Profile

Cover photo
inga cicha
Works at zawsze u siebie
4,765 followers|2,220,438 views
AboutPostsPhotosVideos+1's

Stream

inga cicha

Shared publicly  - 
9
Zbigniew Czubek's profile photo
 
Nie ma to jak wspólny łyk wody w te upaly
 ·  Translate
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
 
 
CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA...

"Long Term
Parking" Rzeźba samochodowa
.... FRANCJA...


 ·  Translate
4 comments on original post
8
Zbigniew Czubek's profile photo
 
Nowy sposób na złomowanie samochodów 
 ·  Translate
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
5
Sławek W.'s profile photo
 
Kapitalne. Humor mi się poprawił.
 ·  Translate
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
 
 
Nawiązując do postu
https://plus.google.com/111947089445159555150/posts/UKruQNcPQEA
Przedstawiam rozmowę dr Joanną Lessing-Pernak z Lucyną Tataruch.

http://miastakobiet.pl/339692,Tatusiu-ladna-mam-cytrynke.html

Czy są tematy, na które nie powinniśmy z dziećmi rozmawiać?
Moim zdaniem, nie ma. Jeśli ktoś potrafi wymienić taki temat, to powinien się też zastanowić, z kim, jeśli nie z rodzicem, dziecko miałoby o tym rozmawiać… Dzieci pytają o różne sprawy, czasami coś gdzieś niewyraźnie usłyszą i chcą konkretów. Może nam się wydawać, że to jeszcze nie czas na rozmowy, np. o seksie, ale w każdej chwili powinniśmy być przygotowani na to, że zostaniemy wywołani do tablicy.

Dlaczego w ogóle boimy się rozmawiać z naszymi dziećmi o seksualności?
A boimy się? Pani chyba nie - podejmując ten temat.

Wychodzę z założenia, że warto oswajać lęk.
Tak naprawdę, to trzeba by zapytać każdego osobno. Podejrzewam, że odpowiedzi byłyby różne. Wpływ na to z pewnością ma nasza kultura i religia, która historycznie potępiała zmysły i ciało, jako źródło grzechu. Myślę, że w nas Polakach, jest to głęboko zakorzenione. Ważne jest też to, jak nas wychowywano, co nam wpajano, czego od nas wymagano. Jakich zasad przestrzegano w naszej rodzinie i czy czuliśmy się bezpieczni, akceptowani. Dużo naszych lęków pochodzi z tych pierwszych relacji.

Pamięta Pani z dzieciństwa takie rozmowy ze swoimi rodzicami?
Zaprosiła mnie pani do rozmowy jako psychologa, więc chętnie posłucham, jak było u pani…

Wydaje mi się, że moi rodzice dość płynnie wdrażali ten temat w moje życie. Nie było
żadnych nachalnych rozmów czy pogadanek, ale pamiętam też, że to nigdy nie było żadne tabu
Czyli prawdopodobnie dopasowali rozmowy do pani temperamentu, ciekawości i wrażliwości. Tak jest najlepiej. Tu tak naprawdę nie ma żadnych sztywnych reguł, no może poza jedną, czyli mówieniem prawdy. Jednak forma, tempo i same treści mogą się różnić. Rodzic powinien też czuć się swobodnie w takich sytuacjach. Jeśli jest wystraszony lub zażenowany, to wszystko, co powie, zostanie zniekształcone, przefarbowane przez te uczucia.

Kiedy dzieci zaczynają interesować się swoim ciałem?
Od chwili, gdy mogą się samodzielnie dotknąć. Między drugim a trzecim rokiem życia stajemy się świadomi tego, że istniejemy, co zawsze zaczyna się od ciała. Pokazuje to dobrze eksperyment z lustrem i namalowaną kropką na nosie – maluchy, które nie mają jeszcze samoświadomości, patrzą w lustro i dotykają kropki na jego tafli. Ale dwulatki wiedzą już, że ten obraz w lustrze to one i patrząc na siebie, pocierają kropkę na swoim nosku. Dodatkowo, jeśli chodzi o inne części ciała, to natura dała nam bardzo wiele zakończeń nerwowych i czuciowych stref erogennych - przez to dotykanie się jest wyjątkowo przyjemne. Dzieci lubią się dotykać, zresztą nie tylko one.

Dzieci najpierw dotykają się bez skrępowania, ale potem pojawia się już wstyd związany z tymi sferami. Jak to się dzieje?
Wstyd i skrępowanie zaczynamy odczuwać dużo później, niż na przykład lęk, który towarzyszy już niemowlętom. Ten konkretny wstyd pojawia się wtedy, gdy odkrywamy, że dotykanie pewnych części naszego ciała jest przyjemniejsze. Przy okazji też często dowiadujemy się, że za sprawianie sobie przyjemności możemy dostać karę. Czasami ktoś nas pouczy, ale bywa i tak, że wręcz „wypędzi nas z raju”. Metaforą tego okresu życia człowieka jest dla mnie Księga Rodzaju.

Próbujemy zakazanego owocu i nic już nie jest takie jak wcześniej?
Podobnie jak Adam i Ewa. Wygląda to tak: dziecko się rozwija, zaczyna korzystać ze swojego mózgu, rodzi się w nim samoświadomość. Przy okazji dowiaduje się o „tych sprawach”, o tym, że coś może być przyjemne i złe zarazem. Na tym etapie wszystko jest czarne albo białe - albo wolno trzymać rączkę w majtkach, albo nie - bo pani przedszkolanka i mama będą krzyczeć. Za naszą samoświadomość płacimy tym „wypędzeniem z raju” - czyli rozstajemy się z umysłem zwierzęcia, które nie przejmuje się wieloma rzeczami, np. swoim przemijaniem, dobrem, złem. I które niczego się nie wstydzi. Przez to, że rozwinęliśmy się do tego poziomu, nasze mózgi i czaszki są duże, a nasze porody trudne. Czyli jak w boskiej klątwie z Księgi Rodzaju: „Będziesz w bólu rodzić”… ale odeszłam trochę od tematu…

Wróćmy więc do rozmów z dziećmi - w jaki sposób możemy wytłumaczyć im to wszystko?
Możemy na bieżąco korzystać z przykładów z życia, tłumaczyć piękno otaczającej nas przyrody, w której tak naprawdę wszystko służy rozmnażaniu. Mały przyrodnik szybko znajdzie podobieństwa, a kiedy będzie dopytywał, to zaspokajajmy jego ciekawość. Jeśli mamy w domu zwierzęta to będzie jeszcze łatwiej. Gdy dziewczynka zostanie akuszerką dla swojej kotki, będzie się nią opiekować, poczuje dumę i satysfakcję z jej porodu, to może własny w przyszłości nie będzie jej przerażał? Ja mieszkam na wsi, gdzie są konie, psy, koty. Dzieci stąd uczestniczą w wybieraniu ogiera dla klaczy, są przy kryciu, opiekują się ciężarnymi klaczami i są przy porodach. To często wielkie, rodzinne święta. Raz tylko widziałam, jak właściciel ogiera przegonił wszystkie dzieci, żeby nie obserwowały współżycia zwierząt. Zastanawiałam się, czy to pruderia, czy może lęk przed oskarżeniem o prezentowanie pornografii zwierzęcej (śmiech).

Rodzice często boją się, że mogą przedwcześnie zainteresować swoje dzieci tematyką związaną z seksem. To niepotrzebna obawa?
Dzieci są dociekliwe z natury. Interesują się ciałem i seksem, czy tego chcemy czy nie. Jeśli nie zaspokoimy ich ciekawości, to będą fantazjować na ten temat lub zdobywać wykoślawione informacje w Internecie. To bardzo delikatna materia. Z drugiej strony, jeśli ten temat będzie wypływał nachalnie, to możemy niezdrowo rozerotyzować dziecko - te sytuacje mają cechy patologii relacji między opiekunem a dzieckiem.

Powinniśmy więc sami rozpoczynać takie rozmowy, czy poczekać, aż dzieci zaczną pytać?
Jestem zwolennikiem opcji poczekania, ale jednocześnie obserwowania i trzymania ręki na pulsie. Może być przecież tak, że coś zniechęci dziecko do pytań. Wtedy najlepiej naprowadzać, sprawdzać reakcję. Starajmy się odpowiadać, ale też nie wchodźmy za bardzo w szczegóły, żeby nie przesadzić. Zresztą, przeważnie dzieci same się chronią w takich momentach i zmieniają temat rozmowy. Powinniśmy umieć to uszanować.

A co z językiem? Ten nasz nie daje dużego pola do manewru - nawet w dorosłym życiu narządy określamy medycznie, wulgarnie albo infantylnie. Czy w rozmowie z kilkulatkiem możemy używać eufemizmów typu „brzoskwinka”, zamiast „pochwa”, „wagina”?
Można tak mówić i warto też przy okazji rozmawiać z dziećmi o tym, jakich określeń używamy w domu, a jakich będzie używał lekarz. Podobnie jest z kupką i siusiu.

Gdy padnie pytanie „skąd się wzięłam/wziąłem?”, jak przykładowo moglibyśmy odpowiedzieć?
Dużo jest sposobów mówienia dzieciom prawdy bez anatomicznych wywodów. Na przykład: „Mamusia i tatuś bardzo się kochali i pragnęli, żebyś się pojawiła na świecie. Przytulali się mocno i tatuś dał mamusi nasionko, które połączyło się z takim małym jajeczkiem w mamy brzuszku. Wtedy zaczęłaś tam rosnąć, aż się pojawiłaś - gdy mamusia cię urodziła”. Na początku to w zupełności wystarczy. Potem oczywiście pojawią się pytania, którędy to wszystko się działo - możemy więc wytłumaczyć, że „nasze ciała są wyposażone w odpowiednie organy, mama i tata już takie mają, a tobie dopiero urosną, jak będziesz dojrzewać”.

Sprawa komplikuje się, gdy z pytaniami dziewczynki mierzy się ojciec. Przyjaciel opowiadał mi ostatnio, jak jego 5-letnia córka, oglądając swoje zdjęcia z wakacji, pokazała mu to, na którym była goła i zapytała: „Tatusiu, ładną mam cytrynkę? Podoba ci się?”. Tatuś nie wiedział, co odpowiedzieć
Porusza pani ważne zagadnienie, zwane w psychologii kompleksem Edypa. Otóż mała 5-latka jest istotą seksualną, jej seksualność jest w fazie rozwoju od urodzenia. Odkryła już czym różni się od taty i sprawdza teraz, jakie to robi na nim wrażenie. Wie, że mama jest podobna do niej i wchodzi z nią w rywalizację o tego najważniejszego dla niej na tym etapie mężczyznę. Wiele dziewcząt w tym okresie, jeśli może pozwolić sobie na ujawnianie uczuć, wchodzi na ścieżkę wojenną z mamą i deklaruje chęć poślubienia taty. Analogicznie jest z chłopcami i mamą. To wielkie zadanie dla ojca – budować w córce poczucie własnej, kobiecej wartości i siły. Od tej reakcji na cytrynkę zależy, czy córka zrozumie, że ma coś cennego, godnego zachwytu, czy poczuje się odrzucona, nieakceptowana w swej dziecięcej postaci.

Ale jednak rozumiem tę konsternację ojca, któremu trudno jest komplementować narządy swojej małej córki
Ja również i co ciekawe, córka pewnie też. Ona już testuje swoją kobiecość, to, czy działa na mężczyzn. Zadaniem taty jest dać jej takie poczucie i wygląda na to, że zawstydzenie pani przyjaciela mogło pełnić taką funkcję. Mógłby jej też powiedzieć, że całe jej ciało jest zachwycające i jest dla niego cudem, chociaż akurat cytrynka jest obszarem intymnym, który jest zarezerwowany dla niej samej. On, jako jej tata - chłopak, mąż mamy - czuje się tym nieco zawstydzony. Myślę, że uczciwe postawienie sprawy zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jednocześnie mała może dowiedzieć się, że tata jest nią zachwycony, kocha ją i zawsze będzie ją kochał, ale nie ożeni się z nią, bo pozostaje w związku z mamą. Przy okazji dodam, że lepiej unikać fotografowania nagich dzieci, a już zwłaszcza prezentowania takich zdjęć na portalach społecznościowych. Uważam też, że każde dziecko powinno wiedzieć i mieć powtarzane, że nikomu nie wolno oglądać ani dotykać jego intymnych miejsc bez jego zgody, poza lekarzem i rodzicami, jeśli wymaga tego sytuacja związana z higieną. Chociaż warto też, by dzieci jak najszybciej dbały o te części ciała samodzielnie.

Jak to jest z naszą nagością – powinniśmy przed dziećmi zakrywać swoje ciała?
W tym względzie nie ma żadnego uniwersalnego wzorca. Jak wiemy są kultury, w których nagość jest oczywista, tak jak u nas ubranie i nikt nie zauważył, żeby komuś działa się tam krzywda z tego powodu. W Europie rozpiętość zachowań w tym względzie też jest ogromna. Myślę, że my na tym tle jesteśmy szczególnie wstydliwym narodem. Pamiętam, jak z trudem tłumaczyłam kiedyś koleżance z Francji, dlaczego Polki na basenie biorą prysznic w kostiumach kąpielowych. Nie mogła zrozumieć, że się wstydzą i ja też dotąd nie mogę (śmiech).
 ·  Translate
View original post
7
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
21
1
Andrzej Krysiak's profile photoZbigniew Czubek's profile photoAdam Anklewicz's profile photoWioleta Petta's profile photo
3 comments
 
Chyba nie jestem rasistą ... - chętnie będę antyterrorystą !
 ·  Translate
Add a comment...
Have them in circles
4,765 people
林世達's profile photo
Pedro Sousa's profile photo
Blade Runner's profile photo
adam grot's profile photo
Ирена Овдеенко's profile photo
KYOTO IBIZA's profile photo
FiL iP's profile photo
Леночка Соколова's profile photo
jan szypold's profile photo

inga cicha

Shared publicly  - 
 
10
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
 
 
Dog People ~ Owners and Their Dogs Clyde and Claudia
Photo by Ines Opifanti found on Modern Metropolis
#dogs   #owners   
View original post
7
Zbigniew Czubek's profile photo
 
Jaki Pan taki kram
 ·  Translate
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
 
 
U naszych zachodnich sąsiadów doszło w tych dniach do niebywałej fali przemocy... jednych uchodźców przeciw drugim.
View original post
6
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
18
Mirek Nowotko's profile photoJan Napierala's profile photoZbigniew Czubek's profile photoSławek W.'s profile photo
4 comments
 
Znowu ten POtworny bydlak. Niech ta jesień nadejdzie, żeby te POtworne bydlę znikło w niebycie.
 ·  Translate
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
 
 
Tej historii ja na trzeźwo spisać żem nie wstanie!!!
Jedno co mie naszło to odwrotne POrównanie.

Hej Polacy maruderzy dziś pora na marsza,
Choć już mało kto uwierzy bo sił nie wystarcza,
We wazonie stoją kwiaty dłoń kobiety czule,
Dotyka gładzi po płatkach zapachem rajcuje.
Nikt się wtedy nie zapyta o co w tym chodzi,
Gdy polityk bez sumienia to Ojczyźnie szkodzi.
Wielu szczawiem się objada jedząc mirabelki,
a kraj cały podupada co miał stać się wielki.
Cierpią Wszyscy przez układy rząd się jednak trzyma,
Bo co jeden przy tej władzy to prosię lub świnia,
Dokąd można być spokojny i znosić to wszystko,
Z jednej strony jest koryto po drugiej pastwisko.
I tak walą naród w dupę łańcuch się zaciska,
Zamiast dziś merytoryki chamstwo i wyzwiska,
Czekam jeszcze do jesieni gdy się cosik zmieni,
Dość czekania i patrzenia na naród jeleni.
Tu podatek, tam danina, coraz mniejsza gaża,
Kopacz lubi swoje świnie i się wciąż odgraża.
Jedną kieszeń mam dziurawą druga całkiem pusta,
Przypierdolić by się chciało bo aż ciężko ustać.
Ktoś się czasem mnie zapyta za czym ten ogonek,
Do kolejki co za szczęściem, w tej kolejce stoję,
I wydłuża się czekanie cierpliwość się kończy,
Miałeś chamie kiedyś konie dziś pozostał orczyk.
Byłaś Polsko krajem mleka i miodem płynąca,
A dziś jesteś na kolanach jak matka żebrząca,
Kiedyś bywał tu dostatek i istniała praca,
Dziś niewolnik i za grosze uwielbia judasza.
Kiedyś byli władcy nasi, dziś sługusy Niemiec,
Wyprzedają Polskie lasy, wyprzedają ziemię,
Za niedługo nic nie będzie co jest narodowe,
Pensje marne dziwki w rządzie i renty głodowe.
Nam potrzeba jeszcze zrywu ochoty do walki,
Nie wystarczy dzisiaj zapał i chęć by się martwić.
Marazm zastał nas w domostwach każdy z nas się boi,
A wystarczy raz się zebrać i przepędzić gnoi.
Tej historii ja na trzeźwo spisać żem nie wstanie,
Tej platformie czas najwyższy spuścić mocne lanie,
Dość się co dzień opędzamy, szukamy rozwiązań,
A nie chcemy widzieć różnych mafijnych powiązań.
Autor: Andrzej Staszczak
 ·  Translate
5 comments on original post
14
Marcin Koprowski's profile photokraina czarow's profile photoinga cicha's profile photoZbigniew Czubek's profile photo
5 comments
 
Zrealizujemy ten postulat na jesieni,żeby autor wiersza, mógł trochę odpocząć od tej poezji
 ·  Translate
Add a comment...

inga cicha

Shared publicly  - 
 
 
Wujek Dobra Rada
 ·  Translate
View original post
37
1
Neng Ziah's profile photoZbigniew Czubek's profile photoMarko Błamar's profile photoJerzy's profile photo
7 comments
 
W tej całej PełO wszyscy mają dupy umaczane.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have them in circles
4,765 people
林世達's profile photo
Pedro Sousa's profile photo
Blade Runner's profile photo
adam grot's profile photo
Ирена Овдеенко's profile photo
KYOTO IBIZA's profile photo
FiL iP's profile photo
Леночка Соколова's profile photo
jan szypold's profile photo
Work
Employment
  • zawsze u siebie
    present
Links
YouTube
inga cicha's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Europejczycy.info - Wiadomości
plus.google.com

Wiadomości zawsze na czas, polska, europa, świat, sport, finanse, prawo. Niezależne centrum informacyjne

TAK dla Unii Europejskiej, ale NIE dla euro!” Cztery wersje nowego spotu...
europejczycy.info

Cztery wersje nowych spotów wyborczych poświęconych kwestii wejścia Polski do strefy euro zaprezentował sztab Andrzeja Dudy. Wszystkie...

Kontrowersyjne osoby na listach KWW Kukiz ’15. Krzysztof Bosak rezygnuje
europejczycy.info

Na listach KWW Kukiz '15 (przyp red.) pojawiły się na listach kontrowersyjne osoby, o których podczas negocjacji w ogóle nie było mowy. Podw

„Po przerwie nie wróciła do klasy”. Dlaczego najmłodsze dzieci w szkole ...
europejczycy.info

Po przerwie nie wróciła do klasy jedna z dziewcząt. Okazało się, że dziewczynka zasnęła na ławce na korytarzu —opowiada w rozmowie z portale

Dzieci uczą się tańczyć na rurze
europejczycy.info

W Zielonej Górze powstały zajęcia dla pięcio- i sześciolatków, na których dzieci uczą się tańca na rurze. O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”.

Szokujące wytyczne WHO. Porno-edukacja od urodzenia!
europejczycy.info

W nowych wytycznych światowej organizacji WHO, znajdziemy demoralizację naszych dzieci od najmłodszych lat. Prócz nauczania masturbacji i ws

Agata Duda ZACHWYCIŁA Niemców
www.se.pl

Na jednodniową podróż do Berlina Agata Kornhauser-Duda (43 l.) wybrała podkreślającą figurę, granatową suknię od polskich projektantów. Doda

Latający baleron z bantu-senatu... | Niepoprawni.pl
niepoprawni.pl

Masz konto na Twitterze? Zacznij nas obserwować! Jeśli doceniasz to co robimy i chcesz nam pomóc docierać do większej ilości czytelników, ko

Komisje rekomendują Senatowi odrzucenie wniosku prezydenta ws. referendum
www.tvn24.pl

Komisje senackie rekomendują odrzucenie wniosku prezydenta ws. zarządzenia referendum 25 października. Dzisiaj w tej sprawie odbyło się posi

Jarosław Gowin: "To, co zapowiedział w ostatnich dniach pan prezydent Du...
wpolityce.pl

Cieszę się, że pan wicepremier Siemoniak wyłączył się z tego rządowego chóru krytyki nowego prezydenta. Żałuję, że minister Schetyna nie był

Grecja, czyli jak centrum pożera peryferie. Jeśli ktoś jeszcze wierzył w...
wpolityce.pl

Gdy robi się naprawdę gorąco, okazuje się nagle, że „ciocia Angela” nie ma ani czołgów, by nas obronić, ani woli, by nas zmodernizować. Ma z

Gronkiewicz-Waltz otwarcie staje po stronie banków. "To nie działalność ...
wpolityce.pl

"Banki płacą podatki, a to ogromne wpływy do budżetu. Zatrudniają Polaków, którzy mają dzięki temu pracę" - mówiła prezydent Warszawy na ant

Bezczelność naszych okupantów. Toksyczne banki grożą Polsce procesami
wpolityce.pl

Bankierzy łamią polskie prawo na wiele różnych sposobów, wszystkie wkrótce zostaną udowodnione. I nie powinno być żadnego pobłażania.

INTERWENCJA W SPRAWIE STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH NO...
racjapolskiejlewicy.pl

LEX NOSTRUM pisze: Polskie niemowlęta w pierwszych 18 miesiącach życia otrzymują 16 obowiązkowych szczepień przeciw 10 chorobom: gruźlicy, ż

Czy społeczeństwo Europy dobrowolnie zrezygnowało ze stuleci demokracji?...
racjapolskiejlewicy.pl

Dla kartelu naftowo-farmaceutycznego „brukselska UE” jest po prostu bazą operacyjną, z której zamierza on podbić świat, wyko­rzystując polit

“Jeśli nie dostrzegamy naszego zniewolenia, znaczy to tyle ze mamy dusze...
racjapolskiejlewicy.pl

Jak interesy korporacyjne kontrolują Unię Europejską? Brukselska Unia Europejska przedstawia się światu jako świetlany przykład demokracji X

Koniec demokracji w UE, powrót do średniowiecza - RACJA Polskiej Lewicy
racjapolskiejlewicy.pl

Jesteście poddanymi ich wysokości padnijcie na kolana oddajcie im należną cześć. Zażyjcie krople na serce i czytajcie. Gazeta Wyborowa nic n

Tadeusz Mazowiecki - prawdziwe nazwisko - Icek Dikman - RACJA Polskiej L...
racjapolskiejlewicy.pl

Tadeusz Mazowiecki (Icek Dikman). Żyd, komunista, stalinowiec, agent NKWD, kolaborujący z żydo-bolszewicką władzą na terenach Polski okupowa