Profile cover photo
Profile photo
MODPOŻ. Ochrona Przeciwpożarowa
1 follower
1 follower
About
Posts

Post has attachment
Kiedy budynek może zostać zakwalifikowany jako zagrażający życiu?

Podczas kontroli budynku przez funkcjonariuszy wydziałów kontrolno-rozpoznawczych Państwowej Straży Pożarnej obiekt w skrajnych wypadkach może zostać zakwalifikowany jako zagrażający życiu.

I w tym przypadku decyzje administracyjne są bardzo szybkie, a czas realizacji tych decyzji bardzo krótki, inaczej obiekt może zostać zwyczajnie zamknięty bo sprawa zostaje automatycznie zgłoszona do nadzoru budowlanego.

Kiedy i w jakich przypadkach użytkowany obiekt może zostać zakwalifikowany jako zagrażający życiu określa paragraf 16 rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).
Przepis ten mówi: "Użytkowany budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu, gdy występujące w nim warunki techniczne nie zapewniają możliwości ewakuacji ludzi"
są to następujące kryteria:
1. Szerokość przejścia, dojścia lub wyjścia ewakuacyjnego albo biegu lub spocznika klatki schodowej służącej ewakuacji, mniejsza o ponad jedną trzecią od określonej w przepisach techniczno-budowlanych.
2. długość dojścia lub przejścia ewakuacyjnego większa o ponad 100% od określonej w przepisach techniczno-budowlanych.
3. występowanie w pomieszczeniu strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej: okładzin sufitu lub sufitu podwieszonego z materiału łatwo zapalnego lub kapiącego pod wpływem ognia , bądź wykładziny podłogowej z materiału łatwo zapalnego; okładziny ściennej z materiału łatwo zapalnego na drodze ewakuacyjnej, jeżeli nie zapewniono dwóch kierunków ewakuacji.
4. nie wydzielenie ewakuacyjnej klatki schodowej budynku wysokiego innego niż mieszkalny lub wysokościowego, w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych.
5. niezabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych, w sposób w nich określonych.
6. brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w odniesieniu do strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z tej strefy na zewnątrz budynku.
Ważna rzecz jest taka, że te kryteria nie obowiązują jeżeli budynek został wzniesiony na podstawie Prawa Budowlanego z dnia 7 lipca 1994 roku oraz aktami wykonawczymi wydanymi na podstawie tej ustawy. Wniosek jest taki, że można zastosować tą kwalifikację zagrożenia życia dla budynków powstałych przed 1994 rokiem, później już nie.

Więcej informacji na www.modpoz.pl

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Dla tych co poważnie są zainteresowani tematem instrukcji bezpieczeństwa pożarowego informuję że mamy jeszcze jedną stronę internetową poświęconą tylko temu zagadnieniu.

www.instrukcja-ppoz.pl

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Post has attachment
Dotarło nowe urządzenie do pomiarów hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych. Nowa technologia pozwoli nam na szybsze wykonywanie zleceń a co za tym idzie znaczące obniżenie ceny :)
Ponadto czas realizacji zlecenia będzie dużo szybszy, a wiemy że na budowach to jest chyba najważniejsze bo te pomiary robi się zazwyczaj "w ostatniej chwili".

Także zapraszam firmy instalacyjne do współpracy!

Więcej na
http://modpoz.pl/hydranty-bandania-wydajnosci-i-cisnienia/

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Dzisiaj niestety dowiedziałem się, że ktoś podpisujący się jako Adam Szulc ukradł grafikę z mojej strony internetowej. Pod słowem grafika oprócz samego wyglądu strony mam na myśli również grafikę rysunków jakie przygotowuję podczas opracowania Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Oferuje ten człowiek opracowanie Instrukcji „zdalnie” i jak pisze to obniży koszty opracowania o 60%. Proszę nie wierzyć w brednie, nie da się „zdalnie” przygotować tej dokumentacji, trzeba być na miejscu. Inaczej taki dokument zostanie źle opracowany i podważony przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Pozdrawiam Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Zmiana adresu naszej firmy. Przenosimy się z Bielan na Gocław :)

Teraz mieścimy się w budynku przy ul. Wał Miedzeszyński 646 bud. II
Add a comment...

Post has attachment
Czy konieczne jest wykonywanie próbnej ewakuacji z budynku?

Jeżeli są wątpliwości czy w Waszym budynku jest konieczne przeprowadzanie próbnych ewakuacji to zapraszam do przeczytania artykułu, który wyjaśnia których budynków to dotyczy a których nie.

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Post has attachment
Łamanie przepisów przeciwpożarowych.

Polecam przeczytać mój krótki artykuł o typowych przypadkach łamania przepisów przeciwpożarowych podczas użytkowania budynków. Większość przypadków to po prostu zwykła nieświadomość dlatego warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy w tym temacie.

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Post has attachment
Chcesz coś wiedzieć o przeglądach ppoż.?

Jeżeli masz wątpliwości kiedy zgodnie z przepisami należy robić przeglądy gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych zainstalowanych w budynku zapraszam do przeczytaniu artykułu, który wszystko wyjaśni.

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Post has attachment
Jak wprowadzić Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego?
Jak ktoś ma już wykonaną Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego i chce, aby była "wprowadzona w życie" opisuje to w artykule pod poniższym linkiem.

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...

Post has attachment
Co powinna zawierać Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?


Jeżeli planujesz dla swojego budynku wykonać Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego to warto najpierw dowiedzieć się co taka Instrukcja powinna zawierać. A po co? A po to na przykład, żeby móc sprawdzić czy zamówiona Instrukcja jest poprawnie wykonana przez "specjalistę" i czy ktoś wykorzystując naszą niewiedzę w danym temacie nie chce nam "wcisnąć lipy". A niestety to się zdarza ponieważ Instrukcja Instrukcji nierówna. 

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Ja podczas kontroli budynków i przeprowadzania audytów w zakresie ochrony przeciwpożarowej spotykam się z sytuacją, gdzie nowo wykonana Instrukcja do niczego się nadaje i nie spełnia podstawowych wymagań przepisów przeciwpożarowych.

Chcesz dowiedzieć się co powinna zawierać poprawnie wykonana Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego? Wejdź w poniższy link i poczytaj.

Pozdrawiam
mgr inż. Jeremi Modrzewski
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded