Profile cover photo
Profile photo
Riki Fridrich
1,646 followers -
Som taký dobrý, že som sám sebe vzorom.
Som taký dobrý, že som sám sebe vzorom.

1,646 followers
About
Riki's posts

Post has attachment
Zaujíma vás, aká je situácia okolo nástrojov v Javascriptovom ekosystéme? V podcaste Vzhůru dolů som si pustil pusu na špacír a vykecal som nielen čo si myslím o súčasnom stave, ale trochu som aj veštil budúcnosť.

A keďže +Martin Michálek nie je (na rozdiel odo mňa) lenivý a dal si tú prácu s prepisom nášho rozhovoru, môžete si to celé dokonca prečítať aj keď normálne podcasty nepočúvate.

Post has attachment
Námet na horror: Hlavný hrdina je trénovaný kaligraf. Posadne ho démon a núti ho robiť strašné veci. Vo vzácnych okamihoch, kedy má hrdina kontrolu nad svojim telom, sa pokúša varovať svoje okolie tým, píše na steny - buď ich vyškrabáva nechtami, alebo ich píše krvavým prstom. Ale ostatní ľudia jeho varovania ignorujú. Fotia si ich a považujú ich za umelecký prejav. Každý totiž dobre vie, že skutočné horrorové správy sú napísané takým tým neúhľadným, roztraseným písmom.
Photo

Post has attachment
Pamätáte na moje rozšírenie Mimi Tourette, koré na Mimibazare nahrádzalo emotikony vulgarizmami? Tak niekto ho naklonoval (https://github.com/fczbkk/mimi-tourette) a urobil verziu pre Facebook. Prajem príjemnú zábavu.

Mimochodom, pôvodné rozšírenie mi Google bez varovania, bez vysvetlenia a bez možnosti nápravy zrušil. To len aby ste vedeli, čo vás čaká, keď sa pokúsite niečo urobiť v rámci googlieho ekosystému a nie ste veľká koroprácia.

#startupidea Rozšírenie pre OK Google, Siri, Alexu a podobnú pliagu. Keď zaregistruje frázu napr.: "Please, don't hurt me," tak v tichosti zavolá 911, pošle im geolokáciu a aktivuje nahrávanie z mikrofónu a kamery.

Post has attachment
Medium robí kotrmelec. Zbavujú sa obchodníkov, ktorých nabrali, aby predávali reklamy. Namiesto toho chcú skúsiť vymyslieť iný model monetizácie obsahu. Keď som v bývalej práci robil veľký research na tému platieb za obsah, zistil som pár dôležitých vecí:

- Reklama má dlhodobo deštruktívne dopady na obsah. Obsah musíte prispôsobovať tak, aby prilákal dostatočne veľké masy (clickbait) a nesmie ísť proti zadávateľom reklamy (autocenzúra). Jedno aj druhé spôsobuje, že obsah je čoraz menej atraktívny a o to menej je ktokoľvek ochotný za taký obsah platiť.
- Obsah monetizovaný reklamou podľa mňa nie je dlhodobo udržateľný. Je to nekonečná špirála smrti. Kvalita obsahu klesá (viď vyššie), kvôli čomu klesá výkonnosť reklamy, kvôli čomu klesajú zisky z nej, kvôli čomu musí byť reklamy viac a musí byť agresívnejšia, kvôli čomu sa konzumenti obsahu bránia (adblock), kvôli čomu je výkonnosť reklamy ešte nižšia, kvôli čomu sa začne šetriť, kvôli čomu odchádzajú kvalitní producenti obsahu, kvôli čomu kvalita obsahu klesá... a sme zase na začiatku.
- Len veľmi málo kto je schopný produkovať obsah, za ktorý sa oplatí platiť. Bežný obsah, produkovaný bežnými pisateľmi, cielený na bežných ľudí, nemá šancu byť monetizovaný priamo. Jediné skutočne úspešné príklady monetizácie obsahu, ktoré som videl, boli postavené na veľmi špecifickom obsahu pre business, za ktorý boli konzumenti ochotní platiť, pretože im tie informácie pomáhali generovať zisk. Bežné spravodajstvo a lifestyle takú hodnotu nebudú mať nikdy.
- Mikroplatby nie sú cesta. Problémy sú technické aj psychologické. Všetky doterajšie pokusy o vyriešenie alebo obídenie zlyhali. Pochybujem, že sa ešte niekedy niekto seriózne pokúsi mikroplatby pretlačiť.

Takže som fakt zvedavý, s čím príde Medium. Chápem, o čo sa pokúšajú. A veľmi im držím palce, aby to konečne rozlúskli. Ale veľké šance im nedávam.

PS: Väčšina ziskov Googlu (cca 3/4) pochádza z on-line reklamy. Osobne to vidím dlhodobo ako ich najväčší problém. 

Post has attachment
Neviem, nakoľko je to dôveryhodný zdroj. Ak je, tak je to zaujímavý pohľad na dôvod, prečo v USA napriek svojej zjavnej nezvoliteľnosti vyhral Trump. TL;DR: Zatiaľ čo celý svet sa bojí náboženských fanatikov z blízkeho východu, USA má seriózny problém so svojimi vlastnými náboženskými fanatikmi.

"When a 3,000-year-old book that was written by uneducated, pre-scientific people, subject to translation innumerable times, edited with political and economic pressures from popes and kings, is given higher intellectual authority than facts arrived at from a rigorous, self-critical, constantly re-evaluating system that can and does correct mistakes, no amount of understanding, no amount of respect, no amount of evidence is going to change their minds, assuage their fears."

http://www.rawstory.com/2016/11/the-dark-rigidity-of-fundamentalist-rural-america-a-view-from-the-inside/

Post has attachment
Pozeráme so synom Addamsovu rodinu 2, keď tu zrazu...

Post has attachment
Výsledok prieskumu o vzťahu slovákov žijúcich v zahraničí k Slovensku. V skratke:

- Študenti ešte pripúšťajú, že sa niekedy vrátia. Ak niekto v zahraničí začne pracovať, už ho domov nikto nedostane.
- Návrat by sme zvažovali iba ak by sa na Slovensku zmenila politická a spoločenská situácia.

Toto je dôvod, prečo sa Fico všemožne snaží skomplikovať korešpondenčné hlasovanie vo voľbách.

PS: Situáciu pekne ilustruje moja obľúbená štatistika. Niekedy okolo roku 2000 v mojom rodnom meste stúpol v priebehu 5 rokov priemerný vek obyvateľov o 20 rokov.

Post has attachment
Pristihol som sa, že vo WebStorme podvedome používam takéto freudovské skratky.
Photo

Post has attachment
Dvaja z troch rečníkov pripravovanej DevelCZ konferencie vyzerajú celkom normálne.
Wait while more posts are being loaded