Shared publicly  - 
 
Jakou hodnotu má jeden fanoušek na Facebooku?

Zavolali mi z "Hospodářských novin", jakou hodnotu má jeden fanoušek na Facebooku.

Kolegyně Barbora Buchtová to okomentovalo slovy: "Jakou hodnotu má to, že tě má někdo rád?" (Podívejte se, jak lidé hodnotí školení Facebooku od Báry: http://goo.gl/CTKzK).

Nicméně jsme se pokusili vyhodnotit cenu jednoho fanouška na Facebooku. Budu rád, zhodnotíte-li náš postup (klidně nesouhlaste):

Základem je, že ne všichni fanoušci mají stejnou hodnotu. Jinou cenu bude mít fanoušek stránky (vymýšlím si názvy) "Nechce se mi vstávat do školy" a jiný "Tipy a triky pro zadavatele státních zakázek".

Bavili jsme se nicméně o stránce "Proti módní šedi v českých ulicích". Tato stránka má aktuálně 21 478 fanoušků a 1 369 "o tom mluví". Engagement je tedy 6 %, tedy vysoký.

Relativně snadno se dá "cena jednoho fanouška" v podstatě spočítat jenom tehdy, když je stránka na Facebooku propojená s konkrétním e-shopem nebo poptávkovým webem a vy jste schopni zjistit, kolik vám fanoušci z Facebooku generují příjmů (nezapomeňte na atribuční model). Pak příjmy (včetně atribuce) za určité období převedete na vaše marže, vydělíte počtem fanoušků (kterýžto kolísá, takže počítání bude trochu náročnější) a dostanete hodnotu fanouška za určité období.

To ale nebyl tento případ - a tak jsem vymyslel jiné postupy:


Status na dobře vedené stránce se zobrazí zhruba 25 až 55 % jejím fanouškům (data ze stránek, které spravujeme).

U stránek našich klientů průměrně klikne na odkaz 35 % těch, kteří jej vidí (počítáno přes Google Analytics u stránek, které nenabízí social plugins, takže možnost sdílení je menší). Pokud bychom brali v potaz cenu za klik na reklamu na Facebooku 1 až 1,50 Kč, pak mi vychází, že jeden dobrý status na stránce "Proti módní šedi v českých ulicích!" má hodnotu mezi 1 879 Kč až 6 201 Kč.

První číslo je 21 478 * 0,25 * 0,35 * 1.

Druhé je 21 478 * 0,55 * 0,35 * 1,5.

(V reklamě na Facebooku se můžete dostat i na desítky haléřů za klik, ale musíte velmi přesně cílit nebo provádět různé triky - a to zase prodražuje správu PPC kampaní na Facebooku.)

Můžeme se na to podívat i jinou logikou: na jeden dobrý status klikne na této stránce odhadem 1 879 fanoušků. Pokud by si 0,5 % z nich na cílové stránce něco objednalo (míra konverze), má takovýto status hodnotu devíti objednávek. Někteří naši klienti ale mají míru konverze pro přístupy ze svých stránek na Facebooku i 2,5 %, a to je ještě bez atribuce. Pak by takovýto status měl hodnotu 47 objednávek.

Zde pak záleží, jaká je průměrná velikost objednávky (AOV) a vaše marže. Uvážíme-li průměrnou velikost objednávky 2 000 Kč, vaši marži 10 % a 30 % z marže můžete dát do reklamy, musela by být cena jednoho statusu podle míry konverze pod 540 Kč (0,5 %) až 2 820 (2,5 %), aby se vám vyplatila.

Pro různé firmy tedy může být hodnota statusu z jedné a té samé stránky na Facebooku různá. "Vlastník" stránky na Facebooku naopak může říct, že bude-li prodávat statusy za 500 Kč a prodá-li 200 takovýchto statusů za rok, bude mít z toho příjem 100 000 Kč. 100 000 / 21 478 = 4,66. Hodnota fanouška za rok je tedy 4,66 Kč (zjednodušujeme, ve skutečnosti se počet fanoušků mění).

U jiných stránek to může být jiné (záleží na viditelnosti statusů, cílové skupině a CTR statusů). Potřeboval bych samozřejmě zdát údaje dané stránky, stejně jako cílové stránky. Jsou také stránky, které prodávají statusy za několik set korun - ale nikdy jsme statusy na Facebooku nekupovali.
Translate
Školení Reklama a propagace na Facebooku již pomohlo spoustě našich klientů. Je zaměřené prakticky, a proto je tak oblíbené. Facebook je považován za plnohodnotný marketingový nástroj a naše na našem ...
4
2
Vladimír Přichystal's profile photoVit Michalek's profile photoRadim Hasalík's profile photoRobert Němec's profile photo
5 comments
 
Velmi zajímavé čtení, za sebe bych s tímhle postupem souhlasil jelikož mě jiný ani nenapadá :)
Translate
 
Pěkně spočítané. Spíš než výpočet bych ale řešit, jestli má cenu se do něj vůbec pouštět, když do hry vstupuje tolik proměnných. Jako tu nejdůležitější vidím schopnost dělat z fanoušků zákazníky. Stačí, když se o stránku začne starat někdo jiný, a cena je rázem desetinová nebo desetinásobná. Takže bych to viděl na hodnotu cca 0,5 až 50 Kč/rok plus mínus nějaká ta stovka procent.
Translate
 
Vladimíre, cena je samozřejmě odvislá od stránky - a do toho spadá i to, kdo a jak ji spravuje. To máš jako hodnotu firmy - když se změní vedení, je hodnota firma často úplně jiná.

Anebo to máš již tak propracované (fungování firmy nebo vedení stránky) a zprocesované, že jednotlivý člověk již zas tak velký vliv nemá.

Cenu potřebuješ znát, když počítáš, zda statusy prodávat/kupovat, obchodovat se stránkou (i když se to nesmí), když vyčísluješ ztráty pro potřeby policie atd.
Translate
 
Roberte, vyčíslovat některé věci prostě považuji za nemožné, nelogické nebo nesmyslné. Když budeš chtít, dojdeš k nějakému číslu u jakéhokoliv nesmyslu. Můžeš třeba vyčíslit, jakou hodnotu má pro firmu šikovná uklízečka, nebo jakou hodnotu má pro firmu auto...
Translate
Add a comment...