Profile cover photo
Profile photo
Christianitas
86 followers -
religia kultura społeczeństwo
religia kultura społeczeństwo

86 followers
About
Posts

Post has attachment
+Paweł Milcarek : Dziesięć lat temu, 7 lipca 2007, w kilka godzin po wydaniu przez Benedykta XVI motu proprio Summorum Pontificum mówiłem do mikrofonu jednej ze stacji telewizyjnych o znaczeniu tego aktu. Powiedziałem, że najprawdopodobniej jest to najważniejszy lub jeden z najważniejszych aktów tego pontyfikatu. Widziałem jak twarz sympatycznego dziennikarza stojącego obok kamery mieniła się zdziwieniem. Przyszedł, żebym skomentował sensacyjną ciekawostkę - usłyszał, że być może robi materiał o najważniejszym wydarzeniu.
Add a comment...

Post has attachment
Wszystko to składa się na jakąś dialektykę: brak miłosierdzia w imię miłosierdzia. Brutalność w imię łagodności. Nieustanne moralizowanie w imię zerwania z moralizowaniem. Brak próby zrozumienia inaczej myślących w Kościele w imię otwarcia Kościoła na inaczej myślących. Centralizacja w imię decentralizacji. Rządy starców przeżywających ostatnią bitwę swojej młodzieńczej rewolucji przy deklarowanym otwarciu na przyszłość. Zastąpienie obiektywnego rytuału Kościoła jakimś niesamowitym, niezwykle skomplikowanym nowym rytuałem rzekomo "mocnych gestów", które szybko stają się przewidywalne. Podawanie trucizny nazywane podawaniem lekarstwa. I tak można bez końca.
Add a comment...

Post has attachment
Miejscem, w którym powstający mit narodowy mógł zostać od razu prześwietlony światłem wiary i otrzymać swoje pogłębiające objaśnienie, były nauki głoszone w ramach liturgii żałobnych. Jednak biskupi pozwolili, aby słuchano ich bardziej jak kapelanów obsługujących ból narodowy, niż jak nauczycieli i przewodników narodu.
Add a comment...

Post has attachment
Zmiany, jakie niedawno zaszły w Irlandii, mogą zdawać się odległe od tych spraw, które dotyczą waszej sytuacji; prawie niemożliwe do wyobrażenia w Polsce. Podobnie jednak myślało jeszcze niedawno wielu Irlandczyków.
Add a comment...

Post has attachment
Pragnieniem księdza, biskupa i kardynała Sarto było zrobić wszystko, co mógł, aby przywrócić pobożności liturgicznej jej prawowite centralne miejsce w życiu tych, nad którymi sprawował opiekę duszpasterską. Chciał, aby jego lud czynnie uczestniczył w liturgicznych obrzędach i modlitwach, by mógł czerpać z nich wszelkie bogactwo złożone tam przez tradycję Kościoła.
Add a comment...

Post has attachment
Wiele dobrych rzeczy nie wydarzyło się, a wiele łask nie zakwitło – wskutek tego, co stało się pół tysiąca lat temu. Możemy się co prawda pocieszać, że reformacyjne „trzęsienie ziemi” wymusiło w końcu wielką odnowę duchową spod znaku Soboru Trydenckiego, wraz z którą Kościół otrząsnął się ze snu. Ale za jaką cenę?
Add a comment...

Post has attachment
Artykuły związane ze Światowymi Dniami Młodzieży można znaleźć u nas w jednym miejscu. Z każdym dniem będzie ich więcej. Teksty wystąpień Papieża Franciszka. Komentarze +Paweł Milcarek +Tomasz Rowiński +Michał Barcikowski +Paweł Grad +Petrus Armoracia +Tomasz Dekert
Add a comment...

Post has attachment
"W roku przestępnym, 25 dzień lutego był zapisywany jako a.d.VI bis Kal. Mart. I właśnie od tego powtórzenia, bisowania, 6 dnia przed Kalendami Marca, po łacinie rok przestępny to annus bissextilis (a nie dlatego, że ma 366 dni)."
Add a comment...

Post has attachment
"Wracając do tytułowej myśli z encykliki Piusa XI: wydaje się, że dzisiaj grozi nam podobne niebezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo polegające na tym, że na słuszne postulaty budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa odpowiedzą, wobec milczenia katolickich polityków, neokomuniści w rodzaju naszej Partii Razem czy greckiej Syrizy."
Add a comment...

Post has attachment
"Trzeci Opat Solesmes, wielki Dom Delatte, napisał, że „Bóg chce, aby każdy był trochę mnichem, a mnisi żeby byli nimi zupełnie”. Zdanie to jest zawsze gotowe, by je cytować w obronie absolutnego powołania mnichów kontemplacyjnych, czyli mnichów par excellence. Jednak w swym rozbiegu ta maksyma odnosi się do wszystkich chrześcijan, a więc implicite – do świeckich; i dopiero naświetliwszy niecodziennym blaskiem powołanie świeckie, Dom Delatte pokazuje w pełnym świetle niepodzielność i maksymalizm powołania mniszego."
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded