Profile cover photo
Profile photo
Pola Neis
640 followers -
beautifulpoland.eu Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis
beautifulpoland.eu Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

640 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
Public

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc

W ciągu trzech lat, od marca 2017r. do końca lutego 2020 roku zamierzam:
* Odwiedzić i opisać dla Was wszystkie muzea w Polsce (oprócz tych, w których już byłam).
Lista poznanych muzeów podzielona jest więc na dwie części: muzea zwiedzone do dnia rozpoczęcia bicia rekordu oraz te poznane już w trakcie akcji.
Wraz z filiami jest w Polsce około 950 muzeów (w 2016 roku w Polsce działały 643 muzea o statucie lub regulaminie uzgodnionym z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Do tego trzeba dodać placówki, które formalnie muzeami nie są, ale prowadzą taką działalność (gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym). Szacuję, że łącznie wszystkich placówek do odwiedzenia jest ponad 1100!
* Odwiedzić i niejako „przypisać” do danego muzeum restaurację. Opisy restauracji będą w formie, jak do tej pory i umieszczanie będą oczywiście w rubryce: Ranking restauracji w Polsce (http://www.polaneis.pl/ranking-restauracji).
* Zobaczyć i opisać inne atrakcje w danej miejscowości i okolicy. Opisy takich atrakcji ukazywać się będą systematycznie w rubryce: Miejsca (http://www.polaneis.pl/miejsca).

Listę muzeów odwiedzonych po 1 marca 2017r. otwiera: Muzeum Regionalne w Opocznie (http://www.polaneis.pl/miejsca/item/8585-zamek-z-czasow-kazimierza-wielkiego-odbudowany-w-xix-wieku-opoczno-woj-lodzkie)
Photo

Post has attachment
Karczma Spalska w miejscowości, która była rezydencją rosyjskich carów. Spała (woj. łódzkie)

Spała to niewielka miejscowość położona niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, ok. 110 km od Warszawy i ok. 60 km od Łodzi. Jej lokalizacja w kompleksie lasów spalskich sprawia, że była i jest atrakcyjnym celem wypoczynku. Była rezydencją rosyjskich carów. Niegdyś odpoczywali w niej także dawni prezydenci Polski. Na jej terenie można oglądać pozostałe po tamtych czasach obiekty architektoniczne. Jest wieża ciśnień, budynki koszarów kozackich, dwa hotele dla carskich gości (Bristol i Savoy, dzisiaj pod nazwami Dzik i Rogacz), drewniany kościółek, mały park z ciekawymi okazami drzew.
Obecnie Spała ma opinię jednej z bardziej przyjaznych miejscowości do uprawiania różnych form aktywnego wypoczynku. Są trasy rowerowe i piesze, można wybrać się na wycieczkę kajakiem po przepływającej przez nią malowniczej i szerokiej Pilicy. Zwiedzić pobliskie Smardzewice z hodowlą żubrów czy Konewkę ze schronem z czasów II wojny światowej. Nieoficjalnym herbem miejscowości jest żubr, którego pomnik wykonany na polecenie cara dla uczczenia wielkiego polowania w dniach 6 i 7 października 1860 roku w Puszczy Białowieskiej, znajduje się właśnie tutaj.
Więcej o pomniku: Ciekawe zabytki na zaniedbanym placu – Spała (http://www.polaneis.pl/miejsca/item/979-ciekawe-zabytki-na-zaniedbanym-placu-spala-woj-lodzkie)
W Spale jest kilka niezłych restauracji. Jedną z nich jest Karczma Spalska, istniejąca od 1978 roku. W jej pobliżu, klika lat temu, wybudowano budynek z pokojami na wynajem i tak powstał minikompleks o nazwie Pensjonat Karczma Spalska.
Więcej: http://www.polaneis.pl/gastronomia/item/11354-karczma-spalska-w-miejscowosci-ktora-byla-rezydencja-rosyjskich-carow-spala-woj-lodzkie

Ranking restauracji

Polacy nie gęsi, swój przewodnik kulinarny mają. Najlepsze i najgorsze restauracje w Polsce

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 9,0.

Zobacz listę rankingową: http://www.polaneis.pl/ranking-restauracji

Drogi Czytelniku. I Ty możesz mieć wpływ na ranking. Wystarczy, że prześlesz swoją opinię o lokalu z listy rankingowej - prześlij opinię: polaneis@polaneis.pl
Duża liczba pozytywnych opinii podniesie liczbę przyznanych punktów i przeciwnie, ocena może zostać obniżona wskutek znaczącej liczby opinii negatywnych.
Photo

Post has attachment
Dyrektor Polskiej Izby Mleka: Tyle nieprawdziwych i szkodliwych sformowań godzących w dobre imię rolników i producentów ile wypowiedziano w Sejmie, jest kompromitacją polskiego Parlamentu

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka przesłała takie wyjaśniania odnośnie mleka UHT:

Zapoznałam się z wypowiedziami Pana Czerniaka i nie zgadzam się z ani jedną tezą postawioną przez tego Pana.

Materiał nagrywany był w Sejmie, po konferencji zorganizowanej przez ugrupowanie Kukiz15, na temat m.in. żywienia. Polska Izba Mleka i inne organizacje branżowe złożyły w tej sprawie oficjalny protest zarówno do pana posła Jarosława Sochajki, przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa jak i do Marszałka Sejmu oraz Ministra Rolnictwa, ponieważ tyle nieprawdziwych i szkodliwych sformowań godzących w dobre imię rolników i producentów ile wypowiedziano na tej sali, jest kompromitacją polskiego Parlamentu.

Wypowiedzi i tezy Pana Czernika nie są podparte żadnymi badaniami, opracowaniami i faktami. Trudno więc polemizować z tym panem i to na takim poziomie. Główne przesłanie tych chaotycznych wypowiedzi pełnych emocji jest takie, że Pan Czerniak zarzuca polskim producentom, iż "trują" nasze społeczeństwo. Co jest oczywiście kłamstwem i nie ma żadnego potwierdzenia w faktach. Dlatego sprawę tych wypowiedzi szkodzącym polskim producentom i przetwórcom mleka skierowaliśmy do analizy prawnej celem podjęcia dalszych kroków.

Polska Izba Mleka od prawie 10 lat reprezentując interesy polskiej branży mleczarskiej dokłada wszelkich starań, by edukować polskie społeczeństwo w zakresie walorów zdrowotnych mleka i jego przetworów.

Pokazujemy polskie produkty, których jakość i walory cenione są na całym świece. Dziś głównym odbiorcą polskich produktów mleczarskich, w tym mleka UHT są kraje Unii Europejskiej, w tym Niemcy. Zatem niewykluczone, że zachwalane przez Pana Redaktora z "Sumienia Narodu" mleko pochodziło właśnie z Polski.

Pragnę też podkreślić, że w swoich opracowaniach, badaniach i wypowiedziach opieramy się o fakty, naukowe opracowania, badania uniwersyteckie oraz współpracujemy z autentycznymi autorytetami w zakresie żywienia, alergologii, pediatrii itd. Są to m.in. Profesor Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska, Prof. Wojciech Cichy, Prof. Danuta Jastrzębska - Piotrowska czy dr Irena Kalinowska - Białokoz.

Każda z wymienionych osób to nie kwestionowany autorytet w środowisku lekarskim i bierze pełną odpowiedzialność oraz ma świadomość wypowiadanych słów czy też na temat zdrowotnych walorów spożywania mleka.
W załączeniu przekazuję Pani materiały nt. mleka UHT i zachęcam do zapoznania się z nimi.


Więcej na ten temat:

- Pytania do producentów mleka UHT w sprawie głosów, że produkują „truciznę, produkt mlekopodobny” itp.
http://polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11286-pytania-do-producentow-mleka-uht-w-sprawie-glosow-ze-produkuja-trucizne-produkt-mlekopodobny-itp


- Producenci mleka i przetworów mlecznych pozwą Huberta Czerniaka za „haniebne stwierdzenie, że mleko UHT to trucizna”?
http://www.polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11339-producenci-mleka-i-przetworow-mlecznych-pozwa-huberta-czerniaka-za-haniebne-stwierdzenie-ze-mleko-uht-to-trucizna


- Hubert Czerniak: Zwrot trucizna jest skrótem myślowym. Ciąg dalszy sprawy mleka UHT

http://www.polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11349-hubert-czerniak-zwrot-trucizna-jest-skrotem-myslowym-ciag-dalszy-sprawy-mleka-uht
Photo

Post has attachment
Hubert Czerniak: Zwrot trucizna jest skrótem myślowym. Ciąg dalszy sprawy mleka UHT

Autor słów o truciźnie jaką ma być mleko UHT, przesłał takie wyjaśnienie:

Zwrot trucizna jest skrótem myślowym. Nie zabija od razu jak klasyczna trucizna, tylko osłabia florę jelitową do stanu, gdy zaczynają się biegunki nawet po małej ilości tego mleka, jak również mleka prosto od krowy. Udało mi się wyprowadzić pacjentów z takiego stanu, a picie mleka prosto od krowy nie wywołuje u nich już biegunek. ALE ODBYŁO SIĘ TO DOPIERO PO CAŁKOWITYM ODSTAWIENIU MLEKA UHT!! Proszę nastawić mleko UHT na zsiadłe. Nawet zakwasić innym już zsiadłym, a sama sobie pani odpowie. Tylko bakterie gnilne są w stanie je trawić. To stwierdzenie dotyczy wszystkich mlekopodobnych produktów UHT. Jestem w stanie obronić swoją opinię.


Więcej na ten temat:

- Pytania do producentów mleka UHT w sprawie głosów, że produkują „truciznę, produkt mlekopodobny” itp.
http://polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11286-pytania-do-producentow-mleka-uht-w-sprawie-glosow-ze-produkuja-trucizne-produkt-mlekopodobny-itp


- Producenci mleka i przetworów mlecznych pozwą Huberta Czerniaka za „haniebne stwierdzenie, że mleko UHT to trucizna”?
http://www.polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11339-producenci-mleka-i-przetworow-mlecznych-pozwa-huberta-czerniaka-za-haniebne-stwierdzenie-ze-mleko-uht-to-trucizna
Photo

Post has attachment
Restauracja Zakątek w Sochaczewie. Zupa cebulowa dobra na... kaca

„Ząkatek” położony jest poza centrum, przy ulicy Partyzantów, która prostopadle łączy się z ulicą Warszawską - jedną z głównych ulic miasta. Przy ulicy Warszawskiej nie ma informacji o restauracji. Wiedzą więc o niej głównie mieszkańcy Sochaczewa.
Restauracja mieści się w wysokim, piętrowym budynku. Na dole jest duża sala urządzona w klimacie leśnym. Jego mottem przewodnim są plastry z drewna. Widać je wszędzie: dekorują bar i ściany, nawet bieżniki na stołach mają ich motyw. Na piętrze jest mniejsza sala przeznaczona na uroczystości. Restauracja pod tą nazwą działa od stycznia tego roku (nowy właściciel), wcześniej była tu restauracja „Przy Partyzantów”. Co ciekawe, zmieniali się właściciele, a szef kuchni pozostał ten sam - osoba barwna i znana w Sochaczewie.
Więcej: http://www.polaneis.pl/gastronomia/item/11344-restauracja-zakatek-w-sochaczewie-zupa-cebulowa-dobra-na-kaca

Ranking restauracji

Polacy nie gęsi, swój przewodnik kulinarny mają. Najlepsze i najgorsze restauracje w Polsce

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 8,4.

Zobacz listę rankingową: http://www.polaneis.pl/ranking-restauracji

Drogi Czytelniku. I Ty możesz mieć wpływ na ranking. Wystarczy, że prześlesz swoją opinię o lokalu z listy rankingowej - prześlij opinię: polaneis@polaneis.pl
Duża liczba pozytywnych opinii podniesie liczbę przyznanych punktów i przeciwnie, ocena może zostać obniżona wskutek znaczącej liczby opinii negatywnych.
Photo

Post has attachment
Pytania do ministra zdrowia oraz Jerzego Zięby o szkodliwości (lub nieszkodliwości) szczepień

W ostatnim czasie głośno się zrobiło o szczepieniach. Jest sporo osób, które uważają je za szkodliwe dla zdrowia. Jedną z nich jest Jerzy Zięba - bardzo aktywny w internecie. Oprócz jednak samych wypowiedzi - zarówno zwolenników, jak i przeciwników brak jest jakichkolwiek opracowań naukowych na ten temat. Być może uda mi się do nich dotrzeć.

Jerzy Zięba w dniu 30 listopada br. zamieścił taką wypowiedź:

Jerzy Zięba o wypowiedzi ks abp Hosera
https://www.youtube.com/watch?v=WkWVvlLjoX0

W niespełna dziesięciominutowej audycji pan Zięba stwierdził między innymi:

„Chodzi nam o prawdę. Chodzi nam o to, żeby poznać prawdę”;
„W świetle tego, co wiadomo na temat szczepień”;
„Komu potrzebne będą sądy, kiedy społeczeństwo będzie chore i to naprawdę w niezwykły, poważny sposób”;
„Informacje, które przepuszcza nam główny nurt medialny są nic niewarte. To jest oszustwo, jakie rzadko się spotyka”;
„Na pewno nie dowiemy się prawdy od Ministerstwa Zdrowia”;
„Tylko prawda się liczy, nic więcej. Domagamy się prawdy”.


Pytania:

- „Chodzi nam o prawdę” – czyli konkretnie komu? Jaką prawdę mamy poznać?
- Co wiadomo na temat szkodliwości szczepień? Czy można prosić Pana o naukowe prace w tym temacie (z możliwością zamieszczenia)?
- Jakie informacje medialne są nic niewarte? Jakie oszustwo? Proszę o konkretne przykłady
- Dlaczego uważa Pan, że Ministerstwo Zdrowia nie powie społeczeństwu prawdy?

Pytania do ministra zdrowia:

- Czy pracownicy ministerstwa śledzą w internecie takie wypowiedzi jak chociażby pana Zięby? Jeśli tak, to czy starają się jakoś reagować, wyjaśniać, przedstawić merytoryczną odpowiedź?
- Czy może Pan ustosunkować się do tego, co Jerzy Zięba powiedział w tym materiale?
- Czy możemy otrzymać (z możliwością zamieszczenia) - opracowania naukowe dotyczące nieszkodliwości szczepień przeciw grypie osób starszych? (to pytanie jest w ramach udzielenia informacji publicznej)

Tutaj jest opina przywołanego w filmie Jerzego Zięby, prof. Andrzeja Radzikowskiego:

Prof. Radzikowski obala mity o szczepionkach
https://www.youtube.com/watch?v=D0EddVknSoE
Photo

Post has attachment
Producenci mleka i przetworów mlecznych pozwą Huberta Czerniaka za „haniebne stwierdzenie, że mleko UHT to trucizna”?


W internecie sporo jest wypowiedzi lekarzy oraz osób zajmujących się medycyną niekonwencjonalną na temat mleka UHT. Lekarz Hubert Czerniak wprost nazywa mleko UHT trucizną.

Mleko z marketu to trucizna która zabija Hubert Czerniak - https://www.youtube.com/watch?v=auW15QnACvg

Producentom mleka zadałam następujące pytania:

- Czy takie wypowiedzi jak lekarza Czerniaka spotykają się z ich strony z jakąś reakcją - np. sprostowaniem, polemiką, pozwem? A jeśli nie, to dlaczego?

- Jak z tym mlekiem UHT jest, można je spokojnie pić czy nie?

Huberta Czerniaka zapytałam:

- Czy byłby Pan w stanie w sądzie obronić swoje twierdzenia o mleku UHT?

Tutaj jest pierwszy artykuł:
Pytania do producentów mleka UHT w sprawie głosów, że produkują „truciznę, produkt mlekopodobny” itp.
http://polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11286-pytania-do-producentow-mleka-uht-w-sprawie-glosow-ze-produkuja-trucizne-produkt-mlekopodobny-itp


Grzegorz Grzeszkowiak, prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu, przesłał takie wyjaśnienie:

Po otrzymaniu zapytania prasowego wraz z dołączonym linkiem strony POZNAJ POLSKĘ I JEJ SĄSIADÓW Z POLĄ NEIS, pierwszy raz oglądaliśmy i słuchaliśmy wypowiedzi pana Huberta Czerniaka, dotyczącej m.in. polskiej żywności, w tym również mleka UHT.
Wypowiedź tą uważamy za bardzo kontrowersyjną i mocno krzywdzącą producentów żywności oraz mogącą mieć fatalne skutki dla zdrowia konsumentów, którzy sugerując się głoszonymi teoriami mogą zaprzestać spożywania mleka. Mleko i jego produkty są źródłem pełnowartościowego białka o wysokiej wartości biologicznej. Zawierają znaczącą ilość dobrze przyswajalnego wapnia oraz witamin z grupy B (głównie B2). Tłuszcz mleka zawiera cenne witaminy A i D, których ilość jest zależna od zawartości tłuszczu w produkcie mleczarskim.
Zamieszczona wypowiedź budzi mnóstwo negatywnych emocji. Raczej trudno doszukiwać się wspominanej w wywiadzie korelacji szczupłości dzieci z faktem spożywania „drożdżówek z kakao” popijanych mlekiem. Masa dziecka tak samo jak i osoby dorosłej jest bezpośrednio związana ze spożywaniem prawidłowo zbilansowanej żywności w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną. Przyczyny szczupłość dzieci z pokolenia pana redaktora raczej należałoby się doszukiwać w bardzo aktywnym trybie życia ówczesnego pokolenia, przy jednoczesnym nieprzejadaniu się.
Haniebnym stwierdzeniem jest teza, że mleko UHT to trucizna. Chcielibyśmy wiedzieć, na czym oparte są tak poważne zarzuty wobec mleka? Jakie badania potwierdzają powyższą tezę? Pierwszy raz słyszymy o doświadczeniu prowadzonym na dwóch grupach cieląt, w którym jedna grupa karmiona była mlekiem UHT, a druga mlekiem „normalnym” (przy czym brak jest wyjaśnienia, co kryje się pod pojęciem „normalnego mleka”). Dość dziwna wydaje się teoria powiązania spożywania mleka ze zwyrodnieniem serca, wątroby oraz nerek, a także „śmierdzącej, gnijącej substancji” zalegającej w jelitach cieląt.
Słuchając wywodu na temat prawdziwości mleka i pochwały wobec mleka 3,5% tłuszczu zakupionego w Niemczech nasunęło nam się pytanie, czy wypowiadający się zdają sobie sprawę, że im wyższy tłuszcz w produkcie, tym wyżej oceniany jest produkt. Tłuszcz jest nośnikiem smaku.
Kolejne stwierdzenie , że mleko, które „nie zsiada się” zawiera substancje, które zabijają bakterie potrzebne naszemu przewodowi pokarmowemu jest niedorzeczne i mamy wrażenie, że wynika z niewiedzy wypowiadającego się. Mleko UHT nie ulega kwaśnieniu, ponieważ bakterie kwaszące zawarte w mleku, podczas obróbki termicznej zostają zniszczone. Mleko UHT nie jest konserwowane chemiczne a jego trwałość wynika z obróbki termicznej i aseptycznego pakowania. W żadnym wypadku „mleko w kartonie, które może miesiąc postać” nie zawiera bakterii „toksycznych”.
Wypowiedź pana Czerniaka jest niedorzeczna i kłamliwa. Nie wykluczamy, że producenci mleka i przetworów mlecznych złożą pozew do sądu w tej sprawie.
Mleko UHT można spokojnie pić. Nie ma nic wspólnego z produktem, który starał się wykreować wypowiadający się pan Czerniak. Osoby zdrowe bez alergii na składniki mleka w mleku UHT mogą upatrywać doskonałego źródła białka i wapnia.

Brak odpowiedzi

Na pytanie nie odpowiedział natomiast Hubert Czerniak. Mottem tego lekarza w internecie jest: Włączamy myślenie!
Apeluję więc do pana Czerniaka, by włączył myślenie i odpowiedział na zadane pytanie. Sprawa jest bowiem poważna, gdyż o trującym mleku wypowiedział się lekarz. Są tylko dwie możliwości: jest to prawda i wówczas proszę o naukowe dowody, które to potwierdzą albo jest to fałsz - wówczas proszę się z tego wycofać.
Sama piję często mleko UHT i nie ukrywam, że przeraziła mnie zasiana niepewność, że mogę wypijać truciznę.

Pola Neis

Link do artykułu: http://www.polaneis.pl/mam-do-pani-pana-bardzo-wazne-pytanie/item/11339-producenci-mleka-i-przetworow-mlecznych-pozwa-huberta-czerniaka-za-haniebne-stwierdzenie-ze-mleko-uht-to-trucizna
Photo

Post has attachment
Słodka kapusta i groch ze śliwkami – potrawy wigilijne z Jaworzynki

Jaworzynka to wieś w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, w gminie Istebna, w Beskidzie Śląskim. Wraz z Koniakowem i Istebną tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. Przy głównej drodze prowadzącej z Istebnej do Jaworzynki znajduje się Muzeum Regionalne „Na Grapie”.
W skład muzeum wchodzi m.in. skansen, składający się z kurnej chaty z 1920 roku. W takiej chacie góralki kiedyś przygotowywały potrawy, również na wigilijny stół.
Mieszkanki Jaworzynki, Małgorzata Małyjurek i Katarzyna Rucka – Ryś dzielą się recepturami na potrawy, które obecnie serwują podczas kolacji wigilijnej.
Więcej: http://www.polaneis.pl/smaki-swiata/item/11316-slodka-kapusta-i-groch-ze-sliwkami-potrawy-wigilijne-z-jaworzynki
Photo

Post has attachment
Centrum Pieniądza NBP w Warszawie Muzeum Miesiąca listopada 2017 roku

Miło mi poinformować, że przyznałam (jak najbardziej subiektywne)

wyróżnienie: Muzeum Miesiąca listopada 2017 roku

Otrzymało je

Centrum Pieniądza NBP w Warszawie

za bogatą ofertę wystawienniczą oraz atrakcyjną i nowoczesną formę prezentacji

Więcej na ten temat: http://polaneis.pl/miejsca/item/11299-muzeum-pieniadza-w-warszawie-ogrom-wiedzy-przekazany-w-nowoczesny-i-praktyczny-sposob

Wyróżnienie Muzeum Miesiąca otrzymuje muzeum, spośród wszystkich, które w danym miesiącu odwiedziłam.

Pola Neis
Photo

Post has attachment
Restauracja Rynek MMXII w Błoniu Restauracją Miesiąca listopada 2017 roku

Miło mi poinformować, że przyznałam (jak najbardziej subiektywne)

wyróżnienie:

Restauracja Miesiąca listopada 2017 roku

Otrzymała je

Restauracja Rynek MMXII w Błoniu

za smaczne i efektownie podane potrawy

Więcej na ten temat:

http://polaneis.pl/gastronomia/item/11021-rozgrzewajacy-krem-z-burakow-w-restauracji-rynek-mmxii-w-sercu-blonia-mazowsze


Wyróżnienie Restauracja Miesiąca otrzymuje restauracja, spośród wszystkich, które w danym miesiącu odwiedziłam.

Pola Neis
Photo
Wait while more posts are being loaded