Prodejci a distributoři e-knih a e-časopisů – duben 2013

http://palmknihy.cz/
Nejstarší portál týkající se elektronických knih. Po rozšíření čteček se z původně amatérského projektu stal standardní e-shop a distributor e-knih. Přesto jim ze starých časů zůstal nepřekonatelný archiv e-knih zdarma. Distribuuje e-knihy i přes prodejce elektroniky Datart a Alza, dodává e-knihy i pro iBook store.

http://www.kosmas.cz/
Tradiční český distributor a prodejce knih. V roce 2012 rozšířil nabídku o e-knihy a protože má za roky v branži velkou databázi nakladatelů i zákazníků, jeho nabídka a prodeje e-knih rychle rostou. Aktuálně v nabídce už několik tisíc titulů, čímž sice stále zaostávají za Palmknihami a eReadingem, ale přeci jen už jejich hendicap není tak velký.

http://www.ereading.cz/
Menší, ale velmi agilní prodejce e-knih i vlastních povedených čteček. Neúnavný propagátor e-čtení v ČR, který u „toho“ byl od samého počátku a pomáhal přemlouvat váhavé vydavatele, aby začali prodávat knihy i digitálně. Nabídka e-knih se rychle rozšiřuje. Pro vlastní čtečky eReading lze objednat už i některé noviny a časopisy. Novým většinovým majitelem eReadingu je nakladatelský dům Albatros.

http://wooky.cz/ Systém Wooky je uzavřený systém čtečka (hardwarová nebo softwarová) + e-knihy a měl od samého počátku hodně chyb. Přestože má systém podporu několika velkých hráčů na trhu (nakladatelství Euromedia, knihkupectví Neoluxor apod.) a některá nakladatelství prodávají e-knihy monopolně pouze přes Wooky, jejich prodeje jsou pravděpodobně nízké – nelze zjistit, protože jako jedni z mála neuvádí nikdy žádná čísla. Část nakladatelů opouští exkluzivní prodej přes Wooky pro nízké prodeje (například Vieweghovy knihy už lze koupit i jinde).
V roce 2012 hodili částečně ručník do ringu a kromě knih s tvrdou DRM ochranou pro vlastní čtečky prodávají tyto e-knihy i v otevřených formátech ePub a mobi. Systém wooky lze nalézt například na těchto e-shopech:
http://rajknih.cz/
http://extrareader.cz/
http://www.ebux.cz/
http://wooky.neoluxor.cz/index.php?ct=1
http://ebooks.arara.cz/

http://www.martinus.cz/eknihy/
Česká pobočka největšího prodejce a distributora knih na Slovensku. Začali prodávat knihy s tvrdou DRM ochranou, takže jejich podíl na trhu e-knih je zatím mizivý. V roce 2012 začali prodávat část knih také se sociální DRM ochranou, takže svůj podíl na trhu zjevně chtějí zvýšit, když ustupují od tolik nepopulární DRM.

http://www.databook.cz/
Původně nepříliš profesionální stránka, určená především pro self-publishing a menší nakladatele nabízela do nedávna velmi levné knihy převážně českých neznámých autorů. Postupně se mění na standardní e-shop e-knih, přesto mají stále velmi širokou nabídku alternativních autorů a e-knih.

http://www.necteme.cz/eknihy.html
E-shop, kde najdete dle jejich vlastního vyjádření „vše ke čtení“, tedy knihy, e-knihy, čtečky, doplňky. Nabídka zatím spíše levnějších e-knih od malých nakladatelů, ale pomalu se objevují i knihy od známějších nakladatelů (Host, Domino...).

http://wknihy.cz/ Malý e-shop s e-knihami. Nemají v nabídce velká vydavatelství, takže nabízí spíše levnější, ale méně známé autory. I tak lze občas najít zajímavý titul za dobrou cenu.

http://www.elibellus.com/ Malý e-shop s e-knihami. Zaměřený spíše na levnější e-knihy a české autory. Z hlavního proudu aktuální beletrie se tam nic najít nedá. Ale jsou to ochotní a obětaví nadšenci do knih a máme je rádi :–).

http://www.eknihulka.cz/
Další z malých e-shopů zaměřených spíše na menší nakladatele a méně známé spisovatele.

http://www.jrc.cz/
Prodejce informačních technologií, her a také e-knih.

http://www.happyend4.me/ E-knihy pro ženy. Červená e-knihovna. Netroufáme si jakkoliv hodnotit, k tomuto žánru jsme se žádná z nás nikdy ani nepřiblížily (o správcích-mužích této komunity nemluvě).

https://cs.publero.com/
Nejrychleji rostoucí česká elektronická trafika. Nabídka stovek titulů časopisů a novin, rychle rostoucí prodeje. Česká obdoba zahraničních serverů typu Zinio.com. Pokud je bude někdo chtít časem dohnat, bude se muset hodně snažit. Pro čtenáře periodik-majitele tabletů a smartphonů téměř povinná aplikace.

http://issuu.com/ On-line publikace a časopisy. Českých publikací zde mnoho nenajdete, ale mnozí čeští nakladatelé využívají tento portál ke zveřejňování ukázek k vydávaných knih, edičních plánů apod.
Shared publiclyView activity