Jakou hodnotu má jeden fanoušek na Facebooku?

Zavolali mi z "Hospodářských novin", jakou hodnotu má jeden fanoušek na Facebooku.

Kolegyně Barbora Buchtová to okomentovalo slovy: "Jakou hodnotu má to, že tě má někdo rád?" (Podívejte se, jak lidé hodnotí školení Facebooku od Báry: http://goo.gl/CTKzK).

Nicméně jsme se pokusili vyhodnotit cenu jednoho fanouška na Facebooku. Budu rád, zhodnotíte-li náš postup (klidně nesouhlaste):

Základem je, že ne všichni fanoušci mají stejnou hodnotu. Jinou cenu bude mít fanoušek stránky (vymýšlím si názvy) "Nechce se mi vstávat do školy" a jiný "Tipy a triky pro zadavatele státních zakázek".

Bavili jsme se nicméně o stránce "Proti módní šedi v českých ulicích". Tato stránka má aktuálně 21 478 fanoušků a 1 369 "o tom mluví". Engagement je tedy 6 %, tedy vysoký.

Relativně snadno se dá "cena jednoho fanouška" v podstatě spočítat jenom tehdy, když je stránka na Facebooku propojená s konkrétním e-shopem nebo poptávkovým webem a vy jste schopni zjistit, kolik vám fanoušci z Facebooku generují příjmů (nezapomeňte na atribuční model). Pak příjmy (včetně atribuce) za určité období převedete na vaše marže, vydělíte počtem fanoušků (kterýžto kolísá, takže počítání bude trochu náročnější) a dostanete hodnotu fanouška za určité období.

To ale nebyl tento případ - a tak jsem vymyslel jiné postupy:


Status na dobře vedené stránce se zobrazí zhruba 25 až 55 % jejím fanouškům (data ze stránek, které spravujeme).

U stránek našich klientů průměrně klikne na odkaz 35 % těch, kteří jej vidí (počítáno přes Google Analytics u stránek, které nenabízí social plugins, takže možnost sdílení je menší). Pokud bychom brali v potaz cenu za klik na reklamu na Facebooku 1 až 1,50 Kč, pak mi vychází, že jeden dobrý status na stránce "Proti módní šedi v českých ulicích!" má hodnotu mezi 1 879 Kč až 6 201 Kč.

První číslo je 21 478 * 0,25 * 0,35 * 1.

Druhé je 21 478 * 0,55 * 0,35 * 1,5.

(V reklamě na Facebooku se můžete dostat i na desítky haléřů za klik, ale musíte velmi přesně cílit nebo provádět různé triky - a to zase prodražuje správu PPC kampaní na Facebooku.)

Můžeme se na to podívat i jinou logikou: na jeden dobrý status klikne na této stránce odhadem 1 879 fanoušků. Pokud by si 0,5 % z nich na cílové stránce něco objednalo (míra konverze), má takovýto status hodnotu devíti objednávek. Někteří naši klienti ale mají míru konverze pro přístupy ze svých stránek na Facebooku i 2,5 %, a to je ještě bez atribuce. Pak by takovýto status měl hodnotu 47 objednávek.

Zde pak záleží, jaká je průměrná velikost objednávky (AOV) a vaše marže. Uvážíme-li průměrnou velikost objednávky 2 000 Kč, vaši marži 10 % a 30 % z marže můžete dát do reklamy, musela by být cena jednoho statusu podle míry konverze pod 540 Kč (0,5 %) až 2 820 (2,5 %), aby se vám vyplatila.

Pro různé firmy tedy může být hodnota statusu z jedné a té samé stránky na Facebooku různá. "Vlastník" stránky na Facebooku naopak může říct, že bude-li prodávat statusy za 500 Kč a prodá-li 200 takovýchto statusů za rok, bude mít z toho příjem 100 000 Kč. 100 000 / 21 478 = 4,66. Hodnota fanouška za rok je tedy 4,66 Kč (zjednodušujeme, ve skutečnosti se počet fanoušků mění).

U jiných stránek to může být jiné (záleží na viditelnosti statusů, cílové skupině a CTR statusů). Potřeboval bych samozřejmě zdát údaje dané stránky, stejně jako cílové stránky. Jsou také stránky, které prodávají statusy za několik set korun - ale nikdy jsme statusy na Facebooku nekupovali.
Shared publiclyView activity