Profile cover photo
Profile photo
Forum Elektromobilności
Technologie, trendy, ciekawostki o pojazdach elektrycznych, infrastrukturze ładowania i urządzeniach pomocniczych.
Technologie, trendy, ciekawostki o pojazdach elektrycznych, infrastrukturze ładowania i urządzeniach pomocniczych.
About
Posts

Post has attachment
Studenci z Łodzi pobili osiągi Tesli?

EagleOne to pojazd zbudowany przez polskich studentów, który osiąga prędkość maksymalną 120 km/h i ma zasięg 1500km! Tesla zostaje daleko w tyle…

Młodzi inżynierowie z Łodzi osiągnęli takie wyniki, wkładając do swojego bolidu dwa bezszczotkowe silniki prądu stałego o mocy 5 kW o sprawność 98% oraz specjalne opony do pojazdów solarnych, o bardzo małym oporze toczenia. Skąd prąd? Otóż z paneli słonecznych o sprawność 22,5% i maksymalnej mocy 1250 W. Bolid wyposażono w baterię o pojemność 15 kWh. Czas ładowania (0%-100%) „z gniazdka”: 6 h.

Oto i Eagle One! A nasi zdolni studenci już budują Eagle Two. Namawiamy ich, aby pokazali to cacko na stoisku elektromobilności organizowanym przez FEM podczas Electronics Show w Nadarzynie w dniach 13-15 kwietnia. Szczegóły projektu można znaleźć tutaj: http://lodzsolarteam.p.lodz.pl/.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Jeden Ślad w Warszawie

Jeden Ślad w Warszawie. Car-sharing, a raczej vehicle sharing to przyszłość transportu w dużych miastach. W Warszawie działa Jeden Ślad. System jest oparty o skutery elektryczne. Można nimi jeździć bez prawa jazdy, można je oddać prawie w dowolnym miejscu w mieście, można je zarezerwować z wyprzedzeniem, a obsługiwane są z poziomu aplikacji w telefonie. Na początku każdego wypożyczenia są dwie darmowe minuty, które można wykorzystać na przygotowanie się do jazdy. Wypożyczenie można „zapauzować” nawet na dwie godziny, na przykład na czas zakupów. Jesteś zainteresowany, aby pojeździć takim skuterem? Właśnie namawiamy Jeden Ślad, aby pokazał swój pomysł na stoisku elektromobilności i pozwolił pojeździć testowo skuterami. Stoisko zorganizuje Forum Elektromobilności podczas targów Electronics Show w Nadarzynie w dniach 13-15 kwietnia. Liczymy, że zobaczymy się na stoisku.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Problemy z Teslą

Elon Musk ma kłopoty. Wiemy, że Amerykanie czekają w długiej kolejce po Teslę Model 3. Giga fabryka ciągle nie wypuszcza z linii oczekiwanej liczby aut. Poza tym koncern Muska spowodował tąpnięcie na rynku baterii, wykupując całą tegoroczną produkcję baterii Panasonic. A mimo to produkcja Modelu 3 wlecze się. W necie pojawiły się oceny i testy pierwszych egzemplarzy, które trafiły do klientów. Niestety jest kilka niedoróbek (trzeszczące przy zamykaniu drzwi, niefunkcjonalne klamki, szpary pomiędzy elementami karoserii). Mało kto się tego spodziewał. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Londyńskie taksówki pojadą z prądem…

Kto nie zna słynnej sylwetki londyńskiej taksówki? Nadchodzą zmiany! Firma London EV Company (LEVC) przekazała do użytkowania pierwszą hybrydową taksówkę TXeCity.

Firma twierdzi, że ten model pozwoli kierowcy zaoszczędzić do 600 £ (840 USD) miesięcznie dzięki obniżeniu kosztów paliwa, serwisowania i eksploatacji.

TXeCity jest wyposażony w baterię 31 kWh, która napędza silnik elektryczny o mocy 150 KM. Zapewnia on przyspieszenie do 100 km w 13,2 s i prędkość maksymalną 128 km/h. Taksówka może przejechać nawet 128 km na samej energii elektrycznej.
Gdy poziom naładowania baterii staje się zbyt niski, aktywowany jest turbodoładowany, trzycylindrowy silnik o pojemności 1,5 l w celu doładowania ogniwa. Takie połączenie napędów zapewnia zasięg do 643 km i zużycie paliwa na poziomie 1,3 l/100 km.

Taksówka jest wyposażona w szklany dach panoramiczny i łączność WiFi. Model ma 9-calowy ekran dotykowy systemu informacyjno-rozrywkowego, a także systemy wspomagania kierowcy, takie jak autonomiczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie przed opuszczeniem pasa ruchu i ostrzeżenie przed kolizją.

Wygląd zewnętrzny na szczęście bez zmian.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Warszawa stawia na elektryczne autobusy

Stołeczny przewoźnik (MZA) planuje w latach 2018–2020 zakup 250 nowych autobusów, w tym 130 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeśli elektrobusy spełnią oczekiwania mieszkańców i władz miasta, a Warszawa będzie dysponowała co roku podobnym budżetem, to miasto kupować będzie już tylko pojazdy z ekologicznym napędem.

MZA corocznie musi wymieniać 80 do 100 autobusów, gdyż stare się zużywają i nie nadają do dalszej eksploatacji. Jest to ambitny plan jak na Europę. W zeszłym roku Londyn zadeklarował, że od 2018 r. rezygnuje z zakupów autobusów z napędem diesla na rzecz hybryd (czyli nadal pół diesli) i elektryków. W Warszawie napędem dla nowych autobusów będzie już tylko prąd i CNG.
Polska jest obecnie jednym z liderów w produkcji autobusów elektrycznych (Solaris, Ursus, Autosan, AMZ Kutno).
Natomiast rząd ma zamiar wesprzeć samorządy w rozwoju floty tych pojazdów poprzez:

- Fundusz Niskoemisyjnego Transportu podlegający Ministrowi Energii za pośrednictwem NFOŚiGW (dofinansowanie zakupu pojazdów),
- program Bezemisyjny Transport Publiczny, koordynowany przez NCBiR (zaprojektowanie i produkcja efektywnego autobusu elektrycznego dla polskich samorządów),
- fundusze unijne – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach), a także Program Operacyjny Polska Wschodnia (2.1 Zrównoważony transport miejski).

Wroku 2017 w Polsce było zarejestrowanych około 11,5 tysiąca autobusów miejskich, z czego 87 to pojazdy czysto elektryczne. Wraz z trolejbusami użytkowanymi w kilku polskich miastach, stawia nas to na poziomie porównywalnym z Wielką Brytanią, która jest w tym względzie liderem w Europie. W ciągu najbliższych dwóch lat na ulice naszych miast trafi 300 kolejnych egzemplarzy (trwające już przetargi i dostawy). Rząd, uruchamiając trzystopniowy program wsparcia, chciałby aby na polskie ulice wyjechało kolejnych 700 elektrobusów. Gdyby tak się stało, odjechalibyśmy Europie w tej kwestii. Cicho i bez dymu…
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Elektromobilność zdobywa przestrzeń powietrzną

Elektromobilność to nie tylko cztery kółka! Trzy wielkie firmy, w tym Boeing i Airbus budują samolot hybrydowy, którego podstawowym paliwem będzie energia elektryczna zasilająca silniki, paliwo w ciekłej formie będzie zabezpieczeniem.

Projektowana maszyna ma zasięg do 1100 km oraz prędkość 550 km/h. Przewiezie 12 pasażerów. To osiągi dla początkowej fazy projektu, z czasem miałyby się poprawiać. Oczywiście największym problemem jest masa baterii i szybkość ich ładowania podczas postoju samolotu na lotnisku.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Samochód elektryczny w Afryce!

Arkady Paweł Fiedler podróżnik, fotograf i producent filmowy, a przy tym pasjonat motoryzacji. Podróżuje tak jak jego ojciec Arkady Radosław Fiedler oraz dziadek Arkady Adam Fiedler, który jest autorem wielu książek podróżniczych oraz „Dywizjonu 303”.

We wrześniu 2014 roku przejechał Fiatem 126 p ponad 16 tys. km. przez Afrykę, a już na początku lutego wybiera się tam ponownie. Jednak tym razem przejedzie przez zachodnią Afrykę samochodem w 100% elektrycznym!

Electric Explorer African Challenge wkrótce się rozpocznie, zapytaliśmy więc Arkadego o szczegóły tej niezwykłej wyprawy. Pełny wywiad znajduje się na naszej stronie, pod tym linkiem: http://forumem.pl/samochod-elektryczny-w-afryce/
Add a comment...

Post has attachment
Elektromobilność w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim w dniu 17 stycznia odbyła się konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” z udziałem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Celem organizowanej w siedzibie głowy państwa konferencji jest inicjowanie dyskusji na temat wyzwań jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie elektromobilności, energii wodorowej czy biopaliw.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dalsze losy ustawy o elektromobilności

Niedawno Sejm przyjął ustawę o elektromobilności, która w tejże Izbie została okrojona z możliwości nakładania przez samorządy wysokich opłat na samochody spalinowe za wjazd do centrów miast. Niestety, temat ten nie został również poruszony w Senacie. 16 stycznia podczas posiedzenia Senackiej Komisji wyraźnie było widać, że prace nad ustawą elektromobilności i paliwach alternatywnych przebiegają pod presją ryzyka kar za niewdrożenie unijnej dyrektywy. W efekcie komisja nie wniosła żadnych poprawek. Co prawda senator Kazimierz Kleina z PO zapowiada, że wniesie poprawki na posiedzeniu plenarnym Senatu, ale w głosowaniu mogą one zostać odrzucone ze względu na presję na szybkie przyjęcie ustawy, aby uniknąć unijnych kar.

Interweniował sam minister Tchórzewski. Wiele uwag ma zostać przyjętych przy następnej ustawie o komunikacji zeroemisyjnej, która jest w trakcie procedowania. Jeśli to nie zostanie szybko zrobione, sytuacja zacznie się komplikować. Po pierwsze, zachęty są zbyt małe, aby rynek elektromobilności w Polsce dynamicznie ruszył. Po drugie, zapisy o konieczności przyłączania do sieci wszystkich stacji ładowania (obecnie są one przyłączane głównie do sieci inwestora np. marketu, galerii handlowej) i opomiarowania ich (co właściwie nie jest technicznie możliwe), spowodują wyhamowanie rozwoju infrastruktury do ładowania a nie przyspieszenie.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Orlen stawia na samochody elektryczne!

Już dawno pisaliśmy o planach kilku koncernów paliwowych dotyczących stawiania punktów ładowania na stacjach benzynowych. Teraz przyszła pora na wdrożenie owych planów. Duże brawa należą się PKN Orlen. W 2018 roku, latem, postawi 23 ładowarki, a w 2019 roku ich liczba ma utworzyć kilka szlaków komunikacyjnych umożliwiających podróż w obrębie całego kraju.

Moce ładowarek będą wynosiły 50 i 100 kW. Większa moc oznacza, że naładowanie baterii do poziomu 80% pojemności zajmie około 20-30 min. Orlen współpracuje też z firmą Tesla, umieszczając na swoich stacjach punkty ładowania dedykowane dla tego producenta samochodów elektrycznych.

Koncern nie zamierza na tym poprzestać. Zapowiada dalszy rozwój sprzedaży paliw alternatywnych. Na terenie Niemiec Orlen otworzył również swój pierwszy punkt zasilania wodorem.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded