Profile cover photo
Profile photo
Replika
57 followers -
Dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LBGTQ
Dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LBGTQ

57 followers
About
Posts

Post has attachment
„Starsi koledzy blokowali mi w szkole dostęp do damskiej toalety, bo mówili, że nie wyglądam jak dziewczyna. Gdy już było mi wszystko jedno i szłam do męskiej toalety, to dostęp do niej też mi blokowali, bo mówili, że przecież nie umiem sikać na stojąco. Nie chcę, by ktokolwiek musiał znosić w szkole to, co znosiłam ja” – mówi Agata Chaber, prezeska Kampanii Przeciw Homofobii.
Magda opowiada, jak ją i jej koleżankę wyproszono ze studniówki, bo „były jedyną jednopłciową parą na parkiecie, a akurat trwał wybór króla i królowej balu. Poczułam się opuszczona i samotna”. Kuba mówi, że na każdej przerwie słyszał wyzwiska „ty pedale, ty cioto”.
Takich opowieści, niestety, są w Polsce tysiące.
Zależy nam na szkole bez dyskryminacji i bez przemocy – deklaruje w nowym filmiku Kampania Przeciw Homofobii. „Replika” się przyłącza.
Obejrzyj film: http://replika-online.pl/news/nowa-kampania-spoleczna-kph-w-szkolach/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Artur Dunin (PO) zamierza pod koniec maja przedstawić okrojoną wersję swego projektu (który już na starcie był maksymalnie okrojony w porównaniu z projektami SLD i Ruchu Palikota) ustawy o związkach partnerskich, który w styczniu - głosami m.in. samej PO, został przez Sejm odrzucony. 
Ale i na taką, okrojoną "do kwadratu" wersję nie uzyskał akceptacji konserwatywnej części swej partii.

Po rozmowach z konserwatystami premier Donald Tusk mówił, że PO przygotuje jeden projekt ustawy. - Będziemy rozmawiać z członkami zespołu i zobaczymy, na czym polegają różnice - mówi Rafał Grupiński, szef klubu PO. Zastrzega, że Platforma złoży w Sejmie jeden projekt ustawy.

Czy platformerskie losy ustawy o związkach partnerskich nie przypominają wam losów ustawy o in vitro, która w przygotowaniu jest od... pięciu lat?
I jakie z tego należy wyciągnąć wnioski? 

Cały tekst:http://wyborcza.pl/1,75478,13781763,Platforma_wciaz_niepartnerska__Konserwatysci_blokuja.html#ixzz2RAwEIvbK
Add a comment...

Post has attachment
"Nie jest łatwo przyjąć, że "Rudy" i "Zośka" to byli chłopcy, którzy chcieli coś wielkiego zrobić, więc walczyli i byli bohaterami, a oprócz tego łączyła ich więź bardzo głęboka, może nawet miłość. (...) Te reakcje (na sugestie dr E. Janickiej, że "Rudy" i "Zośka" mogli być parą - przyp.) są wyrazem antyhomoseksualnej paranoi. (...) Homoseksualność jest konstruowana społecznie jako zaprzeczenie heteroseksualności: jeżeli pary hetero tworzą trwałe związki oparte na miłości, to homoseksualiści muszą być do nich niezdolni. Jeżeli heteroseksualizm oznacza płodzenie i wychowywanie dzieci, to homoseksualizm musi być zagrożeniem dla dzieci - dlatego łączy się w sposób paranoiczny homoseksualizm z pedofilią. Zresztą wszystkim "obcym" przypisuje się złe intencje wobec dzieci: Cyganie je porywają, a Żydzi przerabiają na macę.
(...) Homoseksualiści są gdzieś tam, na brudnym marginesie. A tu być może okazuje się, że współtworzyli historię, i to taką, z której jesteśmy dumni" - mówi w najnowszym "Przekroju" Jacek Kochanowski, socjolog, specjalista w zakresie gender/queer studies Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. 
Foto: Jacek Kochanowski
Photo
Add a comment...

Post has attachment
„Kronos” Witolda Gombrowicza ukaże się 23 maja br. – poinformowano wczoraj, prezentując jednocześnie okładkę książki. To intymny dziennik, o istnieniu którego do niedawna praktycznie nikt nie wiedział. Dlaczego musieliśmy czekać aż tak długo? Ponoć Rita Gombrowicz blokowała przez lata wydanie „Kronosa” ze względu na opis jej relacji z mężem. Czemu teraz jednak się zdecydowała – nie wiadomo. „Kronos” to skrupulatny zapis m.in. stosunków seksualnych Gombrowicza z kobietami i mężczyznami, zabiegów, chorób i terapii prawdopodobnie od roku 1953 aż do śmieci. Janusz Palikot, który nabył rękopis od Rity Gombrowicz, a następnie odsprzedał go Wydawnictwu Literackiemu, przyznał, że jest to „dokument szokujący. Przede wszystkim ze względu na notatki dotyczące życia erotycznego autora, zarówno homo-, jak i heteroseksualnego.”Vera Michalski-Hoffmann zWydawnictwa Literackiego: „Kronos”to bez wątpienia dzieło szczególne, które na zawsze odmieni obraz literatury polskiej i wpłynie na sposób, w jaki o kulturze się mówi i dyskutuje”. Wydawca jest przekonany, że publikacja z pewnością wpłynie na interpretację znanych utworów Gombrowicza – m.in. „Trans-Atlantyku”, „Pornografii” czy wreszcie „Dziennika”.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
"Wszyscy moi modele są Polakami. W krajach zachodnich takie albumy są powszechnie dostępne, a u nas? Dlatego zależało mi, by w "Secret" wystąpili polscy modele. Jesteśmy narodem bardzo zamkniętym na erotykę aktu męskiego, męska seksualność jest szczególnie „niewygodna”. (...) Praca nad albumem była przyjemnością, moi modele wiedzieli, po co przychodzą do studia. Jednak proces „oswojenia” modela trwa. Dużo rozmawiamy, pijemy kawę, atmosfera sprawia, że rozebranie się jest jakby naturalne. Zdjęcie majtek jest często łatwiejsze niż obnażenie duszy" - mówi artysta fotografik Piotr Kosiński, którego homoerotyczny album "Secret" ukazał się niedawno.
Cały wywiad Bartosza Reszczaka z Piotrem Kosińskim - do przeczytania (i zdjęcia do obejrzenia) w bieżącym numerze "Repliki".
(Więcej zdjęć autorstwa Piotra Kosińskiego z albumu "Secret" na naszej stronie http://replika-online.pl/biezacy-numer/sekret-kosinskiego/)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Jutro zapraszamy do Collegium Civitas w W-wie na seminarium Eskalacja przemocy nacjonalistycznej – rola państwa i społeczeństwa obywatelskiego w jej zwalczaniu. Organizatorem jest KPH, moderatorem m.in. Mariusz Kurc - red. naczelny "Repliki". Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj: http://replika-online.pl/news/zaproszenie-na-seminarium-pt-eskalacja-przemocy-nacjonalistycznej/
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Jeśli nie czytaliście najnowszego numeru "Repliki", zapraszamy na naszą nową stronę. A na niej opis aktualnego numeru, zajawki artykułów i najświeższe wieści ze świata LGBT. Możesz też kupić ostatni numer lub zaprenumerować Replikę na cały rok! Zapraszamy: http://www.replika-online.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Po 23.00 w TOK FM Lepiej późno niż wcale z Mariuszem Kurcem z Repliki i z Krzyśkiem Tomasikiem.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded