Profile cover photo
Profile photo
Koalice proti palmovému oleji
36 followers -
Podpůrná stránka Koalice proti palmovému oleji | http://stoppalmovemuoleji.cz/
Podpůrná stránka Koalice proti palmovému oleji | http://stoppalmovemuoleji.cz/

36 followers
About
Posts

Post has attachment
Added photos to Výstava Na čem se smaží Indonésie.
Commenting is disabled for this post.

Post has attachment
PRAHA: Zveme Vás na benefiční akci SUMATRA V OHROŽENÍ na podporu neziskové organizace The Kukang Rescue Program. Přijďte strávit příjemnou neděli a zažít Sumatru v centru Prahy!

Těšit se můžete na indonéské jídlo, pití, hudbu i tradiční taneční vystoupení skupiny Kintari Foundation. Kromě toho se budete moci něco dozvědět o bezobalovém (tzv. zero waste) stylu života. Rady a tipy, jak každý z nás může minimalizovat odpad ve svém každodenním životě, a tak šetřit životní prostředí, nabídne přednáška organizace Czech Zero Waste. Další přednáška Vás seznámí s činností záchranného programu The Kukang Rescue Program na Sumatře i v České republice. Vrcholem večera pak bude koncert slovenského rappera Suvereno.

Výtěžek z této akce pomůže k vybavení kliniky v záchranném a rehabilitačním centru ve vesnici Bandar Baru, kde dochází k ošetření outloňů zachráněných z černého trhu.

https://www.facebook.com/IAmNotYourToy/videos/1468273536583047/

PROGRAM:
16:00 Zahájení
16:15 KINTARI Taneční vystoupení
16:30 Přednáška The Kukang Rescue Program
17:30 Vaření indonéské kuchyně na pódiu
18:00 Přednáška Czech Zero Waste
19:00 Závěr, poděkování
19:30 Koncert Suvereno

VSTUPNÉ
KE KAŽDÉ VSTUPENCE KELÍMEK A PLACKA!!
Dětské vstupné (5-15 let) 75,-
Základní vstupné 175,-
Speciální vstupné (+ dárky od našich sponzorů) 400,-
Kukang balíček (+ placky, taška, nálepky a překvapení) 800,-

Vstupenky kupujete na https://goout.net/cs/listky/ohrozena-sumatra/phfc/

http://kukang.org/cz/main
Add a comment...

Post has attachment
KOZMICKÉ PTAČÍ LOUKY: Jarní příroda se už začala probouzet, a tak ptáci opouštějí zimoviště a vrací se do svých domovů. Také „ornitologická perla Slezska“ Kozmické ptačí louky ožívá zpěvem: přilétají sem další a další ptačí druhy. K vidění je už také mnoho druhů rostlin a živočichů. Společnost Semix Pluso z Otic proto na Kozmických ptačích loukách připravila pro zájemce z řad široké veřejnosti vzdělávací přírodovědnou akci s názvem „Vítání ptačího zpěvu“. Uskuteční se v sobotu 12. května 2018 od 14 h.
Pro účastníky akce bude připravena komentovaná prohlídka areálu. Od přítomných odborníků - přírodovědců se zájemci mohou dozvědět mnohé zajímavosti ze života živočichů obývajících Kozmické ptačí louky, poznávat rostliny a obeznámit se s důvody ochrany vzácných či ohrožených míst a druhů a se smyslem konkrétních ochranářských aktivit. Velmi atraktivní částí připravovaného programu má být stejně jako v minulých letech kroužkování ptáků s doprovodným výkladem. Po absolvování trasy se stanovišti si účastníci akce budou moci dalekohledem z ptačí pozorovatelny prohlédnout hnízdiště ptáků. Připravena bude také ochutnávka vynikajících výrobků společnosti Semix.

Přírodní areál je velmi dobře přístupný z vlakové zastávky Jilešovice (na trase Opava-východ – Ostrava-Svinov) nebo Kozmice (na trase Opava-Hlučín). Bez problémů se na místo dostanou i cyklisté, motoristé musí své auto odstavit na silnici u Kolečkova mlýna nebo na volných parkovištích v Jilešovicích. Vhodná je turistická obuv a dlouhé kalhoty, hodit se budou i dalekohledy a fotoaparáty.
Add a comment...

Post has attachment
Přijďte oslavit Den Země do Raduňského mokřadu! Společnost Semix Pluso ve spolupráci s Magistrátem města Opavy zve veřejnost ke komentované prohlídce mokřadního ekosystému v Raduni u Opavy. Mokřadem bude provázet řada odborníků, od kterých se dozvíte mnoho zajímavého nejen z oblasti ochrany přírody, ale i z oblasti ekologie, života obojživelníků, vážek a mokřadních rostlin. Součástí prohlídky bude i tradiční expozice obojživelníků a ryb v akváriích a nově také ochutnávka vynikajících a zároveň zdravých výrobků společnosti Semix. Každý příchozí navíc zdarma obdrží papírovou kšiltovku!

Raduňský mokřad najdete u obce Raduň na žluté turistické značce mezi Kylešovicemi a Raduní. Je možné přijet automobilem, ale nejkrásnější je procházka nebo vyjížďka na kolech.
S sebou je vhodné vzít si outdoorovou obuv, dlouhé kalhoty, fotoaparát a samozřejmě dobrou náladu.
Už se na Vás moc těšíme! :-)
Add a comment...

Post has attachment
OLOMOUC: Po mém cestování po Indonésii jsem se rohodla opět uspořádat menší - benefiční koncert v příjemném komorním prostředí Galerie U Mloka. Koncert by se dal navat již druhým ročníkem, protože i v loni @Tomáš J Holý k nám přijel zahrát ze stejných účelů. Poté, co jsem v Indonésii viděla ekologické problémy na vlastní oči, mám ještě více motivace snažit se o změnu k lepším zítřkům. Tento koncert by mohl trošku pomoci výběrem dobrovolného vstupného česko-indonéským ekologickým projektům. Po koncertě mohu zájemcům povídat vlastní zážitky z cest. Koncert probíhá za spolupráce @ČSOP Arion,@Galerie U Mloka a především umělce, který bude hrát - Tomáše J Holého. Pověte koho můžete, hlavně přijďte! - Gita Matlášková
Add a comment...

Post has attachment
LOUNY + POSTOLOPRTY: Výstava Na čem se smaží Indonésie bude zahájena 1. 2. ve foyeru Vrchlického divadla v Lounech u příležitosti Mezinárodního dne bez palmového oleje. Výstava zde bude k vidění do 28. 2., kdy bude přesunuta do 31.3. do Knihovny Ekocentra Dymnivka při DDM Postoloprty.
Add a comment...

Post has attachment
1. Všichni 1. února (ale i kdykoli jindy) napišme zejména nadnárodním korporacím, že už nechceme jejich výrobky s palmovým olejem! Kontakty najdete přes http://bit.ly/2D6eWpn. Bylo by skvělé, kdybychom psali i v angličtině přímo na sídla jednotliých korporací. Zde http://bezpalmaku.cz/napis-vyrobcum/ je aplikace, se kterou je to nyní mnohem jednodušší, nebo můžete využít vzorovou komunikaci http://www.stoppalmovemuoleji.cz/docs/komunikace_s_firmami.pdf. Podrobnější návod na komunikaci s výrobci najdete na http://www.stoppalmovemuoleji.cz/denbezPO.php#dopisy.

2. Ti, kteří nejsou do problematiky palmového oleje zatím natolik zasvěceni, si mohou přečíst základní informace (http://www.stoppalmovemuoleji.cz/strucne.php) nebo shlédnout zajímavý dokument Zelená poušť (www.youtube.com/embed/god62gLOx_4?rel=0), který popisuje dopady produkce pěstování palmy olejné na indonéskou přírodu i obyvatele.

3. Dále si zkuste projít následujících 14 bodů http://www.stoppalmovemuoleji.cz/chcisezapojit.php.

4. Přečtěte si, jak by takový bezpalmový den mohl vypadat na http://www.stoppalmovemuoleji.cz/denbezPO.php#ukazka. Zde se dozvíte i o historii tohoto Mezinárodního dne bez palmového oleje a další informace.

5. Ke kontrole Vašich oblíbených výrobků NOVĚ můžete využít mobilní bič na palmáč - mobilní aplikaci Palm Oil Scanner. Androidi stahujte zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.endlesspeak.palmoilscanner a jabkáři zde: https://itunes.apple.com/us/app/palm-oil-scanner/id1264641219?mt=8

6. Zkuste si projít naší 28-denní výzvu Zatočte s palmáčem na http://www.stoppalmovemuoleji.cz/vyzva28.php.

7. Ke kampani můžete kromě podepisování petic (www.stoppalmovemuoleji.cz/petice.php) a nekupování výrobků s palmovým olejem (www.stoppalmovemuoleji.cz/prehled_vyrobku.php) přispět i dalšími způsoby. V Koalici proti palmovému oleji stále hledáme další dobrovolníky pro celonárodní kampaň. Chcete-li se zapojit, podrobné informace naleznete na www.stoppalmovemuoleji.cz/dobrovolnici.php.

8. Sdílejte, prosím, informace a letáčky o akci na svých webech, profilech, e-mailem nebo si je vytiskněte a rozdávejte v obchodech, školách, lékárnách, ordinacích, zoo, WC - zkrátka, kde Vás napadne. Děkujeme!

Pokud se nám výrobce podaří zlomit, čeká nás pak už jen poslední důležitý krok - dostat palmáč z agropaliv - tedy z nafty a u toho omezit i spotřebu masa z velkochovů a tím i velkou spotřebu krmiv obecně pěstovaných též na úkor pralesů.
Add a comment...

Post has attachment
HRADEC KRÁLOVÉ: Hned několik našich členských organizací (jmenovitě Česká krajina, ČSOP JARO Jaroměř a Česká společnost ornitologická), vědců, ochránců přírody i učitelů připravilo zatím zcela jedinečnou akci - transport prvních „českých“ divokých koní, kteří se už narodili v Rezervaci divokých koní v Milovicích. A protože 1. únor - Den bez palmového oleje + Napišme firmám, že palmáč už nechceme! se blíží, rozhodli jsme se návrat divokých koní do Východních Čech spojit právě s tímto tématem.

Právě v Hradci Králové totiž před dvěma lety začala 1. února událost, která byla důležitým milníkem v našem tažení proti špinavému palmovému oleji. K facebookové události Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem (https://www.facebook.com/events/417633178445759/), se tehdy přihlásilo přes 30 tisíc lidí. Referující media tlak na firmy ještě umocnila a pro řadu českých firem to byl další z přelomových momentů, který je donutil palmový olej opravdu opustit. O rok později pak došlo opět v Hradci Králové ke klíčovému setkání Romana Munzara, pořadatele události k 1. únoru, s předními zástupci Koalice proti palmovému oleji. Výsledkem byla dohoda, že tuto akci zkusíme společně organizovat pravidelně a bude se jmenovat Den bez palmového oleje. I ten v loňském roce sklidil obrovskou pozornost. Věnovala se mu média a dosah přes sociální sítě byl na více jak 300 tisíc uživatelů. Ke všemu zcela spontánně a neplánovaně došlo k rozšíření tohoto dne i do dalších států – nejprve Slovensko, později Polsko, Holandsko a Portugalsko, a tak se z něj rázem stal Mezinárodní den bez palmového oleje. V tento den se zároveň do té doby česko-slovenská Koalice proti palmovému oleji přerodila v mezinárodní koalici Palm Oil Watch International.

Ale to ještě není stále všechno. Počátky antipalmařské kampaně v České Republice totiž začaly právě ve Východních Čechách - prvním oficiálním „antipalmařem“ v ČR totiž byl uznávaný ornitolog a herpetolog, cestovatel Mgr. Vladimír Lemberk, který jako jeden z prvních tehdy na vlastní oči viděl šílené dopady průmyslové produkce palmového oleje na přírodu a začal proti tomu brojit. Další Východčech, ornitolog Břeněk Michálek a dnešní správce Ptačího parku Josefovské louky o pár let později propojil uznávaného východočeského ochranáře Davida Čípa se svým někdejším spolužákem a dnes celosvětově uznávaným primatologem Stanislavem Lhotou. Díky tomu, že David Číp byl už tehdy s problematikou obeznámen právě od Vladimíra Lemberka i Břeňka Michálka, který byl také očitým svědkem tragédií palmového oleje, spolupráce začala téměř okamžitě a již pár týdnů na to tehdy David Číp přišel s myšlenkou na založení „multioborové“ Koalice proti palmovému oleji, která by se snad později mohla stát koalicí celosvětovou. A byli to původně právě hlavně jaroměřští a východočeští ochránci přírody, biologové, učitelé, veterináři i první východočeské organizace, které začaly postupně tvořit dnes už tolik rozvětvené základy dnešní antipalmařské koalice. Takže tento zdánlivě pošetilý plán nakonec vyšel přesně do puntíku. Česká republika má dnes jednu z nejlepších antiplamařských kampaní na celém světě a spolu s čím dál větší pomocí Slováků a Poláků začíná být čím dál významnějším hráčem v antipalmařském tažení. Tak je načase jej dotáhnout do vítězného konce a jednu z aktuálně největších ekologických katastrof naší planety definitivně zastavit.

Kéž by k tomu svým dílem přispěla právě i tato akce. Staňte se také její součástí - sdílejte a hlavně přijeďte 20. 1. 2018 mezi nás a společně přivítejme divoké koně i naše přední antipalmařské hrdiny!

Přijďte osobně poznat ty, kteří postupně vydupali jednu z nejúspěšnějších celostátních antipalmařských kampaní na celém světě a u toho se radovat z našich společných dosavadních výsledků ;). Bude to oslava, kterou si všichni zasloužíme!
Add a comment...

Post has attachment
Added photos to Palmový olej: včera, dnes a zítra.
Commenting is disabled for this post.

Post has attachment
ÚSTÍ NAD LABEM: Projekce dokumentu Zelená poušť (zkrácená verze) s besedou se spoluautorem filmu, naším předním primatologem a mnohaletým terénním ochráncem přírody nejen v ČR, ale i v zahraničí
Mgr. Stanislavem Lhotou, Ph.D. Do besedy přijala pozvání také Ing. Věra Vrabcová, mluvčí Zoo Ústí nad Labem. Zoo podporuje in-situ projekt Pesisir Balikpapan v Indonésii (který řídí Stanislav Lhota), čímž se podílí na ochraně
původních přírodních lokalit ohrožených zvířat.

*místo: Housenka, Ústí nad Labem, Velká Hradební 1260/3
(u Lidického náměstí, je to 2. patro s výtahem)
*rezervace nutná: M. Mayerová, catko@seznam.cz, mobil: 724 759 445
*vstupné: 50 Kč (další dobrovolný příspěvek vítán, celý výtěžek z akce
bude věnován pořádající organizaci na podporu osvěty a ochrany)
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded