Profile cover photo
Profile photo
Leo Lenox
1,419 followers
1,419 followers
About
Posts

#ŽmonėsYraGeri #ThankYou

Jei manote, kad Vilniuje gyventi blogai, niekada nesate palikę telefono parke ant suoliuko, miesto centre, piko metu.

- sent from my lost-and-found phone
Add a comment...

Post has attachment
#KąDarbėnaiDirbaVisąDieną #EnergyDigest #WeekInEnergy #XtraLongRead

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

Iš geresnių naujienų - Gazprom nepavyko Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) įtikinti, kad rusų išspyrimas iš dujotiekių operavimo biznio Europoje yra neteisėtas; gyventojai kaip pamišę graibstė paramą saulės elektrinėms ir Lietuvoje kuriasi elektromobilių įkrovimo tinklo „Ionity“ atstovybė.

Iš tokių vidutinių – svarbia naujiena turėjęs būti Lietuvos ir Švedijos elektros jungties NordBalt remontas kažkaip išsivedėjo, nes elektros kainos užsilipo taip aukštai, kad aukščiau nelabai yra kur. Tad – yay, nėra kainų šoko, tik nedidelis pabrangimas. Bet nebūtinai, nes šiaip brangu. Čia kaip pažiūrėsi.

Be to, Energetikos ministerija sugalvojo naują suskystintų gamtinių dujų terminalo apmokestinimo modelį. Ir JAV ir Kinijos prekybos karai amerikonų dujų pas mums neparplukdys. Čia, aišku, mano nuobodylos, tai vieni burtažodžiai ir kaip ir neaišku, kodėl kam nors turėtų rūpėti.

Štai papunkčiui.

„Gazprom“ ir PPO

ES galioja toks Trečiasis energetikos paketas. Įstatymas, pagal kurį tas, kas valdo dujų vamzdžius, negali pardavinėti dujų. Kitaip tariant, „Gazprom“ nebegali terorizuoti šalių visiškai, tik truputį. Kai jį šalys pradėjo įgyvendinti, aišku, „Gazprom“ pradėjo cypti ir kreipėsi į PPO, sakydama, kad juos skriaudžia. Tai va, PPO nusprendė, kad neskriaudžia. Tai kaip ir viskas po senovei, bet vistiek malonu.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/13/rusijai-nepavyko-uzgincyti-treciojo-energetikos-paketo

Lietuvių pomėgis saulei

Eglė Markevičienė padarė folow-up‘ą apie skirtą paramą saulės elektrinėms ant namų stogų. Technically, ten ir daugiau tos paramos – visokiems šilumos siurbliams ir pan., bet esmė ta.

Paaiškėjo, kad lietuviai labai mėgsta saulės jėgaines ir šilumos siurblius. Labiau, negu BMW. Nu gerai, gal ne labiau, bet labai vistiek.

Energetikos ministerija susigalvojo monstrišką tikslą – kad iki 2020 m. Lietuvoje 34.000 namų patys gamintųsi elektrą. Saulės moduliais (liaudyje „saulės baterijomis“ vadinamais), nes taip populiariausia. Kas yra faina ir gerai, ir taip turi būti, nes XXI a., get with the times.

Kaip paraginimą, aišku, visiems pažadėjo padengti iki trečdalio ant nenaujo namo įrengto modulio kainos. Ta parama skiriama gabaliukais – tipo, ateikit pasidalinti ten po kelis milijonus vienu kartu. Tai štai dalino pirmą gabalėlį, 3,3 mln. Eur iš 20 numatytų.

Paraiškų susirinko per savaitę daugiau, nei anksčiau per kelis mėnesius. Gavo 1.900+ prašymų (per savaitę!), kai iki tol iš viso buvo 3.000. Tai kaip ir fun, mėgstam mes patys gamintis energiją.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/16/kompensacijas-zaliosioms-jegainems-isgraibste-kaip-karstas-bandeles

Elektromobilių krova

Hibridai ir elektromobiliai net ir Lietuvoje darosi anokia naujiena. Ne tiems, kam audi bulka vis dar geriausia mašina, aišku, bet suprantat, ką turiu omeny. Visokie Nissan Leaf ir visa kita. Problema visada buvo, kad nėra kur jo pakraut, o jei yra, tai kraunasi milijoną valandų.

2017 m. pabaigoje BMW, Daimler, Ford ir VW koncernai paskelbė apie savo planus kurti europinį elektromobilių krovimo tinklą, „Ionity“. Jis dabar įkūrė atstovybę Lietuvoje ir įregs 4 stoteles pradžiai. „Circle K“ degalinėse.

Šiaip visi purtosi tų stotelių įrenginėjimo, jei ne valstybės pinigais, nes kol kas menkas iš jų biznis. Bet va dabar Ionity pradeda kažką greitkeliuose, pamažu kažkas atsiranda ir miestuose. Žodžiu, juda reikalai su krovimu, pajudės ir su elektromobiliais.

Ir, autofanai – dyzelheitas is not a thing. Nepermatomas miestų oras yra a thing.

https://www.vz.lt/transportas-logistika/2018/08/14/europinis-elektromobiliu-ikrovimo-tinklas-ionity-atejo-i-lietuva

Elektros kainų vargas

Kaip ir sakiau, NordBalto remontas turėjo sukelti didelį kainų šuolį. Jį remontuos, nes visada remontuoja tokius kabelius po kurio laiko. Nes kaip ir sunku ten turbūt kažką iki galo padaryt gerai. Bet faktas, kad šita jungtis tikrai ne išskirtinė remontų prasme. Tai dabar būsim be jungties su Švedija dešimt savaičių.

Šiaip iš Švedijos gaunam pigios elektros. Tai negausim be NordBalto. Iki spalio vidurio ten kažkur. Ar pabaigos, nepamenu.

Ne, čia tiesiogiai gyventojams neatsilieps. Atsilieps po kažkiek laiko (tipo, metų ar dvejų), bet politikai tikrai visomis išgalėmis saugos jus nuo padidėjusių elektros kainų iki rinkimų tai tikrai. Nes gali, nes mes dar atsilikę šitoje srity ir neleidžiam gyventojams patiems pirkti elektrą.

Čia apie didmenines elektros kainas, visiems tiems, kas perka tam, kad parduotų jums. Seriously, šiemet viskas buvo blogai – ir lieka blogai. Iš pradžių rudenį nelijo, paskui buvo labai šalta, paskui staigiai karšta, nėra vėjo. Čia, reikia pastebėti, viskas susidėliojo taip, kad atsinaujinanti energetika – hidroelektrinės ir vėjų parkai – ne padeda, o kenkia. Tai ačiū jiems, bl. Pasaulyje brangsta nafta, anglis, dujos, taršos leidimai. Tai ir elektros kaina sėkmingai užsikeberiojo iki dvigubai brangesnės, nei pernai.

Čia kaip ir yra gera ir bloga naujiena. Gera naujiena – NordBalt remontas neatrodo baisus. Bloga naujiena – elektra brangs. Ir brangsta jau verslininkams ir whatnot.

Kita vertus. Po teisybei iki šiol porą metų elektra kainavo neadekvačiai mažai. Tai čia gal labiau link normos sugrįžimas, o ne brangimas. Nes buvo taip pigu, kad elektrinių statyt neapsimokėjo. Tai dabar sėdim ant importuojamos elektros, ačiū labai. Gal šitam fronte kažkas pagėrės.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/16/elektros-kainai-atokvepio-neprognozuoja

Kiti dalykai

Baltarusiai neturi kur dėti būsimo Astravo elektros, tai viską darys su elektra. Lieps visiems pirkti elektrinius dantų šepetukus.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/12/baltarusija-kuria-planus-kaip-vartoti-daugiau-elektros

Ketvirtą kartą iš naujo dėlioja, kaip dujų terminalą išlaikyti, nes Elektrėnų žiburiai gęsta. Čia yra long story, gal kitą savaitę surašysiu.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/14/siulo-ketvirtaji-terminalo-islaikymo-modeli

Dujos iš JAV nesišviečia, net kai kinai jų nenori. Čia labai išskirtinai gykiška tema.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/13/prekybos-karai-daugiau-amerikietisku-duju-i-europa-neatves

P. S. Taip, kai kurie straipsniai mokami. 5 Eur per mėnesį už VŽ pramonės ir energetikos rubrikas. Nėra daug. Stop being a cheapshit.

https://parduotuve.vz.lt/vz-prenumerata/prenumerata.3.php
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Klimatinės sąlygos dubasinte dubasina elektros kainas. Jokios atvangos. Brutaliai. Ir dar iki metų pabaigos, tikėtina, irgi.
Add a comment...

Post has attachment
#Logika „kodėl nuomojiesi, geriau imk paskolą ir pirk“, statistiškai: lietuviai kas mėnesį pasiskolina 1/20 savo atlyginimo. Daugiausia visoje ES.
#Nustokit.
„Neteksiu darbo, nomosiu“ – sėkmės. Taip galvoja visi ir #krizė ateis visiems. Vienu metu.
Add a comment...

Post has attachment
#ViskasKąNorėjoteŽinoti apie Astravo AE klausimą.

Jei mano nuomonė būtų kam įdomi – tai tarsi kažkokie vyksmai vyksta, bet atominio debesies virš Vilniaus tai reikšmingai neskaidrina.

Energetikos šiame reikale mažai, politikos – su kaupu. Dar kažkur pašonėje voliojasi aplinkosauginiai klausimai, bet jie bus sprendžiami, jei tikėti stebuklingu baltarusių gebėjimu branduolinį projektą paleisti pagal grafiką, jau pradėjus veikti AE, tad naudos iš jų – kaip iš šuns pieno.

Norėčiau klysti, bet gali būti, kad Astravo AE taps didžiausiu Lietuvos užsienio politikos fuck-up'u per šį nepriklausomybės laikotarpį.
Add a comment...

Post has attachment
#ViskasKąNoriteŽinotiBetBijotePaklausti
Updeitas apie sinchonizacijos projekto politinę pusę - kas šiandien pasirašoma, kodėl, ką tai reiškia ir kokios čia slypi politinės rizikos.

(nes by god, viešoji šio klausimo komunikacija nepasako nieko)
Add a comment...

Post has attachment
Bendrovių strategijos – tokie kaip ir pasiplanavimai neįpareigojantys – įprastai yra gana nuobodi tema. Nebent esi visą sektorių apsivijęs valstybės valdomas monopolistas – tuomet tavo neįpareigojantys pasiplanavimai iš esmės nubrėžia gaires, kuriomis vystysis visas sektorius. Bet vis tiek – net ir tos strategijos labai įdomios nėra.

(Čia viskas apie šitą straipsnį, jei ką: https://www.vz.lt/transportas-logistika/2018/06/22/lietuvos-gelezinkeliu-strategija-is-kur-paimti-kroviniu-ir-keleiviu)

Nebent… bendrovė, valdanti jūsų ir mūsų turtą (kai kas sako, 2 mlrd. Eur vertės), neįpareigojančiai pasiplanuoja ir niekam nesako, ką pasiplanavo. Išskyrus savo darbuotojus, kurių ten dirba keli milijardai, ir akcininko pareigas einančią ministeriją, kuri gali vadovybę atleisti iš darbo, jei užknis.

Stebina du dalykai. Viena, kad žiniasklaida, kai kreipiasi į tokią bendrovę, gauna paskyrimą ateiti po mėnesio. Ne tada, kai jūs norite žinoti tai, ką mes darome, o tada, kai mes nusprendėme jums pasakyti.

Antra, stebina naivumas tikintis, kad žiniasklaida taip ir paklausys, ir lauks su numeriuku rankoje, kol Stefutė pasikalbės apie gyvenimą ir tą karpą, kur prieš mėnesį nušaldė, su savo anūko geriausio darželio draugo auklėtojos podružke, gerdamos kabinete kavutę „po polsku“ su griliažu.

Bet pažvelkime į šviesiąją reikalo pusę. Išsiaiškinti tai, ko tau nenori sakyti, yra daug įdomiau, nei tiesiog imti ir parašyti, apie ką strategija, žmonių kalba. Tad dėkoju Lietuvos geležinkelių komunikacijos departamentui, kad pranešė, kad strategija jau yra (pasidalindami selfiuku su gen. dir. „Facebook’e“) ir, kad pavertė nuobodų darbą rašant apie strategiją nedideliu, bet iššūkiu.
Photo
Photo
22/06/2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Kai kankini duomenis, jie gailiai cypia. Štai toks straipsnis iš cypiančių duomenų, nes „Achema“ yra tikrai ne iš kalbiųjų.

Išvada (iš cypiančių duomenų) – terminalas ne terminalas, „Achemai“ rinkos sąlygos svarbiau.

Toli siekiančių išvadų nemėgstu, bet atsisakyti „Lietuvos žinių“ įmonei būtų naudinga komunikacijos higienos klausimu.
Add a comment...

Post has attachment
G+ energetikos naujienlaiškis #1

Štai tokios dienos VŽ man patinka - kai visas energetikos žurnalistų Dream Team parašo kietus straipsnius. Ir aš tokį vidutinišką pridedu.

Vėjai: Eesti energia prieš Lietuvos energiją

Štai +Rytas Staselis rašo apie „4 Energia“ išsipardavimą – estai nori nusipirkti jų valdomus vėjo parkus už 0,5 mlrd. Eur (taip, mlrd.). „Lietuvos energija“ taip pat, panašu, norėtų šio sultingo kąsnio.

Čia ta pati „4 Energija“, kurios vadovas karjerą vienoje valtyje su vėliau liūdesėlį atnešusiu Skardžiumi pradėjo.

https://www.vz.lt/energetika/2018/05/22/uz-4energia-valdomus-vejo-parkus-teks-pakloti-per-puse-milijardo

Nusipirkti Lenkijos saulę

Čia pat Eglė Markevičienė rašo apie tai, kaip lietuviai investuotojai žengia į saulės jėgainių sektorių kaimyninėje Lenkijoje. 40 mln. Eur už 42,36 MW galios saulės projektus – tai yra reikšmingas gabalas tiek grynuoju pavidalu, tiek ir rinkos dalies prasme (apie 15%).

Elektros supirkimo tarifas – monstriški 90 Eur/MWh. Palyginimui, tai tris kartus daugiau, nei elektros rinkos kaina Lietuvoje. Ir beveik dvigubai daugiau, nei kadaise prognozuota (gal optimistiškai prognozuota, bet vistiek) 50 Eur/MW kaina, už kurią turėjo gaminti Visagino AE. Nėra pigi ta saulė, visgi.

https://www.vz.lt/energetika/2018/05/22/lietuviaimetesi-prielenkiskos-saules

Briuselis prieš „Gazprom“: antiklimaktiška pabaiga

„Tikiuosi, niekas nebuvo suimtas ar įkalintas“, – teigiama, plūdosi Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, kai sužinojo apie 2011 m. surengtus apyaušriu reidus, kurių metu buvo atlikti duomenų poėmiai iš „Gazprom“ ir susijusių bendrovių ofisų.

Fast forward septynerius metus ir Rusijos dujų eksporto monopolininkė pateikia įsipareigojimus, kad „EK, ta panikuojanti bobšė, nusiramintų“ (perfrazuoju). Su dideliu patosu prasidėjęs tyrimas, panašu, baigsis nuviliančiai.

https://www.vz.lt/energetika/2018/05/22/gazprom-byla-briuselio-taikos-veliava-labai-panasi-i-balta

Prenumeruokite ir tada gal kada nors kasdien taip bus :)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kelios ataskaitos investuotojams, vienas kitas pokalbis ir daug googlinimo apie tai, iš kur į kur keliauja #NordStream2 pinigai. 9,5 mlrd. Eur. Pasirodo – ne ten, kur „Gazprom“ užsiiminėjo antimonopolinėmis praktikomis. Act surprised.

Bonusas – mano asmeniniai kremliai sulūžo ir iškeliavo į kosmosą.

https://www.vz.lt/energetika/2018/05/21/kur-keliauja-nord-stream-2-pinigai
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded