımı ile bu alternatifleri model üzerinde tanımlanacak tıklanabilir bölgeler ile etkileyici sunumlar yapabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik: Autodesk VRED Professional yazılımı 3 boyutlu aygıtları da desteklemektedir.   Sanal Gerçeklik gözlükleri ile model içerisinde gerçekçi bir deneyim yaşamak mümkün olmaktadır
Autodesk Cloud sistemi ile tasarımlarınızı bulut içerisinde saklayabilir. İstediğiniz kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Desita Yazılım, Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerini Desktop Subscription lisanslama yöntemi ile sizlere sunuyor.

Ürünlerinizi ilk yatırım maliyeti olmadan, kullandığın kadar öde kiralama mantığı ile 3 Aylık, Yıllık veya 2 ve 3 Yıllık olarak her zaman en güncel sürümde kullanabilirsiniz.

Post has attachment
Autodesk Alias Ürün Ailesi

Desita Yazılım’ın Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerinden, Autodesk Alias yazılımı ile eskizden son ürüne kadar tüm tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayacak araçlar sunar.

Autodesk Alias ın esnek tasarım araçları ile eskizlerinizi çizin, tasarım alternatiflerinizi değerlendirin, A Class yüzey oluşturun ve 3b yazıcılara gönderip ürününüze dokunun…

Autodesk Cloud sistemi ile tasarımlarınızı bulut içerisinde saklayabilir. İstediğiniz kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Desita Yazılım, Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerini Desktop Subscription lisanslama yöntemi ile sizlere sunuyor.

Ürünlerinizi ilk yatırım maliyeti olmadan, kullandığın kadar öde kiralama mantığı ile 3 Aylık, Yıllık veya 2 ve 3 Yıllık olarak her zaman en güncel sürümde kullanabilirsiniz.

Autodesk Alias Ürün ailesi Alias Autostudio, Alias Surface, Alias Concept, Alias Speedform Ürünlerinden oluşmaktadır. Ürünler ile ilgili karşılaştırma tablosu aşağıda gözükmektedir.

Post has attachment
AUTOCAD Tüm Komutlar

DRAW (ÇİZİM) MENÜSÜ
Line (Başlangıç ve bitiş noktası belli olan doğru çizer.)
Rectangle (Çapraz iki köşesi bilinen dikdörtgen çizer.)
Arc (Üç parametresi bilinen yay çizer.)
Circle (En az iki parametresi bilinen daire çizer.)
Ellipse (Merkezi ve uç noktaları bilinen elips çizer.)
Polygon (Kenar sayısı 3-1024 değişen düzgün çokgenler çizer.)
Donut (Halka ya da içi dolu çember çizer.)
Ray (Bir yönde sonsuza giden ışınlar çizer.)
Construction line (Her iki yönde sonsuza giden ışınlar çizgileri çizer.)
Multiline (Çoklu paralel çizgiler çizer.)
Polyline (Birbiri ardına birçok doğru ve yay çizer.)
Point (Değişik stillerde ve büyüklerde noktalar yerleştirir.)
Spline (Belirlenen noktalardan eğri geçirmemizi sağlar.)
ÇİZİM MODLARI
Grid (Çizim sınırları içinde belirleyeceğimiz aralıklarla ekrana ızgara adını verdiğimiz
noktalar yerleştirir.)
Snap (Mouse’un belli aralıklarla kilitler. F9)
Ortho (Doğruları dik olmaya zorlar. F8)
Polar (Belli açılardaki doğrululara gelindiğinde eksen çizgileri çıkmasını sağlar. F10)
Otrack (Birden fazla arasında hizalama yapmak için kullanılır. F11)
Lwt (Çizgilerin kalınlıkları ile görüntülenmesini sağlar.)
Osnap (İşaretlenmiş olan nokta türlerini ekranda otomatik olarak gösterir, istenirse
yakalar.F3)
ÖZEL NOKTALARIN YAKALANMASI
Endpoint (Bir doğru ya da yayın uç noktasından yakalar.)
Midpoint (Bir doğru ya da yayın orta noktasından yakalar.)
Intersection (Doğru, yay ve dairelerin kesişme noktasından yakalar.)
Apperent intersection (Birbirine paralel olmayan iki doğrunun izafi kesişme noktasından
yakalar.)
Center (Daire ya da yayların merkez noktasından yakalar.)
Quadrant (Daire ya da yayların çeyrek noktasından yakalar.)
Tangent (Bir daire ya da yay üzerinde teğet oluşturucak noktayı bulur ve yakalar.
Perpendicular (Bulunulan noktadan gösterilen nesneye dikme çizer.)
Extension (Bir noktadan belli bir uzaklıktaki dik mesafeden yakalar.)
Parellel (Varolan bir doğruya paralel yeni bir doğru çizer.)
Node (Point komutu ile çizilen noktaların merkezinden yakalar.)
Nearesent (Bir çizginin, dairenin, yayın işaretleyiciye en yakın noktasından yakalar.)
None (Bir nokta yakalama yöntemini iptal eder.)
From (Bir noktadan izafi bir koordinat kadar uzaktaki noktadan yakalar.)
MODİFY (DÜZENLEME) MENÜSÜ
Erase (Seçilen nesneleri siler.), Nesne seçme yöntemleri
Undo (Yapılan işlemleri geri alır.)
Redo (Geri alınarak iptal edilen işlemleri ileri alarak yeniler.)
Trim (Seçilmiş nesneleri, kesişme noktalarından itibaren budar.)
Extend (Bir ya da daha fazla nesneyi bir diğer nesneye kadar uzatır.)
Break (Bir nesne üzerindeki iki noktanın arasını koparmak veya nesneyi bir noktadan itibaren
bölmek için kullanılır.)
Rotate (Seçilen nesneleri, bir noktanın etrafında döndürür.)
Scale (Seçilen nesneleri, bir noktanın etrafında büyütüp-küçültür.)
Move (Seçilen nesneleri, bulundukları yerden, başka bir yere taşır.)
Copy (Seçilen nesnelerin, belli bir mesafe öteye kopyalarını alır.)
Offset (Bir nesneyi, kendisinden belli bir mesafe öteye paralelini alarak kopyalar.)
Chamfer (Kesişen ve kesişme ihtimali olan doğruların kesişen uçlarından istenilen miktarda
pahkırar.)
Fillet (Kesişen ve kesişme ihtimali olan doğrular arasında yuvarlatma yapar.)
Array (Seçilen nesneleri istenilen sayıda, istenilen aralıkla dikdörtgen veya daieresel bir
yörünge etrafında çoğaltır.)
Mirror (Seçilen nesneleri, bir eksene göre simetriğini alır.)
Stretch (Seçilen nesneleri, bir noktadan tutup sürdürerek uzatıp-kısaltır.)
Explode (Bir polyline ya da bloğu patlatarak doğrular, yaylar ve çemberlere ayırır.)
Divide (Bir doğru ya da yayı belli aralıkla eşit parçalara böler.)
Measure (Bir doğru ya da yayı belli aralıkla eşit sayıda parçalara böler.)
Lengthen (Doğru ya da yayların uzunluklarını değiştirir.)
Properties (Çizilmiş olan nesnelerin özelliklerini bir diyalog kutusu yardımıyla değiştirir.)
VİEW (GÖRÜNÜM) MENÜSÜ
Zoom (Ekrandaki çizimleri gerçek boyutlarını değiştirmeden istenilen oranda görünüş olarak
büyütüp-küçültür.)
Pan (Ekranımızı ve çizimlerimizi istenilen yönde istenilen miktarda kaydırır.)
Arial View (Ekranın sağ alt köşesinde bir kuşbakışı penceresi çıkartarak, Zoom ve pan
komutlarının daha kontrollü kullanılmasını sağlar.)
Viewres (Çember, elips gibi eğrisel şekiller büyütüldükleri zaman yuvarlak değil de çok
kenarlı poligonlar gibi gözükür. Bu şekillerin gerçeğe yakın gözükmesi için çözünürlüğünü
değiştirmemizi sağlar.)
LAYERS (KATMANLAR)
New Layer (Yeni bir layer oluşturmak, renk ve çizgi atamak)
Update-Rename-Delete Layer (Layer’i güncelleştirmek, yeniden isimlendirmek ve silmek)
On/Off (Layer’i açma/kapama )
Freeze/Thaw (Layer’i dondurmak/çözmek )
Lock/Unlock (Layer’i kilitlemek/açmak )
Plottable/Non-Plottable (Layer çizdirilebilir/çizdirilemez )
Linetype (Çizgi tipi değiştirilmesi)
Draw Hatch (Tarama işlemleri …)
Draw Text (Yazı işlemleri )
DIMENSION ÖLÇÜLENDİRME
Linear (Doğrusal ölçülendirme)
Align (Hizalı ölçülendirme)
Ordinate (Koordinant ölçülendirme)
Radius (Yarıçap ölçülendirme)
Diameter (Çap ölçülendirme)
Angular (Açısal ölçülendirme)
Baseline (Referansa göre ölçülendirme)
Continue (Sürekli ölçülendirme)
Leader (Çizimimizin bazı noktalarına küçük hatırlatıcı bilgiler ekler.)
Center Mark (Çember ve yayların merkez noktalarını bir simge ile gösterir.)
Style (Yeni bir ölçülendirme stili oluşturur ve varolan ölçülendirme stillerinin ayarlarını
değiştirir.)
Cal (Hesap işlmeleri yapar: Dört işlem, üst alma, log, sin, cos … vb..)
Inquary ( Sorgulama komutudur. Tools menüsünden)
ID point (Gösterilen noktanın koordinantlarını verir.)
Distance (Gösterilen iki nokta arasındaki mesafeyi verir.)
Area (Gösterilen noktalar arasındaki ya da gösterilen şekillerin alanını ve çevresini verir.)
List (Gösterilen şeklin tüm geometrik özelliklerini listeler.)
BLOKLAR (DRAW)
Make Block (Blok oluşturur.)
Insert Block (Oluşturulan bloğu çizime ekler.)
Define attributes (Bloklara nitelik ekler.)
Viewpoint (View 3 boyutlu şekillere değişik noktalardan bakmamızı sağlar.)
ÇİZDİRME İŞLEMLERİ (FILE)
Plot (Oluşturduğumuz çizimleri plotter ya da printer’den çıkartır.)
PLOT DEVICE
Name (Çıktı alınacak printer ya da plotter bu listeden seçilir.)
Number of copies (Çizimimizin kaç adet kopya çıktısı alınacaksa buraya girilir.)
PLOT SETTINGS
Paper size (Çıktı alınacak kağıdın boyutu bu listeden seçilir.)
Plot Area (Çizimimizin çıktısı alınacak kısmı bu seçeneklerden birisi ile belirlenir.)
Limits (Sadece çizim limitleri içinde kalan kısımlar yazıcıya gönderilir.)
Extents (Dosyamızdaki tüm çizimleri optimum bir şekilde yazıcıya gönderir.)
Display (Dosyamızdaki çizimlerden sadece ekranda görünen kısımlar yazıcıya gönderilir.)
Window (Yazıcıya gönderilecek bölüm, bir pencere açılarak belirlenir.)
Drawing orietation (Kağıdımızın yönünü değiştirir.)
Plot Scale (Çizimimizin ölçeğini ayarlamak için kullanılır.)
Scaled to fit (Bu seçenek seçilirse program, çizimimizin ölçeğini kağıda sığacak şekilde
kendi belirler.)
Custom (Çizimimizin ölçeğini kendimizin belirlemsini sağlar.)
Ölçek için Plotted MM (Drawing units altındaki kutucuklar kullanılır. Burada Plotted mm
cinsinden kağıttan çıkacak uzunluğu, Drawing ınits ise bu uzunluğun gerçekte ne kadarlık bir
uzunluğa karşılık geleceğini gösteriyor.)
Plot offset Center the offset (Çizimimizi kağıdın merkezine yerleştirir, çizimimizi kağıtta
ortalar.)
Full Preview (Çizimimizin kağıt üzerinde nasıl çıkacağını gösterir.)
Partial Preview (Çizimimizin kağıda göre konumunu gösterir.)

Post has attachment
AutoCAD Nedir?

AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım ve teknik çizim (CAD = Computer Aided Design and Drafting) programıdır. Teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani halen 80 ülkede 17 dilde versiyonları bulunan CAD programı; çözünürlükten bağımsız, 2 boyutlu ve 3 boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.

AutoCAD‘ in dosya biçimi DWG’ dir. DWG, DraWinG (çizim) anlamındadır. Dünyaya bu dosya biçimini tanıtan programdır. DWG dosya biçiminin diğer CAD programları tarafından da tanınıp okunabilmesi için, DXF (Drawing interchange [X] Format) adında bir çizim aradeğişim biçimi de yine Autodesk firması tarafından oluşturulmuştur. AutoCAD’ in DWG uzantılı çizim formatı Dünya Endüstriyel çizim standardı olarak kabul edilmekte ve dünyada 1.200.000’ den fazla kayıtlı kullanıcı tarafından 2.000.000.000’ın üzerinde DWG dosyası üretildiği tahmin edilmektedir. Genel amaçlı bir tasarım ve çizim programı olan AutoCAD’ i kullanmak için her hangi bir program dilini bilmek ya da başka bir programı kullanmış olmak gerekli değildir.gelişmiş etkileşimli grafik kullanıcı ekranı sayesinde tüm komutlara menüter den veya sembol simgelerden kolayca erişmek ve çizim, düzenleme,vs. komutlarını kullanmak olasıdır.

Üzerinde çalıştığı işletim sistemlerinin başında Microsoft Windows, Mac OS X, iOS, Android gelmektedir. İş istasyonu (workstation) sürümü de bulunur. 3 ve 2 boyutlu tasarım yapılmasını sağlamasının yanında, AutoLISP ve VisualBasic programlama dillerini de destekleyerek, programın özelleştirebilmesi ve otomatikleştirilebilmesini sağlar. Yani, bu programlama dilleri ile yazdığınız program parçalarını (rutinleri) AutoCAD programı içinde çalıştırarak, programı istediğiniz şekilde özelleştirebilir ya da komut akışını hızlandırıp otomatikleştirebilirsiniz.

Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:
AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için
AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için
AutoCAD Civil 3D: İnşaat mühendisliği tasarımı ve dokümantasyonu için
AutoCAD Design Suite: Gelmiş geçmiş en güçlü AutoCAD yazılımına ek olarak sıra dışı tasarımlar yapmanızı ve çizmenizi, neredeyse tüm kaynaklardan tasarım bilgileri almanızı, bağlanmanızı ve tasarımlarınızı sinema kalitesinde görselleştirerek sunmanızı kolaylaştıran araçlar yer alır.
AutoCAD: tasarım ve dokümantasyon araçları
Autodesk 3ds Max: animasyon ve görselleştirme yazılımı
AutoCAD Raster Design: tarama verilerini yönetme aracı
Autodesk Sketchbook: dijital örnekleme araçları
Autodesk Showcase: sunum ve render (kaplama) araçları
Autodesk Mudbox: şekil çıkarma ve doku boyama aracı
AutoCAD Electrical: Elektrik kontrol sistemleri tasarımı için
AutoCAD LT: 2B taslak çizim ve detaylandırma araçları için
AutoCAD Map 3D: Haritalama yazılımı, CAD ve GIS verilerine kapsamlı erişim sağlayan, model tabanlı bir altyapı planlama ve yönetim uygulaması
AutoCAD MEP: AutoCAD yazılımının mekanik, elektrik ve tesisat (MEP) sürümü
AutoCAD P&ID: Borulama ve enstrümantasyon şemaları oluşturma, değiştirme ve yönetme işlemleri için
AutoCAD Plant 3D: Teknik özelliklere dayalı tasarım ve standart parça kataloglarıyla borulama, ekipman ve destek yapılarının yerleştirilmesini kolaylaştırır.
Ayrıca GIS, mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.

Mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli teknik çizim ve tasarım programıdır. Dünyada en yaygın kullanılan çizim programıdır. Son olarak 2015 yılının ilk çeyreğinde AutoCAD 2016 sürümü çıkmıştır.

Post has attachment
AutoCAD Eğitimi

AutoCAD, fikirlerinizi gerçekleştirirken size hız, güç ve etkinlik sağlar. AutoCAD 2004’de küçülen dosya boyutları ile başlayan, AutoCAD 2005’de Pafta Seti Yöneticisi ile süren ve AutoCAD 2006’ da üretkenlik ve günlük çizim işleri ile evrimine devam eden gelişme, AutoCAD 2007’ de kavramsal tasarım, görselleştirme, çizim, detaylandırma ve paylaşım alanlarındaki yeniliklerle sürüyor.
AutoCAD, 2010-2014 sürümlerindeki yenilikleriyle 3 boyutlu tasarım yeteneklerini de arttırarak 3Ds Max gibi yazılımlarla dosya alışverişini de kolaylaştırıyor. AutoCAD, kavramsal tasarımdan çizim ve detaylandırmaya, sizlere yaratma, görselleştirme ve dokümantasyon için gereksinim duyduğunuz her türlü aracı sağlar.
AutoCAD genel amaçlı bir tasarım çizim ve modelleme programıdır. Dolayısıyla çok geniş bir kullanım alanına sahiptir, içerisinde her hangi bir disipline özgü komutlarla kullanıcıyı kısıtlamadığı gibi, açık mimarisi ile istenilen yönde özelleştirilebilir. AutoCAD, tüm mimar, mühendis, tasarımcı, grafiker ve teknikerlerin kullanabileceği tasarım ve çizim programıdır. Bu gün ülkemizde ve dünyada Makine Mühendisliğinden, Güzel sanatlara, Mimarlıktan Tıbba, Şehir planlamadan, Reklamcılığa, Haritacılıktan Jeolojiye, Elektrikten Elektroniğe, İnşaat Mühendisliğinden Mobilyacılığa, Uzay araştırmalarından Denizbilim Araştırmalarına kadar her alanda AutoCAD`den temel tasarım ve çizim programı olarak yararlanılmaktadır. AutoCAD `in bu kadar yaygın olarak tercih edilen bir yazılım olmasının sebebi, gerek 2, gerekse 3 boyutlu tasarım ve modelleme, çizim için sağladığı olanaklar ve kullanım kolaylığıdır.
Gerekli Ön Bilgi
Windows İşletim sistemi ve bilgisayarın çalışma mantığı bilinmelidir. Temel Microsoft Ofis bilgisine sahip olmak verimi arttıracaktır.
Kimler Katılmalı?
Tüm Mühendis, Mimar, Tasarımcı, Tekniker ve Teknisyenler katılabilirler. Makine, İnşaat, Harita, Elektrik ve Elektronik, Tekstil Mühendisleri ve Teknikerleri, İç Mimarlar, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar bu eğitime katılabilir.
AutoCAD Eğitimi size ne kazandırır?
Türkiye’ de bir çok branşta olduğu gibi teknik çizim konusunda da kalifiye eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Günümüz şartlarında teknik çizimler artık özelleştirilmiş bilgisayar programları sayesinde gerçekleştirilmektedir.
Katılımcılar AutoCAD eğitimi alarak, AutoCAD programını tüm detayları ile öğrenmiş olacaklardır. Bu sayede makine, inşaat, mimarlık, mobilya ve diğer sektörlerdeki tüm teknik çizimleri 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak hızlı ve doğru bir şekilde çizebilir düzeye geleceklerdir.
AutoCAD Eğitim Konuları

1) Giriş
2) Egzersiz Dosyaları
3) Arayüz -Çizim Alanı
4) Arayüz – Arayüz Araçları
5) Arayüz – Paneller
6) Arayüz – Durum Çubuğu
7) Arayüz – Komutlarla Çalışma
8) Arayüz – Autocad’i Özelleştirme
9) Arayüz – Yardım Alma
10) Arayüz – Çalışma Alanını Kaydetme
11) Çizimler – Belge Açma
12) Çizimler – Fare Fonksiyonları
13) Çizimler – Yakınlaştırma, Kaydırma ve Yeniden Oluşturma
14) Çizimler – Birden Fazla Belge ile Çalışma
15) Çizimler – Belgeyi Kaydetme
16) Çizimler – Şablonlarla Çalışma
17) Basit Çizimler – Çizgi Çizme
18) Basit Çizimler – Orhto ve Polar Modları ile Çizim Yapma
19) Basit Çizimler – Çember Çizme
20) Çizim Birimleri – Ölçüm Birimi Tanımlama
21) Çizim Birimleri – Mimari Birimleri Kullanma
22) Çizim Birimleri – Metrik Birimlerle Çalışma
23) Hassas Ayarlar – Kartezyen Koordinat Sistemi
24) Hassas Ayarlar – Nesne Kenetleme Komutları
25) Hassas Ayarlar – Otomatik Nesne Kenetleme
26) Hassas Ayarlar – Temporary Tracking (Geçici İzleme)
27) Çizim Komutları – Dikdörtgen Çizme
28) Çizim Komutları – Çokgen Çizme
29) Çizim Komutları Elips Oluşturma
30) Çizim Komutları – Tarama Dokuları ile Çalışma
31) Temel İşlemler – Property Changer (Özellik Değiştirici)
32) Temel İşlemler Nesneleri Taşımak ve Kopyalama
33) Temel İşlemler Nesneleri Döndürme
34) Temel İşlemler – Budama ve Uzatma
35) Temel İşlemler – Offset – Nesneleri Öteleme
36) Temel İşlemler – Nesneleri Silme
37) Temel İşlemler – Geri Alma ve Yineleme
38) Seçim İşlemleri – Pencere Seçim Yöntemleri
39) Seçim İşlemleri – Seçime Ekleme ve Seçimden Çıkarma
40) Seçim İşlemleri – Klavye Kısayolları ile Seçim Yapma
41) Nesne Düzenleme – Fillet (Köşeleri Yuvarlama)
42) Nesne Düzenleme, Chamfer (Kesik Kenar Oluşturma)
43) Nesne Düzenleme, Dizi Komutu ile Döndürülmüş Kopyalar Oluşturma
44) Nesne Düzenleme – Dizi Komutu ile Dikdörtgensel Kopyalar Oluşturma
45) Nesne Düzenleme – Stretch (Sündürme)
46) Nesne Düzenleme – Mirror (simetrik Kopyalar Oluşturma)
47) Nesne Düzenleme – Nesneleri Ölçeklendirmek
48) Nesne Düzenleme – Tutamaçlarla Çalışma
49) Nesne Düzenleme – Explode (Patlatma)
50) Nesne Düzenleme – Join (Birleştirme)
51) Nesne Düzenleme – Taramaları Düzeltmek
52) Çizim Org – Katmanları Anlama
53) Çizim Org – Katman Oluşturmak ve Düzenleme
54) Çizim Org. – Bir Çizimi Organize Etmek İçin Katmanları Kullanma
55) Çizim Org. – Katman Denetimini Kullanma
56) Çizim Org. – Bylayer Özelliğini Anlama
57) Çizim Org. – Katman İşlemleri
58) Çizim Org. – Geçerli Katmanı Ayarlama
59) Annotations – Tek Satırlık Metin Ekleme
60) Annotations – Metinleri Hizalama
61) Annotations – Metin Stillerini Kullanma
62) Annotations – Çok Satırlı Metin Ekleme
63) Annotations – Metin Düzenleme
64) Annotations – Madde İşaretleri ve Numaralandırma Ekleme
65) Annotations – Sembol Ekleme
66) Ölçülendirme – Ölçülendirme Ekleme
67) Ölçülendirme – Devamlı ve Referans Ölçülendirme
68) Ölçülendirme – Ölçülendirme Stillerini Kullanma
69) Ölçülendirme Ölçülendirmeleri Düzenleme
70) Ölçülendirme – Multileader Oluşturma
71) Ölçülendirme – Multileader Stilleri Kullanma
72) Ölçülendirme – Multileader’leri Düzenleme
73) Bloklar – Blok Ekleme
74) Bloklar – Blok Oluşturma
75) Bloklar – Blokları Yönetme
76) Bloklar – Blokları Yeniden Tanımlama
77) Bloklar – Blok Kütüphanesi Oluşturma
78) Özel Araçlar – Ekran İpuçlarını Kullanma
79) Özel Araçlar – Distance Komutu ile Mesafe Ölçümü
80) Özel Araçlar – Quick Properties Aracını Kullanma
81) Özel Araçlar -Quick Calculature Aracını Kullanma
82) Plotting – Hızlı Baskı Alma
83) Plotting – Baskı Stil Tablosu Seçme
84) Plotting – Çizgi Ağırlık Ayarları
85) Plotting – Layout Oluşturma ve Kağıt Boyutunu Seçme
86) Plotting – Başlık Bloğu Ekleme
87) Plotting – Viewport Ekleme
88) Plotting – Layout’ları Yeniden Kullanma
89) Plotting – Layout’ları Organize Etme
90) Annotation İşlemleri – Ölçeklenebilir Metinleri Oluşturma
91) Annotation İşlemleri – Ölçeklenebilir Boyut Stilleri Oluşturma
92) Annotation İşlemleri – Ölçeklenebilir Multileader Oluşturma
93) Annotation İşlemleri – Ölçeği Değiştirme
94) Veri Paylaşımı – Farklı Biçimlerde Kaydetme
95) Veri Paylaşımı – Web Baskı Alma
96) Veri Paylaşımı – PDF Baskı Alma
97) Veri Paylaşımı – Çizimleri E-Posta ile Gönderme
100) Yeni Ucs (Koordinat Sistemi Tanımlama)
101) 3 Boyutlu Modelleme Teknikleri
102) Temel 3 Boyutlu Çizim Elemanları
103) Boolean Operasyonları
104) Döndürme, Süpürme İşlemleri İle Model Oluşturma
Desita Yazılım’ın Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerinden , AutoCAD yazılımı ile 2 Boyutlu ve 3 Boyutlu tasarımlarınızı gerçekleştirin.Tasarımlarınızı yapın, tasarım dokümanlarınızı çıktı olarak alın ve PDF olarak kaydedin. Bulut sistemi ile tasarımları gerçekleştirin. Üstelik tasarımlarınızı Windows ve Mac işletim sistemlerinde yapabilirsiniz.
AutoCAD Eğitim takvimleri ve fiyatları için http://www.desita.com.tr/ web adresimizi ziyaret ediniz.

Post has attachment
AutoCAD Fiyatları

Desita Yazılım’ın Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerinden , AutoCAD LT yazılımı ile 2 Boyutlu tasarımlarınızı gerçekleştirin.Tasarımlarınızı yapın,tasarım dökümanlarınızı çıktı olarak alın ve PDF olarak kaydedin.Bulut sistemi ile tasarımları gerçekleştirin.Windows ve Mac ortamlarında çalışın.
Autodesk AutoCAD LT yazılımın tasarım araçları sayesinde , hassas olarak 2 Boyutlu tasarımlar oluşturun.AutoCAD LT yazılımı milyonlarca kullanıcısı ile 30 yıldan fazla bir süredir,Autodesk tarafından sürekli gerliştirilen bir üründür.Yenilenen Akıllı boyutlandırma ve geliştirilmiş PDF dosyaları desteği ile kullanıclarına kolaylık sunmaktadır.
Autodesk Cloud sistemi ile , tasarımlarınızı bulut içerisinde saklayabilir.Istediğiniz kişiler ile paylaşabilirsiniz.
Desita Yazılım , Türkiye Yetkili bayisi olduğu Autodesk ürünlerini Desktop Subscription lisanslama yöntemi ile sizlere sunuyor.Ürünlerinizi ilk yatırım maliyeti olmadan, kullandığın kadar öde kiralama mantığı ile ,3 Aylık , Yıllık veya 2 ve 3 Yıllık olarak her zaman en güncel sürümde kullanabilirsiniz.
20 Aralık 2015 tarihine kadar Autodesk AutoCAD LT 2016 fiyatı 1190 $ + KDV‘ dir. Avantajlı fiyatlardan yararlanmak ve güncel fiyatları öğrenmek için http://www.desita.com.tr/ web adresimizden teklif isteyebilirsiniz.

Post has attachment
Autocad Bozuk Dosya Kurtarma

Autocad kullanıcı alışkanlıklarına göre şekillenen bir yapıya sahiptir. İşe ciddi anlamda konsantre olduğunuz 4 saatlik bir çalışmada eğer bu refleksi geliştirmediyseniz bitirene kadar Save komutunu hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu tip tehlikeli durumlar için AutoSave özelliği kurtarıcı niteliğinde olmaktadır. Belirlediğiniz periyotlarda üzerinde çalıştığınız dosya otomatik kaydedilir.
Belki 4 saatlik bir proje çizim işinin sonundaki elektrik kesintisi ya da yüzer lisans kullanıcı iseniz server üzerinde oluşan anlık bir sorun son 10 dakikayı kaybetmenize neden olabilir. Bu işin geneli düşündüğünde üzerinde durulmayacak bir kayıpken, 10 dakikalık bir çalışmanın 9. dakikasında yaşanacak olası kesinti çok üzücü olabilir.
Öncelikle AutoSave ayarlarından bahsedelim. Komut satırına op yazarak ulaşacağımız Options penceresinden otomatik kaydetme periyodunu belirleyebiliriz.

Open and Save sekmesi altında resimde görülen File Safety Precautions bölümü dosya güvenliğinin yönetildiği alanlardan biridir. İlk başlık Autocad’in siz herhangi bir işlem yapmasanız dahi belirlediğniz dakika sıklığıyla dosyanızı otomatik olarak kaydedebileceğinizi gösterir. Özellikle kısa sürede tamamlayacağınız önemli dosyalar üzerinde çalışırken bu ayarın ön tanımlı olarak verilen değerini düşürmeniz lehinize olacaktır. Bunu daha kontrollü kullanmak adına CTRL+S kalvye kısayolunu emin olduğunuz her adımdan sonra çalıştırmak da faydalı bir alışkanlık olacaktır. Resimdeki işaretli görülen backup ayarı ise herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, Autocad’in geri dönebileceğiniz bir dosya kopyası yaratacağı anlamına gelir. Bu dosyanın uzantısını resimdeki gibi ac$ ya da sv$ olarak belirlenebilir.

Bu kopyanın bulunduğu dizini yine Options penceresindeki Files sekmesi altından görüntüleyebilirsiniz. Eğer ön tanımlı dizini değiştirmediyseniz Automatic Save File Location ya da Temporary Drawing File Location başlıkları altında görünen yollar kopyanızın bulunduğu dizindir.

Bu dizine gezgin yardımıyla ulaştığınızda pek çok klasör ve dosya ile karşılaşacaksınız. Buradan kurtarmak istediğiniz dosyayı ismen bulamayabilirsiniz. Ancak dosyaları uzantılarına göre sıraladığınızda seçenekleriniz daralacaktır. Değiştirilme zamanı uygun olan ac$ veya sv$ uzantılı dosya aradığınız kopyadır. Dosyanın uzantısını .dwg olarak değiştirerek kurtarmanız mümkündür.
Çalışırken herhangi bir problemle karşılaştığınızda ve program aniden kapandığında Autocad size son kayıtlı dosya üzerinden bir kurtarma seçeneği sunar. Eğer seçeneğe ulaşamadıysanız, komutu şekildeki gibi File menüsü altından seçmek ya da komut satırından Recover yazarak kurtarmak istediğiniz dosya yolunu açılan pencereden işaretlemek yeterlidir.

Aynı menü içerisinde Audit komutunu seçmek ya da satıra yazmak da tamir yöntemlerinden biridir. Üzerinde çalıştığınız dosya açıkken bu komutu verdiğinizde, Autocad bir çeşit hata ayıklama döngüsü ile dosyayı onarmaya çalışır. Bu ayıklama işleme dosyanızın ne şekilde bozulduğuyla tam olarak alakalıdır. Ani elektrik kesintileri çoğunlukla kurtarmaya imkan verse de ağ üzerindeki çalışmalarda yaşanan kopmalar, eksik kopyalamalar veya ciddi bir hata raporuyla aniden kapanan dosyalarda bu operasyonlar yetersiz kalabilir.
Karşılaşılması muhtemel bir başka sorun ise dosyayı tamamen kaybetmektir. Yoğun iş temposu nedeniyle dalgınlıkla çizim dosyanızı silmiş olabilirsiniz. Bunu kurtarmanın pratik bir yöntemini var elbette. Autocad, dosyaları kullandığınız süre içerisinde bazı yedekler oluşturur. Kullandığınız işletim sisteminde dosya uzantılarını görünür hale getirirseniz çalıştığınız dizinde dosyanızla aynı isimde .bak dosyası olduğunu göreceksiniz.

Post has attachment
AutoCad Sistem Gereksinimleri

Windows ve Mac OS X için geliştirilen AutoCAD LT 2D çizim programı ile tasarım işlerinizi hızlandırın.
Microsoft Windows için Autocad Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi
Windows 8/8.1, Windows 8/8.1 Pro,  Windows 8/8.1 Enterprise, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Professional, Windows 7 Home Premium
İşletim Tipi
32 Bit için; 
32-bit Intel Pentium 4 or AMD Athlon Dual Core, 3.0 GHz or higher with SSE2 technology
64 Bit için; 
AMD Athlon 64 with SSE2 technology
AMD Opteron™ with SSE2 technology
Intel® Xeon® with Intel EM64T support with SSE2 technology
Intel Pentium 4 with Intel EM64T support with SSE2 technology
Hafıza: 2 GB
Ekran Çözünürlüğü: 1024×768 with True Color
Ekran Kartı: Gerçek Renk yetenekleri ile 1024×768 yeteneğine Windows ekran adaptörü destekler
Disk Alanı: Kurulum 4.0 GB
Pointing Device: MS-Mouse uyumlu cihaz
Digitizer: Wintab desteği
Plotter / Printer: Sistem yazıcı ve HDI desteği – AutoCAD LT 2013-2014 aynıdır.
Media (DVD): DVD’den İndirme ve yükleme
Browser: Windows Internet Explorer ® 9.0 (veya üstü)
Side by side install: Destekliyor
Net Framework: .NET Framework Sürüm 4.5

Apple Mac için Autocad Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi
Apple Mac® OS X v10.11 veya üstü (El Capitan); OS X v10.10 veya üstü (Yosemite); OS X v10.9 veya üstü (Mavericks)
Apple Mac Pro ® 4,1 veya üstü (Mac Pro® 6,1 veya üstü önerilir); MacBook® Pro 5,1 veya üstü (MacBook sonra Retina Display ya da Pro 10,1 önerilir); iMac® 8.1 veya üstü (iMac 11.1 veya üstü önerilir); Mac Mini® 3.1 veya üstü (Mac Mini 4.1 veya üstü önerilir); MacBook Air® 2.1 veya üstü; MacBook 5.1 veya üstü (MacBook 7.1 veya üstü önerilir)
İşletim Tipi
64-bit Intel CPU (Intel Core Duo işlemci, 2 GHz veya daha hızlı önerilir)
Hafıza: 3 GB (yukarıda 4 GB veya önerilir)
İndirme ve yükleme için 3 GB boş disk alanı (yukarıdaki 4 GB veya önerilir)
Ekran Çözünürlüğü: Desteklenen donanım üzerinde tüm grafik kartları
Ekran Kartı: Gerçek renk (Retina Display önerilir x 1800 2880) ile 1280 x 800 ekran
Pointing Device: Apple Fare Apple Magic Mouse, Magic Trackpad, MacBook® Pro trackpad veya Microsoft uyumlu fare.
Plotter / Printer: Mac OS X uyumlu yazıcı
Media (DVD): DVD’den İndirme ve yükleme
Browser: Apple Safari 5.0 veya üstü
Side by side install: Destekliyor
Wait while more posts are being loaded