Profile cover photo
Profile photo
Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı Hizmetleri Mehmet Çetin
5 followers
5 followers
About
Posts

Post has attachment
Antalya’da genç bir girişimci, gidemediği dedesinin mezar bakımından esinlenip, Antalya da, Antalya kabir bakımı mezar yapımı Hizmetleri adında şirket kurdu. www.antalyakabirbakimi.com sitesi üzerinden tanıtıma başladı.
Add a comment...

Post has attachment
Yılın girişimcisi 07.02.2009

Bir boya şirketinin bayiliğini yapan genç girişimci, küresel kriz sebebiyle işleri iyi gitmeyince faaliyetini askıya alarak yeni arayışlara yöneldi. Sıkıntılı günlerinde dedesinin mezarını ziyaret eden gencin aklına kabir bakım işine girmek gibi bir düşünce geldi
Bir boya şirketinin bayiliğini yapan genç girişimci, küresel kriz sebebiyle işleri iyi gitmeyince faaliyetini askıya alarak yeni arayışlara yöneldi. Sıkıntılı günlerinde dedesinin mezarını ziyaret eden gencin aklına kabir bakım işine girmek gibi bir düşünce geldi. Türkiye'de mezarların bakımsızlığından hareket eden 29 yaşındaki Mehmet Çetin, kabir bakım hizmetleri veren bir şirket kurarak tanıtıma başladı. 15 günde 10 tane iş alan genç girişimci, günde onlarca telefon ve elektronik posta almaya başladı.
'Krizi fırsata çevireceğiz' söylemi Antalya'da karşılık buldu. Bugüne kadar ticaretin değişik alanlarında faaliyet gösteren Mehmet Çetin, son işi de iyi gitmeyince çareyi sektör değiştirmekte buldu. Ancak Çetin'in yeni faaliyet alanı duyanlar için ilk etapta ilginç geliyor. Çünkü, o dirilerden değil, ölülerden para kazanıyor. 'Antalya Kabir Bakım Hizmeti' adında bir şirket kuran genç girişimci, şehir içindeki 2 büyük mezarlıkta faaliyet gösteriyor. Yakınları tarafından ziyaret edilemediği için bakımsız kalan mezarlarla ilgilenen Çetin, temizlik başta olmak üzere genel bakım yaptıktan sonra, kabri otlardan temizliyor, toprağını düzenleyip tamamlıyor, suluyor. İsteğe bağlı olarak yeni çiçekler dikiyor, gübreleme yapıyor.
İnsanların işsiz kaldığı bir dönemde ekmeğini ölülerden çıkaran Mehmet Çetin, yakınlarının "Zaten kriz var. İnsanlar böyle bir iş için para harcamaz." yönündeki eleştirilerine kulak tıkadığını belirterek, "Oysa benim aldığım en büyük şikayet fiyat. Çok düşük olduğu söyleniyor. Cüzi bir rakam alıyorum. 'Yükselt' diyen müşterilerim bile var." diye konuşuyor.
Kabir bakımıyla ilgili dini, çiçek dikimi ve bakım konularında danışmanlık hizmeti alarak hareket ettiğini belirten Çetin, "İşin dini boyutunu araştırdım. Diyanetle yazışma yaptım. Kabir adabıyla ilgili web sitemde bilgi de var. İnsanlara kabristana gittiklerinde nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatıyorum." şeklinde konuştu.
Çetin, web sitesini Türkçe dışında İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde de hizmet verir hale getireceğini söyledi. İlerleyen günlerde bayilik vermeyi de planlayan genç girişimci, müşterileri ile sözleşme yapıyor. Kabir bakım hizmetleri yıllık 50 ile 500 TL arasında değişiyor. Kredi kartına taksit imkanı da bulunan hizmet sonrasında bakımı yapılan mezarın fotoğrafı çekiliyor ve kabrin son hali müşteriye elektronik posta ile gönderiliyor. Yılda 2'den başlayan bakım periyodu ise yılda 72 kereye kadar çıkabiliyor.
Kabir ziyaretini tek başına gerçekleştiremeyecek durumda olanlara nezaretçisi ile birlikte özel taşımacılık hizmeti de sunulurken, mezarlıklarda tercih edilen çiçekler arasında kasımpatı, nergis, buz çiçeği, katırtırnağı, zambak ve gül ilk sırayı alıyor.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Sertifikalı mezarcı

Antalya'da yaşayan Mehmet Çetin adlı vatandaş, Antalya Kabir Bakımı Yapımı ( www.antalyakabirbakimi.com ) adında mezar bakım şirketi kurdu.32 yaşındaki Mehmet Çetin, yakınları tarafından ziyaret edilemediği için bakımsız kalan mezarları temizleyip çiçek dikerek, müşterilerine mezar bakım ve onarım hizmeti veriyor. Dedesinin mezarını ziyaret ettiğinde dua ederken mezarın bakımsız olduğunu fark etmesi üzerine mezar bakım hizmeti veren şirket kurmaya karar verdiğini belirten Çetin, 4 yıl önce ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarılmasıyla kendi şirketini kurduğunu anlattı.

Antalya'daki 5 mezarlıkta yakınlarının kabrini sık sık ziyaret edemeyenlere ait 300 mezarın bakımını yaptığını belirten Çetin kabirdeki gereksiz otların temizlenmesi, mevsime göre çiçek dikilmesi gibi işlemler yaptıklarını söyledi.

Şirketi adına açtığı ( www.antalyakabirbakimi.com ) internet sitesi aracılığıyla müşterileriyle irtibat kurduğunu belirten Çetin, genellikle müşterilerinin ölen yakınlarının mezarını doğum günü, evlilik ve vefat yıldönümü, sevgililer günü, anneler günü, bayram, kandil gecesi gibi özel günlerde bakım yaptırmak istediğini anlattı. Müşterilerinin talebine göre ölen kişinin tuttuğu takım, sevdiği renkten oluşan çiçek dikildiğini, beğendiği bir eşya ya da oyuncağın mezar taşına yapıştırıldığını kaydetti.

KREDİ KARTLI ÖDEME
Mezara özel bakımın aylık 75 lira, en ucuz bakım ücretinin de 30 lira olduğunu dile getiren Çetin, kredi kartına taksit yaparak müşterilerine ödeme kolaylığı sağladığını da aktardı. Çetin, şöyle konuştu:

"Müşterilerimin isteğine göre mezara ayda bir veya 4 kez bakım yapıyorum. Mezar taşının, kuru otların temizlenmesi, toprağın yenilenmesi, bitkilerin güçlendirilmesi işlemlerini yapıyorum. Mezar bakımında peyzaj mimarı ile çalışıyoruz. Çiçeklendirme işleminde müşterinin isteğine göre farklı renkte çiçek kullanıyoruz. Bakım işlemlerinin ardından mezarın fotoğrafını çekerek, bakım öncesi halini ve sonrasını mail ya da cep telefonundan mesaj yoluyla müşterilerimize gönderiyoruz. 4 yıl önce kurduğum şirkette şu an 5 çalışanım var."

ISO 9001 KALİTE BELGELİ
Çetin, şirketinin geçen yıl Kasım ayında ISO 9001 Kalite Belgesi aldığını söyledi. Türkiye'de ISO 9001 kalite belgeli tek mezar bakım hizmeti veren firmanın kendilerinin olduğunu belirten Çetin, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini bu belge ile taçlandırdığını dile getirdi.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Krizi fırsata çevirdi, ekmeğini kabirlerden kazanmaya başladı
Antalya`da bir boya şirketinin bayiliğini yapan genç girişimci, küresel kriz sebebiyle işleri iyi gitmeyince faaliyetini askıya alarak yeni arayışlara yöneldi. Sıkıntılı günlerinde dedesinin mezarını ziyaret eden gencin aklına kabir bakım işine girmek gibi bir düşünce geldi. Türkiye`de mezarların bakımsızlığından hareket eden 29 yaşındaki Mehmet Çetin, kabir bakım hizmetleri veren ( www.antalyakabirbakimi.com ) bir şirket kurarak tanıtıma başladı. 15 günde 10 tane iş alan genç girişimci, günde onlarca telefon ve elektronik posta almaya başladı.
`Krizi fırsata çevireceğiz` söylemi Antalya`da karşılık buldu. Bugüne kadar ticaretin değişik alanlarında faaliyet gösteren Mehmet Çetin, son işi de iyi gitmeyince çareyi sektör değiştirmekte buldu. Ancak Çetin`in yeni faaliyet alanı duyanlar için ilk etapta ilginç geliyor. Çünkü, o dirilerden değil, ölülerden para kazanıyor. `Antalya Kabir Bakım Hizmeti` adında bir şirket kuran genç girişimci, şehir içindeki 2 büyük mezarlıkta faaliyet gösteriyor. Yakınları tarafından ziyaret edilemediği için bakımsız kalan mezarlarla ilgilenen Çetin, temizlik başta olmak üzere genel bakım yaptıktan sonra, kabri otlardan temizliyor, toprağını düzenleyip tamamlıyor, suluyor. İsteğe bağlı olarak yeni çiçekler dikiyor, gübreleme yapıyor.
İnsanların işsiz kaldığı bir dönemde ekmeğini ölülerden çıkaran Mehmet Çetin, yakınlarının `Zaten kriz var. İnsanlar böyle bir iş için para harcamaz.` yönündeki eleştirilerine kulak tıkadığını belirterek, `Oysa benim aldığım en büyük şikayet fiyat. Çok düşük olduğu söyleniyor. Cüzi bir rakam alıyorum. `Yükselt` diyen müşterilerim bile var.` diye konuşuyor.
Mehmet Çetin`in, Antalya`da bu yönde bir açık olduğunun farkına varmasına dedesinin mezarı neden olmuş. Dedesinin kabrinin Andızlı Mezarlığı`nda olduğunu anlatan Çetin, `3 yıl önce mezarın toprağı çökmüştü ama bir türlü işlerden fırsat bulup gidemedim. Benim durumumda olan birçok kişi olduğunu fark ettim. O zaman bu konuyu bilgisayarıma not düştüm. Bugün de uygulamaya koydum.` dedi. Türkiye`de mezarlıkların temizlik ve bakımının belediyelere ait olduğunu anlatan Çetin, `Ancak kişisel bakım yapmıyorlar. Mezarlarımız sahipsiz. Müşterilerimin yüzde 90`ı sadece bayramlarda yakınlarının mezarını ziyaret ettiğini söylüyor. Batıdaki mezarları hepimiz biliriz. Bakımlı ve gayet temizdir. Bizde ise bu konuda büyük eksiklik var.` diye konuştu.
Kabir bakımıyla ilgili dini, çiçek dikimi ve bakım konularında danışmanlık hizmeti alarak hareket ettiğini belirten Çetin, `İşin dini boyutunu araştırdım. Diyanetle yazışma yaptım. Kabir adabıyla ilgili web sitemde bilgi de var. İnsanlara kabristana gittiklerinde nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatıyorum.` şeklinde konuştu.
Şimdilik Müslüman mezarlıklarında hizmet veren Mehmet Çetin, işini büyütüp geliştireceğini söylüyor. Antalya`daki gayri Müslim mezarlarına da bakım hizmeti vermeyi planladığını kaydeden Çetin, web sitesini Türkçe dışında İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde de hizmet verir hale getireceğini söyledi. İlerleyen günlerde bayilik vermeyi de planlayan genç girişimci, müşterileri ile sözleşme yapıyor. Kabir bakım hizmetleri yıllık 50 ile 330 TL arasında değişiyor. Kredi kartına taksit imkanı da bulunan hizmet sonrasında bakımı yapılan mezarın fotoğrafı çekiliyor ve kabrin son hali müşteriye elektronik posta ile gönderiliyor.
Babasının mezarının bakımı için anlaşan Almanca öğretmeni Osman Dağlı, arabasına bırakılan el ilanı vasıtasıyla haberdar olduğu hizmetten memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi: `Babam 2000 yılının ocak ayında vefat etti. Bizim mezarı sık sık ziyaret etme şansımız olmuyordu. Bazen ihmalkar davrandığımız da oluyordu. Ayda bir kez bile uğradığım ya da hiç uğramadığım zamanlar olmuştur. Ancak şimdi her hafta mezarın bakımı yapılıyor. Bu güzel bir hizmet.`
Bakım hizmeti mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Kışın daha az bakıma ihtiyaç duyan mezarlara yazın daha fazla gitmek gerekiyor. Bunun için mevsimlik paketler oluşturulmuş. Standart, normal ve tam olarak adlandırılan paketlerin fiyatı 50 ile 330 YTL arasında değişiyor. Yılda 6`dan başlayan bakım periyodu ise yılda 72 kereye kadar çıkabiliyor.
Kabir ziyaretini tek başına gerçekleştiremeyecek durumda olanlara nezaretçisi ile birlikte özel taşımacılık hizmeti de sunulurken, mezarlıklarda tercih edilen çiçekler arasında kasımpatı, nergis, buz çiçeği, katırtırnağı, zambak ve gül ilk sırayı alıyor.
(CİHAN)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Mehmet Çetin'in Kurduğu İş Ödev Konusu Oldu.
Türkiye'de ilk kez mezarlık bakım hizmetini kurumsallaştıran Mehmet Çetin'in başarı hikayesi, üniversitede ödev konusu oldu.
Antalyalı girişimci Mehmet Çetin'in başarı hikayesi, üniversitede ödev konusu oldu. Restorancılıktan tekstil sektörüne, mankenlikten inşaat sektörüne kadar bir çok farklı sektörde çalışan Çetin, 2008 yılında bambaşka bir sektöre atıldı. 2008 yılında tam da ekonomik krizin dünyayı kasıp kavurduğu, paranın tabiri caizse ölüp mezara girdiği dönemde, Mehmet Çetin parasını mezardan çıkarttı.

ÖDEV KONUSU OLDU
Antalya Kabir Bakımı markasıyla ilginç bir iş fikrine ve girişime imza atan Çetin'in başarı hikayesi üniversitede ödev konusu oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Muhasebe 3'üncü sınıf öğrencisi Tansu Filiz, girişimcilik dersinde ödev konusu olarak Çetin'in hikayesini seçti. Filiz'in, tez konusu olarak da Mehmet Çetin'in hikayesini seçeceği öğrenildi.

500 ÜZERİNDE MEZARDA BAKIM
Çetin, Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı Firması olarak, mezarlık bakım ve mezar yapımı alanında kurumsal hizmet veren ilk firma olduklarını, www.antalyakabirbakimi.com sitesi üzerinden de hizmet verdiklerini anlattı. 2011'de ISO 9001 Kalite Belgesi de alarak kalitelerini resmileştirdiklerini ifade eden Çetin, çiçeklerin seçimi için peyzaj mimarı ve ziraat mühendisinden destek aldığını, sadece mezar bakımları için üç personelin çalıştığını anlattı. Çetin Antalya genelinde 9 mezarlıkta 500'ün üzerinde mezara bakım hizmeti verdiğini, özellikle siyasetçi, bürokrat ve işadamlarından talep olduğunu sözlerine ekledi. Çetin, mezar bakımının yanı sıra mezar yapım işine de girdiğini belirterek, bugün sadece mezar bakımı yapan 3 çalışanı olduğunu anlattı.

GÜLBEN ERGEN'İN KÜÇÜK BİR SIRRI
Mehmet Çetin'in müşterileri arasında ünlü sanatçı Gülben Ergen de var. Ağabeyi Rıfat Ergen'i 1989 yılında, babası Mazhar Ergen'i ise 2000 yılında kaybeden Ergen, Antalya Andızlı Mezarlığı'nda yatan yakınlarının mezarları için bakım hizmeti alıyor. Haftalık bir gün olan rutin bakım, Gülben Ergen'in özel talebi doğrultusunda haftada üçe kadar çıktı. Ergen, babası ve ağabeyinin mezarlarının durumunu kendisine gönderilen mezarlık fotoğraflarıyla takip ediyor.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Turizmin görünmeyen sektörü: CENAZE HİZMETLERİ

Cenaze Hizmetleri Derneği (CENHIZDER) Genel Başkanı ve Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı firma sahibi Mehmet Çetin, yaşamını yitiren kişi için son bir görev olarak kabul edilen bu hizmetlerin, yakınlarına manevi bir rahatlık sağladığını söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle farklı tarzda mezarların talep edildiğine değinen Çetin, ülkemizde hayatını kaybeden yabancılara eksiksiz hizmet vererek turizmi dolaylı yoldan katkı sağladıklarına vurgu yaptı.

TURİZME DOLAYLI KATKI
Cenaze hizmetlerinin diğer dallar gibi turizme direkt etki etmese de dolaylı yoldan katkı sağladığını savunan Mehmet Çetin, “Yaşlılığa bağlı, doğal sebepler, trafik kazaları ya da aşırı alkol kullanımına bağlı ölümler oluyor. Bunlar kendi ülkelerinde de yaşanabilecek şeyler. Prosedürün nasıl yürüdüğünü, işlemlerin sırasının nasıl olduğu hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Öyle ki cenaze işlemlerinin nasıl yürüdüğünü kendi ülkesinde bile pek kimse bilmez. Hele ki başka bir ülkede böyle bir şey başınıza geldiyse yönlendirilmeye muhtaçsınız. Cenazenin Adli Tıp Kurumu morgundan teslim alınıp, ilgili konsolosluktaki işlemlerinin yapıldıktan sonra en kısa sürede ülkesine gönderilmesi çok önemli. Burada ölen turistin ücretini sigorta şirketi karşılıyor ama sonuçta sigorta şirketi de yabancı. Onları memnun etmek de çok önemli. Bir trafik kazasında 10-12 kişi hayatını kaybettiği zaman bunların işlemlerinin eksiksiz yapılıp doğru adreslere gönderilmeleri dolaylı da olsa turizme bir katkı sağlıyor diyebiliriz. Turizme bağlı 55 sektör var diyorlar. Ama 56’ncı sektör biziz aslında.”

Turizmin görünmeyen sektörü:
cenaze hizmetleri
Cenaze Hizmetleri Derneği (CENHIZDER) Genel Başkanı ve Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı firma sahibi Mehmet Çetin, yaşamını yitiren kişi için son bir görev olarak kabul edilen bu hizmetlerin, yakınlarına manevi bir rahatlık sağladığını söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle farklı tarzda mezarların talep edildiğine değinen Çetin, ülkemizde hayatını kaybeden yabancılara eksiksiz hizmet vererek turizmi dolaylı yoldan katkı sağladıklarına vurgu yaptı. Cenazeyi giydirme veya makyaj yapma gibi ilginç uygulamalar hakkında bilgiler de veren Mehmet Çetin, “Öyle ki cenaze işlemlerinin nasıl yürüdüğünü kendi ülkesinde bile pek kimse bilmez. Hele ki başka bir ülkede böyle bir şey başınıza geldiyse. Acılı insanları eksiksiz hizmet vererek memnun etmek çok önemli. Turizme bağlı 55 sektör var diyorlar. Ama 56’ncı sektör biziz aslında” diye konuştu.
Merkezi Antalya’da bulunan CENHIZDER, 10 yıl önce cenaze ulaşımı, defin işlemleri ve mezar bakımı, mezar yapımı hizmetlerinin en kaliteli şekilde verilmesi için kuruldu. Antalya, İzmir, İstanbul ve Muğla gibi sahil kentlerindeki 150 firmadan 50’sinin üye olduğu dernek bünyesine mezarlık bakım ustası, mermer ustası ve makyaj sanatçıları bile katıldı. 2 yıl önce Murat Arslanoğlu’ndan başkanlığı devralan Mehmet Çetin’de Antalya’da, www.antalyakabirbakimi.com web sayfası üzerinden ve Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı adı altında, mezar bakım ve mezar yapım hizmetini veren firma sahiplerinden. 8 yıl önce herkesin çekindiği cenaze hizmetleri sektörüne giren Çetin şimdi Türkiye’de bu alanda en iyi hizmeti verenler arasında. Belediyelerin cenaze hizmetlerini ücretsiz vermesi nedeniyle özel sektörün sıkıntıya girdiğini dile getiren Mehmet Çetin, belediyenin verdiği hizmeti doğru bulduğunu ancak maddi durumu iyi, tanınmış isimlerin özel firmalardan hizmet almayı tercih ettiğini söyledi.
Mehmet Çetin yaptıkları işi ise, ”Özel hizmette hiçbir şeye karışmıyorsunuz. Evrak işleri, defin işlemleriyle kesinlikle uğraşılmıyor. Acılı aileler sadece yakınlarının taziyelerini kabul etmekle meşgul oluyor” diyerek özetledi. Mezarcılık sektörünün ciddi mermer tüketimi yapan bir alan olduğunu belirten Çetin, son yıllarda işlerin standartların dışına çıkmaya başladığına dikkati çekti.

SON GÖREVE ANLAM KATMAK İSTİYORLAR
Teknolojinin gelişmesiyle hayatını kaybeden kişilerin yaşam tarzı, mesleği, hatta yaşamında vazgeçemediği alışkanlıklarının, yakınları tarafından mezarlarına işlenmesi talebiyle karşılaştıklarını anlatan Çetin örnekler de verdi: “Tarz mezar talepleri geliyor. Kelebek isteyen, eşi çok şapka taktığı için şapka modelli mezar taşı isteyen, melek kanadı isteyen oluyor. Mezar çizimlerini hazırlayıp müşterilerimize sunuyoruz. Artık bu bir lüks olmanın dışında insanların sevdikleri için yaptıkları son bir görev olarak görülüyor. Son olarak genç bir arkadaş ölen babasının okey oynarken siyah 1’liyi hep ıstakasında tuttuğunu, uğurlu sayısı olduğu için hiç yere atmadığını söyledi. Bizden mezar taşının yanına siyah 1’li koymamızı istedi. Maliyeti beklide yok denecek kadar az bir işlem, ama onun için manevi değeri çok büyük olduğu için istediğini hemen gerçekleştirdik.”

CENAZEYE MAKYAJ VE KIYAFET GİYDİRME
Özellikle ülkemizde hayatını kaybeden turistler veya yerleşik yabancıların talepleri arasında cenazeye takım elbise giydirme ya da makyaj yapma taleplerinin geldiğini anlatan Mehmet Çetin bunun için üyeleri arasındaki makyaj sanatçılarının devreye girdiğinden söz etti.
Çetin uygulamayı şöyle anlattı: “Ölen kişi eğer kadın ise günlük rimelini, yüz kremini ve allığını sürüyorlar, hatta saçları bile yapılıyor. Erkeklerde ise özellikle cenaze tahrip olmuş halde ise temizlenip giydiriliyor ve yakınlarının defnedilmeden önce cenazeyi iyi bir halde görmeleri sağlanıyor. Bu taleplerle ayda 1-2 kez karşılaşıyoruz.”

TURİZME DOLAYLI KATKI
Cenaze hizmetlerinin diğer dallar gibi turizme direkt etki etmese de dolaylı yoldan katkı sağladığını savunan Mehmet Çetin şöyle devam etti: “Yaşlılığa bağlı, doğal sebepler, trafik kazaları ya da aşırı alkol kullanımına bağlı ölümler oluyor. Bunlar kendi ülkelerinde de yaşanabilecek şeyler. Prosedürün nasıl yürüdüğünü, işlemlerin sırasının nasıl olduğu hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Öyle ki cenaze işlemlerinin nasıl yürüdüğünü kendi ülkesinde bile pek kimse bilmez. Hele ki başka bir ülkede böyle bir şey başınıza geldiyse yönlendirilmeye muhtaçsınız. Cenazenin Adli Tıp Kurumu morgundan teslim alınıp, ilgili konsolosluktaki işlemlerinin yapıldıktan sonra en kısa sürede ülkesine gönderilmesi çok önemli. Burada ölen turistin ücretini sigorta şirketi karşılıyor ama sonuçta sigorta şirketi de yabancı. Onları memnun etmek de çok önemli. Bir trafik kazasında 10-12 kişi hayatını kaybettiği zaman bunların işlemlerinin eksiksiz yapılıp doğru adreslere gönderilmeleri dolaylı da olsa turizme bir katkı sağlıyor diyebiliriz. Turizme bağlı 55 sektör var diyorlar. Ama 56’ncı sektör biziz aslında.”


RUS KRİZİ ETKİLEDİ

Sahil kentlerinde özellikle hayatını kaybeden yabancı turistlere hizmet verdiklerinin altını çizen Mehmet Çetin, geçen yıl Rusya ile yaşanan krizin ve komşu ülkelerle ilişkilerin cenaze sektörünü de etkilediğine değindi. Kimsenin acısından faydalanmadıklarını, herkesin çekindiği bir konuda eksiksiz bir hizmet vermeye çalıştıklarını yineleyen Çetin, turizmdeki düşüş ve sektördeki kötü gidiş arasındaki bağı anlattı:
“Turistin ne kadar çok gelmesi, ölüm sayısının da aynı oranda artması demektir. Şu an kente gelen Rus turist oranı yüzde 93 düşerken, toplam turistin gelme oranı da neredeyse yüzde 50 azaldı. 12 milyon turist geldiğinde bin kişi yaşamını yitiriyorsa, 6 milyon kişi geldiğinde bu sayı 500’e düşüyor. Bu da profesyonel anlamda pazarın daralması anlamına geliyor. Mesela İstanbul’da yüzde 26 düşüş var. Bu pazarın yüzde 50 daralması demek, yani üyelerimizin eleman çıkarması veya araçlarını satması anlamına geliyor. Ama şu an umutluyuz. Özellikle Rusya olmak üzere İsrail veya diğer ülkelerle ilişkiler iyiye doğru gittiği için bu bizim içinde iyi olacaktır.“


ÖLÜM HAYATIN BİR GERÇEĞİ

Yakınlarını kaybeden insanların işlemleri için kendilerine başvurdukları zaman onları sabır ve metanetle karşıladıklarını dile getiren Çetin şöyle devam etti: “Ölüm hayatın bir gerçeği, insanlar bazen gergin, bazen de üzgün halde geliyor. Dediğim gibi kimsenin acısından faydalanmadan yapılacakları anlatmak gerekiyor. İşlemleri tamamlanan insanların size ‘hayırlı işler’ ya da ‘bol kazançlar’ demesi biraz espri konusu olabiliyor. Ölen kişinin doğum gününde, sevgililer günü, evlilik yıldönümü ya da bayramlarda mezarlık bakımıyla hizmet verilmeye devam ediliyor. Aslında yaşamını yitiren kişiye son bir görev olarak bu hizmetlerin sağlanması, yakınlarına manevi bir rahatlık sağlıyor.”
Photo
Add a comment...

Post has attachment
SERTİFİKALI MEZARCI KREDİ KARTINA TAKSİTLE MEZAR BAKIMI MEZAR YAPIMI

Antalya'da yaşayan Mehmet Çetin adlı vatandaş, mezar bakım ve mermer, granit, traverten taşlarından yapılmış mezar modelleri imalatı üzerine mezar yapımı şirketi kurdu.32 yaşındaki Mehmet Çetin, yakınları tarafından ziyaret edilemediği için bakımsız kalan mezarları temizleyip çiçek dikerek, müşterilerine www.antalyakabirbakimi.com internet sitesi üzerinden onarım ve mezar peyzaj hizmeti veriyor.
Dedesinin mezarını ziyaret ettiğinde dua ederken mezarın bakımsız olduğunu farketmesi üzerine mezar bakım hizmeti veren şirket kurmaya karar verdiğini belirten Çetin, 5 yıl önce ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarılmasıyla kendi şirketini kurduğunu anlattı.

Antalya çevresindeki tüm mezarlılarda yakınlarının kabrini sık sık ziyaret edemeyenlere ait 500 mezarın bakımını yaptığını belirten Çetin kabirdeki gereksiz otların temizlenmesi, mevsime göre çiçek dikilmesi gibi işlemler yaptıklarını söyledi.

Şirketi adına açtığı www.antalyakabirbakimi.com internet sitesi aracılığıyla ve 90 242 326 4 325 ve 90 532 440 65 98 telefon numaraları üzerinden de müşterileriyle irtibat kurduğunu belirten Çetin, genellikle müşterilerinin ölen yakınlarının mezarını doğum günü, evlilik ve vefat yıldönümü, sevgililer günü, anneler günü, bayram, kandil gecesi gibi özel günlerde bakım yaptırmak istediğini anlattı. Müşterilerinin talebine göre ölen kişinin tuttuğu takım, sevdiği renkten oluşan çiçek dikildiğini, beğendiği bir eşya ya da oyuncağın mezar taşına yapıştırıldığını ve yine müşterilerinin talebine göre mermerden, granitten ve travertenden taşlarından özel mezar modelleri çizimi yaptığını kaydetti.

KREDİ KARTLI ÖDEME Mezara özel bakımın aylık 75 lira, en ucuz bakım ücretinin de 30 lira olduğunu dile getiren Çetin, Mezar Yapımı ve Mezar Bakımı hizmetlerinde kredi kartına taksit yaparak müşterilerine uygun fiyatlara, ödeme kolaylığı sağladığını da aktardı.

Çetin, şöyle konuştu:"Müşterilerimin isteğine göre mezara ayda bir veya 4 kez bakım yapıyorum. Mezar taşının, kuru otların temizlenmesi, toprağın yenilenmesi, bitkilerin güçlendirilmesi işlemlerini yapıyorum. Mezar bakımında peyzaj mimarı ile çalışıyoruz. Çiçeklendirme işleminde müşterinin isteğine göre farklı renkte çiçek kullanıyoruz. Bakım işlemlerinin ardından mezarın fotoğrafını çekerek, bakım öncesi halini ve sonrasını mail ya da cep telefonundan mesaj yoluyla müşterilerimize gönderiyoruz. 5 yıl önce kurduğum şirkette şu an 10 çalışanım var."

ISO 9001 KALİTE BELGELİ Çetin, Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı Modelleri şirketinin geçen yıl Kasım ayında ISO 9001 Kalite Belgesi aldığını söyledi. Türkiye'de ISO 9001 kalite belgeli tek mezar bakım hizmeti veren firmanın kendilerinin olduğunu belirten Çetin, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini bu belge ile taçlandırdığını dile getirdi.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
500 TL'ye Kurduğu İş Üniversiteye Girişimcilik Konusunda Ödev Oldu.

İş hayatına 3 yıl restoran işletmeciliği yaparak başlayan, devamında 3 yıl tekstil sektöründe, 1 yıl mankenlik deneyimi olup, havaalanında free shop’ta çalışmış, turizm sektöründe, pazarlama ve inşaat sektöründe işçi olarak çalışan, mezarların bakımsızlığını fark eden, ardından 2008 yılında kurduğu Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı markasıyla ilginç bir iş fikrine ve girişime imza atan Mehmet Çetin'in başarı öyküsü Üniversiteye ödev konusu oldu.
Başarı hikayesi ile 2008 de Dünya genelinde var olan ki krize rağmen, Türkiye'de bir çok işsize cesaret veren Mehmet Çetin, 500 tl sermaye ile başladığı iş hayatına bugün Antalya içi ve Türkiye'nin değişik illerinden gelen taleplere ek olarak işini yurt dışına da duyurarak Amerika, Almanya, Kanada, Belçika, İngiltere gibi Ülkelerde Türklerin yoğun yaşadığı yerlerden iş almakta ve mezarların bakımından yapımına uzanan süreçte hizmet vermektedir.
Başarı hikayesinin Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Muhasebe 3. sınıf öğrencisi Tansu Filiz tarafından '' Girişimcilik Dersinde, Girişimci Bireyler '' sunumunda ödev konusu yapıldığını ifade eden Çetin, Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı Hizmetleri olarak, sözlerine Türkiye de bir ilki başlatmanın ve 2008 deki krizi fırsata çevirmenin gurur verici olduğunu da ekledi.
2008 de ki Finansal Kriz Dönemini Nasıl Geçirdiniz?
Bu konuda ilginç yaklaşımı olan girişimcimizin insanların kriz dönemlerini yanlış anladığını belirtip kriz dönemlerinde bir işe girişmenin avantaj olduğunu ve bu dönemde herkesin krizde olduğunu ve yapılacak işlerin ucuza mal olabileceği görüşünde olup böyle dönemlerde krizin üzerine gidilmesi gerektiği görüşündedir.
Kendi İşinizi Kurma Fikrini Çevreniz Nasıl Karşıladı?
Mehmet Bey’in kendi işini kurma fikrine kimseden destek almadığını hatta; bu işin olmayacağı yönünde söylemlerde bulunan, çevresinde dalga geçenler, gülenler, hayalperest bile diyenler olmuş. Bu konuda kimseden destek almadığını söyledi.
İşinizi Kurarken, İşten Beklentileriniz Nelerdir?
Öncelikli olarak bir beklentisi olmadığını belirten Çetin, işin dini boyutunu ve pazarı araştırıp Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı mezarlıklarda kaç mezar olduğunu nasıl işlerin yapılacağını araştırmış, müşteriyi çekmeye çalışan pazarlama teknikleri ve yöntemleri ile müşteri sayılarını giderek arttırdık.
Mezarlıklarda Teknolojiyi Nasıl Kullandınız? İnternetten Nasıl Mezar Sattınız?
Dünyanın gelişmiş ekonomilerinin son yıllarda beklentilerin üzerinde gerçekleştirdikleri büyüme oranlarında şüphesiz ki bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanma ve internetin her alanda kullanılması önemli rol oynamıştır.
Türkiye' de kim mezar yapımını ve mezar bakımını web sitesinden arar ki, kim alış veriş yapar diye düşünmeden bir web sayfası kuran ( www.antalyakabirbakimi.com ), Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı firma yetkilisi Mehmet Çetin, yurt içi ve yurt dışından sipariş almaya başlamıştır.
Müşterilerinize Ne Gibi Ödeme Seçenekleri Sunuyorsunuz?
Çetin; Mezar Yapımı ve Mezar Bakımı hizmetlerinde, Türkiye de; kredi kartına taksit imkanını sağlayan ilk firma olduğunu aktardı, ayrıca Mail Order sistemini de kullanarak müşterilerine uygun fiyatlara, ödeme kolaylığı sağladığını da aktardı.

Daha Önce Çiçek ve Bitkiler Hakkında İş deneyiminiz oldu Mu ?
Çetin, şöyle konuştu. ''Mezar taşının, kuru otların temizlenmesi, toprağın yenilenmesi, bitkilerin güçlendirilmesi vs... gibi işlemleri yapıyorum. Mezar bakımında Peyzaj Mimarı ve Ziraat Mühendisinin desteği ile çalışıyoruz'' Çiçeklendirme işleminde müşterinin isteğine göre farklı renkte çiçek kullanıyoruz.

Mevlid Kandili, Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir gecesi, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini günlerde ve Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Vefat Yıldönümünde, Doğum Günleri gibi özel günlerde de mezar çiçeklendirme, sulama hizmet vermekteyiz.

Peki; Sizden Hizmet Almayı Düşünenler; Nereden Bilecek Mezara Bakım Yapıldığını veya Mezarının Yapıldığını?
Mezar Bakım ve Mezar Yapım işlemlerinin ardından mezarın fotoğrafını çekerek, bakım öncesi halini ve bakım sonrasını - yapım öncesi ve yapım sonrası halini, E - posta, Whatsaap, Facebook veya Sms ile müşterilerine gönderiyor. Bu sayede müşterilerin yapılan hizmetin veya işin diyelim takibi sağlamış oluyorlar.

Sonuçta Duygusal Bir İş Yapıyorsunuz. Hiç Özel Tasarım, Mimari İş Yaptınız Mı?
Tabi ki gelmekte ve yapmaktayız. Benim açımdan, mezar sektörünün dikkat çeken bir diğer özelliği de, inşaat mühendislerinin ve mimarların getirdiği özel çizimlerin mezar yapımına da girmiş olması ve firmamızın da bu yönde de müşterilerine seçenek oluşturarak destek vermesi gelinen son nokta olsa gerek'' dedi.
Ev ve İşyerine de mi Gidiyorsunuz?
Firma yetkilisi Çetin, Vakit bulamama zaman kaybı, iş yoğunluğu veya başka sebeplerden dolayı ofisimize gelecek fırsat bulamayan kişilere evinde veya iş yerinde, mezar yapımı, mezar taşları, mezar modelleri ve mezar bakımı ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri ücretsiz vermekte olduğunu bu konuda da Türkiye de yine bir ilki yaptığını ve ilginç deneyimleri ve komik anıları olduğunu aktardı.

Sektörde Sizin Farkınız Ne? Niye Sizi Seçsinler Ki?
ISO 9001 KALİTE BELGELİ Çetin, Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı şirketinin 2011 kasım ayında ISO 9001 Kalite Belgesi aldığını söyledi. Türkiye'de ISO 9001 kalite belgeli tek mezar bakım ve mezar yapımı hizmeti veren firmanın kendilerinin olduğunu belirten Çetin, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini bu belge ile taçlandırdığını ve Firma adını koruma altına almak için T.P.E.’den isim tescil yaptıran Türkiye’nin ilk ve tek mezar firması olduğunu yine Ulusal ve Yerel Görsel Yayın, Ulusal ve Yerel Basın, Yabancı Basında ve internetteki 400’e yakın haber sitesi ve portal da çok geniş bir yer bulmuş ve sektöründe Türkiye’nin en çok haberi yapılan firması olduğunu da dile getirdi.
Zamanla tüm Türkiye kapsamında bu işi yapmaya çalışan firma sahibi Çetin, çeşitli dernek ve kuruluşlarda CENHIZDER Derneği Genel Başkanı. Antalya Mermerciler Odası Üyesi. Antalya Mermerciler Odası Antalya Defterdarlığı Takdir Komisyonu Üyesi görevlerini yürütmekte ve 2011 ve 2013’te Uluslararası konferans veren Türkiye’nin ilk ve tek firması olmuş işinde ki başarısı ve 20 ye yakın çalışanı ile de övgüyü hak etmektedir.
Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Neler Tavsiye Edersiniz?
İlk iş olarak kişinin kendisine inanması gerektiğini, çok çalışılması gerektiğini, müşterilere karşı dürüst olunması ve sabırlı olunması gerektiğini vurguluyor.
Başka Bir Hayaliniz Var Mı? Peki bundan sonrası nedir? Mehmet Çetin’in Hedefleri Nedir?
Ekonomik krizi fırsata çevirerek para kazanan Mehmet Çetin, bugün geldiği noktadan oldukça memnun. Vatandaşın ilgisinden memnun, artık bu hizmetin sektörleştiğinden memnun en önemlisi de, sektöre yön veren Firma olmaktan memnun. Peki bundan sonrası nedir? Mehmet Çetin’in hedefleri nedir? İşte yanıtı ‘ Hedeflerden önce hayalimden söz etmek istiyorum, en büyük hayalim, Antalya Kabir Bakım’ın Borsaya açılan ilk mezar Firması olması. Dünyada bunun örneği var. Hedefime gelince, Akdeniz Bölgesi’nde Marka olmak. Ticari prensipleri Dürüstlük, Kalite, İşin arkasında durmak olan girişimci Mehmet Çetin’in müşteri memnuniyeti de olmazsa olmazı..
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Şapkasız Çıkmayan Kocasının Mezar Taşını Şapka Şeklinde Yaptırdı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan İsveçli Ingrıd Akdemir, şapka takmayı çok seven kocasının Zekeriya Akdemir’in mezar taşını şapka şeklinde yaptırdı.
Çolaklı Mahallesi’nde yaşayan İsveçli Ingrıd Akdemir, 2015 yılı Mart ayında eşi Zekeriya Akdemir’i akciğer kanserinden kaybetti. Ingrıd Akdemir, Tilkiler mezarlığına defnedilen eşinin mezarını yaptırmak için www.antalyakabirbakimi.com intermet sitesi üzerinden Antalya Kabir Bakımı ve Mezar Yapım Firması sahibi, aynı zamanda Cenaze Hizmetleri Derneği Başkanı Mehmet Çetin’e başvurdu. Eşinin en büyük zevkinin şapka ve fular olduğunu bilen Ingrıd Akdemir, firmadan şapka şeklinde bir mezar taşı yapmasını talep etti. 25 günde özel bir mermer taştan imal edilen mezar ve şapka şeklindeki taşın ekipler tarafından 6 saate montajı yapıldı.
"Eşimin şapka tutkusu vardı"
Eşinin anısını bir nebzede olsa yaşatabildiği için mutlu olduğunu dile getiren Ingrıd Akdemir, “Gemi kaptanı olan eşimin en büyük zevki şapka ve fular takmaktı. Evde bile olsa mutlaka başında şapkası, boynunda fuları olurdu. Şapkasız dışarı hiç çıkmazdı. Birlikte çok güzel günler geçirdik, birlikte yaşlandık. Hayatta mutlu olmaya çalıştık. Geçen yıl eşim akciğer kanserinden hayatını kaybetti. Bende onun mutlu olacağına inanarak vazgeçilmezi olan şapka figürlü mezar taşı yaptırdım. Bunun onu mutlu edeceğine inanıyorum” dedi.
"Şapka şeklinde istek vardı"
Mezarı yapan Mehmet Çetin ise zaman zaman müşterilerinden ilginç mezar taşı siparişleri geldiğini aktardı. Genelde vefat eden kişinin en çok sevdiği objeyi mezar taşına işlediklerini dile getiren Çetin, “İsveçli Ingrıd Akdemir de vefat eden eşinin şapkayı çok sevdiğini ve mezar taşının şapka şeklinde yapmamızı istedi. Elimizde bir örnek olmadığı için birkaç örnek proje sunduk. Beğenildi ve bir ayda şapka şeklinde taşla birlikte mezarı tamamladık. 6 saate montajını yaptık. Fiyat diğer mezarlardan çok bir farkı yok. Eskiden mezarlar daha ihtişamlı yapılırmış. Bizde müşterilerimizin isteğine göre mezar ve taşlarını yapıyoruz” diye konuştu.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
RAHMETLİ ANNELER GENÇ GİRİŞİMCİYE İŞ KAPISI OLDU.
'' KİM BU İŞE PARA VERİR ''Denilen İşi Sektör Haline Getirdi.
Antalyalı genç girişimci Mehmet Çetin, anneler gününün en ilginç iş koluyla dikkat çekiyor. Hayatını kaybeden annelerin yakınlarının internet üzerinden www.antalyakabirbakimi.com sitesinden ulaştığı genç girişimci, annelerin mezarlarının temizleyip, çiçeklendiriyor ve sonrasında fotoğraf ve Videosunu yakınlarına gönderiyor. Mehmet Çetin işlerinin yüzde 60 oranında artış gösterdiği anneler gününde mezarlık başına ise 50 Tl ücret alıyor.
Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı Hizmetleri firma sahibi Antalyalı girişimci Mehmet Çetin, kaybettiği yakınının kabrini, doğum günü, vefat yıldönümü, anneler günü, bayram ile dini günlerde güzel ve bakımlı görmek isteyenlere mezar bakım hizmeti veriyor. Çetin, Anneler Günü dolayısıyla işlerinin yüzde 60 arttığını ve 50 TL’ye mezar bakımı yaptığını belirterek, taleplere yetişmekte zorlandığını kaydetti.
Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü’nde, çocuklar annelerine çeşitli hediyeler alıp, kutlama mesajları gönderirken, Antalya’da bir girişimci ise, çeşitli nedenlerle anneleri vefat eden vatandaşlara bu özel günde farklı hizmet veriyor. 8 Mayıs Pazar günü kutlanacak ‘Anneler Günü’nde annelerini anmak isteyenlerin adresi, mezar bakım hizmeti veren bu girişimci oluyor. Şirketi adına açtığı internet sitesi aracılığıyla müşterileriyle irtibat kurduğunu kaydeden Çetin, müşterilerinin ölen yakınlarının mezarını doğum günü, evlilik ve vefat yıldönümü, sevgililer günü, anneler günü, bayram, Kandil gecesi gibi özel günlerde bakım yaptırmak istediğini anlattı. Çetin, müşterilerinin talebine göre ölen kişinin tuttuğu takım, sevdiği renkten oluşan çiçek dikildiğini, beğendiği bir eşya ya da oyuncağın mezar taşına yapıştırıldığını kaydetti.
36 yaşındaki Mehmet Çetin, çocukları tarafından ziyaret edilemeyen ve bakımsız kalan mezarları temizleyip çiçek dikerek, müşterilerine mezar bakım ve onarım hizmeti veriyor. Çetin, yaklaşan Anneler Günü dolayısıyla 60 mezarın bakım ve onarımını yaptığını, mezarın çok şeklini ise fotoğraflayıp müşterilerine sunduğunu belirtti.
Dedesinin mezarını ziyaret ettiği esnada mezarın bakımsız olmasından yola çıkarak bu sektöre giren Çetin, kaybettiği yakınının kabrini doğum günü, vefat yıldönümü, bayram ile dini günlerde güzel ve bakımlı görmek isteyenlere 8 yıldır profesyonel şekilde mezar bakım hizmeti verdiğini dile getirdi.

ELEŞTİRİLERDEN YILMADI
İşe ilk başladığında çevresinden olumsuz tepkiler aldığını anımsatan Çetin, “ ‘Kim bu işe para verir’ diyorlardı. Ama biz yapacağımız işe inandık. Kime nasıl ulaşacağımızın endişesini yaşadık. İnterneti kullandık. Müşterilerimiz referansımız oldu. Bir müşterimiz memnun olduğu zaman arkası geldi. Birini kazanırsanız gerisi geliyor. Büyükşehir Belediyemizin desteği ile bugünlere geldik” dedi.

“MEZARIN SON HALİ FOTOĞRAFLANIYOR”
Mezar bakımı yaptırmak isteyen kişilerin bilgilerini aldıktan sonra, mezarda bir ön inceleme yaptıklarını kaydeden Çetin, “Parlatma, yazı yazma, onarım gerekiyor mu?. Ardından toprağını yeniliyoruz. Son olarak da bulunduğu ortama göre çiçeklendirme yapıyoruz. Güneş veya gölge durumuna göre çiçek dikiyoruz. Bakımı tamamlana mezarı fotoğraflayıp, müşterilerimize son halini gönderiyoruz. Burada amacımız güven vermek. SMS’le de bildiriyoruz. İsteyene de video da gönderiyoruz” diye konuştu.

“40-50 TL ARASINDA FİYAT”
Antalya’daki 15 mezarlıkta bunlar Antalya büyükşehir Belediyesi, andızlı mezarlığı, uncalı mezarlığı, kurşunlu kent mezarlığı, arapsuyu mezarlığı, kırcami mezarlığı, barınaklar mezarlığı, 12. cadde türbeli meydan mezarlığı, nebiler mezarlığı, vs... yakınlarının kabrini sık sık ziyaret edemeyenlere ait 500 mezarın bakımını yaptıklarını ifade eden Çetin, “ Düzenli bir ekibimiz var. Haftada bir kez mezarların bakımını yapıyoruz.Eksiklikleri tamamlıyoruz.Almanya, Hollanda, Fransa’nn yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinin yan sıra kent merkezinden müşterilerimiz var. Aylık 40 ile 50 TL arasındaki bir fiyata bakım hizmetlerini yapıyoruz. Sürekli temiz oluyor. Müşterilerimizin isteğine göre de mezar yapıp, hizmete sunuyoruz” dedi.

“ANNELER GÜNÜ İŞLERİ YÜZDE 60 ARTTIRDI”
Anneler Günü nedeniyle işlerinde artış olduğunu kaydeden Çetin, “Arayanlar, ‘Vakit bulamadığım için annemin mezarına bakıp yaptırmak istiyorum’ diyorlar. Anneleri hayatta olmayan insanlar var. Buraya gelemeyenler var. Bizim hizmetimizle annelerini yad etmiş oluyorlar.Anneler Günü nedeniyle 60’a yakın mezar bakımı aldık. İşlerimiz yüzde 60 arttı. Özel bir gün. Çocuklar için özel ve duygusal bir gün. O nedenle farklı bir iş, duygusal bir iş yapıyoruz. Çünkü yıllar geçse de insanlar annelerini unutmuyor. Bizde elimizden gelen en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Cennet annelerinin ayaklarının altında. Hayattayken annelerimizin kıymetini bildiğimiz gibi öldüğü zamanda bilelim” ifadelerine yer verdi.
''Türkiye'de ISO 9001 Kalite Belgeli İlk ve Tek Firma''
Kadın müşterilerinin daha fazla olduğunu belirten Çetin, kişinin hayattayken sevdiği çiçeğin isteğe göre mezara dikildiğini kaydetti. Çetin, şirketinin ISO 9001 kalite belgeli tek mezar bakım hizmeti veren firmanın kendilerinin olduğunu sözlerine ekledi.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded