Profile cover photo
Profile photo
Buildings.pl
5 followers -
Branżowy portal budowlany Buildings.pl , dedykowany jest przede wszystkim architektom, biurom projektowym, inspektorom budowlanym, wykonawcom oraz producentom i dystrybutorom materiałów budowlanych.
Branżowy portal budowlany Buildings.pl , dedykowany jest przede wszystkim architektom, biurom projektowym, inspektorom budowlanym, wykonawcom oraz producentom i dystrybutorom materiałów budowlanych.

5 followers
About
Posts

Post has attachment
JAK SKUTECZNIE, BEZPIECZNIE I OSZCZĘDNIE ZMIENIĆ OŚWIETLENIE W KLUCZOWYCH STREFACH DOMOWYCH
Pokój dzienny – serce domu
Natężenie głównego oświetlenia w salonie lub pokoju dziennym przeważnie wynosi około 250 luksów. Ze względów użytkowych, w tego typu pomieszczeniach potrzebujemy jednak nieco większej jasności. Dobrym rozwiązaniem do uzyskania tego celu są oprawy typu downlight, które umożliwiają zainstalowanie źródeł ledowych. W przypadku podwieszanych sufitów z powodzeniem można wykorzystać oprawy punktowe – podczas rozmieszczania trzeba je zaplanować tak, by snopy światła padające z poszczególnych punktów się przenikały. Całość warto uzupełnić o oświetlenie kierunkowe, które wyrówna natężenie światła na danej powierzchni roboczej.
Światło od kuchni
W kuchni światło główne, najczęściej dostarczane przez lampy sufitowe to podstawa, dlatego powinno wynosić ok. 300 luksów, być rozłożone równomiernie i stanowić tło dla pozostałych punktów świetlnych. Przestrzeń roboczą powinniśmy uzupełnić dodatkowym światłem punktowym i kierunkowym o mocy 500-700 luksów, instalując źródła dokładnie tam, gdzie są one niezbędne. W tym celu wykorzystać można modne, ledowe listwy oświetleniowe montowane pod blatem roboczym lub niestandardowo mocowane do mebli oprawy podszafkowe, które dostarczą odpowiednią ilość światła, zapewniając pełen komfort i widoczność podczas przygotowywania potraw. W przypadku kuchni połączonej z jadalnią, dobrym sposobem na doświetlenie strefy jadalnej będą kloszowe lampy wiszące nad stołem, które idealnie uzupełnią wielofunkcyjne miejsce i delikatnie doświetlą miejsce spożywania posiłków.
Sypialnia – tam, gdzie światłu mówimy dobranoc
W przypadku sypialni, główne źródło światła powinno być nieco mniej intensywne – jego optymalna wartość to ok. 150 luksów. W celu zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu, warto rozważyć oświetlenie pośrednie, np. w postaci żyrandola lub innej lampy wiszącej, które skierują ku górze nawet 60% światła. Czemu? Światło odbijając się od sufitu, ścian i poszczególnych elementów aranżacji, wróci do nas rozproszone i łagodne – idealne dla pomieszczenia, w którym przygotujemy się do snu po ciężkim dniu pracy czy nauki. Jako oświetlenie uzupełniające na dużych metrażach sprawdzą się lampy stojące, której działają na tej samej zasadzie – rozpraszają światło poprzez odbicie. Pamiętajmy, że tutaj też dostawiamy światła kierunkowe – np. jeśli lubimy czytać w łóżku – musimy się zatroszczyć o nocną lampkę, najlepiej z możliwością kierowania światła. Stanowisko do czytania jest bardziej wymagające i tu potrzebować będziemy już ok. 400 luksów.
A może coś... podkreślić?
Listwy w kuchni, ledowe światła umieszczone w przeszkolonych komodach, czy podświetlane obrazy to łatwy w wykonaniu pomysł na dodatkową dekorację. Do wyboru mamy szerokie spektrum lamp na wysięgnikach z bezcieniowym światłem, punktowe lampki halogenowe rozmieszczane symetrycznie i w pewnej odległości od obiektu czy wreszcie światło liniowe i skupione na konkretnym przedmiocie.
Projektując oświetlenie pamiętajmy, że wyjściową bazą jest właściwie dobrane oświetlenie ogólne, które wypełni łagodnym światłem całe pomieszczenie. To w jakim stylu doświetlimy strefy pracy, nauki lub wypoczynku zależy od naszych osobistych preferencji i zapotrzebowania domowników – w bogatej rynkowej ofercie świateł każdy znajdzie coś dla siebie.
‪#‎oswietlenie‬
‪#‎oszczedneoswietlenie‬
‪#‎portalbudowlany‬
http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
EXPOPOWER 2016 / 10 MAJ 2016-12 MAJ 2016

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 55% udziału w rynku targowym w Polsce i są pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. MTP należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata (UFI - Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex - Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych).

Stoiska wystawców obecnych na targach EXPOPOWER odwiedzają przedstawiciele:

biur projektowych
zakładów energetycznych
firm wykonawczych
hurtowni elektrotechnicznych
działów energetycznych firm i zakładów przemysłowych
a także stowarzyszeń i instytucji z branży elektroenergatycznej
LIDERZY SEKTORA ELEKTROENERGETYCZNEGO

Na targach najnowsze rozwiązania i technologie prezentuje co roku kilkaset firm z wielu państw świata, a tematyka ich branżowej oferty obejmuje:

energetyka - wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii elektrycznej i cieplnej
elektrotechnika
maszyny i urządzenia elektryczne
przewody i łączniki
sterowanie i kontrola
akcesoria układów automatyki
instalacje odgromowe
budownictwo energetyczne i oświetlenie
ochrona środowiska w energetyce

#expopower2016
#targipoznanskie
#portalbudowlany

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
UZDATNIANIE WODY ZE STUDNI

Na początek analiza
Woda do picia posiadać powinna parametry, które określone zostały w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 19 listopada 2002 roku. Jako, że woda ze studni nie zawsze spełnia te wymagania, przed uzdatnieniem niezbędne będzie poznanie jej składu. Jej analizę zlecić można stacji sanitarno-epidemiologicznej, laboratorium działającemu przy wyższej uczelni lub laboratorium prywatnemu. Koszt tego typu badania to około 200 złotych. Na jego podstawie fachowcy będą w stanie dobrać specjalistyczne urządzenia, które pozwolą nam na uzdatnianie wody. Dostosowuje się je zarówno do jej jakości, jak i planowanego zużycia.

Wybór urządzeń
W domach, które zasilane są wodą ze studni, stosuje się filtry mechaniczne oraz kolumny filtracyjne o dużej wydajności wypełnione stosownym złożem i sterowane w sposób ręczny, automatyczny lub półautomatyczny. Ich zadaniem jest ochrona całej instalacji oraz urządzeń podgrzewających wodę. Stosuje się tutaj:
- Odżelaziacze – ich układ składa się z napowietrzacza oraz odżelaziacza wypełnionego złożem. Za tego typu urządzenie zapłacić będziemy musieli minimum 2000 złotych
- dmanganiacze – aby usunąć mangan znajdujący się w wodzie zażelazionej, za odżelaziaczem zamontować można kolumnę wypełnioną złożem katalitycznym lub wspólną kolumnę ze złożem warstwowym. Koszt tego urządzenia waha się od 2500 do 7000 złotych
- zmiękczacze – czyli kolumny ze złożem jonowymiennym zmiękczające twardość wody. Ich cena to od 1500 do 4500 złotych
- zestaw odwróconej osmozy – przy jego pomocy usunąć może szereg zanieczyszczeń przekraczających normę w niewielkim stopniu; montuje się je pod punktem poboru wody pitnej. Koszt – od 700 do 2000 złotych

Korzystanie z filtrów
Kolumny filtracyjne, w zależności od jakości wody, płukać powinno się od jednego do siedmiu razy w tygodniu. Niektóre odmanganiacze płukać należy roztworem nadmanganianu potasu, zmiękczacze natomiast – roztworem soli kuchennej. Filtry sterowane ręcznie płukać należy ustawiając zawór przy filtrze w odpowiednim położeniu. W przypadku urządzeń sterowanych automatycznie, częstotliwość płukania regulowana jest głowicą sterującą. Do płukania filtrów wymagane jest dość duże ciśnienie wody w instalacji, które uwzględnić należy na etapie doboru pompy studziennej.

#wodazestudni
#uzdatnianie
#uzdatnianiewodyzestudni
#filtry

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
DWA RAZY WIĘCEJ ZIELONYCH BUDYNKÓW DO 2018 ROKU – NOWY RAPORT WORLDGBCPrzewidziany wzrost w dużej mierze zostanie napędzony przez kraje, które wciąż rozwijają zielony rynek: Meksyk, Brazylię, Kolumbię, Arabię Saudyjską, Afrykę Południową, Chiny czy Indie. Zaobserwować to możemy w znaczącym powiększeniu liczby projektów, które kraje te planują realizować w dziedzinie zielonego budownictwa.

Najważniejsze wnioski raportu:

- Globalny rynek zielonego budownictwa ulega podwojeniu co 3 kolejne lata.
- Właściciele zielonych budynków obserwują średni wzrost wartości na poziomie 7% w stosunku do budynków tradycyjnych.
- Najlepiej rozwijającym się sektorem zielonego budownictwa jest sektor biurowy. Niemal połowa ze wszystkich respondentów (46 %) prognozuje zrealizować zielony projekt biurowy w przeciągu najbliższych trzech lat.
- Najczęściej wymienianą korzyścią zrównoważonego budownictwa są obniżone koszty operacyjne, ale około 30% badanych za równie ważne uważa: jakość budynku potwierdzoną przez certyfikację, edukację najemców oraz wyższą wartość budynku w momencie sprzedaży.
- Redukcja zużycia energii elektrycznej jest nadal najważniejszym powodem, dla którego wznoszone są zielone budynki. Na drugim miejscu plasuje się oszczędność zasobów, a następnie zmniejszenie zużycia wody.

#worldgbc
#nowyraportworldgbc
#zielonebudynki
#portalbudowlany

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
POLACY LUBIĄ ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII, ALE POLITYCY NIE LUBIĄ ICH SŁUCHAĆ

Ponad 81% Polaków chce rozwijania energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii – tak wynika z badań opinii społecznej przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator”. Zwolennicy OZE są w znakomitej większości zarówno wśród wyborców PO (83%), jak i PiS czy SLD (po 81%). Tymczasem Polska na arenie Unii Europejskiej od lat jest postrzegana jako przeciwnik zielonej energii i kraj, który chce za wszelką cenę chronić przemysł węglowy, a w OZE inwestować tylko tyle, ile musi.

Z badań wynika, że największymi zaletami OZE są dla badanych: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń (87%), wykorzystanie powszechnie dostępnych i naturalnych źródeł energii (78%) oraz zmniejszenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii, czyli np. węgla kamiennego czy brunatnego (71%). W Polsce liderem pośród odnawialnych źródeł jest energetyka wiatrowa. – W Polsce zainstalowano do tej pory 4 000 MW. Wiatr to najtańszy i najprostszy sposób pozyskiwania zielonej energii.

#odnawialnezrodlaenergii 

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ELEKTROWNIE SŁONECZNE W POLSCE I NA ŚWIECIE

Elektrownia słoneczna to zespół urządzeń, które przekształcają energię promieniowania słonecznego (która zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii) na energię użytkową – cieplną albo elektryczną.
Największa elektrownia słoneczna na świecie to założona w 1992 roku Solar Energy Generating System, która znajduje się na pustyni Mojave w Kalifornii. Instalacja ta zajmuje około 4 miliony metrów kwadratowych i osiąga moc 354 MW. Jeżeli chodzi natomiast o Polskę, to szacowana moc osiągnięta przez tutejsze elektrownie słoneczne w 2014 roku wyniosła 6,6 MWp. Jedna z największych elektrowni w naszym kraju znajduje się w Gubinie. Pierwsza część farmy, zajmująca około 2,6 hektara, posiada moc na poziomie 1,5 MW i jest w stanie zaspokoić potrzeby na prąd około 700 – 900 domów. Inne części farmy obejmują obszar 7 hektarów i są w stanie osiągnąć moc 4MW.

Domowe elektrownie słoneczne są innowacyjnym sposobem na stanie się po części niezależnym gospodarstwem domowym. W większości przypadków, założyć może ją każdy właściciel, bez żadnych pozwoleń. W skład tego typu elektrowni wchodzą dwa główne elementy – panele słoneczne fotowoltaiczne i inwerter solarny oraz szereg części mniej zauważalnych takich, jak ochronniki przepięciowe, rozłączniki bezpiecznikowe czy okablowanie. Prawidłowo funkcjonujący zestaw solarny poprzez panele fotowoltaiczne pozyskuje energię do słońca, a następnie przekazuje ją do inwertera przetwarzającego ją na prąd właściwy.

#elektrownieslonecznewpolsceinaswiecie #solarenergygeneratingsystem

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
NIEZWYKŁE KSZTAŁTY I KOLORY W ESTOŃSKIM MIEŚCIE VALGA

W estońskim mieście Valga, położonym na granicy z Łotwą, powstał wyróżniający się pod względem architektonicznym budynek szkolny. Wzrok uczniów oraz przechodniów przyciąga niezwykle kolorowa fasada, ukształtowana na podobieństwo... plastrów miodu. W budynku dominują duże przeszklenia, wprowadzające przyjemną atmosferę do wypełnionych światłem pomieszczeń. Szczególnie imponujące pod względem wykorzystania naturalnego światła są przestrzenie wokół wejścia i klatki schodowej. Jasne i przestronne sale w budynku służą nie tylko uczniom – wynajmowane są także na różnego rodzaju szkolenia i konferencje.

Centrum kształcenia w Valga to pierwszy budynek szkolny w Estonii o tak wysokiej efektywności energetycznej. Długa zima i panujące w kraju temperatury (średnio ponad cztery miesiące w roku z temperaturą poniżej zera stopni Celsiusa) stanowiły duże wyzwanie dla projektantów oraz dostawców systemów. Biuro architektoniczne Sirkel & Mall z Talina postawiło sobie od początku ambitny cel – roczne zużycie energii na ogrzewanie i wentylację nie może przekroczyć 120 kw/h na metr kwadratowy.Cel udało się osiągnąć dzięki ścisłej współpracy projektantów, dostawców rozwiązań i wykonawców, którzy od samego początku musieli wypracować odpowiednie rozwiązania budowlane. Ich skuteczne wdrażanie sprawiło, że w estońskim mieście Valga powstał nie tylko ciekawy architektonicznie budynek szkolny, ale również spełniający pod względem technicznym wymagania jutra.

#valga #niezwykłekształtyikolorywcentrumkształcenia

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
INTELIGENTNY DOM POZWALA ZAOSZCZĘDZIĆ NAWET 30 PROC. NA RACHUNKACH ZA OGRZEWANIE

Inteligentne rozwiązania, które pomagają sterować pracą grzejników, termostatu czy rolet, mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20–30 proc. Dodatkowe oszczędności może przynieść inteligentne zarządzanie oświetleniem. Już mniej więcej co piąty Polak korzysta z inteligentnego rozwiązania w swoim domu.

– Stosując inteligentne rozwiązania, w bardzo prosty sposób można ograniczyć rachunki za ogrzewanie – uważa Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający w firmie Somfy. – Dzięki łatwym czynnościom w perspektywie miesiąca zaoszczędzić można od 20 do 50 zł, co w skali roku daje zysk na poziomie nawet 600 zł.

Instalacje inteligentnego domu odpowiadające za pracę grzejników pozwalają zarządzać nimi z poziomu smartfona. Można zdalnie wpływać na to, o której godzinie nastąpi obniżenie lub podwyższenie temperatury. Dzięki temu licznik nie bije tak szybko, kiedy w domu nikogo nie ma i można utrzymywać niższą temperaturę. Z kolei odpowiednie zaprogramowanie pracy grzejników – tak by włączały się na kilkanaście minut przed powrotem domowników – sprawi, że nie będą oni wracali do wychłodzonych pomieszczeń.

Jak wynika z badań firmy Somfy już prawie 20 proc. Polaków ma w swojej nieruchomości przynajmniej jeden element inteligentnego domu.

– To przysłowiowa furtka otwierająca na kolejne instalacje, które można dokładać jak klocki Lego – zapewnia Radosław Borkowski. – Zaletą systemu jest to, że nie musimy od razu instalować całości, tylko możemy krok po kroku budować swój inteligentny dom. Jest to dobre także dla naszego portfela.

#inteligentnydom #jakzaoszczedzisznarachunkach

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
KINGDOM TOWER

NAJWYŻSZY BUDYNEK ŚWIATA W 2018 BĘDZIE MIERZYŁ PONAD 1000 M WYSOKOŚCI.

Ludzie z roku na rok buduje coraz wyższe obiekty. Wydaje się, że konstruktorzy chcą dosłownie sięgnąć gwiazd i przekroczyć rekordy, które były pobijane do tej pory. Największy rekord wysokości budynku ma zostać pobity w roku 2018, kiedy to zostanie ukończony Kingdom Tower. Wieżowiec ten powstaje w mieście Dżudda i docelowo ma mierzyć 1007 metrów.

Do tej pory miano najwyższego budynku świata należy do Burdż Chalifa, który mierzy 829 metrów. Kingdom Tower zaprojektowała firma Kingdom Holding Company, a wykonaniem zajmie się Saudi Binladin Group. Według dotychczasowych informacji Kingdom Tower ma kosztować 1.23 mld USD.

W budynku będą znajdować się przede wszystkim biura, hotel, a także luksusowe apartamenty, które będą zlokalizowane na najwyższych piętrach. Na szczycie wieżowca powstaną instalacje, których celem będzie pozyskiwanie energii odnawialnej. Ciekawostką jest, że wjechanie na sam szczyt budynku zajmie aż 5 minut i to przy użyciu ekspresowej windy. Jeżeli użytkownicy skorzystają z windy tradycyjnej, to będzie to trwało aż 12 minut.

W budynku będzie aż 200 pięter, co wydaje się ilością wręcz kolosalną. Powierzchnia użytkowa wieżowca będzie wynosiła natomiast 319 000 metrów kwadratowych. Projektantem wieżowca jest Adrian Smith, który zaprojektował wcześniej m.in. Burj Khalifa. Smith przewidział, że do obsługi obiektu będzie potrzebnych 59 wind, a 5 z nich będzie windami z podwójnymi pokładami. Windy będą jechały z prędkością 35 km/h więc da się w nich odczuć różnicę wysokości.

Jak widać, wyścig o najwyższy budynek świata trwa w najlepsze, aż strach spytać, jak wysokie będą wieżowce za kilkanaście lat.

#kingdomtower #najwyższybudynekświata

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
XVII EDYCJA TARGÓW BUDOWNICTWA, INSTALACJI I WYPOSAŻENIA WNĘTRZ - GLIWICE, POLSKA

26 lut 2016 - 28 lut 2016

Gliwickie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz odbywają się od 2000 roku. Jest to impreza cykliczna organizowana raz w roku, w miesiącu lutym. Termin ten jest korzystny, z jednej strony dla firm – które przygotowują się do sezonu, a z drugiej strony dla inwestorów – planujących swoje wydatki, remonty, inwestycje. Odbywają się one na terenie Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej, przy ul. Kaszubskiej 28 i obejmują halę sportową, pawilon namiotowy oraz teren zewnętrzny. Swoją ofertę prezentuje około 140 wystawców, a targi odwiedza corocznie około 8 tys. osób. Duży wpływ na frekwencję ma intensywna i szeroko zakrojona reklama, która trwa z reguły 2 miesiące. Wysoka efektywność gliwickich targów sprawia, iż wiele firm wystawia się tu corocznie.

#gliwicetargibudownictwa #XVIItargibudownictwa

http://www.buildings.pl/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded