Profile cover photo
Profile photo
Avukat Cevdet Can Torun
40 followers
40 followers
About
Posts

Bir Savaş Durumunda Ailenizden Askere Çağırılacak Olan Siz Misiniz?


Saygıdeğer sizlere iyi haftalar ve iyi çalışmalar dileyerek birkaç gündür sıkça konuşulan SEFER GÖREV EMRİ ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vermek istiyorum ;
Öncelikle hemen hatırlatmak isterim ki ;Askerlik görevini tamamlayan erkekler askerlik bitince yedeğe alınırlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinde ; askerlik hizmetini hangi statüde yapmış isek ; YASAL YAŞ SINIRI İÇERİSİNDE bulunduğumuz takdirde o statüde yedeğe alınırız.Yasal yedeklik yaş sınırı ise ; 41 dir.
Sefer görev emri ise ; askerlik görevimizi bitirdikten sonra ; yedeğe alınan askerlik görevini tamamlamış erkeklere ; MAZERETLERİ YOKSA ; seferberlik planlamasına alınmaları anlamına gelen görevlendirme emridir ve bu emir imzanız karşılığında size verilir.

Peki sefer görev emrimiz var mı yok mu nasıl öğreneceğiz…
Sefer görev emrimiz olup olmadığını e-devlet vasıtasıyla www.turkiye.gov.tr den öğrenememeniz veya emin olamamanız halinde size yakın askerlik şubesinden de kesin bilgi alabileceğinizi belirtirim. Edevlet uygulamasında zaman zaman yaşanan yoğunluklar nedeniyle sorunlar yaşayabiliyoruz veya emin olamadığımız durumlar söz konusu olabiliyor. Bu durumda derhal evinize en yakın askerlik şubesine sorabilirsiniz.

Askerlik ; şehitlik ve gazilik ; milletimiz için hem kutsaldır hem de güncel tarihe kadar yüzseksene yakın devlet kurmuş Türkler için söylenmiş ; …her Türk asker doğar… şeklinde tanımlamalar Türk milleti için askerlik ruhunun anlamını çok net özetler. Canımız pahasına korumayı göze aldığımız biricik vatanımızın da herzaman sağlıklı ve güçlü bizlere ihtiyacı vardır.
Ancak ; hasta isek veya sağlık koşullarımız askerlik yapmaya elvermiyorsa ne yapmalıyız ?

Sağlık sebepleri ile askerlik yapamayacak durumda isek ikametgahınıza en yakın askerlik şubesine başvurarak bir sağlık kurumuna sevkinizi isteyebilirsiniz çünkü rahatsızlığınız askerlik yapmaya elverişli değil ise;
“Yedek Subay/Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz- Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” Şekillerinde verilen ibarelere haiz raporlarla SEFER GÖREV EMRİNİZ iptal edilecektir.

Peki İşimiz nedeniyle erteleme olabilir mi?

Sefer Görev Emirli kritik personelin ; seferberliğin ilanından itibaren iki ay süreyle ertelemesi yapılabilmektedir. Özel kurum ve kuruluşlar faaliyet ve mahiyetinde bulunduğu bakanlığın onayını müteakip yedek personelin ertelemesini teklif edebilir.Yani ; EVET , OLABİLİR.

Unutmayın; kritik personel değilseniz de ; sefer görev emri ile göreve gitseniz bile işinizi kaybetmezsiniz ! Sefer görev emrini iş yerinize ulaştırdığınızda yasal çerçevede size gerekli izin verilecektir çünkü.

Ailenizdeki diğer erkeklere de sefer göre emri verilmiş olabilir!

Yalnızca ; yukarıda isimlerini saydığım raporları alanlar ile askerliği ertelenmiş olanlar , barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş hâlinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar , seferberlik ve savaş hâllerinde ise bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar ; yurtdışında devamlı ikamet edenlerden de oturma belgesini konsolosluğa ibraz edenlerin sefer görev emirleri iptal edilir.

SEFERBERİK TATBİKATI VE FERDİ SEFERBERLİK EĞİTİMİNİZE İSE KATILMAK ZORUNDASINIZ ! İPTAL EDİLEMEZ ! Ancak Yurtdışında sürekli oturma belgeleri olanlar ve bu belgeleri konsolosluğa ibraz ederek yine tatbikatlara katılmazlar.
Yasal mazeretleri olmadığı halde tatbikata katılmayan yükümlüler, tatbikat bakayası olarak takibe alınırlar. Ve haklarında savcılığa şikayetçi olunur askerlik şubelerince. Yükümlülere, bakaya durumuna düşmeleri halinde haklarında 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 1 aydan 5 yıla kadar hapis cezası öngören 63 ve 64 ncü maddeleri uygulanır. Tatbikat ve eğitim bakayası yükümlüler hizmetlerini tamamlamadıkça ve cezasını çekmedikçe de askerlikle ilişikleri kesilmez ve bu yükümlülükleri devam eder.

Sefer görev emrini tebliğ 48 saat içerisinde, sefer görev emirlerinde yazan il - ilçeye gitmek zorundadırlar.

Unutmayın ki otobüs ile gidecekler ; terminalde bulunan araç sürücülerine sefer görev emri gösterdiklerinde ve ilgili bölüm doldurulup imzalanarak verildiğinde araç sürücüleri, yasa gereği hiçbir ücret talep etmeden öncelikle sefer görev emirli personeli aracına alması gerekmektedir.

Vatanımızın bize her ihtiyacı olduğunda canımız pahasına hazır olduğumuzu dosta düşmana göstermeliyiz.

YURTTA SULH CİHANDA SULH diyerek herkese saygılarımı sunuyorum.

http://www.cevdetcantorun.av.tr/hukuki-bilgiler

Add a comment...

Post has attachment
Boşanma süreçlerinde de sıkça karşılaştığımız Ziynet Eşya Talebi Davaları hakkında dikkat edilmesi gereken bazı çok önemli noktaları sizinle paylaşmak istedim. Bu konu ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka hususlar varsa sizi Antalya Cumhuriyet Caddesindeki ofisime beklerim.

Avukat Cevdet Can Torun

http://www.cevdetcantorun.av.tr/hukuki-bilgiler

Post has attachment
Ziynet Eşya Talebi Davaları hakkında dikkat edilmesi gereken bazı çok önemli noktaları sizinle paylaşmak istedim. Bu konu ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka hususlar varsa sizi Antalya Cumhuriyet Caddesindeki ofisime beklerim.

Avukat Cevdet Can Torun

http://www.cevdetcantorun.av.tr/hukuki-bilgiler
Add a comment...

Post has attachment
Eşinizin sürekli antidepresan kullanması veya psikolojisinin bozuk olması size boşanma hakkı tanır mı? Peki ya eşiniz evliliğinizden önce akli dengesini yitirmişse yapmanız gerekenler neler? Bu soruların cevapları için websitemi ziyaret edebilirsiniz... #antalya   #avukat   #boşanmaavukatı  

Post has attachment
Eşinizin sürekli antidepresan kullanması veya psikolojisinin bozuk olması size boşanma hakkı tanır mı? Peki ya eşiniz evliliğinizden önce akli dengesini yitirmişse yapmanız gerekenler neler? Bu soruların cevapları için websitemi ziyaret edebilirsiniz... #antalya #boşanma #avukat #avukatcevdetcantorun
Add a comment...

Post has attachment
Terk nedenine dayalı boşanma, boşanma sebepleri arasında sonuç alması en meşakkatli olanıdır. Eğer bu sebeple bir dava açılacaksa detayları çok iyi bilinmelidir. Bu konu ile ilgili detayları websitemde bulabilirsiniz. #avukat   #antalya   #boşanma   #boşanmadavası  
Add a comment...

Post has attachment
Boşanma Sebeplerinden Suç İşleme ve Haysiyetsiz Yaşam Sürme

Eşiniz suç işliyor ve haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa 4721 sayılı Medeni Kanunumuz bu hoş olmayan durumu boşanma nedeni kabul etmiş ve 163. Maddesinde konuyu işlemiştir.

İlgili kanun maddesi ile ilgili detaylara websitemden ulaşabilirisiniz.

Avukat Cevdet Can Torun

Post has attachment
Bedelli askerlik yasasından 1987 senesinde doğup nüfusa geç kaydedilen bir birey yararlanabilir mi? Yaş büyütme davası açılması durumunda bedelli yasasından yararlanılabilir mi? Bu soruların cevaplarını bana ulaşarak alabilirsiniz... 
Add a comment...

Post has attachment
Evlendiğiniz kişi evlilik sonrasında başka bir insana dönüşürse... Size kötü davranıp, hakaret ederse ve hatta fiziksel şiddet uygularsa ne yapmalısınız?

Eşiniz sizi dövüyorsa, size hakaret ediyorsa, onur kırıcı davranışta bulunuyorsa Medeni Kanunumuzun 162. maddesine* dayanarak pek tabii eşinizden boşanabilirsiniz. Bu durumda boşanmak da lehinizedir... 

Devamı için http://www.cevdetcantorun.av.tr/hukuki-bilgiler
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Eşinizin sizi aldattığını öğrendiniz... Peki şimdi ne yapacaksınız. Yasalar karşısında mağdur olmamanız için okumanız gereken bir yazı.

http://www.cevdetcantorun.av.tr/hukuki-bilgiler
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded