Profile cover photo
Profile photo
EUROREG
16 followers -
Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG, Uniwersytet Warszawski.
Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG, Uniwersytet Warszawski.

16 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zapraszamy na seminarium: Polska na tle historycznych podziałów przestrzeni europejskiej oraz współczesnych przemian; prelegent: Prof. Janusz Hryniewicz

28 maja 2015: Sala im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego)

W nowej książce Janusz Hryniewicz pogłębia i konkretyzuje analizy zawarte w swej wcześniejszej pracy Polityczny i kulturowy kontekst rozwoju gospodarczego (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2004), której publikacja odbiła się znacznym echem w środowisku socjologów, ekonomistów i historyków. W szczególności uznanie zdobyła jego teza o trwałości kultury folwarcznej w Polsce i jej negatywnych konsekwencjach dla rozwoju gospodarczego kraju. 

W prezentowanym dziele pojawia się też wiele nowych pytań. Najważniejsze z nich dotyczą dynamiki integracji europejskiej i kształtowania się europejskiej polityki przemysłowej, szans budowy gospodarki opartej na wiedzy, konsekwencji postępu procesów globalizacji dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Autor sporo miejsca poświęca też dyskusji problemu związków między systemem politycznym a rozwojem gospodarczym. Wreszcie – i to jest novum tego typu analiz – stawia pytania o wpływ polityki praw człowieka i wielokulturowości na funkcjonowanie współczesnych społeczeństw i państw. 

Prof. dr hab. Janusz Hryniewicz jest socjologiem, od 1992 r. pracuje w Centrum Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego (EUROREG), autor licznych artykułów i książek z zakresu stratyfikacji społecznej, socjologii ekonomicznej, rozwoju regionalnego i lokalnego, politologii i zarządzania. 

Seminarium jest otwarte dla wszystkich chętnych. Udział w seminarium nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Zapraszamy!

Pełny program seminariów: http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/seminaria

Graphics: Maciej Smętkowski (CC BY-SA 2.0)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zapraszamy na seminarium: Metropolia Warszawa - zmiany uwarunkowań i trwałość trendów rozwoju w świetle doświadczeń międzynarodowych; prelegent: dr Mirosław Grochowski.

Seminarium odbędzie się 6 listopada 2014 r. o 10:00. Sala im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego).

Dr Mirosław Grochowski jest pracownikiem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Realizował projekty naukowe dotyczące współczesnych procesów rozwoju miast i regionów, m.in. URBS PANDENDS, PLUREL, CREATIVE METROPOLES; W latach 1988-1995 pracownik naukowy uczelni amerykańskich: Kent State University, Kent, Ohio; Indiana University, Fort Wayne i Bloomington, Indiana; Rutgers University, New Brunswick, New Jersey.

Seminarium odbywa się w ramach cyklu tzw. seminariów czwartkowych EUROREG, których tradycja sięga połowy lat 1970. Pod szyldem EUROREG-u są one prowadzone od początku jego istnienia, czyli od 1991 r. W obecnej formie seminaria są efektem współpracy trzech instytucji: EUROREG, polskiej sekcji stowarzyszenia Regional Studies Association oraz Katedry UNESCO Trwałego Rozwoju.

Pełny program seminariów: http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/seminaria

Seminarium jest otwarte dla wszystkich chętnych. Udział w seminarium nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Zapraszamy!

Photo: Panorama of Warsaw, taken from Siekierkowski bridge. By Leszek Leszczynski (CC BY 2.0 ).
Photo
Add a comment...

Od czego zależy tempo rozwoju lokalnego i sukces lokalny? Polecamy nowy wywiad (wideo!) z prof. Grzegorzem Gorzelakiem, dyrektorem EUROREG-u. http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/euroreg-w-mediach,11-07-2014
Add a comment...

Post has attachment
Dr hab. Agnieszka Olechnicka, adiunkt w EUROREG-u, wzięła udział w 12. Europejskim Tygodniu Regionów i Miast, który odbył się w Brukseli w dniach 6-9 października 2014. Na zaproszenie Komisji Europejskiej Agnieszka Olechnicka uczestniczyła w panelu "Regional Data and Local Indicators for a Territorial Dimension of EU Policies – Institutional and Academic Contributions" i przedstawiła prezentację pt.: "How to measure scientific performance of regions and interregional collaborations for knowledge? Possibilities, dilemmas and implications". W prezentacji zawarto wstępne wyniki projektu badawczego: "Polskie ośrodki naukowe w europejskiej sieci współpracy - charakterystyka, uwarunkowania, mechanizmy". Więcej o tym projekcie: http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/kbnmniswncn,polskie-osrodki-naukowe
Photo
Photo
2014-10-09
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Z przyjemnością informujemy, że dr Adam Płoszaj, adiunkt w EUROREG-u, znalazł się w gronie laureatów konkursu na stypendia dla młodych wybitnych naukowców realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego! Więcej informacji o konkursie na stronie MNiSW:
http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/35-mln-zl-na-stypendia-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow.html
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zapraszamy na konferencję "Jeden Region, Wiele Historii", organizowaną przez Polski Punkt Kontaktowy ESPON oraz Instytut Spraw Publicznych, która odbędzie się 29.10.2014 w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna.
Minęło dziesięć lat od czasu wielkiego rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Europy Środkowo-Wschodniej. W tym okresie w krajach, które w 2004 roku przystąpiły do UE, zaszło wiele zmian. Postrzegany dotychczas jako peryferia Europy, region ten zaczął szybko nadganiać zaległości w stosunku do lepiej rozwiniętych gospodarek Zachodnich, tym samym stopniowo zyskując na znaczeniu w całej UE.

Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej doświadczeniom transformacyjnym i perspektywom rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej 10 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej, chcielibyśmy przyjrzeć się wyzwaniom z jakimi zmierzył się region na przestrzeni ostatnich lat w dziedzinie rozwoju gospodarczego, współpracy transgranicznej oraz perspektyw rozwojowych. Wraz z przedstawicielami administracji publicznej, ośrodków badawczych oraz think-tanków z Czech, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier, a także Niemiec i Irlandii, spróbujemy znaleźć odpowiedź na następujące pytania: W jakim stopniu kraje regionu zostały dotknięte przez światowy kryzys gospodarczy i jak starają się z niego wyjść? Jak przebiega integracja i współpraca na obszarach transgranicznych? Jakie są wizje i scenariusze możliwego rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej?

Więcej: http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/aktualnosci,konferencja-projektu-espon-on-the-road-conference-jeden-region-wiele-historii
Add a comment...

Post has attachment
W nowym numerze Instytutu Idei polecamy tekst Adam Płoszaja o tym jakie wyzwania stoją przed samorządami lokalnymi w obliczu zachodzących i prognozowanych przemian demograficznych. Instytut Idei można w formacie PDF można pobrać stąd: http://www.instytutobywatelski.pl/22032/publikacje/instytut-idei/instytut-idei-nr-7-lato-2014-r
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Czy projekty transgraniczne realizowane na pograniczu niemiecko-polskim wpływają na poprawę relacji między Polakami i Niemcami? Odpowiedź na to pytanie - i kilka innych - można znaleźć w nowej publikacji wydanej w serii „Raporty i analizy EUROREG”. Raport został opublikowany w trzech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i polskiej. Wszystkie wersje językowe dostępne są do pobrania w formacie PDF na stronie: http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/publikacje,budowanie-kapitalu-spolecznego-2014
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded