Profile cover photo
Profile photo
XVII LO im. Frycza Modrzewskiego
Liceum Frycz Modrzewski Warszawa
Liceum Frycz Modrzewski Warszawa
About
XVII LO im. Frycza Modrzewskiego's posts

Post is pinned.Post has attachment

Post has attachment
26 kwietnia 2017 Przedstawienie Szkolnego Koła Teatralnego

Zanim zapadła decyzja, co w kwietniu zaprezentuje Koło Teatralne, trwały dość długie merytoryczne dyskusje. Propozycja Julki, aby był to, ,,Kopciuch” Janusza Głowackiego, rozpalała naszą wyobraźnię, ale budziła też wiele wątpliwości. Dlaczego? Akcja sztuki dzieje się w zakładzie poprawczym dla dziewcząt, w którym ma być kręcony film o ,,Kopciuszku”. Wszystkie bohaterki mają bolesną przeszłość, a relacje panujące między dziewczynami oraz dziewczynami a kierownictwem zakładu to bynajmniej nie bajka, co – oczywiście - ujawnia się podczas pracy nad filmem.

Po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy że: takie bardzo trudne spawy też tworzą obraz współczesnego świata oraz że nie chcemy odbiorców jedynie bawić i rozśmieszać. Tak więc ostatecznie 26 kwietnia 2017 r. na scenie Teatru Capitol zagraliśmy ,,Kopciucha” J.Głowackiego.

Opowiedzieliśmy widzom historię bardzo ciekawą, ale też bardzo trudną, zakończoną samobójstwem głównej bohaterki. Na deski Teatru Capitol polała się więc krew (sztuczna!), Julka – Kopciuch pokazała, jakie ma nieograniczone możliwości aktorskie, Małgosia – Książę i Ignacy – Zastępca Dyrektora ujawnili swoją drugą (tę złą ;) ) stronę osobowości, objawiły się nowe talenty (jak choćby Szymon –Dyrektor), a dziewczyny z sekcji muzycznej (Marysia, Weronika, Dominika) naprawdę ,,dały czadu” na scenie i – oczywiście – bardzo przysłużyła się przedstawieniu także grupa plastyczna z klasy 1 A.

Po spektaklu słyszeliśmy opinie: ,,rzecz mocna, dająca do myślenia”, ,,nie można było o tym przestać myśleć”. I o to nam właśnie chodziło.

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
12.05.2017
25 Photos - View album

Post has attachment
Młodzież debatuje - Sukcesów ciąg dalszy!

24.04.2017 odbył się kolejny etap konkursu “Jugend debattiert international”. Tym razem najlepsi z najlepszych z całego kraju debatowali oczywiście po niemiecku na dwa tematy z dwóch różnych dziedzin w różnych “konstelacjach” Pro i Contra – I oczywiście los decydował, kto jaką pozycję zajmie w debatach:

1) Soll für Reparaturleistungen und Second Hand-Ware die Mehrwertsteuer erlassen werden?

2) Sollen die polnischen Renommee-Universitäten ausschließlich für die Jahrgangsbesten zugänglich sein?

Nasze uczennice spisały się na medal! A nie było wcale łatwo zmierzyć się z najlepszymi z pozostałych regionów. Bez notatek, słowników czy innych mediów musiały błyskawicznie i merytorycznie reagować na argumenty przeciwników i wprowadzać swoje przekonując wszystkich o słuszności i zasadności debaty. Odniosły spektakularny sukces i znalazły się w „Ósemce“ najlepszych. W ramach nagrody i wyróżnienia wezmą udział w międzynarodowym szkoleniu w Görlitz, obok debatantów z Litwy i Ukrainy przygotowując się w ten sposób do kolejnego etapu.

Trzymam kciuki!!!

Dorota Gadomska – opiekun projektu

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
05.05.2017
14 Photos - View album

Post has attachment
Konkurs recytacji poezji niemieckojęzycznej

29 marca 2017 odbył się finał 13. edycji Konkursu Recytacji Poezji Niemieckojęzycznej, zorganizowany przez zespół germanistów 49. Liceum Ogólnokształcącego im. J.W. Goethego
w Warszawie. Nasza uczennica, Zuzanna Łopaciuk z klasy 2b, zajęła w nim 3. miejsce.

Motywem przewodnim Konkursu były wiersze polskich poetów w tłumaczeniu zmarłego ponad rok temu tłumacza literatury polskiej na język niemiecki, Karla Dedeciusa.

W skład jury, oprócz nauczycieli zgłoszonych uczniów, weszli honorowi goście:
- Pierwsza Dama RP, pani Agata Kornhauser-Duda
- pani Olivia Nikel - małżonka Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie
- pan Karl-Martin Everding - koordynator biura Centrali Nauczania Języka Niemieckiego za Granicą (ZfA) w Kolonii.

Photo

Post has attachment
Wymiana młodzieży z partnerską szkołą w Bretten

W dniach od 27 marca – do 4 kwietnia 2017 roku klasa 2f gościła w naszej szkole uczniów z Melanchthon Gymnasium z Bretten. Pobyt grupy niemieckiej rozpoczął się od wizyty w szkole, w czasie której pokazano gościom szkołę i umożliwiono udział w regularnych lekcjach partnerów oraz odtańczono wspólnie Belgijkę. Następnie grupa niemiecka udała się na spacer po Warszawie. W czasie wymiany zorganizowanej przez panią profesor Annę Tracz i Dorotę Gadomską, która odbyła się po raz 20, uczniowie zobaczyli także Gdańsk, Sopot i Gdynię. W Gdańsku, poza zwiedzaniem miasta, odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, w Sopocie przeszliśmy się po molo, a w Gdyni mieliśmy możliwość zwiedzenia Daru Pomorza. Chociaż pogoda w czasie wyjazdu nie dopisała, nikt nie narzekał, a humory jak zawsze dopisały. W ciągu tego tygodnia uczniowie mieli możliwość poznania się i sprawdzenia swoich umiejętności językowych spędzając ze sobą większość czasu. Z niecierpliwością wszyscy czekają na 19 maja i wyjazd do Bretten…..

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
19.04.2017
34 Photos - View album

Post has attachment
Jugend debattiert international

23 marca 2017 już po raz 10 odbył się w naszej szkole I etap międzynarodowego konkursu debatanckiego dla uczniów w języku niemieckim Jugend debattiert interanational. Nasze trzy uczennice – Katarzyna Młoduchowska, Zuzanna Kijek i Antonina Dudek z klasy 2F rywalizowały z uczniami z II LO w Białymstoku i XLIX LO im. Johanna Wolfganga Goethego w Warszawie. Wcześniej, na dwa tygodnie przed konkursem dziewczyny, posiłkując się własną wiedzą i pomocą uczennic – Katarzyny Urbańczyk i Iwony Pałczyńskiej z klasy 3F (finalistkami ubiegłorocznej edycji!), pod czujnym okiem prof. Gadomskiej rozpracowywały temat - Czy w polskich szkołach powinny zostać zniesione przedmioty szkolne? Po dwóch pasjonujących debatach 3-osobowe jury podjęło decyzję, kto weźmie udział w dalszym etapie Jugend debattiert i zmierzy się z najlepszymi debatantami w Polsce w Goethe-Insitut w połowie kwietnia. Mimo tego, że uczennice startowały po raz pierwszy w konkursie, świetnie opanowały zasady debaty, przygotowały doskonałe argumenty i ... wygrały konkurs na poziomie międzyszkolnym. Wszystkie trzy będą reprezentowały szkołę na debatach międzyokręgowych, które odbędą się już pod koniec kwietnia w Warszawie. Trzeba również przyznać, że I etap Jugend debattiert w naszej szkole zgromadził liczną rzeszę widzów, a organizacja została pochwalona przez gości. Konkurs Jugend debattiert international od 10 lat cieszy się dużym zainteresowaniem w naszej szkole i każdego roku prowadzimy eliminacje konkursowe między 4 szkołami. Serdecznie dziękuję uczestnikom za olbrzymi wkład pracy i reprezentowanie naszej szkoły.
Międzynarodowy projekt Jugend debattiert - Młodzież debatuje to konkurs dla uczniów szkół średnich, w których prowadzona jest nauka języka niemieckiego. Odbywa się on w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Projekt Młodzież debatuje motywuje do nauki języka niemieckiego, umożliwia przeprowadzenie zajęć w ciekawej formie i stanowi przyczynek do edukacji politycznej młodych obywateli. Obejmuje on trening językowy, doskonalenie zawodowe nauczycieli i intensywny trening debatowania dla zwycięzców. Ale to nie wszystko - projekt to także satysfakcja płynąca z prowadzenia fascynujących debat na interesujące tematy.
Niemiecka edycja konkursu Młodzież debatuje istnieje od 2002 r. i odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Od kilku lat odbywa się także szwajcarska edycja.
Międzynarodowy projekt Młodzież debatuje zainicjowano w 2005 roku. Organizatorami są Goethe-Institut, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ i fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Wydział Kształcenia Zagranicznego Ministerstwa Edukacji RFN. W Polsce z każdym rokiem projekt zyskuje na popularności. W 2005 uczestniczyło w nim 6 szkół, w 2007 już 20, zaś w 2008 zgłosiło się 41 szkół.
Projekt Jugend debattiert international ma na celu przygotowanie młodych ludzi do umiejętnego uczestniczenia w dyskusji i współkształtowania rzeczywistości w warunkach demokracji, zachęcanie ich do dyskutowania na temat bieżących spraw politycznych i społecznych, przyczynianie się do kształtowania ich osobowości oraz motywowanie do nauki języków obcych, bowiem przygotowanie i konkurs odbywają się w języku niemieckim.

Koordynator projektu
nauczycielka j. niemieckiego
Dorota Gadomska

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
19.04.2017
22 Photos - View album

Post has attachment
Wykład dr. hab Tomasza Jakimowicza w naszym liceum

Dnia 11 kwietnia 2017, o godz. 12.00, wsali gimnastycznej naszego liceum odbył się drugi wykład dedykowany uczniom szkół, które uczestniczą w Programie Patronackim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Oprócz uczniów klas biologiczno - chemicznych naszego liceum w spotkaniu uczestniczyła także młodzież z dwóch pozostałych szkół biorących udział w programie patronackim WUM: II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz XXXIII LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika. Wykład wygłosił dr hab. Tomasz Jakimowicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tematem wykładu były tętniaki aorty.
Sylwetkę oraz dorobek naukowy dr. hab. T. Jakimowicza przedstawiła dr hab. Ewa Bałkowiec–Iskra – Pełnomocnik Rektora ds. programu patronackiego. Jak zaznaczyła, celem cyklicznie organizowanych spotkań z licealistami jest zaprezentowanie dorobku naukowców, którzy zajmują się czymś szczególnym. Do takich postaci bez wątpienia należy dr hab. T. Jakimowicz – wybitny chirurg naczyniowy i transplantolog, który ma największe w Europie doświadczenie jako operator tętniaków aorty piersiowo-brzusznej. Jest także autorem i współautorem licznych prac naukowych publikowanych w prestiżowych czasopismach, między innymi w periodyku „The Lancet”. W swoim wystąpieniu docent Jakimowicz opowiedział licealistom czym są tętniaki i z jakimi rodzajami tętniaków najczęściej spotykają się lekarze. Wyjaśnił patogenezę schorzenia oraz zaprezentował najważniejsze dane epidemiologiczne. Młodzież dowiedziała się także o możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych, które oferuje chorym współczesna medycyna. Docent Jakimowicz zaznaczył, że zastosowanie najnowszych wewnątrznaczyniowych metod leczenia takich jak implementacja stent-graftu było możliwe dzięki postępowi technologicznemu ostatnich lat.Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także o pionierskich operacjach, które odbyły się w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM.Wykład spotkał się z żywym odbiorem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.Na zakończenie spotkania pan docent otrzymał z rąk dyrektora szkoły –pana Piotra Golinowskiego dwa egzemplarze jubileuszowej publikacje dotyczącej naszego liceum. Jeden z nich zostanie przekazany kierownikowi Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej – panu profesorowi Sławomirowi Nazarewskiemu, który jest absolwentem naszej szkoły.

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
19.04.2017
27 Photos - View album

Post has attachment
Spotkanie dla licealistów w Centrum Dydaktycznym WUM

Dnia 23 marca 2017, o godz. 12.00, w Auli „A” Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Żwirki i Wigury 61 odbyło się spotkanie dla uczniów trzech liceów objętych patronatem WUM: LO Stefana Batorego, LO Mikołaja Kopernika i LO Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Spotkanie otworzył Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju WUM prof. Krzysztof Filipiak oraz koordynatorka Programu Patronackiego WUM dr hab. Ewa Bałkowiec - Iskra. Po powitaniu uczestników nastąpiła ogólna prezentacja Uczelni, podczas której licealiści poznali wydziały i kierunki studiów, lokalizację kampusów WUM i warunki studiów. Następnie dr Henryk Rebandel syntetycznie przedstawił warunki formalne rekrutacji na WUM. Kolejnym wystąpieniem była prelekcja Prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Joanny Gotlib. Pani Dziekan krótko scharakteryzowała kierunki studiów: dietetyka, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, a następnie obszernie omówiła kierunek zdrowie publiczne, pokazując interdyscyplinarność tego kierunku. Po krótkiej przerwie licealiści zostali zapoznani z kierunkiem farmacja, kierunkiem lekarskim i kierunkiem ratownictwo medyczne. Prezentacji dokonali aktualni studenci w.w. kierunków. Nawiązali oni bardzo dobry kontakt z licealistami i wyczerpująco odpowiadali na ich pytania. Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze i poszerzyło wiedzę uczniów na temat różnorodności kierunków studiów oferowanych przez WUM oraz realiów studiowania na tej uczelni. Następne spotkanie trzech szkół objętych patronatem WUM odbędzie się 11 kwietnia 2017 o godz. 12.00 w naszym Liceum. Licealiści wysłuchają wykładu dr hab. Tomasza Jakimowicza z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantologii WUM „Tętniaki aorty”. Serdecznie zapraszamy!

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
24.03.2017
9 Photos - View album

Post has attachment
Wizyta Posłów Bundestagu i przedstawicieli Ambasady RFN

W dniu 14.03.2017 gościliśmy w naszym Liceum Posłów Parlamentu Federalnego Niemiec w osobach: Dr. Bernd Fabritius z CDU/CSU-Fraktion, Vorsitzender,
Dr. Christoph Bergner z CDU/CSU-Fraktion i Azize Tank z Fraktion Die Linke oraz przedstawicieli Wydziału Kultury Ambasady Republiki Federalnej Niemiec.
W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli: dyrektor liceum, nauczyciele języka niemieckiego i uczniowie klas dwujęzycznych polsko-niemieckich, poruszone zostały aktualne problemy edukacji młodzieży, perspektywy dalszego kształcenia w nowym zreformowanym liceum, możliwości uczenia się języka niemieckiego. Goście żywo interesowali się planami dalszego kształcenia naszych uczniów na uczelniach wyższych w kraju i za granicą, wykorzystaniem przez nich znajomości języka niemieckiego.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
17.03.2017
26 Photos - View album

Post has attachment
Dnia 10 marca 2017 roku klasa 2E w ramach patronatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wzięła udział w wykładzie. Prelekcję w auli im. Profesora Adama Grucy Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w budynku Kliniki Ortopedii i Traumatologii przy ul. Lindleya wygłosiła P. Dr. Hanna Celnik. Tematem wykładu była historia rozwoju epidemii w Europie. Uczniowie dowiedzieli się o sposobie rozprzestrzeniania się oraz przebiegu m. in. takich chorób jak dżuma i cholera. Z wielkim zdziwieniem słuchali o ówczesnych przepisach sanitarno-epidemiologicznych. Młodzież, bogatsza o tę wiedzę, z niecierpliwością czeka na kolejne prelekcje.
PhotoPhotoPhoto
13.03.2017
3 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded