Profile

Cover photo
Melis İzmirli
Attended Ege üniversitesi
Lives in İzmir
8,080,206 views
AboutPostsCollections

Stream

Pinned

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Uyarı: Bu notun edebi bir değeri yoktur... edeb-i hükmü vardır ama...!!!

gördüğüm lüzum üzerine değil gördüğüm onca yavşaklık üzerine yazmak zorunda kaldığım bu yazıyı okuyup okumamak tamamen boş vaktinizin olup olmamasıyla doğru orantılıdır.. demedi demeyin de sonra....!

yazıya bir fıkra anlatarak başlamak istiyorum... bayağı ilgisi var da az sonra yazacaklarımla...: "önce liseyi daha sonra üniversiteyi beraber okuyan üç genç kızın aileleri de çok yakın arkadaşmışlar... kızlar üniversiteden mezun olup iş hayatına başladıklarında hem kendileri hem aileleri yeterince görüşemediklerinden birgün babalar biraraya gelip hasret gidermek çocukları konuşmak üzere toplanmışlar... sohbet muhabbet derken kızların ne yaptıklarına gelmiş konu... babanın biri demiş ki "işte benim kız okuldan sonra çok iyi bir iş buldu... çok başarılı... patronu onu çok seviyor... 10.000 TL maaşı var... altına arabasını da aldı... bugünlerde bir de ev alacak..." diğer baba:" ya benimki de işinde çok başarılı... hemen girdi patronun gözüne... 15.000TL maaşı var.. patron onu o kadar seviyor ki arabasını evini aldı... gittiği iş gezilerine de mutlaka yanında götürüyor... hatta o kadar seviyor ki çok çalışıyor diye 1 ay tatile gönderiyor iş varsa arada kendisi de yanına gidiyor kızımın..." 3. baba suskun kalınca bunlar dönüp soruyorlar:"ee..? hiç anlatmıyorsun senin kız ne yapıyor..?" babanın cevabı:"valla benim kız da mezun olduktan sonra orospu oldu ama ben sizin kadar iyi anlatamıyorum...."

hayatım boyunca hep kendilerini çok iyi anlatan(!) hanım kızlar oldu etrafımda... çocukken daha "hadi erik toplayalım..." dediğimde bir gece önce annelerinden öğrendikleri motifi hanım hanımcık oturup çıkarmaya devam eder , ne yakan top oynamaya gelirlerdi benimle ne inşaat kumundan kaymaya... onların annelerine göre hiç hanım kız değildim ben... o yüzden kızlarının yanlarına sokulmamı pek istemezlerdi daha elimde tığ, şiş, mekik görmedikleri ve ağaç tepelerinden inmediğim, oğlan çocuklarının girmeye cesaret edemedikleri yerlere girebildiğim için... büyüdük sonra... onların vücutları yuvarlak olmaya başladı ama ben hala erkek çocuklarıyla futbol maçı yaparken topu göğüsle yere indirebilirken onlar hızlı adımlarla bile yürüyemiyorlardı sallanmasın meme mestanları diye.... paylaşımlarımız da azalmaya başladı gel zaman git zaman... sebebi sanırım benim memelerimin hala olmayışı ve onlar gibi karnıma ayda bir sancılar girmediği için benim de pipim olduğunu düşünmelerinden kaynaklanıyor olabilirdi.... uzak duruyorlardı benden her kızda olması gerekenler bende olmadığı için... ve hala anneleri bana aykırı bir yaratıkmışım gibi davranıyordu ki aykırıydım... haklılardı... çünkü ben fen bilgisi dersi için okula kurbağa götürmem gerektiğinden Devlet Demiryolları Hastanesi'nin arka bahçesindeki su birikintisinde mahallenin oğlanlarıyla kurbağa avlarken onlar "orlonum bitti anne tuhafiyeye kadar inicem..." ya da "anneee... Ayşe'nin çeyizine koyduğu motifi almaya gidiyorum..." bahaneleriyle evden çıkıp merdiven altlarında, kömürlüklerde ya da yapımı ömrüm kadar süren Gazi Yüzme Havuzu'nun inşaatında erkek arkadaşlarıyla buluşur yuvarlak yerlerini paylaşırlardı.... onlardan aykırı olmam, paylaşımlarımın azalması normaldi çünkü çocukken annelerinin gösterdiği elişlerini işleyen o hanım kızlar (!) büyümüş artık el altından işler işlemeye devam ederken ben hala boş arsalarda misket ütmekle uğraşıyordum.... terbiyesizin tekiydim anlayacağınız...
can çıkmayınca huy çıkmaz derler ya daha da büyüdüğümde de pek birşey değişmedi.... elişi işleyen hanım kızlar okullarını bitirip çalışma hayatına atıldıklarında elişlerinin üzerine daha büyük marifetler kattılar... artık sadece elleriyle değil, dudaklarıyla, hatta bazıları bedenlerinin tamamıyla iş görmeye devam ettiler... hanım kızlardı(!) vesselam....! bense lise bittikten sonra karnı daha yeni ağrımaya başlayan, üniversite yıllarında memelerinin gelişimini bir mandalina büyüklüğüne anca tamamlayan, ne idüğü belirsiz ideolojilerin(!) peşinde koşup meydanlarda polisle çatışan ipe sapa gelmez bir tip olup çıkagelmiştim.... o yolun yolcusu olduğum zaten çocuk yaşta belliydi ama değil mi..:)) çalışma hayatına başladığımda da değişen pek birşey olmadı... erkek arkadaşlarımla çok rahat çıkıp yemek yiyebildiğim, saklayacak birşeyim olmadığı için rahat davrandığımdan, bindiği arabadan feragat edemeyeceği, gittiği beş yıldızlı otellerdeki hikayelerini anlatıp hava basamayacağı için kocasının her türlü rezilliklerine katlanan kadınları "nikahlı fahişe lan bunlar..." diye nitelendirdiğim için yani belki de kendimi iyi anlatamadığım için onlar hep prenses ben hep tu kaka oldum.... ama artık yeter...!!! kıçında kimin imzası olduğu herkesçe aşikar olan hanım kızlar artık siz değil ben konuşacağım ulan... yettiniz...!!!!

maşallah görüyorum burada da pek bir yazar- çizer hanım kızımız var... bazıları gerçekten çok güzel yazıyor... bazıları da hani o çocukluğumdan anlattığım hanım kızlar(!) gibi elişlerini burada da sergiliyorlar... ben mi..? benim dilimin ayarı yok hala... ağzıma gelen kalemden çıkıyor... onlara göre de hiç hanım kız değilim.... yazılarımda küfür kullanıyormuşum... bak sen!... e güzelim senin yazılarını okuyorum; her ne kadar süslesen de püslesen de yazının ana fikri ya isterik hallerinin önüne geçemediğin anlarda paylaştığın üzere "gel lan vercem sana..." ya da yaşadığın pişmanlığı o sığ kafanla nasıl algıladıysan artık ortaya çıkardığın sığ kelimelerle anca anlatabildiğin "sana vereceğime eşşeğe vereydim..."den başka hiçbir anlama gelmeyen bilinçaltının ifşaası mıdır seni ahlaklı ve masum kılan..? ulan bakıyorum daha durumunda ilişkisi yok yazan 17 yaşındaki kız da kasıklarındaki titremeyi ballandıra ballandıra anlatıyor, gördüğü buradan tee İstanbul'a yol olan hatunun da teri elin adamının teninde tuz oluyor.... tüm yatak hikayeleri burada "ulan hayvanlar gibi seviştik... ne koydu adam beee...!" diyemediğinden kabuklu yara, tenimde sen kesiği vs. kelimelerle yumuşatılınca sen o adamla yatmamış da gerçekten bulutlar üzerinde kaydıraktan mı kaymış oluyorsun ne iştir nedir anlamadım ki..????

"ben henüz o şiiri yazmadım.. hani okunduğunda adamın amına koyan cinsten..." diye bir dize yazdığım için midir ben namussuz sen namuslu diye yaftalanan...? hayır çok merak ediyorum ben oraya o kelimeyi yazınca gerçekten kasık altında bir organ mıdır senin kafanda canlandırdığın fotoğraf..???
lan sen hiç işten atıldığı gün çocuğunun lösemi olduğunu öğrenen, geçici olarak inşaatta çalışırken bilmem kaçıncı katından düşüp felç olan, hadi gündeliğe giden karısının getirdiğiyle yetinirken kadının da diyalize bağlanacak derecede böbrek hastası olduğu gerçeğiyle yaşayan bir adamın hayatı nasıl sikilmiştir bi düşünebiliyor musun...? vallahi merak ediyorum bunu böyle diyince sen kafandaki o fotoğrafta adamın hayatına neyle girip çıkıyorsun, bir hayatı neyle sikiyorsun inan çok merak ediyorum...! başka bir dizede "siktir...!" demişim... ovvvv ne ayıp...! bu memlekette eyvallahı olunmayan durumlarda defetme anlamında kullanılan bir kelimedir lan bu...!!! senin sandığın gibi olsaydı her yazının ya da çekilen her siktirin arkasına "evet efendim bu bir sik'tir" diye doktor raporu koymak gerekirdi... ha senin yediğin raporlu sik'tir belki bilemem ama benim yazdığım değil.....

bir sözüm de gelip size göre küfür bana göre literatüre girdiği an gerçek anlamından sıyrılan yazdığım o sözcüklerin altına "muhteşemmmm...", "vuhhuuuu...." geberdimmm...", "ay fenasııınnn..." şeklinde yavşayan tiplerin gidip "küfürü kınıyoruz... hele hele bir kadının ağzındaysa o kadını topluca linç ediyoruz..." başlıklı anlamı kendinden menkul yazıların altına da aynı beğenileri koyan tiplere.... lan bi duruşunuz olsun...' saniye, dakika, saaat ya da gün, ay, yıl kavramıyla bile değişmez sağlam bir kişilik sahibi olmak bu kadar zor mu be...! burada beni dönüp orada onu alkışlarken yani harbi kendi taşşağımla gurur duyduruyorsunuz bana ya... helal olsun diyorum size...! şimdi taşşak dedim ya bazı hanım kızlar(!) ile üvey kızı olsa gece üstünü örtmeyi kendine görev bilecek tıynetteki beyefendi(!) arkadaşlarım....! sizin o kafanızda canlanan fotoğraf yine benim kastettiğim şey değil.... yengemin şeysi olsa amcam olurdu değil mi...?

şimdi son sözüm... benim yazdıklarımı eleştirmeden, tavır koymadan evvel sen hanım kız(!) önce ağzındaki spermi bir tükür... taaa buralar kokuyor çünkü...!!! sen beyefendi(!)gördüğü kadıncıkların apışarasından başını kaldıramayıp kadın'ın ne olduğu hakkında en ufak fikri olmadığından yazdığım her söze bu hatunda iş var diye atlamadan evvel ananın sandığındaki elişlerine bak derim...!
haklısınız... hepiniz masum, hepiniz en ahlaklısınız.... çünkü ben sizin kadar iyi anlatamıyorum...!!!
 ·  Translate
49

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Hayyam’ın hep şarap, Mevlana’nın hep aşk yazdığını düşünüyorsan, ne şarabı anlamışsındır ne aşkı ❤
 ·  Translate
30
Fırat Kabaklı's profile photoMelis İzmirli's profile photo
3 comments
 
+Fırat Kabaklı güzel 👌
 ·  Translate
Add a comment...

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Sizin gavur dediğiniz bu yüce kent, kahramanlarla doludur.
#İzmir #FethiSekin #HasanTahsin #Zübeydehanım

14 Ocak 1923 Zübeyde Hanım'ın vefatının 94.yılında saygı ve rahmetle anıyoruz..

#Zubeydehanim#MustafaKemalAtatürk
 ·  Translate
38
1
Melis İzmirli's profile photo

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
yıkıllllll Bornova 🍷🍹🍸🍺🍻 
30
Cesur yürek's profile photo
 
Afiyet olsun iyi eğlenceler :))
 ·  Translate
Add a comment...

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Pembeye inanıyorum.
Gülmenin en iyi kalori yakan şey olduğuna inanıyorum. Her şey ters gider gibi görünürken güçlü olmaya inanıyorum.
Mutlu kadınların en güzel kadınlar olduklarına inanıyorum.
Yarının başka bir gün olduğuna inanıyorum ve mucizelere inanıyorum.

Audrey Hepburn
 ·  Translate
32
Melis İzmirli's profile photo
 
Yaşamak, bir müzeyi hızlıca gezmeye benzer.
Gördüklerini hazmetmen, onlar üzerinde düşünmen ve müzedekiler hakkında okuman zaman alır.
Herşeyi bir anda anlayamazsın.

Audrey Hepburn
 ·  Translate

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Bir gün bir sanatçının sevgilisi olmakla övünecektim. Genç zihnim için bundan daha romantik bir şey yoktu. Kendimi Diego'nun Frida'sı olarak hayal ediyordum; hem ilham perisi hem sanatçı. Bir sanatçıyla tanışıp onu sevmenin, ona destek olmanın ve onunla yan yana çalışmanın hayalini kuruyordum.’ diyordu Patti. Böylelikle de bir yerlerden aşina olduğum fakat bir türlü oturup kimliğinin sorgusunu yapmadığım Frida'ya giden yola çekiyordu beni.

Okumanın güzelliklerinden biri de bu. Her an bir satır arasında bir müzisyene, ressama, başka bir yazara rastlayabiliyorsun. Hayatta her şeyin birbiriyle bağlantılı olması gibi sanatta bir diğerine düğümlenmiş olarak akıyor önüne.

Unutulmaz kadınlar serisinden Frida Kahlo'nun biyografisi böylece konuverdi avuçlarıma. Hakkında okumalar yapıp, Frida filmini de izledikten sonra resimlerini incelemenin onu anlamak adına daha yerinde bir hamle olduğunu söyleyebilirim.

Her şeye rağmen mizah duygusunu koruyabilen ve yaşama enerjisini yitirmeyen insanların çekiciliğiyle gülümsüyor. Ki hayatı pek çok trajik olayla dolu. Her düşüşte yeni bir eser olarak kalkıyor. Büyüleyici olmayı bu şekilde başarıyor. Zekası ise pek çok kimse tarafından takdir edilmekte.

Aşkı acıyla harmanlanmış kadınların sebatkar hallerini onda da gözlemek kaçınılmaz. Kadınların doğurduklarına karşı hassasiyetimin ve derinlemesine anlıyor olma hissimin de etkisiyle içimde yer edindi. 

Diego..ah Diego.
 ·  Translate
31
Melis İzmirli's profile photo
 
“İnsanın ifade edemediği şeyin gücü patlayıcı, hasar verici, kendi kendini yıkıcı bir güçtür. İfade etmek, kurtulmanın başlangıcıdır.”

Frida Kahlo - ” Aşk ve Acı
 ·  Translate

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Parmak uçlarıma çok cetvel yedim ben;
Türkçe derslerinde
''Seni Seviyorum''
cümlesinin nesnesi yok '' dedim diye ...
- Hala aynı fikirdeyim ...

Özdemir Asaf

 ·  Translate
25
Melis İzmirli's profile photo

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Bir Ayrılış Hikayesi

Erkek kadına dedi ki:
-Seni seviyorum,
ama nasıl,
avuçlarımda camdan bir şey gibi kalbimi sıkıp
parmaklarımı kanatarak
kırasıya
çıldırasıya...
Erkek kadına dedi ki:
-Seni seviyorum,
ama nasıl,
kilometrelerle derin, kilometrelerle dümdüz,
yüzde yüz, yüzde bin beş yüz,
yüzde hudutsuz kere yüz...
Kadın erkeğe dedi ki:
-Baktım
dudağımla, yüreğimle, kafamla;
severek, korkarak, eğilerek,
dudağına, yüreğine, kafana.
Şimdi ne söylüyorsam
karanlıkta bir fısıltı gibi sen öğrettin bana..
Ve ben artık
biliyorum:
Toprağın
yüzü güneşli bir ana gibi
en son en güzel çocuğunu emzirdiğini..
Fakat neyleyim
saçlarım dolanmış
ölmekte olan parmaklarına
başımı kurtarmam kabil
değil!
Sen
yürümelisin,
yeni doğan çocuğun
gözlerine bakarak..
Sen
yürümelisin,
beni bırakarak...
Kadın sustu.
SARILDILAR
Bir kitap düştü yere...
Kapandı bir pencere...
AYRILDILAR...

Nazım Hikmet Ran
 ·  Translate
21
Melis İzmirli's profile photo

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
"Delilik..! en sağlam dokunulmazlıktır."


Aziz Nesin
 ·  Translate
37
Melis İzmirli's profile photo
Add a comment...

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
"İki insanın birbirini sevmesi geçmişi unutmanın en zarif yoludur."

Emrah Serbes
 ·  Translate
20
Add a comment...

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
“Ayakkabılarını kapımın önünde görmeyi istiyorum!
çünkü bu,
seni seviyorumun içine nal salmak demektir
ve hareketinin bana durduğunu akla uydurur.
oysa seni sevmem toplumu meşru kılar
ve gitmen beni dile indirger sevgilim”

Ah Muhsin Ünlü
 ·  Translate
30
Melis İzmirli's profile photo
Add a comment...

Melis İzmirli

Shared publicly  - 
 
Umutsuz
Durumlar Yoktur,
Umutsuz İnsanlar Vardır.

Bizde Atamız Gibi
Umudumuzu Yitirmeyeceğiz
Umudun Adı Olacağız!..
 ·  Translate
29
Melis İzmirli's profile photo
 
Ben Atatürk’e bakınca adalet, barış, özgürlük, bağımsızlık, kadın hakları, gençliğe güven; din, dil, ırk ve cinsiyet ayırımı olmayan ve insana hizmet etmeyi ibadet sayan bir düşünceyi anlıyorum.
 ·  Translate
Melis's Collections
Story
Tagline
"Anlaşılmak istediğimi nereden çıkardınız? Beynimdeki Ütopya'ya bir ben davetliyim...."
Bragging rights
Biz kimsenin Vera'sı, Milena'sı, Tomris'i ya da Lavinia'sı olamadık, Biz bu çağın fiyakalı kadınlarıyız....
Education
  • Ege üniversitesi
    Spor akademisi
Basic Information
Gender
Female
Birthday
October 10
Other names
gavur izmirli
Work
Employment
  • Spor Egitmeni
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
İzmir
Links