Profile cover photo
Profile photo
Warsztaty Kultury
45 followers -
Lubelska instytucja kultury zajmująca się organizacją wydarzeń, edukacją i animacją
Lubelska instytucja kultury zajmująca się organizacją wydarzeń, edukacją i animacją

45 followers
About
Posts

Post has attachment
Pierwszy sierpniowy pokaz Miasto movie analogowo przeniesie nas w krainę miejskich legend, tzw. „urban legends”, czyli kategorii odnoszącej się do wszelkiego rodzaju mitologii miejskich takich jak np. aligatory w kanałach Nowego Jorku czy czarne wołgi polujące na dzieci na ulicach naszych miast epoki minionego ustroju. Na początek wyświetlimy klasykę z teki mistrza gatunku czyli Johna Carpentera - „Wielką drakę w chińskiej dzielnicy”. Wieczór zakończy „Candyman”. Zatem do zobaczenia dziś o 20:30 na podwórku pomiędzy IncognitO a Teatrem Osterwy.

Post has attachment
Rozpoczynamy nabór do tegorocznej edycji programu Wolontariusz Kultury

Program „Wolontariusz Kultury” jest kontynuacją programu „Wolontariusz Europejskiej Stolicy Kultury – Lublin 2016”, który powstał z potrzeby stworzenia sieci wolontariuszy współpracujących na stałe z lubelskimi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i artystami oraz stworzenia zintegrowanego środowiska osób działających wolontaryjnie na rzecz rozwoju Lublina i regionu lubelskiego w kontekście starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Głównym celem tegorocznej edycji programu jest aktywizacja mieszkańców Lublina w wieku od 16 do 75 lat, rozbudowa zaplecza wolontariackiego, pozyskiwanie i rozwój współpracy z  instytucjami publicznymi, administracją publiczną i organizacjami, które działają na rzecz rozwoju miasta Lublin i regionu lubelskiego oraz zainteresowanie ich ideą wolontariatu i wizją Lublina jako silnego ośrodka kultury, który stworzy szansę na rozwój Miasta i regionu oraz podniesienie poziomu wiedzy o wolontariacie i jej znaczeniu w kontekście budowania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym roku z uwzględnieniem współpracy i rozwijaniem kultury w dzielnicach Lublina.

Program zakłada realizację programu warsztatów i szkoleń, spotkań i praktyk dla osób rozpoczynających działalność wolontarystyczną oraz dla animatorów kultury, którzy w swojej pracy korzystają z pomocy wolontariuszy, wspomaga sprawną realizację wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, podnosi jakość obsługi sektora kultury w mieście i regionie, pomaga w poszukiwaniu, tworzeniu i wprowadzaniu nowych rozwiązań w działalności kulturalnej, stwarza warunki do nauki, rozwoju i pracy dla wolontariuszy chcących przyczynić się do rozwoju miasta i zachęcenia mieszkańców Lublina do aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta.

Po więcej szczegółowych informacji odsyłamy na stronę projektu Wolontariusz Kultury - http://warsztatykultury.pl/warsztaty/warsztatykultury-projekty/
Photo

Post has attachment
Warsztaty Kultury jako koordynator lubelskiej części projektu Wschód Kultury z przyjemnością zapraszają do udziału we wszystkich wydarzeniach odbywających się w Lublinie, Rzeszowie i Białymstoku.

Więcej informacji o wydarzeniu:

http://warsztatykultury.pl/warsztaty/28-czerwca-startuje-wschod-kultury/

Post has attachment
Termin „kultowy”, w recenzjach filmowych na przestrzeni ostatnich lat, bywał mocno nadużywany, nie mniej jednak w przypadku „Kruka" o żadnym nadużyciu mowy być nie może. Dzieło Proyasa od początku otaczała specjalna atmosfera i do dziś uznawane jest ono przez fanów gatunku za pozycję obowiązkową. Składa się na ten fakt co najmniej kilka czynników. Po pierwsze była to długo oczekiwana ekranizacja legendarnego komiksu Jamesa O'Barra – „The Crow". Po drugie autorom udało się znakomicie oddać na ekranie mroczną, gotycką oraz dekadencką atmosferę pierwowzoru. Po trzecie wreszcie - samodzielne mini dzieło sztuki stanowi soundtrack do filmu ze znakomitymi utworami m.in. The Cure, Pantery, Rage Against The Machine czy Nine Inch Nails. W historii kina „Kruk" zapisał się jednak przede wszystkim znakomitą kreacją, a zarazem pożegnalnym występem Brandona Lee. To właśnie na planie tego filmu miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek z bronią palną, w wyniku którego aktor poniósł śmierć - dopisując symboliczny ciąg dalszy do legendy swojego ojca Bruce'a Lee (zmarłego w równie tajemniczych okolicznościach 20 lat wcześniej). 

Miasto movie latem

Od czerwca do sierpnia zmieniamy nieco formułę cyklu „Miasto movie” i przygotowujemy serię specjalnych, wakacyjnych pokazów. Przez te trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego zaprezentujemy bardzo różnorodne propozycje.

Podczas naszej podróży filmowej odwiedzimy wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na naszym ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach, ale też te całkowicie, fantastycznie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń.

Letnia odsłona cyklu „Miasto movie” przyniesie bez wątpienia wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń, ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Będziemy zatem starać się uchwycić obydwa te oblicza X muzy.

Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z „Miasto movie latem”.

Kruk - reż. Alex Proyas, czas 102', 1994 r.
Kiedy: środa 26 czerwca, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny
Photo

Post has attachment
Praca Moniki Drożyńskiej, zatytułowana „Lornetka”, jest niewielką interwencją artystyczną w przestrzeń kamienicy przy ul. Grodzkiej 5, w miejscu do tej pory dostępnym tylko dla nielicznych, położonym na drugim piętrze wewnętrznej klatki schodowej. Znajdują się tutaj solidne drewniane drzwi i podest schodów. Ze struktury budynku wynika, że miejsce to znajduje się dokładnie w środku zrośniętych ze sobą trzech kamienic, których dotyczy nasz projekt, położonych przy ulicy Grodzkiej pod numerami 3, 5 i 5A. Gdy stanie się na progu, przy otwartych drzwiach, można zobaczyć to zrośnięcie się trzech kamienic jakby w przekroju. Drzwi jednak zazwyczaj pozostają zamknięte.

„Lornetka” to para wizjerów zamontowanych w drzwiach, które umożliwiają zajrzenie do rzeczywistości znajdującej się za drzwiami. Widok ten jest jednak fragmentaryczny i pozornie niezrozumiały. Widz musi zatem samodzielnie skonstruować sobie cały obraz, tak jak dzieje się to z obrazami przeszłości w naszej pamięci.

Monika Drożyńska jest znaną artystką wizualną młodego pokolenia. Uczestniczyła m.in. w Silesia Art Biennale (Wrocław, Legnica 2013). Często swymi pracami dotyka problemów społecznych, wychodzi w przestrzeń publiczną. Mieszka w Krakowie.

Projekt „Lornetka” jest dostępny do zwiedzania codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 17.

Więcej o projekcie „Lornetka” - http://warsztatykultury.pl/warsztaty/warsztatykultury-projekty/grodzka-5/projekty/monika-drozynska/ 

Projekt „Grodzka 5”

Odsłonięcie pracy Moniki Drożyńskiej stanowi zarazem otwarcie większego projektu „Grodzka 5”. Powstał on z chęci zdobycia wiedzy o historii trzech staromiejskich kamienic, których architektura i losy splotły się ze sobą nierozłącznie. Owe kamienice, Grodzka 3, 5 i 5A, po wojnie związały się z życiem kulturalnym Lublina, stanowiąc siedziby galerii, pisma literackiego, teatru, jak również licznych stowarzyszeń twórczych. Projekt „Grodzka 5” tworzony jest przez Warsztaty Kultury – nową w tym miejscu instytucję . Ma na celu spojrzenie na historię od strony architektury, budynków, dokumentów, śladów materialnych, ale też pojedynczych ludzi i ich wspomnień związanych z tym miejscem. Jednocześnie powstaną nowe alternatywne historie dotyczące kamienic przy Grodzkiej.

„Grodzka 5” jest długoterminowym przedsięwzięciem, na który złoży się seria pojedynczych interwencji zaproszonych artystów. Powstanie także publikacja i większa wystawa.

Post has attachment
Praca Moniki Drożyńskiej, zatytułowana „Lornetka”, jest niewielką interwencją artystyczną w przestrzeń kamienicy przy ul. Grodzkiej 5, w miejscu do tej pory dostępnym tylko dla nielicznych, położonym na drugim piętrze wewnętrznej klatki schodowej. 

Znajdują się tutaj solidne drewniane drzwi i podest schodów. Ze struktury budynku wynika, że miejsce to znajduje się dokładnie w środku zrośniętych ze sobą trzech kamienic, których dotyczy nasz projekt, położonych przy ulicy Grodzkiej pod numerami 3, 5 i 5A. 

Gdy stanie się na progu, przy otwartych drzwiach, można zobaczyć to zrośnięcie się trzech kamienic jakby w przekroju. Drzwi jednak zazwyczaj pozostają zamknięte.

Więcej o wydarzeniu: 

http://warsztatykultury.pl/warsztaty/monika-drozynska-%E2%80%9Elornetka-w-ramach-projektu-%E2%80%9Egrodzka-5/

Post has attachment
Świat obrazu jako doskonałe dopełnienie pracy i duchowej drogi wybitnego wokalisty, kompozytora i poety.

Tomasz Budzyński (ur. 2 października 1962 w Tarnobrzegu) – polski wokalista rockowy, malarz i poeta. Ukończył liceum plastyczne w Nałęczowie.

Urodził się w Tarnobrzegu, jednak po kilku latach wraz z rodziną przeprowadził się do Puław, gdzie się wychowywał. W latach 90 XX w. przejściowo mieszkał w Stanclewie i Warszawie, obecnie mieszka w Poznaniu. 

Znany jest przede wszystkim jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Nagrał także solowe płyty Taniec szkieletów (2002), Luna (2008) i Osobliwości (2011). Jest kompozytorem muzyki do przedstawienia Iuvenilium Permanens wystawianego na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadził program „Radio NRD" w Radiu Józef]. Żonaty, ojciec dwojga dzieci. W 2009 r. założył kulturalne stowarzyszenie „Niewidzialna Armia”, którego jest prezesem.

25 maja 2011 r. został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Latem 2010 roku Stowarzyszenie „Niewidzialna Armia” nakręciło film „Podróż na Wschód”, którego Budzyński był współreżyserem. Zagrał w nim rolę Herbaciarza. W tym samym roku napisał książkę autobiograficzną Soul Side Story. 

Jego malarstwo uznawane jest za osadzone w tradycji. Nie jest malarstwem zaangażowanym socjologicznie, czy dyskursem z nowoczesnymi trendami, którym zresztą nie ulega, lecz jest osobiste, pełne wspomnień kojarzonych z powidokami. Określane jest wręcz jako naiwne, ale otwierające szerokie pole do interpretacji. Na jego obrazach częste są pejzaże, ale nie są to przedstawienia realistyczne i figuratywne, ale według krytyków oparte na indywidualnym rozumieniu. Ich przekaz interpretowany jest jako powiązanie dobra z pięknem.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku do 27 czerwca 2013 w godz. 9:00-17:00. 

Post has attachment
Punkt Kontaktowy ds. Kultury oraz Warsztaty Kultury zapraszają na szkolenie pt.: „Jak budować trwałe partnerstwo w międzynarodowych projektach kulturalnych” z cyklu AKADEMIA DOSKONAŁEGO PROJEKTU

Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych realizacją międzynarodowych projektów w dziedzinie kultury a nie mających jeszcze dużego doświadczenia w pozyskiwaniu partnerów i włączaniu się do takich przedsięwzięć.

Zapisy na szkolenie - tylko za pomocą formularza zgłoszeniowego - http://program-kultura.eu/szkolenia/365 do 6 czerwca lub wyczerpania limitu miejsc.

Szkolenie odbędzie się 11 czerwca 2013 w godzinach 10:30 – 16:00 w Warsztatach Kultury, ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin, II piętro

Informacje o programie Kreatywna Europa - http://program-kultura.eu/kreatywna-europa-2014-2020
 
Przedsięwzięcie realizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Komisji Europejskiej.
 
PROGRAM - http://warsztatykultury.pl/warsztaty/wp-content/uploads/2013/05/Program-Lublin-11.06.2013.pdf

Informacje i kontakt:
Punkt Kontaktowy ds. Kultury
ul. Krucza 16/22
telefon: 22 578 22 30, 22 111 00 13
www.program-kultura.eu 
email: pkk@iam.pl 

Post has attachment
Za nami kolejne, dwie odsłony cyklu Miasto Movie – „Wielkomiejska baśń” oraz „Miasto w zagrożeniu”. Za punkt wyjścia do podsumowania interesujących nas zjawisk postanowiliśmy przyjąć dwa, niezwykłe i intrygujące, filmy dokumentalne.

Pierwszy z nich to „Detropia” – stanowiąca sugestywny obraz postępującej degradacji miasta Detroit – jednej z największych metropolii w Stanach Zjednoczonych. Drugi – „Na północ od Kalabrii” autorstwa Marcina Sautera – utrzymana w baśniowym klimacie ballada o poszukiwaniu idealnego miejsca na ziemi. 

Więcej o wydarzeniu:

http://warsztatykultury.pl/warsztaty/wydarzenia/podsumowanie-cykli-%E2%80%9Ewielkomiejska-basn-i-%E2%80%9Emiasto-w-zagrozeniu-spotkanie-z-goscmi-i-pokaz-filmow-dokumentalnych/

Post has attachment
Już w najbliższą niedzielę Warsztaty Kultury mają przyjemność zaprosić najmłodszych wraz z rodzicami na specjalny pokaz filmowy połączony z warsztatami malowania koszulek. Całe wydarzenie odbędzie się w sali Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a.  

Startujemy już od 10.00. W programie m.in.: blok filmów animowanych czyli spotkanie z ulubionymi postaciami ze świata Disneya czy  Pixara. Do tego niesamowita, filmowa przygoda z kinem Tima Burtona. Do magicznego świata w pogoni za białym królikiem oprócz reżysera zabiorą nas m.in. Helena Bonham Carter, Mia Wasikowska i Johnny Depp. Po filmie zapraszamy natomiast na bardzo ciekawy i kreatywny warsztat plastyczny, po którym każdy będzie mógł wyjść z własnoręcznie pomalowaną koszulką. 

W programie: 

BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH
10. 00 - 11.30 - blok krótkich filmów animowanych dla najmłodszych. 
Zaprezentujemy najciekawsze bajki czołowych wytwórni dziecięcych m. in. Disneya i Pixara. Czas ok. 90'
11.30 - 12.00 - krótka przerwa

DLA DZIECI OD LAT 8
12.00 - 14.00 – „Alicja w krainie czarów", reż. Tim Burton, czas 108', 2010 r.
Tim Burton to jeden z największych wizjonerów współczesnego kina. Autor tak pamiętnych obrazów jak „Edward Nożycoręki”, „Sok z żuka” czy dwóch pierwszych odsłon przygód człowieka - nietoperza -  „Batman” i „Powrót Batmana”. Artysta zakochany w surrealizmie i gotyku, inspirujący się zarówno komiksem, jak i wielką literaturą, wielkoformatowym malarstwem i czarno białą grafiką. Nic więc dziwnego, że ogromne poruszenie w świecie filmu wywołała jego wersja jednej z najsłynniejszych książek dla dzieci, a kto wie czy nie jednej z najsłynniejszych książek w ogóle. Chodzi oczywiście o „Alicję w krainie czarów” pióra Lewisa Carrolla. Burton tradycyjnie już do realizacji swojej fantastycznej wizji zaprosił stałych współpracowników - Helenę Bonham Carter (prywatnie żona artysty) i Johnny'ego Deppa („etatowy” gwiazdor filmów Burtona). Warto zatem odwiedzić Warsztaty Kultury, aby oderwać się nieco od szarej codzienności i zanurzyć w ten niesamowity, baśniowy świat, choćby na te dwie godziny. 
14.00 - 16.00 -  warsztaty plastyczne 
 
Po seansie, dzieciaki wspólnie z rodzicami będą miały możliwość pomalowania przyniesionych przez siebie t-shirtów. Prosimy, by były to bawełniane,  jasne koszulki, bez napisów.  Te prosto ze sklepu powinno się w domu uprać, dzięki temu farba będzie lepiej trzymać się tkaniny. Nie zapomnijcie także, o małym fartuszku dla najmłodszych lub takim ubraniu, które będzie można pobrudzić. Farby nie spierają się z materiału. 
Na warsztacie, przy użyciu pędzli, szablonów, stempli i kolorowych farb, dzieci wspólnie z opiekunem, wykonają niezwykłe, pełne „czarów” koszulki.

Miasto Movie Dzieciom
2 czerwca 2013 - niedziela 
Warsztaty Kultury
WSTĘP WOLNY
Wait while more posts are being loaded