Profile cover photo
Profile photo
Wiadomości Przyrodnicze
68 followers -
Najnowsze wydarzenia związane z przyrodą dotyczące społeczności naszej szkoły.
Najnowsze wydarzenia związane z przyrodą dotyczące społeczności naszej szkoły.

68 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
,,Dlaczego rower ma dwa koła?’’
to tytuł przedstawienia wystawionego przez kółko teatralno-przyrodnicze klasy 6b na podstawie opowiadania pana profesora Ryszarda Tadeusiewicza zamieszczonego w książce "Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki. Poznaj prawa przyrody" wydanej przez AGH w Krakowie.
Zdjęcia z przedstawienia: https://photos.app.goo.gl/oTFny9D2mJaAqeyT9

Bohaterowie opowiadania to Asia - uczennica i jej piesek Ralfuś, który poznaje jej nowy rower. Dziewczynka tłumaczy mu co to są opory ruchu, stopień napompowania opon i ciężar ciała.

Nasze kółko rozpoczęło swoją działalność na początku roku szkolnego ( https://photos.app.goo.gl/Ho8zs4XKSbtR4W8q8 ). Zapoznaliśmy się z tekstem opowiadania "Dlaczego rower ma dwa koła?" zamieszczonym w książce "Poznaj prawa przyrody". Na prośbę naszej opiekunki jeszcze w czasie wakacji pani Izabela Szczepaniak napisała nam scenariusz i już mogliśmy rozpocząć planowanie występu. Regularnie co tydzień ćwiczyliśmy nasze role: https://photos.app.goo.gl/D4GGKq89jkzrMJ6x7 (oczywiście nie obyło się bez milionów pomyłek i błędów). Zmienialiśmy koncepcje i pomysły... Przygotowywaliśmy rekwizyty ( https://photos.app.goo.gl/8tf4d6AqPcgcD1DZ7 ), doświadczenia, scenografię i historię roweru. Czasem mieliśmy trudne do zrealizowania pomysły: jak ten z włączeniem do naszej ekipy robota :). Jego zadaniem było narysowanie roweru: https://photos.app.goo.gl/WRvjvZRPmwgZ9U3e9. Czasem wpadaliśmy na zupełnie szalony koncepty. Jak na przykład ten aby naszą klasę zamienić w prawdziwą scenę. Taką jak w teatrze, z prawdziwą kurtyną: https://photos.app.goo.gl/YXHDQoBfy1v8X2kc6. Udało nam się dzięki pomocy pana Darka i pana Grzegorza. Bardzo dziękujemy! Podczas przygotowań pomagali nam nasi koledzy i koleżanki z klasy, zwłaszcza Wiktor, Ola i Karolina. Super, że byliście z nami!
Po trzech miesiącach przygotowań byliśmy gotowi: https://photos.app.goo.gl/UpNfoTbQPN9CXu5R8

Nasze pierwsze przedstawienie obejrzeli zerówkowicze, a dwa tygodnie później klasy: 1b i 1c. Byliśmy bardzo zadowoleni z naszych występów i zdziwieni mądrością maluchów, którzy poprawnie odpowiadali na bardzo trudne pytania.

Bardzo dziękujemy Wam zerówkowicze i pierwszaki za to, że wyraziliście chęć udziału w naszym przedstawieniu.

Pozdrawiamy Was i zapraszamy na przedstawienie
Dominika, Natalia, Joasia, Martyna, Oliwia, Marysia, Hanna, Antek oraz opiekunka koła Agnieszka Gontarz

PS
Przesyłamy link do filmu z występu :)
https://drive.google.com/file/d/1PQ2MY3UPiDWlNfEX-senbM6AJ4vizGx2/view
Photo
Photo
23.12.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
UWAGA! Już niedługo upływa termin zgłoszeń!

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursach:

Konkurs "Być jak Ignacy" - zostań bohaterem nauki. Czekamy na uczniów klas 1-8 chętnych zgłębiać wiedzę na temat polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań. Podczas zajęć będziemy eksperymentować jednocześnie ucząc się. Chętni proszeni są o jak najszybszy kontakt: a.gontarz@sp6grodzisk.pl lub klasa.gontarz@gmail.com
Tu regulamin i strona internetowa konkursu:
https://bycjakignacy.pl/sites/default/files/2018-11/Byc-jak-Ignacy-Regulamin-Konkursu-III-edycja.pdf
https://www.bycjakignacy.pl/

Konkurs ekologiczny organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 62 w Krakowie.Etap szkolny konkursu zostanie przeprowadzony 9 stycznia 2019 r. Uczestnictwo chętnych uczniów należy zgłosić do 6 stycznia 2019 r. na adres: a.gontarz@sp6grodzisk.pl w tytule proszę napisać: Konkurs ekologiczny.Informacje na temat konkursu:

https://sp62krk.edupage.org/blog3/?eqa=YmlkPWJsb2czJndpZD1ibG9nM19CbG9nXzEmYWlkX2Jsb2czX0Jsb2dfMT00

Konkurs mistrz recyklingu: Ogólnopolski konkurs Mistrz Recyklingu 2018/19 Uwaga! Zbieramy ekodrużynę! Zapraszamy chętnych z klas 3-4 i 5-7. Wszystkich chętnych do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu proszę o zgłaszanie się na adres: klasa.gontarz@gmail.com
Informacje na temat konkursu: https://chlorofil.com.pl/homepage/nasze-gry-edukacyjne_educational-games/konkurs-mistrz-recyklingu/v-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-mistrz-recyklingu-2018-19/

Konkurs Świetlik Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik
Dla wszystkich uczniów od klasy 1 do 8 szkół podstawowych , którzy są ciekawi świata.Lubisz przeprowadzać eksperymenty naukowe? Lubisz przyrodę? A może bawi Cię rozwiązywanie rebusów? Jeśli tak, to KONKURS ŚWIETLIK jest dla Ciebie!Zapisy do 31 stycznia 2019 r. Wszystkich chętnych zapraszam do kontaktu mailowego: a.gontarz@sp6grodzisk.pl
Informacje na temat konkursu:
https://www.swietlik.edu.pl/glowna

Konkurs "Byc jak Ignacy" - zostań bohaterem nauki. Czekamy na uczniów klas 1-8 chętnych zgłębiać wiedzę na temat polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań. Podczas zajęć będziemy eksperymentować jednocześnie ucząc się. Chętni proszeni są o jak najszybszy kontakt: a.gontarz@sp6grodzisk.pl lub klasa.gontarz@gmail.com
Tu regulamin i strona internetowa konkursu:
https://bycjakignacy.pl/sites/default/files/2018-11/Byc-jak-Ignacy-Regulamin-Konkursu-III-edycja.pdf
https://www.bycjakignacy.pl/


PhotoPhotoPhotoPhoto
04.01.2019
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
W klasie 8 na lekcji fizyki badaliśmy elektryzowanie ciała obojętnego elektrycznie przez zetknięcie z ciałem naelektryzowanym.

Do tego doświadczenia potrzebowaliśmy folia aluminiowej, nitki, maszyny elektrostatycznej.

Po zetknięciu kulki aluminiowej z biegunem, który nazwaliśmy biegunem A obserwujemy odpychanie kulki z folii przez ten biegun.
Przeciwny biegun, nazwany przez nas biegunem B przyciąga kulkę aluminiową.
Wniosek:
Zetknięcie aluminiowej kulki z biegunem AA maszyny spowodowało naelektryzowanie się tej kulki ładunkiem tego samego znaku.
Photo
Photo
31.12.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Wartość prędkości w ruchu jednostajnym prostoliniowym

Podczas tej lekcji odmierzaliśmy czas, w którym puszczone w ruch przedmioty pokonywały określony odcinek drogi.

Na torze powietrznym nie ma prawie żadnych oporów dlatego też nasze doświadczenie wyszło prawie idealni :)
https://photos.app.goo.gl/qEQkG9LwfDkFHAWu5
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
31.12.2018
7 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Ruch prostoliniowy jednostajny

Podczas tej lekcji fizyki w klasie 7 badaliśmy ruch prostoliniowy jednostajny.
Przedmioty, których potrzebowaliśmy to:
przezroczysta rurka o długości 100 cm, wypełniona olejem z banieczką powietrza, pisak, stoper, linijka.
Okazało się, że jeżeli zmierzone czasy przebywania jednakowych odcinków drogi były jednakowe. Badany ruch okazał się być ruchem jednostajnym.

Co oznacza, że droga przebyta przez ciało w ruchu jednostajnym prostoliniowym jest wprost proporcjonalna do czasu trwania ruchu.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
31.12.2018
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Jak to z tym popcornem było?
:D

Otoczka ziaren kukurydzy umieszczonych na gorącej patelni pęka i na zewnątrz wydobywa się biała skrobia. Towarzysza temu głośne "wybuchy".
Dzieje się tak, gdyż podgrzewana wraz z ziarnem znajdująca się wewnątrz woda zamienia się w parę wodną. Wytwarza się tam ogromne ciśnienie, które powoduje rozerwanie otoczki ziarna i wyrzucenie na zewnątrz skrobi. To właśnie rozrywanie otoczki jest źródłem "wybuchów".
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Gaz w zamkniętym zbiorniku

Podczas tej lekcji obserwowaliśmy skutek występowania różnicy ciśnień nad i pod jajkiem:
https://photos.app.goo.gl/YSxZjPexeqnFaFtA6
Zaobserwowaliśmy, że spalenie papierka spowodowało wzrost temperatury i rozszerzenie powietrza wewnątrz butelki. Część powietrza opuściła butelkę. Gdy zamknęliśmy szczelnie wylot butelki za pomocą jajka, powietrze wewnątrz butelki zaczęło się ochładzać. Ponieważ nie doszło do uzupełnienia ilości powietrza to ciśnienie wewnątrz zmalało. Wówczas wyższe ciśnienie atmosferyczne wepchnęło jajko do wnętrza butelki.

Drugie doświadczenie zilustrowane na zdjęciach dotyczyło podobnego zjawiska.
Palącą się świeczkę przykrywamy szklaną zlewką. Tu link do strony z ciekawymi doświadczeniami:
https://fizyka.umk.pl/~marta_985/Klopoty_z_powietrzem/gasnaca_swieczka.html
A tu opis wyników tego doświadczenia skopiowany z powyższej strony:
Gdy tlenu zabraknie (tlen jako składnik powietrza, zostaje zużyty w procesie spalania), to świeczka gaśnie, a woda z naczynia zostaje „wciągnięta” pod kolbę. Dzieje się tak, ponieważ gdy świeczka zgaśnie, to ciśnienie powietrza pod kolbą obniża się i wytwarza się podciśnienie. Większe ciśnienie atmosferyczne powoduje, że woda zostaje „wciągnięta” do kolby.
Drugim powodem zaistnienia opisanego zjawiska jest rozszerzalność powietrza pod wpływem temperatury. Paląca się świeczka podgrzewa powietrze powodując tym samym wzrost ciśnienia wewnątrz kolby. Na zewnątrz ciśnienie powietrza jest mniejsze, więc część powietrza wydostaje się ze środka. Kiedy świeczka gaśnie powietrze wewnątrz ochładza się, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia i wciągnięcia wody do kolby.
Photo
Photo
31.12.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Siły międzycząsteczkowe

Podczas lekcji fizyki w klasie 7 badaliśmy siły międzycząsteczkowe.
Szczególnym przykładem sił międzycząsteczkowych są siły działające między cząsteczkami tworzącymi powierzchnię cieczy.

Najbardziej fascynujące doświadczenia dotyczyły sił spójności.
Siły międzycząsteczkowe działające między cząsteczkami tego samego rodzaju nazywa się siłami spójności. To siły spójności powodują, że krople przyjmują kształt kulisty:
https://photos.app.goo.gl/kw65jjRVrmijMZEfA

Detergenty zmniejszają siły międzycząsteczkowe i w ten sposób ułatwiają zmywanie naczyń i pranie, jednak również mogą być niebezpieczne dla zwierząt poruszających sie po powierzchni wody:

https://photos.app.goo.gl/PCi7ByyCTbzm2AyQ7

Opis zdjęć:
Wzajemne przyciąganie się cząsteczek tworzących powierzchnię wody sprawia, że na tej powierzchni powstaje coś w rodzaju cienkiej, elastycznej błony, która utrzymuje na sobie nawet stalową szpilkę. Zjawisko powstawania tej błony nosi nazwę napięcia powierzchniowego.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
31.12.2018
8 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded