Profile cover photo
Profile photo
Seyyed Reza
325 followers -
اخلاق، امید، آگاهی و تفکر، اصلاح، تحول
اخلاق، امید، آگاهی و تفکر، اصلاح، تحول

325 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has shared content
اولین جلد از مجموعۀ « روایت مطهر: تأملی در اندیشه‌های شهید مطهری» منتشر شد

«روایت مطهر» جدیدترین اثر حجت الاسلام و المسلمین دکتر سوزنچی منتشر شد. این اثر به عنوان اولین جلد از مجموعۀ ۴ جلدی، به تبیین زوایای پنهان تفکر شهید مطهری به منظور دست‌یابی به یک نظام فکری منسجم می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسۀ علمی- فرهنگی سدید؛ جلد اول این مجموعه کتاب با عنوان فرعی «اجتماعیات و تاریخ اسلام»، شامل بحث پیرامون گفتارهای شهید مطهری در کتاب‌های «آزادی معنوی، ده گفتار، سیری در سیرۀ نبوی، جاذبه و دافعه علی علیه‌السلام، سیری در سیرۀ ائمه اطهار، و حماسۀ حسینی» می‌باشد که توسط انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و به اهتمام مؤسسۀ علمی- فرهنگی سدید منتشر شد.

حجت‌الاسلام سوزنچی در مقدمۀ کتاب، بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای کنگرۀ حکمت مطهر را آورده است :

«بنده اعتقاد راسخ دارم و بارها هم گفته‌ام که جریان فکری اسلامی انقلاب و نظام اسلامی ما در بخش عمده‌ای متکی به تفکرات شهید مطهری است؛ یعنی آن‌ها پایه‌ها و مایه‌های اسلامی‌ای است که ما در تفکرات اسلامی از آن‌ها بهره بردیم و به نظام اسلامی منتهی شد … و الآن هم ما واقعاً بدیل و عدیلی برای مجموعۀ کتابهای شهید مطهری رضوان الله علیه نداریم.»

وی در ادامه نیز می‌نویسد:

«در فصل اول و قبل از شروع بحث از این گفتارها، به ضرورت و چرایی این سیر مطالعاتی اشاره شده و سه مسأله مورد بحث قرار گرفته است: اولاً اهمیت بهره‌گیری از یک سیر مطالعاتی منسجم چیست و آیا چنین برنامه‌ای ضروری است؟ دوم اینکه چه ضرورتی دارد که در سیر مطالعاتمان بر اسلام‌شناسی متمرکز شویم؟ در نهایت آن‌که به چه دلیل برای رسیدن به شناختی منسجم از اسلام، از میان اندیشمندان مختلف، بهتر است آثار استاد مطهری را مبنا قرار دهیم؟»

لازم به ذکر است چاپ اول این کتاب در ۳۶۰ صفحه و به قیمت ۱۵,۰۰۰ تومان در پاییز ۹۴ منتشر شده است.

برای تهیۀ این کتاب می‌توانید به سایت مؤسسۀ علمی- فرهنگی سدید مراجعه یا با شماره‌های ۰۲۱۶۶۴۸۵۸۵۰، ۰۲۱۶۶۴۸۶۱۲۰ و ۰۹۱۰۹۸۰۵۰۵۵ تماس حاصل فرمائید.

برای دانلود بخشی از کتاب و خرید آن به لینک زیر مراجعه کنید.
http://bit.ly/1Mgo5av

#سدید #آزادی_معنوی #اجتماعیات #انتشارات_بسیج_دانشگاه_امام_صادق #تاریخ_اسلام #جاذبه_و_دافعه_علی #حسین_سوزنچی #حماسه_حسینی #ده_گفتار #روایت_مطهر #سوزنچی #سیری_در_سیره_ائمه_اطهار #سیری_در_سیره_نبوی #شهید_مطهری #نشر_سدید
Photo
Photo
2015-10-28
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has shared content
آغاز ثبت‌نام دورهٔ آموزش مجازی « علوم سیاسی اسلامی »

بستهٔ محتوایی دوره:
محتوای دوره در قالب فایل‌های صوتی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت که عناوین سرفصل‌ها به شرح زیر است:
بنیان حکومت و اجتماع در نگاه تمدن غربی/ دکتر فرزاد جهان‌بین
ساختار سیاسی در آمریکا/ دکتر فؤاد ایزدی
درآمدی تاریخی بر تحقق دو نگاه سیاست غربی و اسلامی/ دکتر عطاءالله بیگدلی
ضرورت سیاست اسلامی/ دکتر عبدالله گنجی
مؤلفه‌های اساسی حکومت اسلامی/ دکتر کمیل خجسته
جریان‌شناسی سیاست اسلامی/ دکتر محمدعلی الفت‌پور
بررسی موردی الگوی سیاست خارجه در اسلام/ دکتر ابوذر گوهری مقدم
نظام‌سازی در سیاست اسلامی/ دکتر حمید بالایی
مفاهیم سیاسی (منافع ملی)/ دکتر علی خلیلی
شرکت‌کنندگان در دوره، پس از تهیهٔ بستهٔ محتوایی از تارنمای مؤسسهٔ علمی- فرهنگی سدید و گذراندن سیر محتوایی دوره، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در پایان دوره، به آن دسته از شرکت‌کنندگان که در ارزیابی کیفی حائز نمرهٔ مناسب شوند، گواهی‌نامهٔ پایان دوره از مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا و مؤسسهٔ علمی- فرهنگی سدید (به صورت مشترک) اعطا خواهد شد.

نحوهٔ ارزیابی:
شرکت‌کنندگان باید در بازهٔ زمانی مشخص شده، به سؤالات تحلیلی که برایشان ارسال خواهد شد پاسخ دهند.

نحوه و هزینهٔ ثبت‌نام:
شرکت‌کنندگان در دوره پس از تکمیل فرم اطلاعات شخصی و ثبت‌نام، لازم است تا مبلغ ۴۵ هزار تومان را جهت خرید بستهٔ محتوایی با ۷۵% تخفیف، برگزاری آزمون و صدور گواهی پرداخت نمایند.

تقویم برگزاری دوره:
فرایند ثبت نام: ۱۳۹۴/۰۶/۲۱ لغایت ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
گذراندن سیر محتوایی دوره و شرکت در آزمون: ۱۳۹۴/۰۷/۰۷ لغایت ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
ارزیابی آزمون: ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ لغایت ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
صدور گواهی: ۲۰ روز پس از فرایند ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شمارهٔ ۰۹۱۰۹۸۰۳۵۹۰ تماس حاصل فرمائید.
ساعات پاسخ‌گویی : شنبه تا چهارشنبه ۸ الی ۱۷ | پنح‌شنبه‌ها ۸ الی ۱۳

نکات کلی دوره:
پس از تکمیل فرایند ثبت نام و درخواست صدور گواهی، امکان انصراف از موارد فوق وجود نخواهد داشت.
شرکت‌کنندگان در دوره که موفق به دریافت گواهی پایان دوره شوند، از تخفیف جهت خرید سایر آثار موجود در تارنمای سدید و شرکت در دوره‌های دیگر برخوردار خواهند شد.
شرکت‌کنندگان در دوره که موفق به دریافت گواهی پایان دوره شوند، در دوره‌های دارای محدودیت شرکت‌کننده، دارای اولویت ثبت نام خواهند بود.
با توجه به ارزیابی که از شرکت‌کنندگان صورت خواهد گرفت، گواهی پایان دوره با درجهٔ کیفی «الف» یا «ب» اعطا خواهد شد.

برای ثبت نام بر روی لینک زیر کلیک کنید.
http://bit.ly/1L7BnKw
Photo
Add a comment...

Post has shared content
با شناخت ابزارهای دشمن، توان تحریم‌شکنی‌مان را بالا ببریم

دکتر پیغامی در این یادداشت به تبیین مفهوم «توان تحریم‌شکنی» می‌پردازند. شناخت ابزارهای دشمن در تحریم و برنامه‌ریزی برای دورزدن آن‌ها یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است که مسئولین و نخبگان باید در این زمینه تلاش کنند.

برای مشاهده مطلب به صورت کامل به لینک زیر مراجعه کنید.
http://bit.ly/1dVjCQZ

#آفند #آمریکا #تحریم #تحریم_شکن #توان_تحریم_شکنی #دانشگاه #درسگفتارهای_اقتصاد_مقاومتی #دشمن #دفاع_مقدس #دورزدن_تحریم‌ها #سیا #شبیه_سازی #شرکتهای_تحریم_شکن #عادل_پیغامی #مذاکره #نظام_بانکی #نظام_بیمه_ای
Photo
Add a comment...

Post has shared content
انتشار صوت « درس‌گفتارهای اقتصاد مقاومتی »(جلسۀ هفتم)

صوت پیش رو مربوط به جلسۀ هفتم کلاس جناب آقای « دکتر عادل پیغامی » در باب تبیین نظریۀ اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اندیشه‌های اقتصادی مقام معظم رهبری است ؛ این درس‌گفتار حاصل سلسله جلساتی‌ست که در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ برگزار شده است و به همت مؤسسۀ علمی- فرهنگی سدید پس از ویرایش در اختیار علاقه‌مندان قرار مى گیرد.
در ضمن نسخه کامل نوشتاری این صوت در کتاب « درس‌گفتارهای اقتصاد مقاومتی » ارائه شده است.
(برای دریافت گزیده صوتها به لینک زیر مراجعه کنید)

http://bit.ly/1z04Gs0

#مقام_معظم_رهبری #اقتصاد_مقاومتی #درسگفتارهای_اقتصاد_مقاومتی #عادل_پیغامی #اختلاس_سه_هزار_میلیاردی #رانت #سه_هزار_میلیارد #فساد #فساد_اقتصادی #قانون #نظام_حقوقی
Photo
Add a comment...

Post has shared content
در پاسخ به نامه اعتراض آميز بسيج دانشگاه صورت گرفت؛
سردار کمالی: این مسائل ربطی به بسیج دانشگاه امام صادق(ع) ندارد!

نمی دانم این مساله چه ربطی به بسیج دانشگاه امام صادق (ع) دارد که بخواهد اصلا در این باره اظهارنظر کند. اینها یکسری بحث های عامیانه است که برخی دائما آن را مطرح می کنند. فکر می کنم یکسری افراد عادت کرده اند درباره هر موضوعی که به آنها ارتباطی ندارد هم ورود کنند.

http://isunews.ir/10020/
Photo
Add a comment...

Post has shared content
برای روزهای پس از ضرغامی-2...

1-شنبه هشتم بهمن 1367. گزارشگر راديو به مناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله عليها) مشغول مصاحبه‌ با مردم در مورد الگوی زن مسلمان است. برنامه زنده است. از دختر خانمي مي‌پرسند الگوي شما کيست؟ مي‌گويد اوشين. گوينده مي‌گويد الگوي شما بايد حضرت زهرا (سلام‌الله عليها) باشد چرا اوشين؟ مي‌گويد: حضرت زهرا (سلام‌الله عليها) مال 1400 سال پيش است. ما يک الگوي امروزي مي‌خواهيم...حضرت روح الله فرداي آن (9 بهمن 67) روز در واکنش به اين ماجرا، طي پيامي رسمي خطاب به محمد هاشمي (رئيس وقت صدا و سيما) شدیدا او را مورد عتاب قرار مي‌دهند. در بخشی از این پیام آمده است: " فردي که اين مطلب را پخش کرده است تعزير و اخراج مي‌گردد و دست‌اندرکاران آن تعزير خواهند شد. در صورتي که ثابت شود قصد توهين درکار بوده است، بلاشک فرد توهين‌کننده محکوم به اعدام است. اگر بار ديگر از اين گونه قضايا تکرار گردد، موجب تنبيه و توبيخ و مجازات شديد و جدي مسئولين بالاي صدا و سيما خواهد شد. البته در تمامي زمينه‌ها قوه قضاييه اقدام مي‌نمايد." (صحیفه نور ج 21- ص 251)
بعد از این پیام چند تن از مسوولان صداوسیما به حبس تعزیری و شلاق محکوم می شوند. اما از آنجا که بنابر اعلام اقای موسوی اردبیلی رییس وقت قوه قضاییه قصد توهین این افراد ثابت نمی شود و از طرفی محمد هاشمی در محضر امام تقصیرات را گردن می گیرد، امام آنها را عفو می کند. جالب اینکه خود امام به روایت حضرت آیت الله خامنه ای از بینندگان سریال سال های دور از خانه بوده است.
2-حاتمی کیا روبروی نادر طالب زاده و دوریین برنامه راز نشسته و دارد اتقلابی صحبت می کند. پلاسم را باز می کنم تا ببینم چه خبر است. باور کردنی نیست. همه ذوق زده اند. از بزرگترهای پلاس تا جوگیرترها. حرف های حاتمی کیا مدام دست به دست می شود و هر کسی تحلیل خود را با چاشنی ذوق زدگی منتشر می کند. حتی عده ای هشتگ درست کرده اند با نام سونامی حاتمی کیا. این وسط، احساسی به من می گوید حتی حزب اللهی ها هم مدام به قهرمان های تازه نیاز دارند. قهرمانی در دایره ارزش های حزب اللهی.
3-آمرلی آزاد می شود. ولی نکته جالبترش این است که در تصاویر اولین نماز جماعت مجاهدین عراقی در خاک آمرلی، حاج قاسم سلیمانی هم به چشم می خورد. خیلی زود بحث پیرامون تصاویر داغ می شود. هر کسی در این ماجرا تحلیلی از کار قاسم سلیمانی دارد، اما یک گروه هستند که تحلیل نمی کنند، دارند افتخار می کنند؛ حزب اللهی ها. چند نفری عکس آواتار خود را تغییر داده اند و به نام حاج قاسم زده اند. عده ای هم با تعجب و تمسخر جوری که انگار آدم فضایی دیده اند، به واکنش های احساسی حزب اللهی ها نگاه می کنند. هر چه هست، دوباره این وسط، احساسی به من می گوید حتی حزب اللهی ها هم مدام به قهرمان های تازه نیاز دارند. قهرمانی در دایره ارزش های حزب اللهی.
4-دومین شب قدر ماه مبارک رمضان سال 93. مهدیه امام حسن مجتبی. رقابت ایران و برزیل در لیگ جهانی والیبال بسیار نفس گیر شده. اما من و برادرم چون شب قدر قبلی هم بابت بازی والیبال ایران روسیه از جوشن کبیر جامانده ایم، این بار زودتر راهی می شویم. وقتی میرسیم، حسینیه خلوت تر از همیشه است. عده ای پامنبری خاص جلوی منبر دور هم جمع شده اند و دارند با رادیو والیبال گوش می دهند. ایران و برزیل هر دو به امتیاز 24 می رسند. رفیق برادرم دوام نمیاورد و به همسرش در خانه زنگ می زند و پیگیر نتیجه می شود. همسرش می گوید ایران یک امتیاز جلو افتاده. ناگهان اهالی جلوی منبر از شادی فریاد می زنند و همه کف می زنند. آن هم در شب شهادت. ایران بازی را برده. همسر رفیقم پشت خط تعجب کرده: "مگه اونجا هیات نیست؟" و من دارم به این فکر می کنم که چقدر زود والیبال بین مردم این همه محبوب شد. البته این وسط، احساسی به من می گوید حتی هیاتی ها هم مدام به قهرمان نیاز دارند. حتی در شب شهادت قهرمانی همچو امیرالمومنین.
5-به میدان انقلاب که میرسم، شلوغی غریب خیابان انقلاب جلب توجه می کند. به سختی سوار تاکسی می شوم اما ترافیک وحشتناک است. توی ماشین متوجه میشوم که شلوغی بابت تشییع پیکر مرتضی پاشایی است. تصمیم می گیرم بقیه راه را پیاده بروم. می خواهم جمعیت را ببینم. هر چه به چهارراه ولیعصر و حافظ نزدیکتر می شوم، میزان شگفتی ام بالاتر می رود. جمعیت فرای تصوری است که داشتم. احساسی به من می گوید این مردم به قهرمان نیاز دارند. قهرمانی در دایره ارزش های خودشان. کسی که برایش دست بزنند و هورا بکشند و گریه کنند. مردمی که سی و اندی سال است تلویزیون و سینمای وطنی شان قهرمان را از آنها دریغ کرده. مختار و حیدر و یاور و حاج کاظم را در این سی و پنج سال فاکتور بگیری، دیگر کدام قهرمان باقی میماند برای مردم؟ کدام قهرمان جز خوانندگان و بازیگران و فوتبالیست ها؟ طبیعی است که چنین مردم بی قهرمانی ناگهان از یک خواننده بی حاشیه بی موضع در مسایل سیاسی و دینی و ملی که خوب هم می خواند و مرگ سوزناکی هم داشت. قهرمان بسازند. اما عده ای ترجیح می دهند رفتار جماعت به تشییع آمده را به جای تحلیل، مثل آدم فضایی ها عجیب توصیف و حتی ریشخند کنند.
6-ما بر خلاف چیزی که مجریان تلویزیون مدام می گویند، پیش از آنکه ملت قهرمان پروری باشیم، ملت قهرمان پرستی هستیم. مدام برای خودمان قهرمان تعریف می کنیم و پشت سرش راه می افتیم. تاریخ هم این را ثابت کرده. بر خلاف قیام های عربی چندسال اخیر که رهبر و قهرمانی نداشتند، هر گاه در این مملکت قیام شده آن قیام رهبر و قهرمان داشته. روی جلد دفاتر بچه های مان جدال بر سر این است که اسپایدرمن باشد یا شهید بابایی. حتی دم اتتخابات تا آخرین لحظات قرار نیست رای بدهیم، اما ناگهان طی یک ساعت، قهرمان مان می شود فلان کاندیدا و فردا شب برایش در خیابان جشن پیروزی می گیریم. اصلا در سیاست ایران آدم ها را با قهرمان هایشان می شناسند. می گویند فلانی قالیبافی یا جلیلی چی است و آن دیگری احمدی نژادی یا موسوی چی. تا آنجا که در ایران گفتمانی که قهرمان ندارد، طرفدار هم ندارد. یکی روی احمدی روشن سرمایه گذاری کرده دیگری روی رجایی. یکی هم قرار است یادآور خاتمی و هاشمی باشد. قهرمان نداشته باشی باختی. قهرمان ها هم باید در دایره همان ارزش ها مدام روزآمد شوند و تغییر کنند. هیچ گفتمانی نمی تواند با یک قهرمان ده سال ترکتازی کند. حتی گفتمان ولایت فقیه هم باید مدام سرباز ولایت به مثابه قهرمان تولید کند. گفتمان ولایت فقیه که جای خود دارد، گفتمان تشیع اگر قهرمانی مثل امام حسین (ع) نداشت، نمی ماند. پس باید مدام قهرمان های جدیدی تولید شوند. این وسط بازنده ها کسانی هستند که می ایستند و بقیه را بابت قهرمان شان ریشخند می کنند. انگار که دارند از آدم فضایی ها حرف می زنند...
7-دریافت شخصی ام را از تشر امام می گویم. در دایره گفتمانی انقلاب و اسلام، قهرمان نسازی، اوشین جای حضرت زهرا (سلام الله علیها) الگو میشود. جایگزینی مرتضی پاشایی و آقای مهدوی کنی که دیگر جای خود دارد. البته ممکن است خیلی ها صداقت و صراحت آن دختر را در رادیو نداشته باشند، اما توی دلشان...کاش اهمیت قهرمان سازی برای این مردم قهرمان پرست را آقای سرافراز بفهمد. ضرغامی که نفهمید.
Photo
Add a comment...

Post has shared content
دوران پیشا پاشایی
- مردم ما عقده ای هستند(میلانی)
-استقبال از آثار دهنمکی نشان می دهد وضعیت هنر و فرهنگ والا در ایران چقدر رو به انحطاط رفته است
-مردم ما دروغگو شده اند. دروغ تا لایه های عمیق زندگی مردم رسوخ کرده
-استقبال های گسترده از احمدی نژاد نشان می دهد جامعه ما به شدت توده ای شده!
...
عصر پسا پاشایی
-اشراقی: مردم ما فهمیده و متمدن شده اند(یعنی ما وحشی بودیم انقلاب کردیم و به هاشمی و خاتمی رای دادیم!)
- جریان اصیل فرهنگی در لایه های غیر رسمی جامعه جریان دارد
- مردم ما کنشگران هوشمندی هستند
-مردم ما نسبت به بی اخلاقی ها و بی مهری ها به هنرمندان حساس هستند
...
حکایت همچنان باقیست!
Add a comment...

Post has shared content
برای آنکه متوجه شویم اظهارات ظریف در جمع شورای روابط خارجی آمریکا در کدام پازل معنای دقیق تری پیدا می کند، این سه روایت تاریخی را فراموش نکنیم:

1. گری سیمور مشاور سابق اوباما و مدیر اجرایی مرکز بلفر اسفند 92 در سخنرانی خود در مرکز مطالعات راهبردی لندن می گوید:

«برخی از ایرانی هایی که من با آنها صحبت کرده ام و مدعی هستند از جانب حکومت ایران سخن می گویند بی سر و صدا به من گفتند که آمریکا باید در حوزه مسائل هسته ای نرمش داشته باشد تا اینکه دست حسن روحانی رئیس جمهور ایران تقویت شود و به پیروزی در عرصه سیاست خارجی دست پیدا کند و تحریمهای اقتصادی ایران برداشته شود و او درموقعیتی قوی قرار داشته باشد تا بتواند تندروها را در انتخابات بزرگ پیش روی ایران یعنی انتخابات مجلس شکست بدهد و وقتی او در چنین موقعیتی قرار بگیرد می تواند ایران را به سمت سیاستهای معتدل تر هم در عرصه داخلی و هم درعرصه سیاست خارجی هدایت کند.»

و در ادامه به طور دقیق تمدید مذاکرات در مرداد 93 را پیش بینی کرده بود:

«آمریکا می خواهد توافقی حاصل شود که این زمان فرار هسته ای ایران را طولانی تر کند یا دست کم برای مدت یک سال یا بیشتر به تعویق بیندازد. می توان با محدود کردن تعداد و نوع سانتریفیوژهای ایران و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده اش، این کار را انجام داد. آمریکا از ایران خواهد خواست که این دوره زمانی تاخیر در این زمینه برای مدتی بسیار طولانی باشد و برای مدت چند سال باشد یعنی بسیار طولانی تر از دوره زمانی که طرف ایرانی حاضر است درباره محدود شدن برنامه هسته ای اش بپذیرد. فکر می کنم وقتی دوره شش ماهه درنظر گرفته شده برای توافق شش ماهه در ماه ژوئیه پایان می یابد، احتمالا با رضایت دو طرف، این توافق برای شش ماه دیگر تمدید خواهد شد.»

2. البرادعی در صفحات 152 و 153 کتاب خاطراتش تحت عنوان «عصر فریب» با اشاره به گفتگوهایش با تیم مذاکره کننده ایرانی طی سالهای 82 تا 84 می نویسد:

«تندروهای ایران که اخیرا کنترل پارلمان ( مجلس هفتم) را در اختیار گرفته بودند، تعلیق داوطلبانه فعالیت های غنی سازی تهران را به عنوان یک معامله با غرب رسوا می کردند. میانه روها (اصلاح طلبان) که مدافع راه حل دیپلماتیک و عادی سازی روابط با غرب بودند فرصت را از دست دادند. روحانی گفت که اگر گزارش آتی من به آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن منفی باشد شک دارد که به وی و همکارانش اجازه داده شود سطح کنونی همکاری با آژانس را ادامه دهند و یا حتی در مقام خود باقی بمانند! میانه روها حداقل امیدوار بودند واکنش های مثبتی از جانب اروپایی ها دریافت کنند، بنابراین می توانستند به ملت ایران بگویند که سیاست شان در حال پیشرفت و رسیده به نتیجه نهایی است ... در ماه ژوئن شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای صادر کرد که عدم همکاری کامل، به موقع و فعالانه ایران با آژانس را سرزنش می کرد اما ایران بسیار خشمگین بود. تندروهای ایران در حکومت اکنون می توانستند بگویند گفته بودیم اینطور می شود!»

3. باراک اوباما نیز در بخشی از گفتگوی خود با نشریه بلومبرگ در اسفند 92 گفته بود:

«البته باید گفت ایرانی‌ها قادر به تغییر هستند و در واقع در نتیجه توافق در موضوع اتمی، صداها و روندهایی در داخل ایران که خواهان تغییر هستند تقویت خواهد شد.»
Photo
Add a comment...

Post has shared content
برای آنکه متوجه شویم اظهارات ظریف در جمع شورای روابط خارجی آمریکا در کدام پازل معنای دقیق تری پیدا می کند، این سه روایت تاریخی را فراموش نکنیم:

1. گری سیمور مشاور سابق اوباما و مدیر اجرایی مرکز بلفر اسفند 92 در سخنرانی خود در مرکز مطالعات راهبردی لندن می گوید:

«برخی از ایرانی هایی که من با آنها صحبت کرده ام و مدعی هستند از جانب حکومت ایران سخن می گویند بی سر و صدا به من گفتند که آمریکا باید در حوزه مسائل هسته ای نرمش داشته باشد تا اینکه دست حسن روحانی رئیس جمهور ایران تقویت شود و به پیروزی در عرصه سیاست خارجی دست پیدا کند و تحریمهای اقتصادی ایران برداشته شود و او درموقعیتی قوی قرار داشته باشد تا بتواند تندروها را در انتخابات بزرگ پیش روی ایران یعنی انتخابات مجلس شکست بدهد و وقتی او در چنین موقعیتی قرار بگیرد می تواند ایران را به سمت سیاستهای معتدل تر هم در عرصه داخلی و هم درعرصه سیاست خارجی هدایت کند.»

و در ادامه به طور دقیق تمدید مذاکرات در مرداد 93 را پیش بینی کرده بود:

«آمریکا می خواهد توافقی حاصل شود که این زمان فرار هسته ای ایران را طولانی تر کند یا دست کم برای مدت یک سال یا بیشتر به تعویق بیندازد. می توان با محدود کردن تعداد و نوع سانتریفیوژهای ایران و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده اش، این کار را انجام داد. آمریکا از ایران خواهد خواست که این دوره زمانی تاخیر در این زمینه برای مدتی بسیار طولانی باشد و برای مدت چند سال باشد یعنی بسیار طولانی تر از دوره زمانی که طرف ایرانی حاضر است درباره محدود شدن برنامه هسته ای اش بپذیرد. فکر می کنم وقتی دوره شش ماهه درنظر گرفته شده برای توافق شش ماهه در ماه ژوئیه پایان می یابد، احتمالا با رضایت دو طرف، این توافق برای شش ماه دیگر تمدید خواهد شد.»

2. البرادعی در صفحات 152 و 153 کتاب خاطراتش تحت عنوان «عصر فریب» با اشاره به گفتگوهایش با تیم مذاکره کننده ایرانی طی سالهای 82 تا 84 می نویسد:

«تندروهای ایران که اخیرا کنترل پارلمان ( مجلس هفتم) را در اختیار گرفته بودند، تعلیق داوطلبانه فعالیت های غنی سازی تهران را به عنوان یک معامله با غرب رسوا می کردند. میانه روها (اصلاح طلبان) که مدافع راه حل دیپلماتیک و عادی سازی روابط با غرب بودند فرصت را از دست دادند. روحانی گفت که اگر گزارش آتی من به آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن منفی باشد شک دارد که به وی و همکارانش اجازه داده شود سطح کنونی همکاری با آژانس را ادامه دهند و یا حتی در مقام خود باقی بمانند! میانه روها حداقل امیدوار بودند واکنش های مثبتی از جانب اروپایی ها دریافت کنند، بنابراین می توانستند به ملت ایران بگویند که سیاست شان در حال پیشرفت و رسیده به نتیجه نهایی است ... در ماه ژوئن شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای صادر کرد که عدم همکاری کامل، به موقع و فعالانه ایران با آژانس را سرزنش می کرد اما ایران بسیار خشمگین بود. تندروهای ایران در حکومت اکنون می توانستند بگویند گفته بودیم اینطور می شود!»

3. باراک اوباما نیز در بخشی از گفتگوی خود با نشریه بلومبرگ در اسفند 92 گفته بود:

«البته باید گفت ایرانی‌ها قادر به تغییر هستند و در واقع در نتیجه توافق در موضوع اتمی، صداها و روندهایی در داخل ایران که خواهان تغییر هستند تقویت خواهد شد.»
Photo
Add a comment...

Post has shared content
بنده شخصا از فسادهای آکادمیک حالم بهم می‌خوره و هر کسی هر فساد عمومی رو که افشا کنه خوشحال می‌شم،‌ ولی وقتی به یکی می‌گن چرا وزارتخونه رو کردی باشگاه سبزها و با انتصاباتت به ریش مجلس می‌خندی دیگه حق نداره مثلا از افشای بورسیه‌ها برای خودش سپر بسازه، این همون سیاست «بگم بگم» دولت قبله که شکست خورده. پس اگه چیزی برای افشا دارید بسم الله ...، دیگه گروکشی نداره، شماها که از این کارها بدتون می‌اومد و اصلا هم دروغ نمی‌گفتید چرا چسبیدید به قدرت؟ یعنی اینقدر ...ید که به قیمت حفظ سمت می‌خواید پنهانکاری کنید؟! خلاصه آقا بزنید پدر هر کسی رو که از هر دولتی بورسیه گرفته دربیارید تا کلا این بساط‌ها جمع بشه، اما هیچ داستانی نباید مانع استیضاح وزرای افراطی و تندرو بشه. حالا اگه استیضاح باعث افشاگری هم می‌شه؛ زنده باد استیضاح!
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded