Profile cover photo
Profile photo
Fundacja Frank Bold
Fundacja Frank Bold działa na rzecz przejrzystości życia publicznego i czystego środowiska. Frank Bold zmienia świat. Prawem.
Fundacja Frank Bold działa na rzecz przejrzystości życia publicznego i czystego środowiska. Frank Bold zmienia świat. Prawem.
About
Posts

Post has attachment
W związku z trwającymi od kliku tygodni politycznymi atakami na Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara grupa ponad 80 organizacji pozarządowych postanowiła wystąpić w obronie RPO i podpisać w tej sprawie list otwarty. Dlaczego popieramy Rzecznika i co znajduje się w liście? Czytaj na naszym blogu.
Add a comment...

Post has attachment
Czy Europejska Partia Ludowa zablokuje zmiany na rzecz jawności w Parlamencie Europejskim?

Od kilku dni informujemy o zamieszaniu wokół terminu głosowania w Parlamencie Europejskim nad sprawozdaniem Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie tylko zamieszanie się jeszcze nie skończyło, to dodatkowo pojawiły się informacje, że posłowie Europejskiej Partii Ludowej będą chcieli wyeliminować z tekstu sprawozdania wiele jego najistotniejszych zapisów. Oznacza to, że tym ważniejsze jest zaangażowanie obywateli Unii Europejskiej – czyli każdego z nas – w walkę o zwiększenie jej przejrzystości. Dowiedz się więcej z naszego bloga.
Add a comment...

Post has attachment
Były przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, został dwa miesiące temu jednym z dyrektorów w Goldman Sachs International oraz doradcą Goldman Sachs. Czy przejście ze świata wielkiej polityki do świata jeszcze większego biznesu jest legalne i czy można mu jakoś przeciwdziałać?

Na blogu piszemy o drzwiach obrotowych oraz apelujemy o dołączenie do grupy ponad 62 000 osób i podpisanie petycji do Jean-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, w sprawie ograniczenia tego zjawiska.
Add a comment...

Post has attachment
"Unia Europejska jest czasem postrzegana raczej jako Europa lobbystów niż Europa obywateli". Mamy szansę to zmienić!

Napisz do Posłów do Parlamentu Europejskiego, żeby poparli sprawozdanie "Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE".

O co chodzi i jak to zrobić? Dowiesz się z naszego bloga.

Śpiesz się - Twój email musi dotrzeć przed 12 września!
Add a comment...

Post has attachment
Z ostatniej chwili: Poseł György Schöpflin wycofał swój wniosek o odroczenie głosowania w sprawie sprawozdania "Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE". Głosowanie odbędzie się już 12 września.
Mamy tylko kilka dni by zaapelować do posłów o poparcie przejrzystości instytucji Unii Europejskiej. Śledź jutro naszego bloga, a dowiesz się co możesz zrobić w tej sprawie.
http://blog.frankbold.pl/raport-giegolda-glosowanie/
Add a comment...

Post has attachment
Członkowie Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego mieli 12 września głosować nad przyjęciem projektu sprawozdania "Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach Unii Europejskiej". Dzisiaj dotarła do nas informacja, że termin ten - na wniosek jednego z posłów - został przesunięty i głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się 15 albo 29 września 2016 r. Czy to dobra wiadomość i czego dotyczy projekt sprawozdania? Czytaj na naszym blogu.
http://blog.frankbold.pl/raport-giegolda-glosowanie/
Add a comment...

Post has attachment
Fundacja Frank Bold wniosła w 2015 roku do Komitetu do spraw przestrzegania Konwencji z Aarhus skargę dotyczącą naruszeń przez Polskę kilku przepisów Konwencji z Aarhus. Naruszenia te ujawniły się podczas wprowadzania zmian do planu zagospodarowania przestrzennego województwa lubuskiego, w tym zmian obejmujących uwzględnienie inwestycji celu publicznego - kopalni węgla brunatnego w Gubinie.

W dniu 22 czerwca 2016 roku w Genewie odbyło się posiedzenie Komitetu dotyczące wniesionej przez Fundację skargi przeciwko Polsce.

Jaki był jego przebieg?

http://blog.frankbold.pl/posiedzenie-komitetu-aarhus/
Add a comment...

Zarząd Województwa Małopolskiego przystąpił do aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Do 29 lipca można składać uwagi i wnioski do opracowywanego dokumentu.

Fundacja Frank Bold zamierza brać czynny udział w procesie aktualizacji Programu, we współpracy z organizacjami działającymi pod szyldem Polskiego Alarmu Smogowego (m.in. Krakowski Alarm Smogowy, Podhalański Alarm Smogowy).

Jednocześnie zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach, bowiem tylko w ten sposób możemy jednoznacznie pokazać, że wolą mieszkańców regionu jest szybka poprawa jakości powietrza.

Jak wziąć udział w konsultacjach? - czytaj nasz blog

http://blog.frankbold.pl/aktualizacja-programu-ochrony-powietrza/
Add a comment...

Post has attachment
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Uwagi i wnioski do dokumentu można składać do 29 lipca elektronicznie na adres e-mail: powietrze@umwm.pl, pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM.

Szerzej napiszemy o tym niedługo na naszym blogu, ale już teraz zachęcamy mieszkańców województwa i działające w Małopolsce organizacje do aktywnego udziału w konsultacjach.

http://powietrze.malopolska.pl/aktualizacja-pop/
Add a comment...

Post has attachment
Komisarz Bieńkowska i członkowie jej gabinetu spotkali się od 1 grudnia 2014 r. z lobbystami ponad 400 razy, informując o każdym spotkaniu, a także jego tematyce.

Jednocześnie nie wiemy niemal nic na temat spotkań polskich ministrów tak z zawodowymi, jak i niezawodowymi lobbystami.

Mimo to media z przejęciem informują o jednym z setek spotkań lobbystów z gabinetem komisarz Bieńkowskiej, milcząc na temat fatalnej praktyki i rozwiązań prawnych jakie mamy w Polsce.

Więcej na ten temat na naszym blogu.

http://blog.frankbold.pl/lobbysci-u-komisarz-bienkowskiej/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded