Profile cover photo
Profile photo
Potala (Himálajské centrum)
8 followers -
Cílem o.s. Potala je poznávání a zprostředkování informací z historie, kultury a způsobu života tradičních společností tibetské kulturní oblasti a podpora Tibeťanů v Tibetu i exilu
Cílem o.s. Potala je poznávání a zprostředkování informací z historie, kultury a způsobu života tradičních společností tibetské kulturní oblasti a podpora Tibeťanů v Tibetu i exilu

8 followers
About
Potala (Himálajské centrum)'s posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Poslední možnost navštívit festival tibetských filmů v pražském kinu Aero. V pátek 19. dubna promítáme tyto snímky:

Dabži (Drapchi)
Arvind Iyer / IND, 2012
původní znění / české a anglické titulky, 90 min
Od 18:00, vstupné 110,-Kč

Film Dabži, odehrávající se v současném Tibetu, kde modernita vede nelítostnou válku proti tradici a ti, kdo se odváží protestovat, riskují svobodu i život, vypráví příběh Jigy Gjalnang (Namgyal Lhamo), zpěvačky tibetské opery, jež je jednoho krásného letního dne unesena a probouzí se v podzemní vězeňské kobce.

Po dvou letech strávených ve vězení se jí podaří uprchnout a zpěvačka odchází do Nepálu a poté na Západ, kam si s sebou odnáší svou odvahu, svou duchovnost a svou tibetskou píseň...

Film Dabži je založen na skutečném příběhu a některých událostech ze života slavné tibetské zpěvačky Namgyal Lhamo, která ztvárnila hlavní roli.


Potomek Čingischána / Bouře nad Asií (The Heir to Genghis Khan)
Vsevolod Pudovkin / RUS, 1928
bez dialogů, 120 min
Od 20:30, vstupné 110,-Kč

Závěr revoluční trilogie režiséra Vsevoloda Pudovkina (Matka - 1926, Konec Petrohradu - 1927), ve kterém režisér ukazuje přerod mladého mongolského kočovníka v revolucionáře.

Mladý Bair odjíždí z rodné vesnice na příkaz otce prodat kožešiny. Při prodeji dojde k potyčce a mladík prchá na sever, kde se náhodou setká s partyzánskou skupinu. Při jednom z bojů s britskými interventy je zajat a je odsouzen k smrti zastřelením. Ale voják určený k popravě se nad Bairem slituje a propustí ho na svobodu. Zůstane po něm amulet podle kterého Britové zjistí, že by měl být přímým potomkem samotného Čingischána. To by z něho učinilo loutkového vládce, kterého by mohli okupanti dobře využít. Bair se ale vrací k partyzánskému oddílu a pokračuje v boji proti kolonizátorům.

Doprovázeno experimentální hudební improvizací V. Skrepla a V. Kabzana
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Kurz tibetské jógy CA LUNG tradice yundrung bön
13. - 14.4. 2013

Instrukce ke cvičením ca lung tradice yungdrung bön jsou popsány v textech tzv. Mateřské tantry. Je to cvičení tantriků a mistrů meditace.  

Série pěti dynamických meditačních cviků ca lung vychází z pochopení provázanosti tří dimenzí bytí - tělesné, energetické a mentální. Co se děje v mysli, odráží se i v těle či v naší energii. Když se tuto provázanost těla, energie a mysli naučíme vnímat a chápat, můžeme ji využít ve svůj prospěch. Dokážeme harmonizovat své pocity i projevy, naše tělo tělo je méně zatížené emocionálními víry a nalézá vnitřní rovnováhu a klid. 

Každý z cviků se zaměřuje na jednu oblast těla a její energetické centrum, čakru: hlavu a krk, hrudník, břicho a oblast pánve. Zaměřením pozornosti na tato místa sem přivádíme tok prány, který vstupuje do těla s nádechem. Pak při zadržení dechu provádíme pohyb, kterým podporujeme působení prány v daném místě. Cviky  provádmě vsedě, nejlépe v sedu se zkříženýma nohama.

Ca lung pomáhá odstraňovat překážky a bloky na fyzické, energetické i duchovní úrovni . Jeho správné provádění podporuje  jasný vhled do přirozené podstaty mysli. Je branou ke kontemplativní meditaci a je velmi vhodný pro všechny, kteří by chtěli meditovat, ale znemožňuje jim to jejich těkavá a rozptýlená mysl. 

Ca lung není složitý ani fyzicky náročný. Účinky se ale dostavují  při správném postupu na vnitřní, energetické úrovni . Cvičení tedy vyžaduje soustředění a náležité zapojení mysli.  To se také díky ca lungu naučíme postupně rozvíjet a upevňovat.

Časový rozvrh:
Pátek 12.3.  - 18.00 – 20.30 hod. - Úvodní přednáška ke kurzu
Sobota 13.4. - 9.00 – 12.30 / 14.00 – 18.30 hod.
Neděle 14.4. - 9.00 – 12.00 / 13.00 – 15.00 hod.

Místo: Kurz se bude konat v příjemném prostředí nově zrekonstruovaného multifunkčního prostoru v Korunní ulici č. 35 v Praze 2 na Vinohradech. K dispozici nám bude celé studio včetně sprch a kavárny. 

Cena kurzu:  1900 Kč 
Registrace: http://ligmincha.formees.com/f/ca-lung/

O instruktorovi:
Darek Orwat je v současnosti jediným evropským instruktorem jógy trul khor tradice yungdrung bön a jedním z několika instruktorů jógy ca lung. Zároveň je dlouholetým praktikujícím těchto nauk, které se učil od Tenzina Wangyala Rinpočheho a jeho žáka Alejandra Chaoula. Předání získal i od svých dalších učitelů jako Ponlop Trinley Nyima Rinpočhe a Nyima Dakpa Rinpočhe. 

Darek dokáže lehce a srozumitelně sdílet své dlouholeté zkušenosti a precizně popsat  účinky, které se dostavují při správném provádění těchto „magických pohybů”, jak se v tibetštině cviky nazývají. V Praze již v loňském roce vedl s velmi dobrým ohlasem víkendový kurz tibetské jógy trul khor. Trul khor má větší škálu pohybů a vyučuje se v rámci nauk dzogčhenu. Ca lung je pro trul khor výbornou průpravou a také se obvykle cvičí před trul khorem. Další kurz trul khoru plánujeme zorganizovat v návaznosti na tento kurz jógy ca lung, pravděpodobně v červnu, červenci, nebo září. 

Pozvání instruktora:
„Původně tajná cvičení ca lung jsou skvělým prostředkem na cestě seberealizace. Na  kurz zvu srdečně všechny, kteří touží po zlepšení své kondice na úrovni těla, energie i mysli.“

Pokud potřebujete další informace, pište na team@ligmincha.cz
Photo

Post has attachment
Z díla celosvětově známé tibetsko-čínské básnířky, bloggerky a esejistky Tsering Woeser budou číst herci divadla Buchty a Loutky, hudební doprovod obstarají Vojtěch a Irena Havlovi.

Post has attachment

Post has attachment
Panelové diskuze o různých způsobech pomoci Tibetu se zůčastní Ing. Petr Bratský, senátor / Mgr. Zuzana Vokurková, tibetoložžka / Marek Štys, Člověk v tísni, o.p.s. / Ing. Jana Neboráková, občanské sdružení  M.O.S.T. / Nela Boudová / Tibeťané Tenzin Dhondup a Jigme Tenzin

- Jaký mají smysl projekty rozvojové pomoci v Tibetu, když je Tibet součástí momentálně nejdynamičtěji se rozvíjející a bohatnoucí ekonomiky světa?

- Jak si vysvětlujeme to, že média téměř ignorují události v Tibetu, kdy se od roku 2009 pokusilo upálit 107 Tibeťanů.

- Jak si stojí Tibet jako příjemce rozvojové pomoci v kontextu jiných oblastí centrální Asie?

- Co považujeme za důležité pro uchování a rozvoj tibetské kultury a vzdělanosti?

- Michele Obamová udělila významnou cenu International Women of Courage Award v pátek 8.3.2013 tibetské disidentce a básnířce paní Tsering Woeser, která žije v domácím vězení v Pekingu. Může to být inspirací i pro evropské nebo české politiky?

Pořádá M.O.S.T., www.protibet.org

Post has attachment
V rámci výstavy Free Tibet!? si budeme povídat o pohádkách z Tibetu, Nepálu, Indie a Bhůtánu. Mirek Pošta poví něco o svých dalekých cestách, Lenka Jasanská o ilustracích. Pár pohádek si přečteme. A máme připraveno překvapení!

Otevřený dopis Petru Nečasovi, předsedovi vlády České republiky

Pane premiére,

chceme reagovat na Vaše prohlášení na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dne 10. září. Dalajlamismus dosud není politický směr, ani nové náboženství, ale pokud znamená úctu k životu, porozumění, toleranci, soucítění a právo na štěstí pro všechny lidské bytosti bez rozdílu rasy a náboženského vyznání, potom se k tomuto směru hlásíme. 14. dalajlama je jednou z předních osobností světového humanistického myšlení a nejen pro Tibeťany symbolem nenásilného boje za svobodu a demokracii.

14. dalajlama zahájil reformy v Tibetu již před vpádem čínské okupační armády a pokračoval v nich po nuceném odchodu do exilu. Od roku 1987 neusiluje o odtržení od Číny, ale o plnohodnotnou autonomii v rámci ČLR a zaručení základních lidských práv. V roce 2010 demokratizační proces vyvrcholil předáním světské moci řádně zvolenému premiérovi. 14. dalajlama a demokraticky volení zástupci exilové vlády nikdy neusilovali o návrat k polofeudálnímu, teokratickému režimu. 

Hluboce se nás dotklo, že premiér naší demokratické země, která prožila dvě okupace a totalitní vlády, nehorázným způsobem znevažuje utrpení lidí, kteří se nedobrovolně stali součástí komunistického státu, v němž nemají základní lidská a občanská práva. Zoufalství těchto lidí vyústilo v sérii případů sebeupálení. Důvody současných tibetských Palachů či Zajíců, jichž je již více než padesát, jsou obdobné: nejzazším činem upozornit na neúnosnou situaci Tibeťanů, kteří se ve své zemi stali druhořadými občany bez šance na plnohodnotný život.

Soucítění a podporu národu, který je nyní v podobné situaci jako byla naše země před rokem 1989, není možné vyměnit za nejednoznačný růst vzájemného obchodu s Čínou. Udivuje nás, že představitel pravicové strany, před volbami opakovaně varující před komunisty, souzní s čínskou komunistickou propagandou a nepřímo nabádá vlastní občany k autocenzuře.

Vaše slova jsou výsměchem lidským obětem a vězňům svědomí, kteří skončili ve věznicích a pracovních táborech nejen v Číně. Vaše slova jsou výsměchem také všem občanům naší země, kteří alespoň symbolicky uznávají nedělitelnost lidských práv na východní a západní a podporují charitativní, rozvojové a humanitární projekty pro Tibeťany a jiné utlačované národy, protože jim jejich kritická situace není lhostejná.

Pokud podle Vašich slov musí podpora lidských práv zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky, pak své slovo dodržujte a aktivně se zasazujte o jejich prosazování.

Abyste, pane premiére, mohl načerpat více komunisty necenzurovaných informací, předáváme vám základní literaturu k otázce Tibetu – knihu Svoboda v exilu, jejímž autorem je 14. dalajlama, a knihu amerického profesora Kolumbijské univerzity Roberta Thurmana Proč potřebujeme dalajlamu. Kdykoli jsme připraveni poskytnout Vám další faktografické podklady.

Členové a spolupracovníci občanských sdružení Lungta, Potala, M.O.S.T.

Petr Ďásek
Lukáš Eršil
Aneta Horká
Edita Kleckerová
Michal Konvalinka
Petr Kuneš
Zuzana Ondomišiová
Blažena Polahárová
Michal Smolák
Jan Zápotocký
Wait while more posts are being loaded