Profile cover photo
Profile photo
Balcony Bar Prague
1 follower
1 follower
About
Posts

Post has attachment
Seznamte se s naší novou posilou z daleké Nikaraguy! Vychutnejte si svůj doutník Perdomo nejlépe, jak to je možné - přímo u nás v Balcony Baru :)

Meet our new addition from the distant Nicaragua! Enjoy you Perdomo cigar in the best manner possible - right here in Balcony Bar :)
PhotoPhotoPhoto
2015-09-02
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Máme pro vás naprostou pecku, kterou si zamilujete na první pohled i ochutnání... Náš křupavý asijský bůček prostě musíte vyzkoušet! :)

We have an absolute smash for you which will be a love at first sight and taste... our crispy asian brisket you simply have to try! :)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Na skok do Indie ✈ Představujeme vám novinku naší nabídky: jehněčí kotletky Garam Masala Tandoori s mátovým jogurtem. Bezkonkurenční spojení chutí exkluzivního masa a máty vás dostane :)

A brief pit stop in India ✈ We'd love to introduce our new special: Garam Masala Tandoori lamb chops with mint yoghurt. Unbeatable marriage of flavors of highest quality meat and mint will sure get you :)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Pan Cuketka je gurmánský guru :) A o to víc nás těší jeho recenze, kterou publikoval na svém webu. Děkujeme!

Mr. Cuketka is a real foodie guru :) And we are very pleased for his words. Thanks a lot!
Add a comment...

Post has attachment
Rozhovor s šéfkuchařem, vybrané tipy z nabídky i přednosti naší kávy - klikněte a vše si přečtěte v článku, který vám představuje Balcony Bar takový, jaký je! :)

Interview with the chef, special features from our menu and qualities of our coffee - click and read more in the article which introduces the Balcony Bar just the way it is! :)
Add a comment...

Post has attachment
Je víno váš šálek... vína? :) Dvakrát týdně vám exkluzivně v Balcony Baru nabídne, doporučí i otevře vybraná vína hostující sommeliér Jakub Král (sommeliér roku 2008 a 2009) z Bourgogne Wines. Tento týden se na vás těší ve středu 19.8.!

Is a good wine your cup of... wine? :) Twice a week exclusively in the Balcony Bar, our visiting sommelier Jakub Král (sommelier of the years 2008 and 2009) from Bourgogne Wines offers, recommends and opens you the best wine. This week it will be Wednesday, we look forward to see you!
Photo
Photo
2015-09-02
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
MARCHE! Neboli "jídlo připraveno, šup s ním na plac" :) Jaké speciality budeme moci připravit vám? Pochutnáte si na báječných špízech s krevetami, kalamáry nebo hovězím masem? Přijďte je vyzkoušet a už teď se těšte, až kuchařovo "marche" bude patřit vašim objednaným delikatesám ;)

MARCHE! Aka “the food is ready to be served” :) What specialties we’ll be preparing for you? Are you up for some amazing skewers with shrimp, calamari or beef? Come and try it and wait for the chef’s “marche” referring to your delicious order ;)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
 WE ARE OPEN!
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded