Profile cover photo
Profile photo
ÇEKÜL Vakfı
38 followers
38 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
AĞAÇLARIN DİLİ OLMAYA GİDİYORUZ!
Dünya Ormancılık Haftasının ardından, katil projelere karşı İstanbul'un direnen ormanlarına, ağaçlarla kardeş olmaya gidiyoruz. 

29 Mart Pazar günü saat 12.00'de Gümüşdere Köyünde buluşup, 3 kilometrelik doğa yürüyüşü ile kesim alanından geçerek yangın kulesine ulaşacağız.

Kadıköy ve Hacıosman metro durağından kaldırılacak araçlarla ilgili saat bilgileri ve detaylı program bu sayfada duyurulacak. 

Türkiye Ormancılar Derneği 
ÇEKÜL Vakfı 
Kuzey Ormanları Savunması
Sarıyer Kent Dayanışması

Etkinklik sayfası:
https://www.facebook.com/cekulvakfi/photos/gm.1067100849970426/10153186341454100/?type=1&theater
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Doğayı Yakanızda Taşıyın

Sanatçı Ebru Susamcıoğlu tarafından ÇEKÜL Dükkan için özel tasarlanan çam ağacı ve elma ağacı şeklindeki cam broşlar ile doğaya olan sevginizi sadece kalbinizde değil yakanızda da taşıyabilirsiniz.

Bu özel tasarımlar,
ÇEKÜL’ün doğal miras çalışmalarının bir yansıması...

http://www.cekuldukkan.org/Ozel-Tasarimlar/22
Photo

Post has attachment
Başvuru: arsiv@cekulvakfi.org.tr / Son tarih: 21 Ağustos Pazartesi
Photo

Post has attachment
İSTANBUL'UN DOĞAL BİTKİLERİ KİTABI ÇIKTI!

Araştırmacılar ve doğa tutkunları için önemli bir kaynakça niteliğindeki “İstanbul’un Doğal Bitkileri” kitabı; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı ve ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik’in yıllar süren araştırmalarının bir ürünü.

Edinmek için: http://www.cekuldukkan.org/IstanbulE28099un-Dogal-Bitkileri_83.html

1152 sayfadan oluşan kitap, İstanbul’un bitki çeşitliliğini gözler önüne seriyor. 8 bin 500 yıllık tarihi bir kent olan İstanbul’daki kentleşme politikaları, yoğun nüfus baskısıyla birlikte bazı bitki türlerini doğrudan etkiliyor.

Ünal Akkemik, hazırladığı bu kapsamlı çalışmayla; bu eşsiz coğrafyayı paylaştığımız doğal hayata ve kent içinde bulunan bitkilere ilgi gösterirken, ilgiye bilgi katmayı da öneriyor. Üç iklim ve flora kuşağının kesişme noktasında bulunan İstanbul, dikkat çeken bir bitki tür sayısına sahip. İstanbul’da yaklaşık 2200 bitki türünün varlığını saptayan Prof. Dr. Ünal Akkemik, kitabında 982 tanesine yer verdi. Bitki tanımını kolaylaştıran fotoğraflarla desteklenen hacimli çalışmasını çiçek renklerine göre 9 ayrı bölümde kurguladı.

Kitapta, İstanbul’da yok olma tehlikesi altındaki türleri de incelemeniz mümkün.
Beyoğlu'ndaki tarihi ÇEKÜL Evine uğrayarak da kitabı edinebilirsiniz.

Yayıncı: ÇEKÜL
Yazar: Prof. Dr. Ünal Akkemik
Kapak fotoğrafı: Türk zambağı (Lilium martagon). İstanbul’un nemli ormanlarında yetişen ve yapılaşmadan en fazla etkilenen, nadir ve tehlike altındaki türlerden birisi.
Sayfa sayısı: 1152

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
8.08.2017
10 Photos - View album

Post has attachment
31 Temmuz - 4 Ağustos haftası vakfımız kapalı ama aklımız açık olacak.
Photo

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Tırtılın mucizesi

ÇEKÜL Vakfının Kavacık’taki 92 Ormanı şimdi rengârenk kelebeklerle şenlendi! Temmuz sıcaklarında orman, bozkır ve fundalıkları mesken tutan kelebeklerin boyları 1,5 ile 30 cm arasında değişir ve Türkiye’de 400’e yakın türü vardır. Hayatlarının önemli bir bölümünü tırtıl olarak geçiren kelebekler, değişimin ta kendisi! Bazen bir yaprağa benzeyen bu tırtıllar, kâğıt inceliğindeki rengârenk kanatlarıyla uçmaya başladıklarında bir mucize yaşanır. Bu yaz belki bir kırlangıçkuyruğuyla rastlaşırız?

http://cekulvakfi.org.tr/proje/dogadan-ogreniyorum #DogadanOgreniyorum #CEKULBilgiAgaci #Temmuz
Photo
Wait while more posts are being loaded