Profile cover photo
Profile photo
پلاک پنج
39 followers -
پلاک پنج برای گفتگو درباره خانواده و با هدف ترویج خانواده برابر راه اندازی شده است.
پلاک پنج برای گفتگو درباره خانواده و با هدف ترویج خانواده برابر راه اندازی شده است.

39 followers
About
Posts

با فراگیر شدن کتاب‌خوان‌های الکترونیکی مثل کیندل یا آي‌پد، و انتشار الکترونیکی تقریبا همه کتاب‌های تازه منتشر شده، و با توجه راحتی دسترسی به آنها روز به روز به تعداد کتاب‌خوان‌های الکترونیک افزوده می‌شود.
اما تحقیقات نشان داده که بچه‌ها کتاب الکترونیکی خواندن پدر و مادرهایشان را کتاب‌خوانی به حساب نمی‌آورند.
یکی از راه‌های اصلی تشویق بچه‌ها به کتاب‌خوانی الگو بودن برای آنهاست. بچه‌هایی که همیشه در دست پدر و مادرشان کتاب می بینند با درصد بسیار بالاتری کتاب‌خوان می‌شوند. یکی از توصیه‌های اصلی مشاورین کودک هم به پدر و مادرها این است که خودشان کتاب بخوانند.
اما ظاهرا بچه‌ها تفاوتی بین اینترنت گردی و کتاب‌خوانی، وقتی تبلتی در دست پدر و مادرشان می‌بینند نمی‌گذارند. بنابراین اگر قصد تربیت کودکان کتاب خوانی را دارید، احتمالا باید به روش‌های سنتی کتاب‌خوانی ادامه دهید. یا حداقل کتاب‌های کاغذی را به طور کامل قطع نکنید.
Add a comment...

Post has attachment
امروز ۲۵ نوامبر، رور جهانی مبارزه با خشونت خانگی است. این ویدئو را عفو بین الملل برای هشدار در مورد خشونت خانگی تهیه کرده است.
در خصوص خشونت خانگی بیشتر بخوانید:
http://pelak5.org/node/185
Add a comment...

Post has attachment
سیاست جداسازی جنسیتی در ادارات و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها و اماکن عمومی همواره بخشی از سیاست اجتماعی وفرهنگی دولت ایران از زمان بر سر کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد بوده است. حتی گفته شد یکی از دلایل اختلاف رییس جمهوری پیشین ایران با مرضیه وحید دستجردی وزیر وقت بهداشت که منجر به کنار نهادن وزیر شد بر سر آن بوده است که وزیر بهداشت اجرای جداسازی زنان و مردان در بیمارستان‌ها را غیر عملی اعلام کرده بود.
در سال جاری یکی از انتقاد های قوه قضاییه به نحوه برگزاری کنسرت ‌های موسیقی این بود که زنان و مردان از هم جدا نمی‌شوند. انتقادی که از دید مقام‌های قضایی عمل برهم زنندگان کنسرت‌ها را موجه می‌کرد که عمدتاً از طرف امامان جمعه حمایت می‌شدند. برخی از برگزارکنندگان کنسرت‌ها می گویند اخیراً نیروی انتظامی که قرار است مجوز محل برگزاری کنسرت را بدهد علاوه بر درخواست دو میلیون تومان هزینه صدور مجوز از آنان می‌خواهد که زنان را ازمردان در کنسرت از هم جدا کنند.
در دولت حسن روحانی از شدت پیگیری سیاست جداسازی زنان و مردان کاسته شد و این امر به نارضایتی بخشی ازروحانیون منجر شد و به فهرست مطالبات گلایه‌آمیز تندروها و آقای خامنه‌ای از دولت افزوده شد.
Add a comment...

Post has attachment
مجله اقتصادی فوربز ماه گذشته فهرست سالانه "قدرتمندترین شخصیت‌های جهان" خود را منتشر کرده و در میان این فهرست ۱۰۰ نفره، نام ۹ زن دیده می‌شود.
با این زنان آشنا شوید:
Add a comment...

Post has attachment
سارا بعد از ۹ سال زندگی مشترک ناچار شد با بخشش مهریه خود، تن به طلاق توافقی دهد تا به قول خودش "بیش از این در مقابل خانواده‌اش بی‌آبرو نشود." شوهرش مدت‌ها بود با زن دیگری رابطه داشت و حالا او متهم به بی‌آبرویی شده بود.
چهار سال پیش از این بود که متوجه تغییر رفتار و خلقیات همسرش شده بود، این تغییر رفتار به طور عجیبی در مورد صمیمی‌ترین دوستش نیز اتفاق افتاده بود، خیلی طول نکشید که متوجه شد بین همسر و دوستش رابطه‌ای جدی شکل گرفته است. روانشاسان، مشاوران، تهدیدها، قهر و آشتی‌ها هیچ کدام فایده‌ای نداشت. در نهایت صمیمی‌ترین دوستش از همسر او باردار شد و سارا با وجود امید داشتن برای درست کردن این رابطه با همسرش، به صورت توافقی طلاق گرفت.
این روزها در جامعه ایران از این داستان‌ها که ریشه‌هایی هم در واقعیت دارند،در اطراف خود بسیار می‌شنویم. هر کدام از ما شنونده ماجراهای دیگرانیم و گاه خودمان درگیر مقوله "خیانت" از سوی همسران خود – چه زن و چه مرد – هستیم. اما آنها چرا خیانت می‌کنند و یا اینکه واقعا چرا خیانت می‌کنیم؟
Add a comment...

Post has attachment
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ، سال گذشته از گم شدن ۳۲ جلد کتاب نتایج حاصل از طرح ملی بررسی اشکال خشونت خانگی علیه زنان خبر داده و گفته بود هیچ نسخه ای از آن در وزارت کشور و یا مرکز معاونت امور زنان و خانواده پیدا نشده است.
به گفته خانم مولاوردی، در دولت اصلاحات کمیته‌ای با عنوان «کمیته ملی اِمحای خشونت علیه زنان» تشکیل شد و در پی آن پژوهشی گسترده در ۲۸ استان انجام گرفت و نتایج حاصل از آن در ۳۲ جلد تدوین شد.
معاون رئیس جمهوری ایران یادآور شده است که با پایان کار دولت هشتم، این تحقیقات و گزارش‌ها کنار گذاشته شده و دولت نهم و دهم از آنها استفاده‌ای نکرد.
بر اساس ارزیابی‌های سازمان ملل متحد از هر سه شهروند زن، یکی در طول زندگی خود، هدف خشونت‌های جنسی یا جسمی قرار می‌گیرد.
به گفته محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در ایران میزان مرگ در میان زنان به دلیل خشونت، برابر با میزان مرگ آنها به دلیل ابتلا به سرطان است. وی افزود با این حال کم‌تر از ۳۵ درصد خشونت‌های خانگی به پلیس گزارش می‌شود.
Add a comment...

اگر فکر می‌کنید کودکتان در زمینه مهارت‌های کلامی کمی ضعیف است، با استفاده از روش‌های ساده زیر به او کمک کنید تا بهتر حرف بزند.
برای کودکتان کتاب بخوانید.
آواز بخوانید.
دامنه لغات کودکتان را افزایش دهید.
به پارک بروید.
با کودکتان همبازی شوید.
ساعات تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای را کم کنید.
Add a comment...

Post has attachment
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به مشکلات برخی استان‌ها در حوزه آموزش دختران و همچنین ازدواج‌های زودهنگام اشاره و عنوان داشت: ما هم اکنون در بحث آموزش دختران در پایه اول و دوم متوسطه با مشکل رو به رو هستیم که البته مطالعه‌ای را انجام دادیم و مشخص شد؛ علت، به مسایل بیرون از آموزش و پرورش باز می‌گردد.
وی با بیان اینکه زمانی هست که دانش‌آموز می‌خواهد درس بخواند و مدرسه نیست و زمانی دیگر مدرسه هست و دانش آموز مراجعه نمی‌کند، گفت: با بررسی‌ها متوحه شدیم که این موضوع عمدتا به مسایل فرهنگی خاص برخی از استان‌ها و مناطق کشور برمی‌گردد؛ ازدواج‌های زودهنگام در برخی استان‌ها مانع از ادامه تحصیل دانش‌آموزان می‌شود که البته باید با به کارگیری ظرفیت‌های فرهنگ این استان‌ها، کمک کنیم که دختران به تحصیل خود ادامه دهند تا این استان‌ها را به میانگین کشوری نزدیک شوند.
Add a comment...

Post has attachment
منصف باشید
اگر از نظر زمانی با هم اختلاف ساعت دارید، حواستان باشد که نمی‌توانید از او بخواهید هر شب تا صبح بیدار بماند تا با شما صحبت کند. حتی اگر خودش بخواهد، باز هم باید حواستان به زندگی او هم باشد. اگر می‌گوید برو بخواب عزیزم، حق ندارید فردا اخم و تخم کنید که من می‌خواستم حرف بزنم اما تو رفتی خوابیدی.
حواستان باشد که وقتی کنار هم نیستید برای آخر هفته برنامه‌های متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد. اگر او می‌خواهد یک جمعه با دوستان یا خانواده اش باشد، اما شما هیچ جا برای رفتن ندارید و در خانه نشسته اید، نباید از او انتظار داشته باشید که او هم در خانه بنشیند.
به طور کل اگر دیدید از چیزی ناراحت شده اید که دلیل اصلی اش دور بودن جغرافیایی شما از هم است قبل از عصبانی شدن دوباره فکر کنید.
Add a comment...

Post has attachment
روایتی از خانواده ای مبتلا به ویروس اچ آی وی:
«خیلی راحت بگو. اگر شما راحت‌تر بگویید، راحت‌تر می‌توانم جواب بدهم....» و این‌چنین، خیالمان راحت‌ می‌شود. آقای «عین»، خیالمان را با این حرف راحت می‌کند. جایی در اطراف تهران، مهمان این خانواده می‌شویم؛ خانواده‌ای با 6 عضو؛ زن و شوهری که مبتلا به بیماری ایدز هستند، با دخترک کوچکی که جواب آزمایش‌اش منفی است اما گفته‌اند بار دیگر باید آزمایش بدهد.
دخترکی که بدنش کهیر می‌زند اما این‌قدر شیرین است و توی دل اطرافیان‌اش جا باز کرده که آزمایش دوباره را برای آنها، سخت کرده است. دخترکی که آمدنش، پدر و مادر را متوجه بیماری‌شان کرد و متوجه وضعیت جدیدی که باید داشته باشند.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded