Profile cover photo
Profile photo
Pola Neis
642 followers -
Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis
Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

642 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
Public

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc

W ciągu trzech lat, od marca 2017r. do końca lutego 2020 roku zamierzam:
* Odwiedzić i opisać dla Was wszystkie muzea w Polsce (oprócz tych, w których już byłam).
Lista poznanych muzeów podzielona jest więc na dwie części: muzea zwiedzone do dnia rozpoczęcia bicia rekordu oraz te poznane już w trakcie akcji.
Wraz z filiami jest w Polsce około 950 muzeów (w 2016 roku w Polsce działały 643 muzea o statucie lub regulaminie uzgodnionym z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Do tego trzeba dodać placówki, które formalnie muzeami nie są, ale prowadzą taką działalność (gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym). Szacuję, że łącznie wszystkich placówek do odwiedzenia jest ponad 1100!
* Odwiedzić i niejako „przypisać” do danego muzeum restaurację. Opisy restauracji będą w formie, jak do tej pory i umieszczanie będą oczywiście w rubryce: Ranking restauracji w Polsce (http://www.polaneis.pl/ranking-restauracji).
* Zobaczyć i opisać inne atrakcje w danej miejscowości i okolicy. Opisy takich atrakcji ukazywać się będą systematycznie w rubryce: Miejsca (http://www.polaneis.pl/miejsca).

Listę muzeów odwiedzonych po 1 marca 2017r. otwiera: Muzeum Regionalne w Opocznie (http://www.polaneis.pl/miejsca/item/8585-zamek-z-czasow-kazimierza-wielkiego-odbudowany-w-xix-wieku-opoczno-woj-lodzkie)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kawiarnia Sweet Caffe Lukrecja w Sochaczewie (Mazowsze). Zielona fiona, naleśnik z gyrosem oraz Mazurki Chopina

Naprzeciwko parku (z pomnikiem Fryderyka Chopina przypominającym o pobytach kompozytora w mieście), w zabytkowym budynku miejskiego ratusza swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

W pobliżu muzeum, przy placu Kościuszki 6, znajduje się rodzinna, trzypokoleniowa cukiernia oraz założona w 2005 roku kawiarnia Sweet Caffe działające pod wspólnym szyldem Lukrecja. Cukiernia dwukrotnie zdobyła tytuł wicemistrza w Ogólnopolskich Zawodach Lodziarskich. Specjalnością cukierni i kawiarni są Mazurki Chopina - seria ciast opracowanych dla uczczenia Roku Chopinowskiego. Mazurki zostały nagrodzone m.in. Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Więcej: http://polaneis.pl/gastronomia/kawiarnia-sweet-caffe-lukrecja-w-sochaczewie-mazowsze-zielona-fiona-nalesnik-z-gyrosem-oraz-mazurki-chopina

Ranking restauracji

Polacy nie gęsi, swój przewodnik kulinarny mają. Najlepsze i najgorsze restauracje w Polsce

Moja ocena na liście rankingowej restauracji w Polsce to: 7,5.

Zobacz listę rankingową: http://www.polaneis.pl/ranking-restauracji

Drogi Czytelniku. I Ty możesz mieć wpływ na ranking. Wystarczy, że prześlesz swoją opinię o lokalu z listy rankingowej - prześlij opinię: polaneis@polaneis.pl
Duża liczba pozytywnych opinii podniesie liczbę przyznanych punktów i przeciwnie, ocena może zostać obniżona wskutek znaczącej liczby opinii negatywnych.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
13.08.2018
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Mazurki Chopina – oryginalne orzechowe ciasta dla uczczenia Roku Chopinowskiego. Cukiernia i Sweet Caffe Lukrecja w Sochaczewie (Mazowsze)

Najciekawsza historia związana jest z pobytem Chopina w Sochaczewie latem 1830 roku, gdy na zaproszenie wielkiego miłośnika muzyki gen. Piotra Szembeka przyjechał wraz z Michałem Skarbkiem do obozu trzeciej brygady piechoty stacjonującej w byłym klasztorze dominikanek, nieopodal ruin Zamku Książąt Mazowieckich. Niestety nie udało się wówczas wspólnie pomuzykować. Wkrótce jednak (29 sierpnia 1830 r.) kompozytora przywieziono do wojskowego obozu. Podczas zaimprowizowanego koncertu Fryderyk Chopin wykonał m.in. Adagio z koncertu fortepianowego f-moll.
Dziś o pobytach Chopina w Sochaczewie przypominają pomnik stojący w parku i… Mazurki Chopina.

Mazurków są dwa rodzaje: czekoladowy i biały. Kupiłam czekoladowy (oblany ciemną czekoladą).
Wyrobu jednak nie umieszczam jako Perełki kulinarnej Polski, tylko jako ciekawostkę. Bowiem moje zastrzeżenie budzi skład mazurka.

Więcej: http://polaneis.pl/smaki-swiata/mazurki-chopina-oryginalne-orzechowe-ciasta-dla-uczczenia-roku-chopinowskiego-cukiernia-i-sweet-caffe-lukrecja-w-sochaczewie-mazowsze
Photo
Photo
13.08.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Pałac w Jabłonnie k. Warszawy cenionym celem podróży warszawskich rowerzystów

Jabłonna to duża wieś położona nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Jabłonna, na północny-zachód od Warszawy. Gmina Jabłonna ma charakter osadniczy, usługowy i rekreacyjny. Herb gminy to trójdzielna tarcza, na której w górnym złotym polu znajduje się ukorzeniona jabłoń z czerwonymi jabłkami. Dolna część herbu podzielona jest na dwie części, a na niej na zielonym tle znajdują się półtrzecia złotego krzyża i pastorał.

Jabłonna znana jest głównie z zabytkowego pałacu, stojącego w wielkim parku o starym drzewostanie. Budowla pałacowa pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku.
Od 1953 roku gospodarzem zespołu pałacowo-parkowego jest Polska Akademia Nauk.

Najbardziej reprezentacyjną salą pałacu jest Sala Balowa położona na planie koła i mająca wysokość dwóch kondygnacji. Salę zdobi kopulaste sklepienie z galerią, gdzie może przebywać orkiestra, a sufit pokrywa polichromia imitująca niebo.
W podziemiach pałacu mieści się restauracja z osiemnastowiecznymi malowidłami ściennymi, a w przylegającej do pałacu piętrowej oficynie hotel.

Układ parku posiada wiele wewnętrznych powiązań widokowych. Występuje także powiązanie z krajobrazem zewnętrznym - od pałacu w kierunku bramy głównej oraz pierwotnie, pałacu z Wisłą.

Jedna z alei parku prowadzi nad Wisłę, gdzie na wale przeciwpowodziowym biegnie ścieżka rowerowa. Rozmawiałam z kilkoma rowerzystami, którzy nie mogli nachwalić się jej urokowi i możliwości przyjechania tutaj z centrum Warszawy. Co ciekawe, PAN przegrał „cichą wojnę” z rowerzystami o zamkniętą furtkę łączącą park z wałami. Ciągle zamykana utrudniała cyklistom wjazd na teren pałacowo-parkowy, ale po którymś „awaryjnym” jej otwarciu PAN odpuścił.
Przez park wiedzie także pieszo-rowerowa ścieżka przyrodnicza: Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki, a niedaleko pałacu znajduje się Miejsce Przyrodniczo-Edukacyjne.
Więcej: http://polaneis.pl/miejsca/palac-w-jablonnie-k-warszawy-cenionym-celem-podrozy-warszawskich-rowerzystow
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
12.08.2018
18 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment

Dom rękodzielniczy - Centrum Konserwacji Drewna w Zgierzu k. Łodzi

Przy ulicy Narutowicza 6 (niedaleko Parku Kulturowego Miasto Tkaczy: http://polaneis.pl/miejsca/park-kulturowy-miasto-tkaczy-muzeum-miejsca-oraz-dom-idealny-zgierz-k-lodzi) stoi okazały dom, w którym swoją siedzibę ma Centrum Konserwacji Drewna prowadzone przez Fundację Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.
Więcej: http://polaneis.pl/miejsca/dom-rekodzielniczy-centrum-konserwacji-drewna-w-zgierzu-k-lodzi
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
09.08.2018
5 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Toaletka Salomei Słowackiej (secundo voto Bécu) – matki Juliusza Słowackiego w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Więcej nt. muzeum: http://polaneis.pl/miejsca/muzeum-wnetrz-otwock-wielki-kolo-warszawy-od-letniej-willi-do-rezydencji-rodzinnej-historia-zalozenia-parkowo-palacowego
Photo
Photo
09.08.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Muzeum Wnętrz - Otwock Wielki koło Warszawy. Od letniej willi do rezydencji rodzinnej - historia założenia parkowo-pałacowego

Otwock Wielki to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Karczew. Miejscowość znana jest z okazałej budowli wzniesionej na sztucznej wyspie. Cechy charakterystyczne budynku wskazują, że jego projektantem był Tylman z Gameren. Z przełomu XVII i XVIII wieku pochodzi dwupiętrowy korpus główny obecnego budynku z bocznymi skrzydłami, który z uwagi na swój rozmach architektoniczny nazywany jest pałacem. W 2. poł. XIX wieku pałac popadł w ruinę. Został ponownie przywrócony do dawnej świetności po II wojnie światowej.
Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Wnętrz, czynne od początku kwietnia do końca października (czwartek - niedziela: 10.00 – 16.00). Jak długo będzie tutaj jeszcze muzeum nie wiadomo, gdyż spadkobiercy rodziny Jezierskich (ostatnich prywatnych właścicieli) chcą odzyskać posiadłość.

W muzeum prezentowane są zbiory będące własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Na dole pałacu urządzono sale kolejno: w stylu barokowo-rokokowym, klasycystycznym i biedermeier (sprzęty z regionu Europy środkowej), a po drugiej stronie odtworzono dwa wnętrza belwederskie z czasów rezydentury Józefa Piłsudskiego (polskie meble z XIX i XX wieku). Na pierwszym piętrze znajduje się sala balowa, służącą jako foyer i sala koncertowa. Pokoje obok wyposażono meblami klasycystycznymi z terenów Europy środkowo-wschodniej oraz z ośrodków warszawsko-wileńskiego z przełomu XVIII/XIX wieku. Wśród eksponatów znajduje się m.in. toaletka Salomei Słowackiej (secundo voto Bécu) – matki Juliusza Słowackiego.
Więcej: http://polaneis.pl/miejsca/muzeum-wnetrz-otwock-wielki-kolo-warszawy-od-letniej-willi-do-rezydencji-rodzinnej-historia-zalozenia-parkowo-palacowego
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
09.08.2018
18 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Muzeum w Przestrzeni: dawne miasto duchowne - Jeżów (Łódzkie). Benedyktyni, legenda, kaszanka jeżowska oraz napoleonka Księżnej Łowickiej

Jeżów to dawne miasto, obecnie osada położona w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim, w gminie Jeżów. Historia Jeżowa sięga XII stulecia, kiedy o 1108 r. w osadzie pojawiali się ojcowie benedyktyni z Lubinia (obecnie w woj. wielkopolskim). Przed 1145 r. ufundowany został przez Piotra Włostowica kościół pw. św. Andrzeja. Rok 1212 zapisał się w historii Jeżowa doniosłym wydarzeniem, jakim był zjazd z udziałem Leszka Białego, Konrada Mazowieckiego, Mszczuja I, księcia Pomorza Gdańskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Kietlicza oraz biskupów krakowskiego, płockiego i kujawskiego.
Na terenie Jeżowa znajdują się zabytkowe kościoły i cmentarze: kościół św. Andrzeja z XII w. (zachowany w postaci kaplicy bocznej kościoła pw. św. Józefa), kościół parafialny św. Józefa 1914 r., kościół cmentarny św. Leonarda z XVII w, cmentarz parafialny z wydzielonym cmentarzem żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej, cmentarz żołnierzy polskich z II wojny światowej. Ciekawy jest historyczny układ urbanistyczny z charakterystyczną parterową zabudową.
Więcej: http://polaneis.pl/miejsca/muzeum-w-przestrzeni-dawne-miasto-duchowne-jezow-lodzkie-benedyktyni-legenda-kaszanka-jezowska-oraz-napoleonka-ksieznej-lowickiej
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
06.08.2018
7 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Polski przewodnik po najlepszych i najgorszych restauracjach

Miło mi poinformować, że przyznałam (jak najbardziej subiektywne)

wyróżnienie:

Restauracja Miesiąca lipca 2018 roku

Otrzymała je

Restauracja Buchnikowa Chata

w

Jabłonnie

za kunsztowną i smaczną kuchnię oraz niezwykle uprzejmą obsługę

Więcej na ten temat: http://polaneis.pl/gastronomia/restauracja-buchnikowa-chata-w-jablonnej-k-warszawy
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
05.08.2018
5 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Tajemnicza willa z Rudy Pabianickiej - pomóżcie w rozwiązaniu zagadek związanych z willą

Więcej: http://polaneis.pl/wydarzenia-imprezy/tajemnicza-willa-z-rudy-pabianickiej-pomozcie-w-rozwiazaniu-zagadek-zwiazanych-z-willa

Fot.: M. Zacharow
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded