Profile cover photo
Profile photo
Planetárium Ostrava
52 followers
52 followers
About
Planetárium Ostrava's posts

Post has attachment
O prázdninách se naše veřejná noční pozorování konají v pátek a v sobotu. V sobotu od 15:00 k nám navíc můžete zajít na denní pozorování Slunce. To vše na předpokladu, že nám pozorování nepřekazí počasí.

Další informace najdete na našem webu: http://planetariumostrava.cz/planet/cs/verejnost/detail/hvezdarna
Photo

Post has attachment
O prázdninách u nás můžete každou sobotu od 15 do 18 hodin pozorovat Slunce našimi dalekohledy se speciálními filtry. Nehrozí tak poškození zraku a vy můžete spatřit např. sluneční skvrny a protuberance. Slunce se ale před námi nesmí schovat za mraky.

V neděli také nabízíme pohled na naši nejbližší hvězdu, avšak nikoli u nás, nýbrž v Zoo Ostrava. Těšíme se na setkání s vámi!
Photo
Photo
21.07.17
2 Photos - View album

Post has attachment
Jeden z nejkrásnějších meteorických rojů, Perseidy, budeme moci za příznivých podmínek pozorovat od 17.7. do 24.8.. Největší počet meteorů bude ze souhvězdí Persea vylétávat v pátek 12.8. kolem 22 hodiny.

Akce začne ve 21:00 v Kinosále krátkým povídáním o meteorickém roji a návštěvníci si budou moci poté prohlédnout a osahat některé meteority z kolekce Planetária.

V případě nepříznivého počasí proběhne od 21:00 do 23:00 pouze přednáška v Kinosále a místo pozorování můžet zhlédnout pořad Divoký vesmír společně s ukázkou aktuální hvězdné oblohy v Sále planetária.
pozorování Perseid 
Photo

Post has attachment
Dnes máme Den asteroidů!

Planetky neboli asteroidy jsou menší nepravidelná tělesa o velikosti asi od jednoho metru po stovky kilometrů. Ve Sluneční soustavě jich máme stovky tisíc, přičemž některé se dostávají do blízkosti oběžné dráhy naší Země.

Animace ukazuje postupné objevování nových planetek od roku 1970 do roku 2015.

Post has attachment
Tento časosběr se skládá z pouhých 12 snímků, je však poměrně unikátní. Během 3 let jej pořídil slavný Hubbleův vesmírný dalekohled a je na nich zachycen pohyb dvou hvězd. Jde o tzv. hnědé trpaslíky, tedy jakési zakrnělé hvězdy, které tvoří dvojhvězdu Luhman 16AB v souhvězdí Plachet na jižní obloze.

Na časosběru můžete rozpoznat vlastní pohyb těchto trpaslíků, dále měnící se paralaxu způsobenou oběhem Země (kolem které Hubbleův dalekohled obíhá) okolo Slunce a konečně i vzájemné obíhání těchto hvězd kolem sebe.

Vysvětlující obrázek najdete v komentáři.

---------------
autorství a zdroj: ESA/Hubble, L. Bedin et al. (https://www.spacetelescope.org/videos/potw1723a/)

Viz též: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/hubble-applauds-waltzing-dwarfs

http://spacetelescope.org/images/potw1723a/

Post has attachment
Sonda Juno nám posílá opravdu úžasné snímky planety Jupiter! Díky několika šikovným amatérům se také můžeme pokochat povedenými animacemi:

autorství a zdroj: NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran (https://flic.kr/p/V6DHjr)

Post has attachment
Spisovatelka a výtvarnice Gabriela Kopcová u nás představí svoji novou knížku pro děti s názvem Vesmírníčky na dobrou noc.

Rezervace můžete provádět online: http://planetariumostrava.cz/cs/verejnost/program/2017-06-10/detail/15-00/mistnost/Kinos%25C3%25A1l
Photo

Post has attachment
V neděli 28. května čeká naše nejmenší návštěvníky zvláštní program!

Promítání v Sále planetária začne už ve 13 hodin a kromě něj je na programu i pohádkové představení Divadla M.

Podrobnosti najdete na našich webových stránkách: http://planetariumostrava.cz/news/cs/verejnost/detail/den-deti-v-planetariu-ostrava

Photo

Post has attachment
Budeme někdy těžit suroviny na vesmírných tělesech a vozit je k nám na Zem?

Na to se pokusí odpovědět přednáška Ivo Míčka, člena Sdružení pro meziplanetární hmotu (SMPH), v netradiční čas v sobotu 13. května v 17 hodin u nás v kinosále.

Současně bychom vážnější zájemce o vesmírnou problematiku rádi upozornili na seminář SMPH, který se u nás koná ve dnech 12. - 14. května 2017 (pátek - neděle).

Veškeré informace týkající se programu a způsobu přihlašování najdete na webu SMPH:
http://www.kommet.cz/news/Seminář-SMPH---Ostrava-2017
Photo

Post has attachment
Křest nové desky havířovské skupiny Nebe v našem planetáriu se očividně vydařil a má i první pozitivní ohlasy!

http://musicserver.cz/clanek/55751/nebe-planetarium-ostrava-6-5-2017/

foto: Petr Ota Harazin / Nebe
Photo
Wait while more posts are being loaded