Profile cover photo
Profile photo
martin sujan
91 followers
91 followers
About
martin's posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content
Taký onakvejší zelenší startup

Je tomu len necelý týždeň čo som sa vrátil z Kostariky. Bol som tam na pretekoch, ale o tom písali už inde. To zaujímavé sa aj tak stalo až neskôr.

Počas pretekov, keď sme stáli pri výsledkovej tabuli sa nám odrazu prihovoril neznámy slovák menom Peter. Že ako sa máme, ako sa darí a ako sa nám tu páči a že v Manzanillo http://g.co/maps/2x8rw má dom a nech ho prídeme navštíviť, že tam je pekne a poukazuje a poradí nám veci. Tak či onak sme mali cestu okolo naplánovanú, tak sme tam za ním prišli. Večer nás pozval na čaj (z natrhaného lemon grass zo svojej záhrady) do svojho domu a začal rozprávať:

Vyštudoval v Košiciach nejakú vysokú stavebnú školu so špecializáciou na lanové stavby či čo. Hneď po škole sa vybral do sveta a pobehal ho krížom krážom. Búral a likvidoval domy v USA po hurikánoch a staval nové. V Buenos Aires si našiel priateľku Isabele, ktorá je zo štvrtiny indiánka a vlastní tam nejaké byty. Kedže v tej časti mesta nie je takmer žiadna zeleň a už to nemohol vydržať, tak na streche spravil zatrávnenú záhradu, čo malo za následok zvýšenie ceny bytu, ktorý začali potom prenajímať. Ak by tam takto zatrávňoval strechy, tak je z neho vraj dnes už milionár, ale ťahalo ho to inde. Jeho priateľka kúpila pri Manzanille nejaké hektáre džungle a žila tam. Sama, v džungli, bosá, s malým synom. Keď sa to dozvedeli domáci z dediny, mysleli si, že je bosorka. Dvoch však ukecala, aby jej postavili nejakú chatrč.

Peter neskôr dokúpil ďalšie hektáre džungle a postavil svojpomocne v dedine normálny dom. Normálny až na to, že je skoro celý z dreva, nemá skoro žiadne pravé uhly, drevo používal výhradne padnuté, nie odrezané a je permanetne priedušný. Kedže v Kostarike v domoch netreba kúriť, je to tam predsalen trochu jednoduchšie. Ukazoval nám stôl, ktorý je z dreva stromu, ktorý ako jediný na svete dokáže zo zeme vytiahnut minerály a tie mu krištalizujú v kmeni. Ak drevorubač píli taký strom, tak lietajú iskry z píle. Ukazuje nosník z dreva stromu, ktorý drevorubači radšej pália, lebo ho nevedia ani spíliť.

Potom hovoril o tom čo vlastne teraz robí. Posledné tri roky chodí takmer denne do džungle s dvomi indiánmi, ktorých platí. Lozia po stromoch (s lanovou technikou), poznáva džunglu a učí sa od nich na čo slúži, ktorá rastlinka, kôra a tak. Zarába si tým, že robí výpravy do džungle pre ľudí z hotelov za nejaké doláre. Vraví, že po troch rokoch sa do džungle teší každý deň ako malé dieťa, že čo nové uvidí. Spomína na žaby žijúce v listoch bromélie vo výške 50m, obrovské hady a na zvláštneho škorpióna, ktorý z nenazdajky rozprestrel krídla a odletel preč.

Okrem bytov v Buenos Aires, domu v Manzanillo a chatrče priateľky Isabel má Peter ešte jeden dom. Je zavesený na strome v džungli vo výške 25m. Je to vraj jediná stavba na svete, ktorá visí na strome, pričom ani montáž ani používanie nijako strom nepoškodzuje. Navrhol a postavil ho sám s pomocou indiánov. Nejde o nejaký domček pre deti na strome. Má to 70m štvorcových, dve podlažia (hore spálňa, dole zvyšok), sprchu a umývadlo (voda zo zberača dažďovej vody), záchod, hojdacie kreslá, schodisko a svetlo na baterku nabíjanú solárnymi panelmi. Vcelku luxus až na zatiaľ ešte chýbajúci výťah. Vyšplhať sa hore po lane mi trvalo asi 15 minút a dolu som sa radšej nepozeral.

Jeho idea je nájsť cca 50 ľudí na svete, ktorí by si prenajali povedzme na 5-7 rokov dopredu tento dom na týždeň ročne. To by malo vykryť náklady na “správu” džungle okolo a platy indiánom, ktorí by si inak ničili zdravie na banánových plantážach za 10 dolárov denne. Dokonca by to mohlo stačiť na nákup ďalšieho kusu džungle a postavenie ďalšieho domu. Džungľa a pralesy by začali rásť a ešte aj zarábať.

Až budete niekedy v Kostarike určite sa tam zastavte, už len počúvať Petra je obrovský zážitok. Stránka projektu je http://bit.ly/dzungla

Post has shared content
A really great post from +Dan Shure that started on YouMoz but was quickly promoted to the main blog. :)

Post has attachment
Google+ business page je tu. Checknite tú našu!
Wait while more posts are being loaded