Profile

Scrapbook photo 1
Scrapbook photo 2
Scrapbook photo 3
Scrapbook photo 4
Scrapbook photo 5
Zohreh B
201,675 views
AboutPostsPhotosVideos+1's

Stream

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
به نور می ماند، یارم...
 ·  Translate
 
به نور مى ماند يارم
در را كه مى گشايم
خانه روشن مى شود
خيال مى كنم به درون آمده است
در را پشت سرش مى بندم
زيرا مى خواهم با او تنها باشم
اما خانه تاريك مى شود
و مى فهمم كه من
در تاريكى
تنها هستم

 ·  Translate
View original post
3
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
در آسمان اتفاقاتی غریب رخ می دهد
چرا که من عاشق توآم.
فرشتگان در عشق ورزیدن آزادند
و خدایان
به عشق هاشان می رسند.

نزار قبانی (شاعر سوری)
 ·  Translate
6
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
★★★
Masterpiece!
 
Watercolor by Bernard Louedin
2 comments on original post
5
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
3
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
چه تصویر زیبایی در این شعر نهفته ست!
 ·  Translate
 
نگو دوستت دارم !

انسان
این واژه را می شنود
واژه
از پوستش رد می شود
با نگاهی پایین می رود
اسب های قلبش
شیهه می کشند
تندتر می دوند
بر سینه اش
محکم تر سُـم می کوبند
نگو دوستت دارم !
انسان باور می کند ،
افسارِ اسب وحشی را
به دستت می دهد
به تو تکیه می کند
در آغوشت اشک می ریزد
یال هایش را می دهد تو شانه کنی .
انسان باور می کند
و عـشق
دردناک ترین اعتقاد است ؛
اعتقادی که با سیلی پاک نمی شود ،
با خیانت
قوت می گیرد ،
با اهانت
راسخ تر می شود
به انسان نگو دوستت ندارم !
ضربانش کند می شود
پای اسب هایش می شکند ،
اسب ها
بر زمین می افـتند
درد می کـشند.
انسان
می باید
حیوان را راحت کند
انسان عرق می ریزد
اشکهایش
در بالشت جمع می شود
عطرِ موهایت را حبس می کند
نفس نمی کشد
بالشت را روی سینه اش می گذارد
به قلبش گلوله می زند .
بخارِِ گرم
از گلوی اسب ها بالا می رود
از دهانشان بیرون می جوشد
سینه ی انسان سبک می شود
اسب ها
به سمتِ کوهستان ِ دور می دوند
سم هایشان
صدا ندارد
یال هایشان
یخ بسته
عـشق
از دست می رود
انسان گناه دارد
نگـو دوسـتت دارم
انسان باور می کـند
نگـو دوسـتت دارم

"رضا ثروتی"
 ·  Translate
View original post
5
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
:-)
نگارنده ی زیرک، الگوهای نوشتاری جماعت ایرانی تبار شبکه های مجازی را در مواجهه با عید نوروز به زیبایی تفکیک کرده. که البته فکر میکنم در مواجهه با سایر آیینهای ملی و مذهبی ایران عزیزمان نیز کاربرد دارد.
 ·  Translate
 
مواجهات نوروزی، یافتن الگو

مواجهه انکاری طلبکارانه: مولف سعی می‌کند با طرح مسائلی نظیر«اینم یه روز دیگه مث بقیه روزها س» دیگران را از خریت و جهل خارج کرده و بهشان یادآوری کند که گرفتار «جو» شده‌اند و بهتر است به زندگی‌شان برسند.  

مواجهه‌ی انکاری خشن: مولف سعی می‌کند خیلی خشن از تمام آداب نوروزی ابراز نفرت کند. او از دید و بازدید و دیگر مسائل ریاکارانه ابراز انزجا کرده و دیگران را فحش‌کش می‌کند.  

مواجهه‌ی انکاری تمسخر آمیز: در این شکل مولف سعی می‌کند با مسخره کردن آداب نوروزی (معمولا به یکی از مولفه‌ها، مثلا ماهی قرمز یا سبزه یا هفت سین اشاره می‌شود) نشان بدهد که چقدر همه مسخره‌اند و چقدر متوجه نیستند که مسخره‌اند. 

مواجهه‌ی عاطفی شاد: مولف ناگهان متحول می‌شود و همه را می‌بخشد و دعوت به بخشش می‌کند. به صداها و بوها توجه می‌کند و دیگران را هم عوت به امید می‌کند. 

مواجهه‌ی عاطفی غمگین داخلی: در این شکل فرد ساکن ایران سعی می‌کند با یادآوری از دست رفته‌ها (آدمها، روزها، آیین ها) چند قطره اشک از مخاطب بگیرد(چشم‌های خودش هم خیس می‌شود طبعا).

مواجهه‌ی عاطفی غمگین خارجی: در این شکل فرد ساکن خارج از ایران، ناگهان یاد چیزهای خوب می‌افتد. سعی می‌کند نشان بدهد با چه بدبختی سعی کرده حال و هوای نوروزی ایجاد کند ولی خب، این تلاش محکوم به شکست بوده. مولف در این شکل مواجهه زار زار گریه می‌کند.

مواجهه‌ی انکاری غیرطلبکارانه از بالا : در این شکل مولف سعی می‌کند نشان بدهد اگر عید را نمی‌فهمد تقصیر خودش است و عوام کماکان می‌توانند دعاگوی نعمت جهل‌شان باشند و لذت ببرند که همانا ملکوت از آن نادانان است.

مواجهه‌ی انکاری غیرطلبکارانه از پایین: در این شکل مولف به دیگرانی که توانسته‌اند مراسم را برگزار کنند غبطه می‌خورد. چرا که او به دلایلی مشخص (کار یا کنکور یا بیماری یا فوت نزدیکان) نتوانسته عید داشته باشد. 

مواجهه‌ی انکاری طلبکارانه‌ی ارزشی: در این شکل معمولا مولف تلاش می‌کند المانهای غیرنوروزی (عموما مذهبی) را برجسته کند و دیگران را بخاطر اینکه در این شرایط از عید حرف می‌زنند سرزنش کند.  

مواجهه انکاری طلبکارانه‌ی اپوزوسیون: در این شکل مولف تاکید می‌کند تا اینکه همه مشکلات حل نشده باشد، همه زندانیان آزاد نشده باشند، شکنجه و اعدام متوقف نشده باشد و الخ، هر نوع شرکت در شادمانی دسته‌جمعی آب به آسیاب فراموشی ریختن است. 

مواجهه‌ی انکاری فلسفی: در این شکل مولف ناگهان یاد مسائل لاینحل هستی، ناممکن  بودن وجود ما در این جهان، بزرگی کهکشان‌ها و سرنوشت بشریت بطور کلی می‌افتد و نوروز خودبخود فراموش می‌شود. ما چه هستیم؟ 

مواجهه‌ی متفاوت غیرشخصی : مولف سعی می‌کند حرف متفاوتی بزند. مثلا یک قطعه‌ی موسیقی نادر پیدا می‌کند و از دیگران دعوت می‌کند بجای روبوسی و عیدی و اینها این قطعه موسیقی را گوش بدهند (فیلم، کتاب یا هرچه می‌تواند جایگزین باشد).

مواجهه‌ی متفاوت شخصی: در این شکل مولف سعی می‌کند یک چیز متفاوت در عید امسال پیدا کند و روی آن تاکید کند و همان را تبریک بگوید. مثلا ازدواج خودش، بچه‌دار شدن برادرش و از این قبیل. 

مواجهه‌ی متفاوت غیر متفاوت: در این شکل مولف پس از شکست در تمام جبهه‌های "تفاوت" تصمیم می‌گیرد که متفاوت‌ترین چیز غیرمتفاوت بودن‌است. به این ترتیب دیگران را بخاطر تلاش بی‌اندازه برای خلاف جریان شنا کردن سرزنش می‌کند و می‌گوید " بابا ول کنید. مث آدم عید رو به هم تبریک بگید"

مواحهه حمع‌بندی: همین یادداشت نمونه‌ی خوبی برای آن است.
 ·  Translate
6 comments on original post
1
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
ساده گرایی خوب و زیباست. هموار کردن راه انسانیت است. اما وای به روزی که این روش پسندیده مد روز گردد. به نظرم هر آنچه که به مد و عادت اجتماعی تبدیل شود. رفته رفته حقیقت خویش را از دست می دهد. هر فعل که آگاهانه نباشد، حتی اگر برای زندگی بی فایده و مضر هم نباشد، برای انسان بودن سودمند نخواهد بود.
 ·  Translate
 
انتخاب آگاهانه و داوطلبانه چشم پوشی از مالکیت و مصرف بیشتر

اتاق "سباستیان میشل" ۲۴ ساله را چنین توصیف می‌کند: «اتاق کوچک است، یک تشک روی زمین، یک میز و یک صندلی، یک جارختی که بر آن چند رخت آویزان است. تنها شیء قیمتی اتاق به نظر لپ‌تاپ روی میز است که ارزش آن احتمالا برابر با بهای مجموع بقیه چیزهایی است که در اتاق هست.»

زمانی اتاق سباستیان در برلین پر از سی دی، کتاب، دی‌وی‌دی، لباس و اشیا مختلف بود، اما بیماری سخت یکی از اعضای خانواده‌اش او را به فکر واداشت. از خود پرسید که ده سال دیگر چگونه زندگی خواهد کرد؟ آیا همان کارهایی را انجام خواهد داد که پدر و مادرش انجام داده‌اند و جامعه از او انتظار دارد: تحصیل، پیشرفت شغلی، خرید اتومبیل و خانه پر از اسباب و اثاثیه؟
تصور کار کردن تا آخر عمر برای به دست آوردن مال و جایگاه اجتماعی برای سباستیان نامطبوع بود. در نتیجه تصمیم گرفت بخش بزرگی از آنچه را دارد ببخشد و تنها چیزهایی را نگه دارد که کاملا ضروری می‌داند.

او حتی دایره دوستانش را هم کوچکتر کرد و تنها رابطه با کسانی را حفظ کرد که می‌دانست نمی‌تواند از آنان چشم بپوشد. احساس می‌کرد با کم کردن هر شیئی که متعلق به او بوده، دیدش هم نسبت به زندگی ‌روشن‌تر می‌شود.


همچنین رگینا تودتر، نویسنده ۳۰ ساله و دانش‌آموخته رشته دین‌شناسی، در مقاله‌ای برای مجله "بریگیته" شرح می‌دهد که چگونه به مرور ۱۰ هزار "چیز" را که داشته، از مبل و لباس گرفته تا وسایل آشپزخانه و حمام، بخشیده یا دور ریخته و اکنون خود را بسیار راحت و غنی می‌بیند. او می‌گوید رؤیایش این است که روزی همه دارایی خود را بتواند در یک کوله‌پشتی جا دهد.
.
...
 ·  Translate
مینیمالیسم یا ساده‌گرایی جنبشی مدرن در عرصه سبک زندگی است که در اروپا و آمریکا درحال رشد است. ایرانیانی نیز هستند که به این جنبش روی آورده‌اند. چه چیز هم اکنون گروهی از انسان‌ها را برمی‌انگیزد تا از زندگی تجملی بپرهیزند؟
7 comments on original post
2
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
اگر ما درخت را نمی فهمیم و احترامش را به جا نمی آوریم، درخت اما خوب می فهمد ما را و ضعفهایمان را.
درخت مراقب سلامت زندگی ماست؛ قدر بدانیم.
 ·  Translate
7
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
گل نار، بهار را به باران بسپار.
 ·  Translate
 
بر شاخه ى تو
من ميوه ى انارم
بر تو اگر بيش بمانم
تو مرا مى خشكانى
از تو اگر بيش جدا بمانم
دورى ات مرا مى خشكاند
من انارم
مى خشكم
 ·  Translate
View original post
3
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
4
Add a comment...

Zohreh B

Shared publicly  - 
 
حیرت انگیز!!!
دلم می خواد این درخت رو ببوسم.
 ·  Translate
 
Tree of Life

Boabab: Also known as the "tree of life", Baobab trees, found in Africa and India, can live for several thousand years. They have little wood fiber, but can store large quantities of water.

Follow: +Photography
39 comments on original post
6
Add a comment...
Story
Tagline
In Search of Beauty...
Introduction
I believe that beauty is all we need. ... I love everything that makes the world much beautiful.... and finally we could reach the beauty just in simplicity.
Zohreh B's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
ART •
plus.google.com

EXPRESSION • PHOTO

گاهی.... -
rendanemast.persianblog.ir

rendanemast - خراباتی يادداشتهای روزانه

Google+ Search
gplussearch.com

Search public Google Plus content.