Profile cover photo
Profile photo
Vedat Xhymshiti
191 followers -
voice to the voiceless, witness to the innocence
voice to the voiceless, witness to the innocence

191 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
Hillary Clinton proposes extraordinary solution to silence WikiLeaks and its Founder and Editor-in-chief, Julian Assange: “Can’t we just drone this guy?”

Post has attachment
A prominent Dutch photojournalist who had once been taken hostage by Islamist extremists in Syria was fatally shot on Sunday by an Islamic State sniper in the coastal city of Surt, a Libyan government spokesman said.

Post has attachment
Why war correspondents take risks and how they cope?

Post has attachment
Kësisoj, Kadareja ngelet i madh, sikurse në shumë aspekte të tjera artistike, në mbulesën simbolike që ia bëri asaj që rrekej ta thoshte. Por, të rrezikuarit e Kadaresë shkonte gjer tek të shkruarit e kësaj novele. Ajo do të lindte vetëm kur regjimi i…
Truqet sekrete të Kadaresë
Truqet sekrete të Kadaresë
vedatxhymshiti.wordpress.com

Post has attachment
But, hey, we'll still have 2002, and a shiny gold Oscar standing in tribute to what journalism once could do. Even Trump in the White House couldn't take that away.

Post has attachment
video recorded by one witness, Darian Harris, clearly shows a police officer telling the students the request came from the candidate’s staff. “All I know is, the Trump staff have asked — they’re the ones that rented the building today … and they’ve asked…

Post has attachment
‎Kosovo‬ has been facing the most serious political crisis since the declaration of independence from ‪#Serbia‬ in 2008. But now with newly elected President Hashim Thaçi, it is highly qualified to be recognised as 'The Nest of Crime Fugitives in…

Post has attachment
Në prag të pranverës së vitit 2014, Hashim Thaçit po i duheshin votat e opozitës për ta shpërbërë Kuvendin. Pos LDK-së – e njohur për gatishmërinë e saj finoke – edhe AAK-ja e Haradinajt i dha votat për kërkesën e Thaçit.

Post has attachment
Joe Perticone, an Independent Journal reporter who recorded a second video of the incident up close, described it as a "choke slam."

Post has attachment
Lista e të dyshurave për përfshirje në krim të organizuar dhe korrupsion vazhdon pambarim, që nga Presidenti i ardhshëm, Kryeministri, deri tek ministra dhe deputetë, zyrtarë policorë e disa nga kryetarët lokalë në të gjithë vendin.
Wait while more posts are being loaded