Profile cover photo
Profile photo
Madari.sk
30 followers -
Všetko, čo ste chceli vedieť o Maďaroch (ale báli ste sa opýtať)
Všetko, čo ste chceli vedieť o Maďaroch (ale báli ste sa opýtať)

30 followers
About
Posts

Post has attachment
Jazyková polícia zasahuje v Gabčíkove/Bős kvôli maďarskému jazyku

AKTUALITY | Cez víkend sa v obci Gabčíkovo/Bős uskutočnilo referendum o zriadení dočasného utečeneckého tábora. Jeden z rozhorčených občanov však už čoskoro po skončení referenda podal sťažnosť na Ministerstvo kultúry. V sťažnosti stojí, že obec porušila zákon o štátnom jazyku, lebo na informačných materiáloch o referende je viditeľné ako prvé maďarské slovo „igen” pred slovenským „áno“. Občanovi zároveň vadilo aj to, že názov obce sa objavilo na vzore referendového lístka aj v maďarskom jazyku, čo podľa neho takisto porušuje zákon o štátnom jazyku.
#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
Benešove dekréty – kostlivec v skrini na Slovensku (2. časť)

HISTÓRIA/SÚČASNOSŤ | To, že zo slovenskej strany je zatiaľ šanca na podobné gesto voči Maďarom minimálna má niekoľko príčin, tvrdí Popély. Prvá príčina je, že keby sa uznala nespravodlivosť zavedených opatrení voči Maďarom, to by uviedlo do iného svetla aj ďalšie iné veľmi citlivé historické otázky.
Add a comment...

Post has attachment
Benešove dekréty – kostlivec v skrini na Slovensku (1. časť)

HISTÓRIA/SÚČASNOSŤ | Je to už sedemdesiat rokov čo nedoriešená téma Benešových dekrétov neustále narúša už aj tak napäté slovensko-maďarské vzťahy. Pýtali sme sa dvoch maďarských historikov zo Slovenska na najznámejšie klišé, bludy a prekrúcanie dejín, ktoré odznievajú na oboch stranách, ako aj na možnosť na prípadnú vzájomnú dohodu.
#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
„Očistite krajinu od Nemcov a Maďarov” – séria masakrov v Petržalke (2. časť)

HISTÓRIA/SÚČASNOSŤ | Ako už bolo spomenuté, tábor na mieste dnešnej Petržalky bol otvorený roku 1945, neskôr bol oficiálne titulovaný za pracovný tábor. O jeho zatvorení rozhodol Ústredný výbor Komunistickej strany Československa 30. septembra 1948 (po prevzatí moci Klementom Gotwaldom).

#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
„Jej Veličenstvo kráľovná“ – výstava v kaštieli Betliari

Letná sezóna 2015 sa nesie v kaštieli Betliar v znamení legendárnej kráľovnej Alžbety, známej pod menom Sisi. Najnovšia výstava Múzea Betliar s názvom „Jej Veličenstvo kráľovná“ bola otvorená 4. júna. Na slávnostnom otvorení bol prítomný György Habsburg, ďalej zástupcovia Slovenského národného múzea, ako aj zástupcovia ďalších domácich aj zahraničných múzeí, ktoré vypožičali svoje umelecké predmety kaštieľu Betliar. Na vernisáži vystúpila aj operná speváčka Adriana Kučerová. Výstava, ktorej cieľom je predstaviť život kráľovnej Alžbety-Sisi mala už niekoľko tisíc návštevníkov.
#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave – “Viac ako sused”

KULTÚRA | 8. – 14. júna 2015 sa v Bratislave už po druhýkrát uskutočnil mestský festival s názvom „Viac ako sused“. Na festivale čakal návštevníkov jedinečný cyklus kultúrnych podujatí, a bohatá ponuka maďarských gastronomických špecialít.
#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
Socha Cyrila a Metoda v Komárne je odteraz dvojjazyčná, alebo nie?

AKTUALITY | Hnutie Fontos vagy! umiestnilo tento týždeň v utorok maďarský nápis na podstavec sochy Sv. Cyrila a Metoda v Komárne. Nápis na soche bol totiž doteraz len v slovenskom jazyku, hoci v Komárne je viac ako polovica obyvateľov maďarskej národnosti (slovenskej národnosti je 33,5% obyvateľstva).

#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
Čo sa naučia Slováci o Maďaroch na hodinách dejepisu? (2. časť)

ŠKOLA | Prvým a zároveň základným problémom slovenských učebníc je, že napriek tomu, že Slováci žili v štáte, kde štátotvorným národom boli Maďari, už od začiatku obchádzajú témy spojené s Maďarmi, príchodom Maďarov do Karpatskej kotliny, činnosťou a významom maďarských/uhorských kráľov v Uhorskom štáte, a celkovo dejiny Uhorska.
#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
Čo sa naučia Slováci o Maďaroch na hodinách dejepisu? (1. časť)

ŠKOLA | Na Slovensku je dlhodobým problémom jednostranná (jedine slovenská) interpretácia dejín, ktorá je dlhé roky súčasťou aj školských učebníc dejepisu. Jednostranný pohľad na históriu nedovolí prieniku iných a odlišných názorov, ale žiakom sa snaží vštepovať len vlastnú „pravdu“. Žiakovi takéto učebnice neumožnia rozmýšľať a vytvoriť si vlastný úsudok, predložia jedine holé „fakty“, ktoré treba prijať a naučiť sa. Na dnes už nie je tajomstvom, že súčasné, ale aj predchádzajúce učebnice dejepisu nespĺňajú svoj cieľ.
#madarisk  
Add a comment...

Post has attachment
Trianonská problematika a (česko-)slovenské učebnice dejepisu (3. časť)

PUBLIKÁCIE | Dôsledkom nespokojnosti s učebnicami prekladanými zo slovenských originálov, kde bol kritizovaný predovšetkým nedostatok maďarských historických reálií, vznikla na Slovensku séria „interne vypracovaných” maďarských učebníc dejepisu. Po niekoľkých desaťročiach bola učebnica autorskej dvojice Kovács – Simon prvou učebnicou na Slovensku, ktorá je z hľadiska trianonskej problematiky najmodernejšou učebnicou zo všetkých učebníc vydaných na Slovensku. Problematiku Trianonu totiž ponúka v širšom – multiperspektívnom kontexte.
#madarisk  
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded