Profile

Cover photo
655 followers|601,648 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

Gooshe

Shared publicly  - 
 
نقاشی در ‫#‏گوشه‬
چشم‌ها نه به بینایی‌شان که به عینک می‌نازند
http://www.gooshe.net/rabindranath-tagore-paintings

رابیندرانات تاگور ِ ‫#‏شاعر‬، در ایران شناخته‌شده است، به خصوص با ‫#‏کتاب‬ «ماه نو و مرغان آواره»، اما ‫#‏تاگور‬ دستی هم در نقاشی داشت. سال ۲۰۱۰ میلادی دوازده تا از این نقاشی‌ها به ۲٫۲ میلیون دلار فروخته شد و از آنجا که اصولا رقم و پول است که حرف می‌زند، نقاشی‌های تاگور هم طرفداران تازه‌ای پیدا کرد و تاگور ِ نقاش، شناخته‌شده‌تر شد.

تاگور ‫#‏نقاشی‬ را تقریبا در ۶۰ سالگی شروع کرد و هزاران نقاشی کشید. در دهه ۳۰ میلادی، نقاشی‌های او در نمایشگاه‌هایی در اروپا، آمریکا و روسیه نشان داده شد و سبک شخصی او در نقاشی، به نسلی از هنرمندان مدرن هند ایده می‌داد. تعدادی پرتره زنان هم در میان نقاشی‌های او هست و تعداد کمی منظره یا چشم‌اندازهایی که چندان شلوغ و پُر نیستند.
تاگور در سفرهای زیادی به جاهای مختلف دنیا، دو بار هم به ایران آمده و جشن تولد ۷۰ سالگی‌اش، سال ۱۹۳۲در ایران برگزار شد. او در سخنرانی‌اش از علاقه‌اش به ایران گفت و خودش را «ایرانی» خواند که نیاکانش به ‫#‏هند‬ مهاجرت کرده‌اند.
نقاشی‌های تاگور را در گوشه ببینید:
http://www.gooshe.net/rabindranath-tagore-paintings
 ·  Translate
رابیندرانات تاگور ِ شاعر، در ایران شناخته‌شده است، به خصوص با کتاب ماه نو و مرغان آواره. اما تاگور دستی هم در نقاشی داشت و گاهی نقاشی می‌کرد. سال ۲۰۱۰ دوازده تا از این نقاشی‌ها به ۲٫۲ میلیون دلار ف...
4
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از #خوردنی ها و شکم در #گوشه
پنیر سفید صبحانه را در خانه درست کنیم
http://www.gooshe.net/paneer
درست‌کردن بعضی خوراکی‌ها آنقدر که به نظر می‌رسد، پیچیده نیست. بیشتر مشتقات شیر، راه‌های ساده و بی‌دردسری برای خانگی‌شدن دارند. قبلا روش درست‌کردن #ماست را گفته بودیم. #پنیر هم به همین سادگی و ‌کم‌زحمتی است و در زمانی کوتاه آماده می‌شود. کافی است یک‌بار مقدار زیادی شیر پرچرب بگیریم و آماده‌کردن پنیر سفید و ساده را در خانه تجربه کنیم تا معتادش شویم؛ با هزار و یک کلک برای مزه‌دار‌کردن و خوشمزه‌شدنش… با کم و زیاد کردن میزان شوری و چربی، اضافه کردن طعم‌ها و سبزی‌های خشک خوشبو و از همه مهم‌تر دانستن اینکه چیزی را می‌خوریم که همه مراحلش را در آشپزخانه خودمان گذرانده‌است؛ بدون افزودنی و مواد اضافی.
این هفته در #گوشه آشپزخانه شماره ۵۲، روش آماده کردن یک نوع ساده از پنیر سفید را می‌گوییم که در #ایران، #ترکیه، #یونان و منطقه بالکان خواهان دارد. پنیری که برای صبحانه با نان تازه عالی‌ست و در سالاد و بعضی از غذاها هم جای خوش و خرمی دارد.
به گوشه سری بزنید و روش درست‌کردن آن را ببینید و بخوانید:
http://www.gooshe.net/paneer
 ·  Translate
درست‌کردن بعضی خوراکی‌ها آنقدر که به نظر می‌رسد، پیچیده نیست. بیشتر مشتقات شیر، راه‌های ساده و بی‌دردسری برای خانگی‌شدن دارند. اینجا روش درست‌کردن ماست را گفته بودیم. پنیر هم به همین سادگی و ‌کم‌زح...
15
2
fatemeh aramnejad's profile photo‫رفیق شفیق‬‎'s profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از #مجسمه‌سازی و #نقاشی در #گوشه
گلی که قدم می‌زند
http://www.gooshe.net/fernand-leger

#فرنان_لژه، #نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی معتقد بود «تنها به صِرف درهم‌شکستن شکل یک شئ یا کشیدن مربع زرد و قرمز در وسط بوم، نمی‌شود کسی را مبتکر و صاحب سبک دانست، بلکه اصالت او در این حقیقت نهفته است که بتواند روح خلاق این جلوه‌های بیرونی را دریابد و منعکس کند.»
خلاصه‌ای از مقاله «دستاوردهای معاصر در نقاشی» را بخوانید که از نوشته‌های فرنان لژه است که در جلد دوم کتاب‌ هنر و اندیشه‌های اهل هنر، با ترجمه مینا نوایی چاپ شده.
لژه معتقد بود چون زندگی جدید ایجاب می کند، بیان تصویری هم تغییر کرده. او زندگی افراد خلاق جدید را بسیار پیچیده‌تر و پرشورتر از افراد سده‌های پیش و برداشت‌های حسی انسان امروز را بسیار بیشتر از برداشت های هنرمند قرن هجدهم می‌دانست: «درسـت بـه همان اندازه که‌ زبان ما پُر از‌ نشانه‌های مختصر‌ و مفید و کلمات‌ اختصاری شده‌است، فشردگی و متراکم‌شـدن‌ تـصاویر نـو، تنوع آنها و شکسته‌شدن‌ شکل‌های‌‌ مرسوم هم نتیجه همین است.
هیچ شـکی نـیست‌ کـه تحول وسایل حرکتی و افزایش‌ سرعت‌ آنها‌، عامل مهمی در ایجاد نحوه جدید مشاهده بوده‌ اسـت. بـسیاری از آدم‌های سطحی‌نگر در‌ مقابل‌ این‌ تصاویر، هیاهو می‌کنند و آنها را«آشوب‌طلبانه‌» می‌خوانند ولی اینها کسانی هستند که‌ قـادر‌ بـه‌ درک‌ روند تحول زندگی نو که در نقاشی ثبت می‌شود، نیستند. آنها اعتقاد دارنـد کـه‌ نـقاشی‌، ناگهان‌ زنجیره تداوم و توالی خود با گذشته را گسسته، در حالی‌که‌ اصولا‌ نقاشی‌ هیچگاه تـا ایـن حد واقع‌گرا و وابسته به عصر و زمانه‌ خودش نبوده است. نوعی‌ از‌ نـقاشی‌ واقـع‌گرا بـه مفهوم‌ مطلق آن آغاز شده است…»
در گوشه بخوانید و ببینید:
http://www.gooshe.net/fernand-leger
 ·  Translate
فرنان لژه، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی معتقد بود «تنها به صِرف درهم‌شکستن شکل یک شئ یا کشیدن مربع زرد و قرمز در وسط بوم، نمی‌شود کسی را مبتکر و صاحب سبک دانست، بلکه اصالت او در این حقیقت نهفته است که ...
7
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح ‫جمعه‬ با گوشه
جمعهٔ همسایگان شمالی؛ آهنگ‌هایی از ‫#‏ارمنستان‬
http://www.gooshe.net/friday112
‫#‏آناتولی‬ صدها سال زادگاه مشترک اقوامی بوده که در کنار هم با خوشی و ناخوشی روزگار گذراندند اما امروز دقیقا ۱۰۰ سال می‌شود که دیگر چنین نیست. روزی روزگاری ارمنی‌ها و ترک‌ها در کنار هم زندگی می‌کردند و مرزی بین آنها وجود نداشت اما امروز دو کشور همسایه، فرسنگ‌ها از هم دورند.
دیروز ناقوس‌های کلیساها صدبار زنگ زدند تا یادآور کشتار صد سال پیش باشند. شاید روزی ناقوس‌ها برای صلح و دوستی دو ملت به صدا بیایند.
این هفته در صبح #جمعه با #گوشه شماره ۱۱۲‬ آهنگ‌هایی (‫#‏ترکی‬ و ‫#‏ارمنی‬) از هر دو کشور بشنوید و ببینید:
http://www.gooshe.net/friday112
 ·  Translate
صبح جمعه با گوشه ۱۱۲ در صدمین سال کشتار ارمنی ها به دست ترکان عثمانی.
8
Salar Yazdani's profile photo
 
ممنون #گوشه ...
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
#محیط‌زیست و #ساختنی و #خودت‌بساز در #گوشه
http://www.gooshe.net/earthday

#زمین مدام چیزی را از ما پس می‌گیرد
گاهی به‌زبان آوردن بعضی چیزها شبیه ادا و افه است ولی شاید با عبور از آنها برای فرار از برچسب و تمسخر دیگران، ما هم کمکی به بازسازی و همه‌گیرشدن مفهوم واقعی‌اش نکنیم.
روز دوم اردیبهشت ماه (۲۲ ماه میلادی آوریل) «روز جهانی زمین» است که در ایران به «روز زمین پاک» معروف است؛ زمینی که ذره‌ذره رگه‌های حیاتش را گرفته‌ایم و روزهای باقی‌مانده‌‌اش پر شده از زباله، آلودگی، فرسایش و مرض…
بیشتر ما در جامعه‌ای بزرگ شدیم که نه مدرن است و نه سنتی. جامعه روستایی، به سمت شهر رفته و جامعه شهری هم با جامعه سنتی قطع رابطه کرده. روستایی‌هایمان، شهری‌های تقلبی شدند و شهری‌ها با طبیعت و حیوان و آب‌وهوا بیگانه؛ مهاجرت‌های بی‌حاصل که یکی از نشانه‌هایش دورشدن از «سلامت طبیعت» است. در این مهاجرت‌ها، آدم‌ها اقلیم‌شان را بر اساس نیاز و علاقه انتخاب نمی‌کنند و اساسا این موضوع بی‌ارزش‌تر از آن است که در فهرست انتخاب‌هایمان بعد از حرفه، دستمزد، خانواده، امکانات و …. قرار بگیرد.
در همین روز که برخی می‌گویند مراعات‌کردن موقتی بعضی رفتارها، تاثیری در حال‌ و روز زمین ندارد، بد نیست کار درازمدت‌تری بکنیم. آن‌هم وقتی می‌گویند تا ۷۵ سال آینده هیچ جنگلی در ایران باقی نخواهد ماند؛ می‌توانیم یک نهال یا درخت کوچک بخریم و جایی بکاریم تا بزرگ شود و به اندازه خودمان از آلودگی هوا کم و به تعداد درختان کشور اضافه کنیم. یک نهال دو ساله میوه تا ۲۰ هزارتومان قیمت دارد و نهال ‌بی‌بار (که با کلمه بد «غیرمثمر» شناخته می‌شود) کمتر از ۱۰ هزارتومان قیمت دارد.
می‌توانیم از همین روز الهام بگیریم و کیسه‌های پارچه‌ای را همیشه همراه‌مان داشته باشیم تا موقع خرید روزانه یا هفتگی، کیسه نایلونی و پلاستیکی بیشتری مصرف نکنیم.
در همین یک روز به خاطر «زمین» از مواد شوینده، تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده مضر استفاده نکنیم. درست‌کردن محلول‌هایی با یک استکان سرکه سفید و یک استکان آب، کاری ندارد.
قبلا در گوشه از روش‌های مراقبت از پوست گفته بودیم که می‌تواند به جای اضافه‌کردن یک بار سنگین روی دوش کره زمین، هم برای سلامت خودمان مفید باشد و هم محیط‌زیست.
 به جای استفاده از لایه‌بردارهای پوستی و برخی از مواد آرایشی و بهداشتی که «ذرات پلاستیکی» دارند می‌توانیم با قهوه و عسل و تخم‌مرغ و … ماسک و لایه‌بردار پوست تهیه کنیم. 
می‌گویند، نگرانی‌های مربوط به محیط زیست با مشکلات اقتصادی رابطه معکوس دارد، اما حتی از همین زاویه باز هم کمی دلسوزی برای وضعیت محیط‌زیستی که خودمان ساخته‌ایم، می‌تواند به صرفه‌تر باشد.
به بهانه #روز_جهانی_زمین در #گوشه از روش‌های اقتصادی گفته‌ایم که هم به ما کمک می‌کند و هم به زمین:
http://www.gooshe.net/earthday
 ·  Translate
دوم اردیبهشت ماه (۲۲ ماه میلادی آوریل) «روز جهانی زمین» است که در ایران به «روز زمین پاک» معروف است؛ زمینی که ذره‌ذره رگه‌های حیاتش را گرفته‌ایم...
12
4
MN E's profile photoMarziyeh L's profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح #جمعه با #گوشه
http://www.gooshe.net/friday111
خبر بد اینکه نمرای صبح #جمعه با گوشه، این هفته هم اینجا نیست و خبر بدتر اینکه این هفته هم من با ملغمه‌ای از آهنگ‌هایی از اعصار و قُرون گذشته مهمان یک جمعه کشدار و حوصله سَربَر دیگر شما عزیزان هستم.
این هفته ۲۰ #آهنگ را با هم بشنویم و ببینیم در کدام فیلم‌ها خاطره‌ساز شدند و «پنجه بر سینه صفحاتی از تاریخ موسیقی و سینما کشیدند» که هنوز جایش خوب نشده است. (نتیجه دقت زیاد به تیترهای خلاقانه شاخ‌های روزنامه‌نگاری)...
در گوشه ببینید و بشنوید و جمعه‌تان را با این موسیقی‌ها تروتازه کنید:
http://www.gooshe.net/friday111
 ·  Translate
آهنگ‌هایی که در فیلم‌ها شنیدیم؛ آهنگ‌های صبح جمعه با گوشه ۱۱۱. موسیقی فیلم
7
Salar Yazdani's profile photo
 
ممنون #گوشه ...
 ·  Translate
Add a comment...
Have them in circles
655 people
Kamran Ghods's profile photo
Blind Neuron's profile photo
Kamal Ghafari's profile photo
Shokoofeh Bozorgzadegan's profile photo
m.ashique Ghail's profile photo
samira ayat's profile photo
‫کـاویان اُکسین‬‎'s profile photo
hosein fumani's profile photo
samira shayan's profile photo

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از شنیدنی‌های ‫#‏گوشه‬
مارِ حیاط پشتی، فقط همسایه را نیش نمی‌زند
http://www.gooshe.net/homeland_soundtrack
اگر سریال ‫#‏هوم‌لند‬ را دنبال می‌کنید، احتمالا می‌دانید فصل پنجم‌اش قرار است پاییز آینده پخش شود. ظاهرا ماجرای ۱۲ قسمت فصل پنجم، در آلمان می‌گذرد و قرار است از ماه آینده، فیلمبرداری این فصل در برلین شروع شود. شاید انتقادها به تصویر و تصور این سریال از پاکستان، عراق، افغانستان، لبنان، ایران و خلاصه آن منطقه‌ای که ما درست در وسطش زندگی می‌کنیم -و غربی‌ها به آن خاورمیانه می‌گویند -باعث شده سازندگانش برای ساختن فصل بعد، به آلمان بروند 
سازندگان سریال در مصاحبه‌ای گفته‌اند این سریال به طور کلی سیاست خارجی آمریکا را دنبال می‌کند و قرار نیست فقط به مسلمانان و کشورهای «خاورمیانه» بپردازد.
از خود سریال که بگذریم، موسیقی انتخابی سریال، شامل به خصوص چندتایی از آهنگ‌های تحسین شده آلبوم‌های جَز قدیمی و جدید است که بعضی‌شان را در یوتیوب  می‌توانیم بشنویم.
 ·  Translate
2
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح ‫#‏جمعه‬ با گوشه: بازی تاج و تخت
http://www.gooshe.net/friday113
پس از چند هفته غیبت صغری به دلیل کسالت و بی‌حوصلگی و پس از تماشای مقادیر انبوهی بازی تخت و تاج، نمرا به ‫#‏گوشه‬ بر می‌گردد!
 ·  Translate
پس از چند هفته غیبت صغری به دلیل کسالت و بی‌حوصلگی و پس از تماشای مقادیر انبوهی بازی تخت و تاج، نمرا به گوشه بر می‌گردد! آهنگ‌های این هفته را گوش کنید و به دیگران معرفی کنید. امیدوارم جمعه‌تان آفتا...
11
Salar Yazdani's profile photo
 
ممنون #گوشه ...
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از #دانستنی ها و #سلامت در #گوشه
رفیق تناسب اندام من
http://www.gooshe.net/fitbit-and-fitness-apps
شمردن قدم‌ها و حساب و کتاب کالری‌ها با تلفن‌های #هوشمند، دیگر وقت و حالی برای فهمیدن بدن‌مان نگذاشته. دیگر به خودمان اعتماد نداریم. ورزش‌ و نرمش کردن، بیش از آنکه تجربه ارتباط ذهن با بدن باشد، تبدیل به پدیده‌ای شده که ذهن را از طریق ابزار و گجت‌های ورزشی و باشگاه‌های بزرگ و کوچک، به بدن وصل می‌کند.
یادداشت کردن وسواس‌گونه کالری، ما را سالم‌تر نمی‌کند، چون بدن، کالری یک گرم شکر را متفاوت با یک گرم چربی می‌سوزاند. با این حال، کم‌حوصلگی و فرهنگ ساده‌سازی ما می‌خواهد این مفهوم پیچیده را ساده کند. پیشنهاد برخی از ورزشکاران بی‌اعتقاد به این نرم‌افزارها این است که وقتی را که صرف یادداشت و دنبال کردن تعداد کالری می‌کنیم، صرف خواندن درباره نمک، شکر و چربی و شیوه سوخت‌وساز آنها در بدن کنیم و به جای تظاهر به متخصص تغذیه بودن، یاد بگیریم چطور صنایع غذایی سرمان را کلاه می گذارند.
نبرد بین گوش‌کردن به بدن خودمان و نیازهای بدن بر اساس تنظیم‌های گجت‌ها و تلفن‌های هوشمند، با تبلیغات و رونق بازار این ابزار ورزشی، شدیدتر می‌شود. کم‌کم آدم‌ها فراموش می‌کنند که پی‌گیری اعتیادآور تک‌تک کالری‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و بیشتر اضطراب‌آور و تنش‌زاست.
شرکت‌های بزرگ هم از همین اضطراب و لذت دروغی که به آدم‌ها می‌دهند، سود ده‌ها جور ساعت و مچ‌بند و #موبایل را می‌بَرند و ما را از برقراری ارتباط ذهنی مستقیم و بی‌واسطه با بدن‌مان دورتر می‌کنند. چون حس و اتفاقی‌ است که از اعتقاد به نیروی فکری خود، مشاهده و قضاوت و تجربه شخصی نمی‌آید و چیزی است که قدرتی آن را توصیه کرده و اکثریت قبولش دارند. اینها باعث می‌شوند فراموش کنیم بعد از دویدن یا پیاده‌روی طولانی‌مدت چه لذتی همه وجودمان را پر می‌کند.
در #گوشه بیشتر بخوانید:
http://www.gooshe.net/fitbit-and-fitness-apps
 ·  Translate
شمردن قدم‌ها و حساب و کتاب کالری‌ها با تلفن‌های هوشمند، دیگر وقت و حالی برای فهمیدن بدن‌مان نگذاشته. دیگر به خودمان اعتماد نداریم. ورزش‌ و نرمش کردن، بیش از آنکه تجربه ارتباط ذهن با بدن باشد، تبدیل...
6
1
mohsen m's profile photoSamane M's profile photo
 
ما معمولا تنبل هستیم من از نرم افزار موبایل گام شمار استفاده میکنم برای اینکه تنبلی باعث نشه امروز کمتر از دیروز فعالیت داشته باشم
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
#بختیار_خدانظر، کارگردان ۴۹ساله اهل #تاجیکستان، در برلین درگذشت. درباره فیلم معروف #لونا_پاپا، مشهورترین فیلمش، در گوشه نوشته بودیم:
http://www.gooshe.net/?p=19215
 ·  Translate
7
1
azitamonget1's profile photoParisa Zare's profile photo
 
روحش شاد،چقدرا ین فیلم زیبا بود !
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از #نوشیدنی ها در #گوشه
داروی مادربزرگ‌ها برای #بی‌خوابی: دم‌نوش سنبل الطیب
http://www.gooshe.net/valerian #قهوه و #دم‌نوش «سنبل‌الطیب» ترکیب درمانی آرام‌بخش و ضداضطراب است که ادعا می‌شود، عوارض جانبی ندارد و فرد را هم وابسته نمی‌کند.
در یک آزمایش دست‌کم ۱۲ هفته‌ای در بریتانیا، این ترکیب روی کسانی امتحان شده که اضطراب مداوم و بی‌خوابی شبانه داشته‌اند؛ استرس در این آدم‌ها با نوشیدن مقدار کم و زیادی از این نوشیدنی‌ها و قطع و وصل شرایط آزمایش، به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده و روی فعالیت‌های اجتماعی و زندگی شخصی‌‌شان تاثیر گذاشته. زمان خواب‌شان تنظیم شده و رویاهای زیبایی هم دیده‌اند.
توصیه شده قهوه را در روز بنوشیم و جوشانده لطیف و مهربان «سنبل‌الطیب» را که به «علف گربه» هم معروف است، قبل از خواب شبانه، دم کنیم.
ریشه #سنبل‌الطیب بخش شناخته‌شده این داروی گیاهی است که ارزش دارویی دارد و در طب سنتی ایرانی درمان چند جور دل‌درد و کمر درد و دست‌وپا درد را به عهده دارد.
این گیاه اما بیرون از ایران به نام «والریان» شناخته می‌شود و در شکل‌های مختلف پودر، قرص، عصاره، روغن و شربت تولید می‌شود و چای کیسه‌ای آن طرفدار دارد. چای والرین با آب جوش آماده نمی‌شود و در آب گرم درست می‌شود.
این هفته در گوشه #آشپزخانه شماره ۵۱ ترکیب نوشیدنی «سنبل‌الطیب» و «گل‌ گاوزبان» را (برای تاثیر سریع‌تر و عمیق‌تر) پیشنهاد می‌کنیم؛ اگر سردرد دارید، بی‌‌خوابید یا اضطراب و دلهره امان‌تان را بریده، بیش از یک هفته (روزهای پیوسته) این ترکیب را امتحان کنید. به خصوص اگر اهل داروهای شیمیایی نیستید و ترجیح می‌دهید به روش مادربزرگ‌ها، همه این مرض‌های خوش‌خیم را درمان کنید، پیدایش کنید و با عطر و طعم‌ و رفتارش، دوست شوید.
در #گوشه دنبال کنید:
http://www.gooshe.net/valerian
 ·  Translate
در گوشه آشپزخانه شماره ۵۱ نوشیدنی سنبل الطیب و گل‌ گاوزبان را پیشنهاد می‌کنیم؛ برای درمان گیاهی سردرد، بی‌خوابی و اضطراب.
23
3
Somi M's profile photoMaryam Zarandi's profile photoMehrshid .Motevalli's profile photoParisa Zare's profile photo
2 comments
Somi M
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
#محیط‌زیست و #رفتنی در #گوشه
داستان دو #دریاچه
http://www.gooshe.net/urmia_salt-lake/
در سال‌هایی که طرح‌های توسعه در اطراف «دریاچه بزرگ نمک» در #یوتا در #آمریکا متوقف شد، کشاورزی برای «رشد و استقلال» ایران سال به سال بیشتر و بیشتر شد و آب رودخانه‌های منتهی به دریاچه #ارومیه را بلعید و به تعداد چاه‌های کَنده‌شده غیرقانونی برای آبیاری اضافه شد. رشد صنعت اولویت پیدا کرد و سدسازی رونق گرفت و دریاچه، هر سال لاغرتر و پژمرده‌تر شد. پرندگان مهاجر رفتند و نمک ماند و شوره‌زار.
جزیره‌ها و صخره‌ها پوشش گیاهی مخصوص منطقه با گیاهان درمانی و خزندگان و پستانداران بومی و مهاجر که برای گردشگران اهل دیدبانی حیات‌وحش جذابند، در دریاچه ارومیه نادیده گرفته شده و درآمدی از استخراج مواد معدنی، گردشگری و حیات وحش که خواهر خوانده آن در آمریکا با آن زنده است، نصیبش نمی‌شود؛ درست برعکس شهر سالت‌ لِیک، در یوتا که نامش را از دریاچه نمکینش گرفته و به آن مدیون است و آدم‌های کاربلد، دوستدار و داوطلب، کارهای مربوط به دریاچه نمک‌‌شان را می‌چرخانند.
 شاید دریاچه بزرگ نمک در یوتا نشان دهد که چه دشوار است بدون درآمد اقتصادی و فرهنگی مفهوم یک دریاچه، با این وسعت تعریف شود.
دریاچه ارومیه دوستداران زیادی دارد که ابزاری برای زنده‌نگه‌داشتن و زندگی کردن با آن ندارند. شاید از دید برخی، حتی بیشتر به عنوان مشکل شناخته می‌شود: یک‌روز یکی می‌گوید آن را از بیخ خشک کنیم و نمکش‌ را به بخش صنعتی بفروشیم  و بی‌خیال دریاچه بودنش شویم، چون بیماری‌اش قابل درمان نیست.
یک روز کمیته‌ای برای احیایش راه‌اندازی می‌شود با بودجه میلیارد تومانی که برنامه‌ریزی هر بخشش ماه‌ها زمان می‌برد؛ ماه‌هایی که از عمر دریاچه می‌کاهد.
یک روز هم می‌نشینیم و به انتقام‌گرفتن دریاچه ارومیه از خودمان چشم می‌دوزیم که با خشونت و کج‌فهمی و منفعت‌طلبی جانش را به لب رساندیم و از زیبایی‌هایش هیچ نگذاشتیم و زندگی را از رگ‌هایش گرفتیم.
درباره این دو دریاچه در #گوشه بخوانید:
http://www.gooshe.net/urmia_salt-lake
 ·  Translate
دریاچه ارومیه و خواهرخوانده‌اش دریاچه بزرگ نمک در یوتا هر دو شرایط مشابهی دارند ولی یکی از آنها در حال مرگ است.
3
1
masoud majidi's profile photo
Add a comment...
People
Have them in circles
655 people
Kamran Ghods's profile photo
Blind Neuron's profile photo
Kamal Ghafari's profile photo
Shokoofeh Bozorgzadegan's profile photo
m.ashique Ghail's profile photo
samira ayat's profile photo
‫کـاویان اُکسین‬‎'s profile photo
hosein fumani's profile photo
samira shayan's profile photo
Contact Information
Contact info
Email
Story
Tagline
گوشه دفترچه یادداشت چندنفر است که در آن از موسیقی، سینما، سفر و غذا می نویسند
Introduction
«گوشه» دفترچه یادداشت چندنفر است که در آن از چیزهایی که می‌بینند و دوست دارند با بقیه شریک شوند، می‌نویسند
این گوشۀ دنج، در دی ۱۳۹۱ با هزینۀ شخصی و کار داوطلبانه چند نفر راه اُفتاده‌است
نوشته‌های «گوشه» را در سایتش کامل‌تر ببینید
www.gooshe.net
www.gooshe.com

و درباره «گوشه» و مرام‌نامه‌اش بیشتر بخوانید اگر دوست دارید
www.gooshe.net/about