Profile

Cover photo
631 followers|574,394 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

 
سینما و محیط‌زیست در #گوشه
نهنگ در قفس
http://www.gooshe.net/whale-aquarium
یک راه معمول آنچه که اسم‌اش را «آموزش یا تربیت #حیوان» گذاشته‌ایم، گرسنگی دادن به حیوان و غذا دادن به شرط انجام کارهای به اصطلاح «بامزه» برای ماست.
آنچه که سالانه میلیون‌ها نفر را به پارک‌ها و آکواریوم‌های #نهنگ و #دلفین می‌کشاند، پشت صحنه‌های دردناکی هم دارد که نمایش‌اش، تجارت چند میلیارد دلاری این پارک‌ها را به خطر می‌اندازد. یک نمونه‌اش، زیان ۱٫۴ میلیارد دلاری مجموعه پارک‌های سی‌وُرلد #آمریکا، پس از نمایش فیلم مستندی درباره فعالیت‌های این پارک و گفت‌وگو با مربیان و شکارچیان پیشین و پژوهشگران زندگی وال‌ها است.
سازنده فیلم، مادری است که مثل خیلی‌ها، کودکانش را به پارک‌های آبی سی‌ورلد و تماشای نهنگ‌ها می‌برده تا اینکه کشته‌شدن یکی از مربیان نهنگ‌ها او را به فکر تحقیق و ساخت فیلمی درباره زندگی اُرکاها (نهنگ قاتل) در اسارت می‌اندازد. فیلم مستند ماهی‌سیاه (نامی که نخستین ساکنان ساحل غربی آمریکا به نهنگ‌های قاتل یا #ارکا ها داده بودند) چنان اثرگذار شد که میزان فروش بلیت پارک سی‌ورلد کمتر شد و عده زیادی از مردم تصمیم گرفتند دیگر به این پارک‌ها نروند و وضعیت بد نهنگ‌ها را برای کودکان‌شان هم که مشتری ثابت این پارک های آبی هستند، توضیح دهند و از آنها هم بخواهند که دیگر به این پارک ها نروند.
در صحنه‌ای از فیلم، یکی از مربیان سابق سی‌ورلد می‌گوید «هرگز کودک سه ساله‌ام را به این پارک‌ها نمی‌برم تا اسارت و تماشای نهنگ‌ها در زندان، برایش عادی نشود.»
درست است که گاهی، #محیط‌زیست و «حمایت از حیوانات» تبدیل به ابزار و برچسب و هشتگی برای خودنمایی و فخرفروشی می‌شود و در مقابل هم گروهی بی اعصاب از «کامنت به‌دستان» آماده‌اند تا پای این جور بحث‌ها بنویسند که «یعنی حالا تمام مشکلات عالم حل شده و مشکل نهنگ‌های زندانی روی زمین مانده؟» یا «در این شرایط حساس که معلوم نیست کِی به‌سر می‌رسد وقت مطرح کردن این جور چیزها نیست»، اما عده‌ای هم هستند که فارغ از کسب‌وکار و هیاهوی رایج در شبکه‌های اجتماعی، سراغ نقطه‌های تاریکی می‌روند که بخش عادی از تمدن و زندگی ما شده‌اند؛ به قول یک از مربیان سابق نهنگ‌ها که در این فیلم حضور دارد، احتمالا ۵۰ سال دیگر می‌فهمیم، با جدا کردن بچه‌نهنگ‌ها از مادر، گرسنگی دادن به آنها تا حد مرگ و مجبور کردن‌شان به پشتک و وارو زدن برای تفریح ما در ازای چند ماهی مرده و مانده و زندانی کردن‌شان در مکعب‌های بتنی و فلزی تنگ‌وتُرش، کودکان‌مان را به تماشای چه وحشی‌گری «احمقانه» و شرم‌آوری می‌بُردیم.
در گوشه بیشتر بخوانید و #فیلم را ببینید:
http://www.gooshe.net/whale-aquarium

عکس: فیلم لویاتان
 ·  Translate
با رفتن به پارك دلفين و نهنگ‌ها، در آزار این جانوران شریکیم.
11
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح جمعه با #گوشه ۱۰۴: دخترها هم فقط می‌خواهند خوش بگذرانند
http://www.gooshe.net/friday104

‫#‏صبح_جمعه_با_گوشه‬ این هفته را «زامی» دوست نادیده و نویسنده مهمان ما نوشته. زامی معتقد است، آدم‌ها دو دسته‌اند: اول، آنهایی که کلمه ‫#‏اسنوب‬ (snob) به گوش‌شان نخورده و دوم، آنهایی که هر یک به درجاتی به این درد مبتلایند.
کشف اینکه می‌شود آدم‌ها را بر مبنای تمایزهای فرهنگی و منزلتی ارزش‌گذاری و قضاوت کرد، هر کسی را نسبت به این تمایزها حساس می‌کند.
از این مقدمه اسنوبیستی که بگذریم، زامی اعتقاد دارد، در اندرون هر انسانی یک دختر پاپ دهه هشتادی هست؛ «دخترها هم فقط می‌خواهند خوش بگذرانند.»
امیدواریم در این ‫#‏جمعه‬ سرد یا گرم و آفتابی یا ابری، شما هم با این آهنگ‌ها خوش بگذرانید.
نظر هم یادتان نرود، شاید بتونیم زامی را راضی کنیم باز هم برای‌مان بنویسد.
آهنگ‌های این هفته را هم مثل همیشه در ‫#‏گوشه‬ ببینید و بشنوید:
http://www.gooshe.net/friday104
 ·  Translate
در اندرون هر انسانی یک دختر پاپ دهه هشتادی هست. و دخترها هم فقط می‌خواهند خوش بگذرانند؛ آهنگ‌های جمعه ۱۰۴.
7
1
Mohammad Reza Maleki's profile photo
Add a comment...
 
رنگ انار ՆՌԱՆ ԳՈՒՅՆԸ
#نیکولاس_جار را چند وقت پیش در #گوشه معرفی کردیم و یک بار هم آهنگی را از او گذاشتیم. کارهای این آهنگساز شیلیایی آمریکایی برای من همیشه شنیدنی بوده و با کنجکاوی کارهای او را دنبال کرده‌ام. نیکولاس جار، جدیدترین کار خودش را همین یکی‌ دو روز پیش منتشر کرد. کار .تازه‌اش ساخت موسیقی متن جدیدی برای فیلم #رنگ_انار اثر سرگِی پاراجانف، کارگردان ارمنی است. فیلمی که  آن روزها، در شوروی، سانسور و نمایش‌اش بعد از دو ماه، متوقف شد.

نیکولاس جار  اثر جدیدش را با نام ارمنی‌اش Նռան գույնը منتشر کرده و در توضیحاتش اشاره کرده که فیلم رنگ انار است.
 ·  Translate
نیکولاس جار آهنگساز شیلیایی - آمریکایی را چندی پیش در گوشه معرفی کردیم. او برای فیلم رنگ انار پاراجانف کارگردان ارمنی موسیقی تازه‌ای ساخته.
3
Add a comment...
 
از پیشنهادهای خوردنی #گوشه
پودینگ لیمو
پودینگ یک‌جور #دسر است که معمولا آماده‌کردنش خیلی ساده و سریع‌تر از کیک است و ویژگی نرم و سفت را با هم دارد. معمولا مواد خشک، بالا قرار می‌گیرند و مواد سنگین‌تری که پایین در سینی آب جوش می‌پزند، بافت زیرین دسر را خامه‌ای و مخملی می‌کنند. بعضی از این دسرها یا پی‌غذاهایی که در دسته‌بندی #پودینگ هستند، آدم را متعجب می‌کنند؛ چطور ممکن است آماده‌کردن‌شان اینقدر ساده و مزه‌شان اینقدر خوب و دلچسب باشد؟
این هفته در یکشنبه زمستانی در گوشه #آشپزخانه ۴۷ پودینگ #لیمو را پیشنهاد می‌کنیم؛ درست‌کردنش آنقدر ساده است که آدم را در مورد قناد شدن، متوهم می‌کند. مزه‌اش مثل بهار دلپذیر و روند پخت‌اش شبیه معجزه است.
 ·  Translate
این هفته در گوشه آشپزخانه ۴۷ پودینگ لیمو را پیشنهاد می‌کنیم که مزه‌اش دلپذیر و روند پختنش مثل معجزه است.
10
Add a comment...
 
وسواس سالم‌خواری
http://www.gooshe.net/orthorexia
امروز رابطه ما با غذا، شاید تا حدی پیچیده شده باشد. رسانه‌ها و بازار، میزان مصرف و سلامت غذاها، روش‌های استفاده از رژیم‌های غذایی و مثبت یا منفی بودن نوشیدنی و خوردنی‌ها را تعیین می‌کنند.

این روزها برچسب‌ها و هشتگ‌های تازه هستند که برای ما مشخص می‌کنند، یک دوره غذاهای «بدون گلوتن» (در لاتین به معنای چسب) برای بدن لازم است. دوره‌ای «ابرغذاها» صنعت خوراک را پر می‌کنند، روزهایی رسانه‌ها خط می‌دهند تا فقط دنبال برچسب مگاپروتئین (ابرپروتیین) روی محصولات غذایی بگردیم و  روزهایی هم راه‌حل‌های سم‌زدایی چندده‌هزار تومانی باب می‌شود.

هشتگ‌های #گلوتن‌فری، نه! به #کربوهیدارت، سلام به سبزیجات، لعنت بر روغن و چربی، درود بر #آنتی‌اکسیدان و … در فضاهای مجازی آنقدر فراوان شده که ناسالم‌خورترین آدم‌ها هم بر اساس مد روز و عقب‌نماندن از قافله، حتما چندتایی را استفاده می‌کنند.

همزمان که شمار فزاینده‌ای از مردم، در راه رسیدن به سلامتی که برچسب‌ها و هشتگ‌ها وعده‌اش را داده‌اند، در تعقیب رویاهایشان، دنبال غذای سالم رویایی می‌گردند، نیمی از گروه‌های مهم هرم غذایی را از وعده‌های غذایی حذف می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۵ میلادی، تجارت غذاهای به اصطلاح «سالم» به ۷۰ میلیارد دلار برسد...
در #گوشه بیشتر بخوانید.
 ·  Translate
ارترکسیا، وسواس بیمارگونه برای تغذیه با مواد طبیعی خالص و سالم؛ وسواس جستجوی غذای سالم و ناسالم
9
1
Hamed Shafeian's profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
آهنگ تازه‌ای از بهرخ شورورزی
http://www.gooshe.net/behrokh

آهنگساز و نوازنده تار: علی قمصری
آواز: بهرخ شورورزی
بم‌کمان و طراحی سازهای کوبه‌ای: مصباح قمصری
 ·  Translate
gooshe.net
برانید - بهرخ شورورزی
6
Add a comment...
In their circles
615 people
Have them in circles
631 people
faramarz jalilvand's profile photo
Nikoo Nikkhah's profile photo
Fatemeh Abed's profile photo
Abouzar Ghaffari's profile photo
hanieh sarrafpour's profile photo
‫تیک تاک‬‎'s profile photo
‫ب مهرداد (گروه گردشگری)‬‎'s profile photo
keyvan shaghaghi's profile photo
Amirhossein Tashakori's profile photo
 
از خوردنی‌ها در #گوشه
شام امشب: خوراک تند عدس و تخم‌مرغ
http://www.gooshe.net/lentils-egg
دلتان می‌‌خواهد در یک غروب سرد، غذای نرم و سریع و سالمی را بپزید که شکلش هم زیبا باشد و هوس‌انگیز؟ چیزی که طعمش به عدسی نزدیک باشد اما با ادویه‌های گرم #هندی، برای بعضی از ما مزه تازه‌ای داشته باشد؟
شاید امتحان این #غذا با ترکیب #عدس، دال عدس و لپه که کمی تند است و با تخم‌مرغ در فر، برشته و خوشمزه‌تر می‌شود، خوشحال‌تان کند.
پس این هفته هم اگر دوست دارید، پیشنهاد ما را در #گوشه_آشپزخانه دنبال کنید؛ در یکشنبه ۴۸ در گوشه #آشپزخانه خوراک عدس و تخم‌مرغ تند و تیز را پیشنهاد می‌کنیم که برای گرم‌شدن در زمستان، انتخاب بدی نیست.
یک‌سری غلات، حبوبات، کنسرو و ادویه‌ در گوشه‌وکنار قفسه‌ها هستند که زیاد سراغشان نمی‌رویم اما به درد این غذای خلاق می‌‌خورند. می‌توانیم چند ادویه را به دلخواه کم یا زیاد کرده و سبزی مورد علاقه‌مان را جایگزین جعفری یا #گشنیز کنیم. می‌توانیم از روغن یا شیر نارگیل هم استفاده کنیم و با کمی تخم گشنیز، برشتگی و سلامتش را بیشتر کنیم.
روش درست کردن این پیش‌غذا یا #شام و #عصرانه ساده را در گوشه ببینید و بخوانید:
http://www.gooshe.net/lentils-egg
 ·  Translate
در یکشنبه ۴۸ در گوشه آشپزخانه خوراک عدس و تخم‌مرغ تند و تیز را پیشنهاد می‌کنیم که برای گرم‌شدن در زمستان، انتخاب بدی نیست.
7
Add a comment...
 
از پوشیدنی‌ها و مد در #گوشه
ما با سیاهکاری شب خو نمی‌کنیم
http://www.gooshe.net/gypsystyle
می‌گویند کولی‌ها وقتی می‌خواهند برای جشن عروسی آماده شوند، سراغ خیاطی می‌روند که در دوخت بزرگ‌ترین و پرپیچ‌وخم‌ترین جامه‌ها ماهر باشد؛ دامن بلند و چند لایه با پارچه‌های رنگ‌به‌رنگ، تاج پهن و بزرگ روی مو با جزئیات فراوان و گوشواره و گردنبدهایی تنومند و پرشکوه از ابتدایی‌ترین بخش‌هایی است که برای پوشاک جشن و سرورشان انتخاب می‌کنند. این نخستین قدم برای برگزاری آیینی است که قرار است تا سپیده‌دم به پایکوبی و آوازخوانی بگذرد و زن‌ها خرسندی و مردها خوشبختی‌شان را فریاد بزنند.
همین زندگی همراه با #طبیعت، کوچ‌کردن‌های پی‌درپی، #جادو و جنبل‌های ریز و درشت و آسمانی که بی‌دریع مسیرشان را مشخص می‌کند، چند سالی است به دنیای #مد هم وارد شده.
درباره مدی که از لباس و زیورآلات و آرایش کولی‌ها الهام می‌گیرد، در گوشه بخوانید و ببینید:
http://www.gooshe.net/gypsystyle
 ·  Translate
می‌گویند کولی ها وقتی می‌خواهند برای جشن عروسی آماده شوند، سراغ خیاطی می‌روند که در دوخت بزرگ‌ترین و پرپیچ‌وخم‌ترین جامه‌ها ماهر باشد؛ دامن بلند و چندلایه
9
2
Leila S's profile photoMaryam Zarandi's profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح ‫‏جمعه‬ با #گوشه ۱۰۳: جمعه یکم اسفند
http://www.gooshe.net/friday103
انگار این‌جا رادیو است و من‌هم مجری! البته مهم‌ترین ابزار مجری‌گری، یعنی یک گردنبند مامان سیمپسون‌ها را هم خریدم که شما از دیدنش محرومید. نمرا هستم با صبح جمعه با گوشه در خدمت شما. این شما و این یک جمعه دیگر...
این هفته، سوفیان استیونز، خواننده آمریکایی، چری گوست، گروهی ایندی از شهر بولتون انگلستان، یوکو دوئو، گروهی دو نفره آلمانی و سوئدی، جنین ویلفورت خواننده و ترانه‌سرای ایندی پاپ آلمانی و هالو وود، گروهی ایندی راک از بویزی آیداهو از جمله آوازخوانان و سینه‌سوختگان در صبح جمعه ما هستند.
به ‫#‏گوشه‬ سری بزنید و #جمعه را با موسیقی و ترانه شروع کنید:
http://www.gooshe.net/friday103
 ·  Translate
انگار این‌جا رادیو است و من‌هم مجری! نمرا هستم با صبح جمعه با گوشه در خدمت شما. این شما و این یک جمعه دیگر.
9
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح جمعه با ‫#‏گوشه‬ ۱۰۲: مثل بیشتر جمعه‌ها
http://www.gooshe.net/friday102
هفته پیش آهنگ‌های شاد، معرفی کردیم و از این جمعه دوباره سراغ آهنگ‌های مالیخویایی تازه می‌رویم:
این هفته توماس بارفود با موسیقی الکترونیک مشهورش با ماست و صدا و موسیقی نوو آمور خواننده ولزی، جنل کرول، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی را هم می‌شنوید. از میسیو و جاشوا ردین، خواننده و هنرپیشه آمریکایی هم آهنگ داریم.
سری بزنید به گوشه و این ‫#‏جمعه‬ را هم با ‫#‏موسیقی‬ آغاز کنید:
http://www.gooshe.net/friday102
این هفته صبح جمعه با گوشه را مثل همیشه می‌توانید در ساوند کلاود یک‌جا بشنوید.
https://soundcloud.com/gooshe-net/sets/friday102
 ·  Translate
صبح جمعه با گوشه: مثل بیشتر جمعه‌ها
5
Add a comment...
 
صبح جمعه با گوشه ۱۰۱
http://www.gooshe.net/friday101
امروز صد و یکمین شماره صبح جمعه با گوشه است و من کمی تا قسمتی خوشحالم. شما را نمی‌دانم. اخیرا دوستی با واسطه خبر داد که زیادی این اواخر #موسیقی مالیخویایی غمناک معرفی کرده‌ام و  خواست تا کمی شاد متفاوت شویم. این نتیجه تلاش (شاید نافرجام) من است.
 ·  Translate
امروز صد و یکمین شماره صبح جمعه با گوشه است و من کمی تا قسمتی خوشحالم. شما را نمی‌دانم. اخیرا دوستی با واسطه خبر داد که زیادی این اواخر موسیقی مالیخویایی غمناک معرفی کرده‌ام و خواست تا کمی شاد متفاوت شویم. موسیقی شاد این جمعه نتیجه تلاش شاید نافرجام من است.
12
2
Maryam Zarandi's profile photoFereshteh Asgari's profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از شنیدنی‌های #گوشه
آهنگ‌هایی از آسَف آویدان، بشنوید و درباره‌اش بیشتر بخوانید در گوشه:
http://www.gooshe.net/asaf-avidan
 ·  Translate
آسف آویدان متولد بیت‌المقدس است و آهنگ هایش طرفداران زیادی پیدا کرده.
6
Gooshe's profile photo
Add a comment...
People
In their circles
615 people
Have them in circles
631 people
faramarz jalilvand's profile photo
Nikoo Nikkhah's profile photo
Fatemeh Abed's profile photo
Abouzar Ghaffari's profile photo
hanieh sarrafpour's profile photo
‫تیک تاک‬‎'s profile photo
‫ب مهرداد (گروه گردشگری)‬‎'s profile photo
keyvan shaghaghi's profile photo
Amirhossein Tashakori's profile photo
Contact Information
Contact info
Email
Story
Tagline
گوشه دفترچه یادداشت چندنفر است که در آن از موسیقی، سینما، سفر و غذا می نویسند
Introduction
«گوشه» دفترچه یادداشت چندنفر است که در آن از چیزهایی که می‌بینند و دوست دارند با بقیه شریک شوند، می‌نویسند
این گوشۀ دنج، در دی ۱۳۹۱ با هزینۀ شخصی و کار داوطلبانه چند نفر راه اُفتاده‌است
نوشته‌های «گوشه» را در سایتش کامل‌تر ببینید
www.gooshe.net
www.gooshe.com

و درباره «گوشه» و مرام‌نامه‌اش بیشتر بخوانید اگر دوست دارید
www.gooshe.net/about