ابتدا انواع فلزیاب را شرح می دهیم :

1 - فلزیاب تفریحی (VLF) : این نوع فلزیاب همانطور که از اسم آن پیدا است نوع پیشرفته فلزیاب است و برای یافتن اشیاء فلزی در محدوده یک متری از سطح زمین کاربرد دارد این فلزیاب دارای دیسک جستجو کوچک ( حدود 25 سانتی متر ) و صفحه نمایش می باشد ، معمولا از سایر فلزیاب ها سبک وزن تر می باشد و تمامی اجزای آن به فرد جستجو کننده ، متصل می گردد .
از نکات مثبت فلزیاب تفریحی می توان به سرعت در کاوش فلزات و طلا و ... اشاره نمود
نکته مثبت دیگر که فلزیاب تفریحی نسبت به دیگر رقبای خود دارا است قدرت تفکیک بالا ( قدرت تفکیک 80 درصدی ) این فلزیاب است یعنی 80 درصد فلزات آهنی و غیر آهنی را از یکدیگر جدا می کند .

2 - فلزیاب‌ پیشرفته‌ (PI) : این نوع فلزیاب از سایر رقبای خود دارای قدرت و عمق کاوش بیشتری است ، همانطور که بیان شد این فلزیاب میدان مغناطیسی بسیار قدرتمندی را تولید می نماید که سبب افزایش میزان عمق کاوش دستگاه فلزیاب به صورت چشمگیری شده . اما تولید چنین میدان مغناطیسی نیاز به یک منبغ تغذیه قدرتمند دارد که توسط یک باطری اسیدی قوی تامین می گردد .
از خصوصیات این فلزیاب می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
همانطور که بیان شد به علت نیاز این دستگاه فلزیاب به یک منبغ تغذیه قدرتمند ، باطری مورد نیاز است تا انرژی لازم جهت ایجاد میدان مغناطیسی مورد نظر تامین گردد ، که این باطری از وزن قابل توجهی بر خوردار است .
از آنجا که این فلزیاب به کاربر متصل می گردد وزن زیاد آن باعث کاهش سرعت فلزیابی و طلایابی می گردد
فلزیاب پیشرفته عمق کاوش بالایی دارد یعنی فلزات موجود تا چندین متر زیر زمین را به خوبی تشخیص می دهد اما دارای قدرت تفکیک پایینی است به عبارت بهتر قابلیت تشخیص فلزات را دارا می باشد اما به لحاظ تفکیک فلزات آهنی و غیر آهنی ضعیف عمل میکند . البته این دستگاه دارای صفحه نمایش نمی باشد و کارکرد آن به صورت سنتی است . فلزیاب‌ صنعتی
از فلزیاب‌های صنعتی ، در صنعت‌های مختلف همچون صنایع بسته بندی ، چوب بری و کارخانجات متعدد کاربرد دارد و بعدا بیش تر در مورد آن خواهیم پرداخت.

فلزیاب با امکان ارسال و دریافت اطلاعات (TR) :
این دستگاه فلزیاب دارای یک صفحه جستجو ( به شکل مربعی ) در ابتدا و انتها می باشد که اغلب این نوع از فلزیاب ها برای پیدا کردن لوله های فلزی ، پیدا کردن انبوه رگه های فلزی و ... دارد که به انبوه یاب نیز معروف است ، از مشخصات آن می توان به نداشتن قدرت تفکیک فلزات ، تنظیمات سخت و عدم دقت و اشتباه در پیدا کردن محل دقیق فلزات .

همانطور که مشاهده نمودید فلزیاب های متعدد کاربرد های مختلفی دارند و نه تنها برای طلایابی و گنج یابی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه در قسمت های مختلف از جمله نظامی - صنعتی - ساختمان سازی و پروژه های عمرانی و ... مورد استفاده قرار میگیرد . از جمله کاربرد هایی که می توان برای آنها نام برد و عبارتند از :

1 - مین یابی و پاکسازی مناطق دارای مین های انفجاری
2 - پیدا کردن مهمات عمل نکرده در مناطق جنگی
3 - پیدا کردن دپو سلاح و مهمات دشمن که در زیر زمین پنهان کرده است
4 - یافتن لوله ها و رگه های فلزی در زیر زمین
5 - یافتن گنجینه های ارزشمند تاریخی که سالها محفوظ مانده است
6 - یافتن خطوط انتقال آب و فاضلاب قدیمی که مورد استفاده پروژه های عمرانی است
و ...
Shared publicly