Profile cover photo
Profile photo
attila acar
73 followers
73 followers
About
Posts

Post has attachment
Dolayısıyla büyüme dediğimiz olgu, sadece rakamlarda büyüme hedeflendiğinde sorunsuz gerçekleştirilebilecek bir veridir. Ama çevreyi “ortak yaşam alanı” olarak gören, “tüketerek değil, koruyarak büyümek” bu yüzden 2018 Nobel Ekonomi ödülüne damgasını vurmuştur. Ülkeler de büyümenin insani tarafı olan, yetişmiş Ar-Ge personeli kadar duyarlı tüketicilerin de davranışlarından bir destek beklemektedir.
Add a comment...

Post has attachment
Temel gerçek şu ki Merkez Bankası enflasyonun kontrolünden, fiyat istikrarının sağlanmasından baş sorumlu kurumdur. Ancak kamu bu konuya gereken desteği vermezse, özel sektör destek vermezse ve elbette halk da enflasyonu körüklemezse bu mücadele etkili olur.
Add a comment...

Post has attachment
“#Ekonomi öngörülebilirliği ister, belirsizliği sevmez” sözleşmeler yapılıyor, #fiyat oluşuyor, teklifler veriliyor… bu kadar iniş çıkışların olduğu yerde “karambolden kazançlar” olsa da sağlıklı ve #sürdürülebilir değildir. Ekonomi yönetimi, adı ne olursa olsun, etkin bir eylem planı, 100-500 günlük stratejilerle, #OVP veya başka bir isimle, daha #makro planlarla hal ve gidişatı yönetmeli, olan bitenler hakkında sürekli ve düzenli bilgilendirme yapmalıdır. Bu sarmaldan çıkış için, düzenli bilgi akışı şarttır.
Add a comment...

Post has attachment
Sonuçta 2018 ödemeler yılı idi. Özel sektör sadece Nisan ve Mayıs aylarında toplam 20 milyar dolar ödeme yaptı. Bunu yapabildi. Son yüklü parça 8 milyar dolar ile Ekim /2018 dönemine ait. Bunlara ek olarak cari açıktan kaynaklanan ihtiyaçlar da eklendiğinde dolar ihtiyacı devam edecektir. Ancak 6-7 TL seviyelerindeki bir dolar kuru sürdürülebilir de değildir, gerçekçi de değil. Doların, böyle bir dönem sonrasında makul düzeyi olarak, 4,80-5,20 TL uygundur. Ancak bu kur atağının def edilip bu kapandan çıkış biraz zaman alacaktır.
Add a comment...

Post has attachment
Doların Kestirmeden Çıkışı Yok
Türkiye’nin dolara ihtiyacı var. Sorun, "al papazı ver papazı" sorununun çok ötesine geçmiştir. sadece iktidar değil; ekonomik ve sosyal çevreler bir arada hareket etmelidir. “Panik” hali sonuçları ağırlaştırır.
Add a comment...

Post has attachment
Türkiye, bugün dünyada kayda değer bir konumdadır. ABD ve AB bu durumdan hoşlanmadığını çeşitli ortamlarda dile getirmektedir. Ancak Türkiye’nin de her sorununun temelini teşkil eden batı kurum ve gruplarıyla da yola devam etmek gittikçe zorlaşmaktadır.
Eskiden IMF Vardı
Eskiden IMF Vardı
izmirhabermerkezi.com
Add a comment...

Post has attachment
Türkiye dünyada kayda değer bir konumdadır. ABD ve AB bu durumdan hoşlanmadığını çeşitli ortamlarda dile getirmektedir. Ancak Türkiye’nin de her sorununun temelini teşkil eden batı kurum ve gruplarıyla da yola devam etmesi şimdilik mümkün görünmemektedir.
Eskiden IMF Vardı
Eskiden IMF Vardı
izmirhabermerkezi.com
Add a comment...

Post has attachment
"... 9 ay sonra yapılacak olan, 24 Mart 2019 yerel yönetimler seçimlerine kadar ülkenin seçim sath-ı mailinden çıkması ve reformlara odaklanması önemlidir. Sürekli seçimler, ülkeyi “kanamalı hasta” haline getirebilir, sorunlar büyüyebilir. Haliyle bu durum Türkiye’nin elini kolunu bağlayabilirdi. Artık 24 Haziran seçimleri ile seçim konusu gündemden çıkmış ve 16 Nisan 2017 referandumu ile ülkenin girdiği rotada yola devam edilmektedir. Yoğun gündem için halk yetkiyi vermiştir..."
Add a comment...

Post has attachment
"... Yıllar önce Soros’un Türkiye için söylemiş olduğu “elinde askeri ve ordusu dışında neyi var ihraç edecek?” dediği Türkiye böyle bir Türkiye’dir. Arzulanan ve istenen o Türkiye’dir. Kore’de olduğu gibi gidecekler ve dönmeyecekler. Rusya ile Batı arasında tampon olup, Avrupa’ya Rus istilasının önünde olacaklar.
Borcuna sadık bir ülke olarak hep borçlu kalacak; borçtan başını kaldıramasa da borç faizlerini ödeyebilecek bir ekonomisi olan ülke olarak yola devam edecek. Olması istenen Türkiye’ye biçilen misyon budur..."
Add a comment...

Post has attachment
Amaç iktidarın, özünde istemedikleri iktidarın, el değiştirmesidir. Bunun yolu siyaseten olacaksa o yol açılır; olmadı yargı yolu ile siyasi faaliyetler engellenir, parti kapatılır. En son noktada yerli işbirlikçilerinin de ateşe attığı odunlarla, askeri güç kullanılarak, iktidarın “el değiştirmesi” sağlanmış olur.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded