Profile cover photo
Profile photo
Medicc.eu - Spolu proti rakovine
40 followers -
Spolu proti rakovine
Spolu proti rakovine

40 followers
About
Posts

Post has attachment
Dôležitú úlohu u normálnych buniek majú rastové faktory, epidermový rastový faktor – EGF, fibroblastový rastový faktor – FGF, od doštičiek odvodený rastový faktor – PDGF, rastový faktor podobný inzulínu – IGF, interleukíny faktory stimulujúce kolónie – CSF. Rastové faktory sú aktívne až po naviazaní na receptory, ktoré ďalej spúšťajú kaskádu transdukcie mitogénneho signálu, ktorý spôsobuje transkripciu špecifických génov. Nádorové bunky sú schopné aktivovať týmto spôsobom signály neustále.
Add a comment...

Post has attachment
V živočíšnom organizme sú karotenoidy viazané na lipidy, v rastlinách sú viazané na bielkoviny v chloroplastoch. V prípade, keď obsahujú β-jonóvý kruh a alltrans konfiguráciu, sú považované za fyziologicky účinné látky. Z tohto dôvodu je vitamín A považovaný za najdôležitejší β-karotén, pretože obsahuje až 2 β-jónové kruhy. Červené farbivo šípok, rajčiakov – lykopén je základným karotenoidom.
Add a comment...

Post has attachment
Pohánka jedlá je cenným zdrojom antioxidantov ako sú tokoferoly, fenolové kyseliny a flavonoidy. Tieto antioxidačné zlúčeniny majú protizápalový, hypotenzný účinok. Redukujú krehkosť krvných ciev a tak sa spájajú s prevenciou niektorých koronárnych chorôb.
Add a comment...

Post has attachment
Základnou požiadavkou prežitia všetkých živých organizmov na Zemi, je prispôsobiť sa a vybudovať systém antioxidačnej ochrany.

Súčasťou tohoto systému sú enzýmy: kataláza, glutatiónperoxidáza, superoxiddismutáza, D-T diaforáza glutatión regenerujúci systémy. Sú to zhášače a lapače voľných radikálov a zaraďujeme tu aj reparačné mechanizmy poškodenia DNA. Takéto opravy oxidatívneho poškodenia živého organizmu nemusia byť vždy účinné a sú veľmi náročné.
Add a comment...

Post has attachment
Väzbou dvoch radikálov, alebo reakciou s antioxidantom nastáva prerušenie reťazovej reakcie. Antioxidanty sú teda látky schopné deaktivovať nabitú časticu voľného radikálu a zlikvidovať ju skôr, než vyvolá ďalšiu reťazovú deštrukciu.
Add a comment...

Post has attachment
Aditíva v potravinách sú látky, ktoré sa bez ohľadu na ich výživovú hodnotu nepoužívajú samostatne ako potravina, ani ako charakteristická potravinová prísada. Pridávajú sa v procese výroby, balenia, prepravy, alebo skladovania. Takto sa samé látky, alebo ich vedľajšie produkty stávajú, alebo môžu stať súčasťou potravy. Podporujú kvalitu potravín, ale najmä ich trvanlivosť a zdravotnú neškodnosť.
Add a comment...

Post has attachment
Integrálnu súčasť imunitného systému (IS) – i keď ide o cudzie bunky - tvoria bunky mikroorganizmov, ktorých je v zdravom tele človeka až 1014, čo je 10x viac, ako humánnych buniek. Z hmotnosti dospelého človeka tvoria mikroorganizmy cca. 1,5 kg. V ľudskom tele žije asi 1 000 druhov mikroorganizmov, pričom počet druhov závisí aj od spôsobu života, najmä od stravovania.
Add a comment...

Post has attachment
Dôsledok negatívneho pôsobenia voľných radikálov a reaktívnych metabolitov sa označuje ako oxidačný stres (používa sa aj pojem redoxný stres). Z dnešného pohľadu sa môže oxidačný stres definovať ako nerovnováha medzi tvorbou a odstraňovaním reaktívnych metabolitov kyslíka a dusíka v prospech ich tvorby, z ktorej vyplýva potenciálne poškodenie.
Add a comment...

Post has attachment
Naše telo pred ochoreniami dokážu ochrániť dva systémy, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a pomáhajú si – imunitný a antioxidačný systém. Imunitný systém je schopný ochrániť telo pred vírusmi, baktériami, kvasinkami a plesňami. Je to obrana pred akútnym nebezpečenstvom.
Add a comment...

Post has attachment
Za fyziologických podmienok sú ióny Fe uložené v proteínových štruktúrach, čím je tvorba voľných radikálov a ROS (reactive oxygen species) dostatočne regulovaná. Pôsobením niektorých xenobiotík môže dôjsť k oxidačnému poškodeniu bielkovín, a tým k uvoľneniu Fe z týchto štruktúr (napr. z hému účinkom H2O2).
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded