Profile

Cover photo
Orhan GÜLDEN
Works at Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu
Attended Kırşehir Ticaret Meslek Lisesi
Lives in ANKARA
36 followers|58,069 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

Orhan GÜLDEN

Shared publicly  - 
 
 
Terzi

Genç adam iyi bir terziymiş. Bir dikiş makinesi ve küçücük bir dükkanı varmış. Sabahlara kadar uğraşıp didinir ama pek az para kazanırmış. Çok soğuk bir kış gecesi dükkanı kapatırken elektrik sobasını açık unutmuş ve çıkan yangın onun felaketi olmuş.
Artık ne bir işi varmış ne de parası. Günler boyu iş aramış ama bulamamış. Yük taşımış, bulaşıkçılık yapmış, yine de evinin kirasını ödeyecek kadar para kazanamamış. Sonunda ev sahibinin de sabrı taşınca, küçük bir bavula sığan eşyalarıyla sokakta bulmuş kendini.
Mevsim kış, hava ayaz olsa da genç adamın köşedeki parktan başka gidecek yeri yokmuş. Bir sabah iş arayacak derman bulamamış bacaklarında. Açlıktan ve soğuktan bitkin bir şekilde bankta otururken, kocaman bir araba yanaşmış kaldırıma. Arka kapıyı açmaya çalışan şoförü kızgınlıkla yana itmiş arabadan inen yaşlı adam, "yalnız bırakın beni, parkta dolaşırsam belki sinirim geçer" diye söylenmiş.
Zengin bir işadamı olduğu her halinden belli olan ihtiyar, birkaç adım attıktan sonra bankta titreyen terziyi görmüş. Terzi, adamın üzerindeki paltoya bakıyormuş dikkatle. Birden siniri geçiveren ihtiyar, "zavallı adamcağız kim bilir nasıl üşüyordur, ona nasıl yardım etsem acaba?" diye düşünmeye başlamış.
Oysa terzinin düşlediği paltonun sıcaklığı değilmiş. O, çok kalın ve kaliteli bir kumaştan üretilen bu paltonun sahibine hiç de yakışmadığını ve onun vücuduna uygun şekilde dikilmediğini düşünüyormuş. Yaşlı işadamı terzinin yanına yaklaşıp, "ne o evlat, bu ayazda parkta donmuşsun. İstersen paltomu sana verebilirim" deyince, "hayır, teşekkür ederim. Ben sadece bu paltonun size göre olmadığını düşünüyordum. Kumaşı fazla kalın ve sizi olduğunuzdan şişman göstermiş" diye yanıt vermiş terzi.
Yaşlı adam bu cevabı alınca hayli şaşırmış. Çünkü o da üzerindeki paltoya onca para ödediği halde kendisine bir türlü yakıştıramıyormuş. "soğuktan titrerken nasıl böyle bir şeye dikkat edebiliyorsun?" diye soran yaşlı adam, "ben terziyim" yanıtını alınca "benimle gel, hayat hikayeni yolda anlatırsın" diyerek arabaya bindirmiş bizim terziyi.
Bu karşılaşma, terzinin hayatındaki dönüm noktası olmuş. Böyle yetenekli bir insanın işsiz ve evsiz kalmasına çok üzülen iyiliksever yaşlı adam, terziye bir dükkan açmasına yetecek kadar para vermiş. Bunun karşılığında tek istediği kendi giysilerini bu genç adamın dikmesiymiş. Terzi yeniden bir işe hem de kendi işine başlamanın heyecanıyla deliler gibi çalışmaya başlamış. Bu arada yaşlı işadamı da desteğini esirgemiyor, onu kendi çevresinden zengin kişilerle tanıştırarak yeni siparişler almasını sağlıyormuş.
Küçük dükkan önce kocaman bir modaevine dönüşmüş, sonra da pek çok ünlü marka için üretim yapmaya başlamış. Terzi artık "ünlü işadamı" diye anılır olmuş. Bir gün ihtiyar adam onu ziyarete gitmiş. Terzi çok büyük bir iş bağlantısı yapmak üzere yurt dışına gidecekmiş ve uçağa yetişmesine az bir zaman varmış. Biraz sohbet ettikten sonra yaşlı adam birden fenalaşmış, kalp krizi geçiriyormuş. Hemen bir ambulans çağırılarak hastaneye kaldırılmış. Yeni işadamımız ise büyük işi kaçırmak istemediği için uçağa yetişmiş.
Yaşlı adam krizi atlatmış ve uzun süre hastanede yatmış, bir yandan da sadece bir kez telefon ederek durumunu soran terziyi bekliyormuş. Fakat terzi daha çok para kazanmak için oradan oraya koştururken bir türlü yaşlı adamı ziyarete gidememiş. Aradan o kadar uzun bir süre geçmiş ki bu sefer de utancından yaşlı adamın kapısını çalamaz olmuş. Bir süre sonra terzinin işleri yolunda gitmemeye başlamış. Fabrikalarını kapatmak zorunda kalmış ve elinde kala kala yine küçücük bir dükkan kalmış.
Utana sıkıla yaşlı adama koşmuş hemen nerede hata yaptığını sormak için. Son derece kırgın olan ihtiyar yine de onu kabul etmiş ama anlatacağı öyküyü dinledikten sonra hemen çıkıp gitmesini istemiş. Ve başlamış anlatmaya: "bir zamanlar fakir bir oduncu varmış. Ormandaki bir kulübede yaşar ve odun keserek hayatını kazanırmış. Bir gün kulübesinde yangın çıkmış ve bu yangın bütün ormanı kül etmiş. O çevrede kimse ona güvenip iş vermeyince, çıkınını alan oduncu, eşeğine binip yola koyulmuş. Ağaçların arasında yürürken birinin kendisine seslendiğini duymuş. Başını kaldırınca konuşanın bir bülbül olduğunu görmüş. Bülbül ona "senin haline çok üzüldüm, şimdi öyle bir büyü yapacağım ki eşeğin çok güzel şarkı söylemeye başlayacak, sen de onunla gösteriler yapıp çok para kazanacaksın" demiş.
Gerçekten de eşek birbirinden güzel şarkılar söylemeye başlamış. Oduncu o şehir senin bu kasaba benim dolaşıp eşeğine şarkı söyletiyor ve herkes onları izlemek için birbiriyle yarışıyormuş. Oduncu ve şarkı söyleyen eşeği bütün ülkede ünlenmişler. Bir gün yine bir gösteriye yetişmek için koştururlarken, bülbülün yardım isteyen sesini duymuş oduncu. Bir kedi bülbülü yakalamış ve yemek üzereymiş. Şöyle bir duraklamış ama gösteriye gitmemeyi, onca parayı kaçırmayı gözü yememiş, arkasına bakmadan kaçmış oradan. Gösteri başladığında ise eşeği her zamanki gibi güzel şarkılar söylemek yerine sadece bir eşeğin çıkarabileceği sesleri çıkarmış. Oduncu kendisini şarlatanlıkla suçlayan izleyicilerin elinden canını zor kurtarmış. İşte o zaman bülbül ölünce büyünün bozulduğunu anlamış. Ben de senin bülbülündüm ve sen beni öldürdün, büyü de o yüzden bozuldu. Keşke güzel giysiler dikerken dostluk ipliğini koparmasaydın.

SELAM VE DUA İLE..!
 ·  Translate
3 comments on original post
1
1
Add a comment...

Orhan GÜLDEN

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
Skorum 975 bin 32
Tamammi

 ·  Translate

Orhan GÜLDEN

Shared publicly  - 
2
Add a comment...

Orhan GÜLDEN

Shared publicly  - 
 
Bakü Alev Kuleleri
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have him in circles
36 people
ali kadıoğlu's profile photo
Fuat Tigin's profile photo
Murat Mümtaz Gök's profile photo
Rashad Suleymanov's profile photo
r.berkay kiziltan's profile photo
Hasan AŞAN's profile photo
Hayat Sende Gençlik Akademisi's profile photo
A.Zafer Betoner's profile photo
İsmail GÜLDEN (ASKIM-KIZIM-OGLUM)'s profile photo

Orhan GÜLDEN

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 

Orhan GÜLDEN

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Orhan GÜLDEN

Shared publicly  - 
 
Muhammed Emir
1
Add a comment...
People
Have him in circles
36 people
ali kadıoğlu's profile photo
Fuat Tigin's profile photo
Murat Mümtaz Gök's profile photo
Rashad Suleymanov's profile photo
r.berkay kiziltan's profile photo
Hasan AŞAN's profile photo
Hayat Sende Gençlik Akademisi's profile photo
A.Zafer Betoner's profile photo
İsmail GÜLDEN (ASKIM-KIZIM-OGLUM)'s profile photo
Collections Orhan is following
View all
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
ANKARA
Previously
ANKARA - KIRŞEHİR
Links
Work
Occupation
KAMU GÖREVLİSİ
Employment
  • Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu
    KAMU GÖREVLİSİ, present
Education
  • Kırşehir Ticaret Meslek Lisesi
    1992 - 1995
  • AÖF
    Halkla İlişkiler ve Tanıtım, 2007 - 2009
Basic Information
Gender
Male
Orhan GÜLDEN's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Badoo – Conoce Gente Nueva
play.google.com

★★★★★ BadooBadoo, la mayor red social donde puedes conocer gente nueva. Con 180 millones de usuarios, Badoo es el lugar ideal para chatear,

GO Locker
market.android.com

GO Locker,design to GO Launcher EX is the most simple locker for Android!Notice: Slide answering calls may not work with Android 4.1.1 and u

Angela's Valentine
market.android.com

Express your feelings differently this year. Be original and send beautifully designed Valentine's Day cards to those you love, may they be

Aç Mario oyunları - Mario oyunu
www.oyunlar1.com

Aç Mario oyunu , OYUNLAR 1 oyun Mario Oyunları