Profile cover photo
Profile photo
Ondřej Profant
402 followers
402 followers
About
Ondřej's posts

Post has attachment
Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky zastupuje zájmy mezinárodního kapitálu namísto zájmů občanů České republiky.

On už pan ministr Mládek je pěkný parazit. Nevybavuji si, že by udělal něco pozitivního. Měl tu drzost kandidovat do senátu z role ministra. To znamená, že se ministrování nevěnoval, ale placený za to byl. Slíbil, že pokud prohraje, tak odstoupí. A neučinil tak. V rámci mezinárodní dohody CETA nedokázal ani ochránit značku našeho státního podniku Budvar. K čemu pak takový ministr je?!

Obecně si myslím, že existence toho ministerstva je pochybná. Reálné podnikání nevzniká tak, že by ho úřednici z MPO vymysleli. Naopak oni většinou jen chodí a regulují. Já nejsem proti odůvodněným regulacím, ale ty musí dělat orgán gesčně kompetentní. Čili když je něco potřeba ve zdravotnictví, tak by to mělo udělat ministerstvo zdravotnictví apod.

A teď přichází úplný vrchol. Ministerstvo tvrdí, že pokud bude celoevropská regulace evropského roamingu, tak naši "nebozí" mobilní operátoři budou muset vyždímat více peněz od nebohých zákazníků.

Pravda je však taková, že naši operátoři mají slušné zisky.
Vodafone 2016 čistý zisk 654 mil Kč
T-Mobile 2015 čistý zisk 4 789 mil Kč
O2 2015 čistý zisk 6 799 mil Kč

Zdroje jsou výroční zprávy z justice.cz

Velkou část toho zisku odvedou matkám do zahraničí, protože nemáme daň z dividend, a tedy tyto peníze ani nezůstanou zde (laicky: nikdo si tady za ně rohlíky nekoupí).

A všichni víme, že tu máme nejdražší data v okolí. (To vám snad dohledávat nemusím.)

Prostě z nás zas dělají blbce a kryjou z našich daních soukromý byznys, kterému by bylo dobře i bez těchto zvýhodnění.

#mpo #cssd #mladek

https://www.novinky.cz/ekonomika/428504-drazsi-roaming-je-v-zajmu-95-procent-ceskych-zakazniku-tvrdi-mladkovo-ministerstvo.html

Je mi velmi smutno, když vidím jak dopadla kauza sídliště Písnice. Vláda ČR i vedení magistrátu Prahy zcela selhali.

ČEZ vlastní panelákové sídliště v Písnici, dříve to bylo pro jeho zaměstnance. Dnes je situace samozřejmě již složitější. ČEZ rozumně usoudil, že nechce dělat tento druh podnikání a že byty prodá. Avšak rozhodl se, že je neprodá nájemníkům (resp. jejich družstvům které si zřídili). Prodá je totiž pouze jako celek i s docela velkým kusem veřejného prostranství. Tím vylučuje možnost, že by se do soutěže zapojili samotní nájemníci.

Je dobré uvědomit si, že ČEZ je státem ovladaná firma.
Že samozřejmě vynakladá nemalé prostředky oficálně na Corporate Social responsibility. Např. prostřednictvím Nadace ČEZ. V praxi jde viditelně jen o krácení daní, protože sociální odpovědnost nemá. Též nesmíme zapomínat, že premiérem je pán za SOCIALNÍ demokracii. Ale přesto to ČEZ vypsal takto asociálně.

Tato kauza se dostala až na jednání listopadového zastupitelstva hl. m. Prahy. Piráti prosazovali, aby byty byly prodány nájemníkům, pokud to nelze, tak aby je koupila Praha, která má hospodářský přebytek. Zároveň Praha přímo na toto sídliště staví novou linku metra. Tedy nový majetek by si řádně i zhodnotila. A samozřejmě je v zájmu města udržet sociální stabilitu. Koalice (jejiž součástí je opět ČSSD) však hlasovala proti nám. Jediné na co se koaliční zastupitelé zmohli je půjčka MČ Libuš. Libuš je malá městská část pro kterou je takový obchod zcela nepřiměřený.

A máme tu výsledek. Sídliště (byty, veřejné prostranství) bylo prodáno za 1 300 000 000 Kč. Bytů je tam 739. Tedy absolutně hrubě vypočítaná cena jednoho bytu je 1 760 000 Kč. Avšak je třeba odečíst veřejná prostranství. To je v Praze opravdu dobrá cena za byt. Kdyby to Praha koupila o 100 milionů dráž,
tak by stále cena za byt byla pod 2 000 000 Kč, což je stále rozhodně neztrátové a město by ovládalo klíčovou rozvojovou oblast (budou zde velké změny jakmile tu bude metro).

Musím poděkovat Pavla Tůmová za její neunávaný boj, kdy tvrdě hájila zájmy nájemníků. Tedy občanů městské části, kde je zvolena zastupitelkou. A samozřejmě všem dalším, kteří podpořili dobrou věc.

#cez #cssd #ano #pisnice

Dneska jsme na zastupitelstvu měli zakázku za půl miliardy korun na první fázi řešení vendor lock-in v ekonomickém informačním systému (ERP pro veřejnou správu).

Koncepce je to dobrá: 1. zajistíme provoz, 2. připravíme zadávačku, 3. otevřeně vysoutěžíme, 4. vše budeme mít propojené pomocí integrační platformy.

Blbé je, že tímto již zastupitelstvo zaúkolovalo Radu v roce 2014, čili se 3 roky nic nedělo. Podle kuloárních zpráv v roce 2014 bylo vše připraveno, ale následně se to ztratilo. Chvíli předtím Praha dostala pokutu 5 000 000 Kč od ÚOHS.

Dalším problémem je, že Praha v rámci zajištění provozu platí (resp. schvalovaný záměr počítá) 11x více než Brno. Chápu, že Brno není Praha. My máme např. povinnosti kraje. Nicméně byl bych schopný pochopit 1,5-2,5x větší cenu, ale 11x je nějak moc?
Fixní náklady (primárně maintenance) jsou dokonce 26x větší! A tam by cena měla být stejná.

Hodinová sazba expert podpory okolo dvou tisíc Kč za hodinu mi také přijde dosti přehnaná (toto číslo je z Brna, pro Prahu jistě bude obdobné, nebo vyšší).

Další věcí, která není v pořádku je, že byl předložen tisk na 100 000 000 Kč k integrační platformě, ale přitom se o ní nedozvíme nic víc, než že bude integrovat primárně největší IS. To je prostě bianco šek a nejde pro něj zodpovědně hlasovat.

Novinkou je, že Gordic zřizuje partnerskou síť. S tou tisky počítají. Avšak ta zatím neexistuje. Po zkušenostech s Marbesem, který měl partnerskou síť majetkově propojenou, se velmi obáváme jak tohle dopadne a zda opravdu dojde k volné soutěži, kdy bude tlak na cenu i kvalitu dodávaných služeb. Bohužel musím říci, že bych se nedivil, kdyby se nic nezměnilo a byl to jen nástroj k obcházení zákona o veřejných zakázkách.

Velmi bych si přál, aby všechny informační systémy byly dobře zdokumentované, integrovatelné a kvalitně vedené k dlouhodobě udržitelnému stavu.

Pro orientaci, co je společnost Gordic zač: http://www.vsechnyzakazky.cz/suppliers/detail/…

#zhmp #pirati #gordic #jrbu

Jedna poznámka k IT ve veřejné správě.

Trendem současnosti je dělit velké aplikace na menší služby (microservices). Výhody jednotlivých služeb jsou:
- jsou menší - snadno pochopitelné (např. i pro management)
- snadno testovatelné
- každou může dodat jiný dodavatel
- každá služba může být v jiném programovacím jazyce (např. někde převažují velké transformace dat, jinde velký počet požadavků na statická data, na dalším místě hraje největší roli UX)
- každá může mít vlastního správce, který danou službu opravdu zná
- služby mohou být rozesety všude možně po infrastruktuře (je jedno zda v cloudu či jednom železe)
- o službách máte přehled a např. lehce se zjistí, která část řetězce nefunguje (nikoliv že máte informaci: "je to rozbitý")

Nevýhody jsou:
- počáteční návrh vyžaduje zkušenosti a schopnost dekompozice.
- výkon může být horší, protože se komunikuje přes mnoho rozhraní
- udržujete mnoho softwaru (čili např. aktualizace důležitých knihoven se dělají na mnoha místech)

Všechny nevýhody jsou samozřejmě řešitelné anebo zanedbatelné (výkon v dnešní době není problém, aktualizace řeší orchestrace apod.).

A jak do toho spadá ta veřejná správa?

Pro tu to má celé ještě jednu nevýhodu. Nekouká z toho obří rámcovka pro její tradiční dodavatalé.

Projekt, který by byl kvalitně navržen (dekomponován) by byl i relativně lehce kontrolovatelný (včetně např. zátěžových testů) a jednoduše tržně srovnatelný. Zatímco velké molochy nejsou tržně srovnatelné, protože nikdo nikdy nikomu jinému nezaplatil, aby to vyrobil (což je potřeba když je jen jeden odběratel).

Škoda jen, že tohle někteří nechtějí pochopit a stále ty velké a nefunkční rámcovky tlačí.

#it #vendor #lockin #vendorlock

Post has shared content
Tak tak

Post has attachment
Často tu nadávám jak je vše špatně, ale dnes mám jednu pozitivní zprávu. Konečně se podařilo dotáhnout první fázi pražských otevřených dat.

V současnosti máme opensource katalog se 170 datovými sadami. Některé jsou velmi zajímavé (např. mapy, jízdní řády, faktury, prodeje kuponů a jízdenek PID). Zapojeno je 13 organizací. Z nich největší dík patří Institutu plánování a rozvoje, který sám přispívá nejvíce daty a spravuje mnohé další. Data jsou ve více jak v 20 formátech. Katalog je též registrován v Národním katalogu otevřených dat (NKOD).

Mnohá data jsou i využívána (např. mapové podklady). Nicméně samozřejmě bychom chtěli více aplikací nad našimi daty. Nějaké se již tvoří a podzimní hackaton PragueHacks snad přidá další.
Samozřejmě mnoho dat, které bychom si přáli zatím nemáme. Např. realtime data z dopravy, faktury magistrátu. Avšak i na tom se pracuje, akorát to nejde tak rychle jak bychom si představovali.

Nicméně máme největší městská otevřená data v ČR (zas jsme největší město no...) a držíme dobrou kvalitu.

Dále nás čeká rozvoj aplikací, datových sad a lepší zapojení jednotlivých institucí.

http://opendata.praha.eu/

‪#‎opendata‬ ‪#‎praha‬

V Praze samopalníci všude kam se podíváš, ale po celém městě poničené výlohy od nácků. Gratulujeme ministru vnitra k dobře vykonané práci!

via Ján Simkanič

Piráti nabízí 10 000 Kč za šablonu pirátských novin ve Scribusu (graf. návrh, ukázková sazba). Zkuste to! :)

https://github.com/pirati-cz/KlubPraha/blob/master/vyberka/grafik-piratskych-listu/grafik-piratskych-listu.md

Post has shared content

Dnes jsem měl jeden velmi otřesný zážitek. Zažil jsem porcování medvěda na Výboru pro kulturu ZHMP.

Grantová komise již prostředky rozdělila. Dnes se mnoho neúspěšných projektů ucházelo o jinou formu dotace - partnerství. Tu schvaluje přímo výbor. A lítali tam částky 50 000 Kč, 200 000 Kč... de facto bez jakéhokoliv zvážení zda ta částka projektu pomůže či naopak není zcela přestřelená.

Korunu všemu nasadili projekty k výročí Karla IV. Byl tam např. koncert pořádaný veřejnoprávním Český rozhlasem.

Zároveň jsou zcela nevyjasněné vztahy magistrát - MČ. Některé městské části účtují námi podpořeným projektům poplatky, jiné je znovu dotují... prostě neuvěřitelný bordel, nekoncepčnost a rozhodně nehospodárnost.

Mimochodem je to ten výbor, co doporučil zákaz buskingu (venkovní umělecké produkce zdarma).

‪#‎praha‬ ‪#‎zhmp‬ ‪#‎kultura‬ ‪#‎busking‬
Wait while more posts are being loaded