Profile

Cover photo
674 followers|613,498 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از خوردنی‌ها و پیشنهادهای شکمی در #گوشه
خاچاپوری گرجی
http://www.gooshe.net/khachapuri

اگر گذرتان به #گرجستان افتاده باشد یا یک دوست گرجی داشته باشید یا فقط یک‌بار در یک رستوران گرجی غذا خورده باشید، حتما یکی از بخش‌های تجربی شکمی، مزه کردن #خاچاپوری سحرآمیزی بوده که قیافه‌اش هوس‌انگیز و مزه‌اش نابودکننده است.
غذای سنتی اهالی گرجستان، یک نان بزرگ دربرگیرنده پنیر، سبزی و … است که در کره سرخ می‌شود یا در تنور می‌پزد و شکل‌ها و انواع‌ مختلفی دارد. یکی از محبوب‌ترین خاچاپوری‌های گرجی از منطقه #ایمرتی می‌آید که نامش را هم از آنجا گرفته؛ #ایمرولی در واقع نان و پنیر پخته است. نوع دیگر محبوب و دوست‌داشتنی این خوراک لذیذ که از اوستیای جنوبی می‌آید، با همان فرمول اما با برگ چغندر و پنیر آماده می‌شود که خوردنش لذت وصف‌نشدنی دارد.

این هفته در گوشه آشپزخانه شماره ۵۹ هر دو نوع خاچاپوری را پیشنهاد می‌دهیم که با آماده‌کردن خمیر شروع می‌شود و مواد درونش متفاوت است. این نتیجه تجربه ما در پخت این غذای سنتی گرجی است:
http://www.gooshe.net/khachapuri
 ·  Translate
اگر گذرتان به گرجستان افتاده باشد یا یک دوست گرجی داشته باشید یا فقط یک‌بار در یک رستوران گرجی غذا خورده باشید، حتما یکی از بخش‌های تجربی شکمی، مزه کردن خاچاپوری سحرآمیزی بوده که قیافه‌اش هوس‌انگیز...
11
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
#نقاشی و #هنر #ژاپن در #گوشه
می‌شكُفند، نگاه می‌کنیم و فرو می‌ريزند
http://www.gooshe.net/utagawa-kuniyoshi

اوتاگاوا کُنی‌یوشی، از آخرین بازماندگان یک سبک هنری نقاشی، چاپ و کنده‌کاری روی چوب است که قصه و افسانه‌های ژاپنی را روی چوب گیلاس چاپ می‌کند. #اوکی‌یوئه، سبک نقاشی سنگین و خاصی است که بخشی از دوران پیشامدرن ژاپن محسوب می‌شود؛ چاپ چوبی با روندی پیچیده و طولانی و نفس‌بر که نماهایی از آداب‌ورسوم، طبیعت، زندگی روزانه و معمول آدم‌ها و زندگی درباری ژاپنی که کار هر کسی هم نبود.
در گوشه ببینید و بخوانید:
http://www.gooshe.net/utagawa-kuniyoshi
 ·  Translate
اوتاگاوا کُنی‌یوشی، از آخرین بازماندگان یک سبک هنری نقاشی، چاپ و کنده‌کاری روی چوب است که قصه و افسانه‌های ژاپنی را روی چوب گیلاس چاپ می‌کند. اوکی‌یوئه، سبک نقاشی سنگین و خاصی است که بخشی از دوران ...
9
1
Asieh Haeri's profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از نوشیدنی‌ها در #گوشه
چای سبز و زردآلو
http://www.gooshe.net/green-tea-apricot

#چای سبز می‌تواند پایه نوشیدنی‌های متنوعی باشد؛ نوشیدنی‌هایی که با همراهی چند میوه، شبیه #کوکتل می‌شوند و با این نوع چای، سالم‌تر و دلنشین‌تر. اگر اهل #تخم‌شربتی و #خاکشیر هم باشیم، این نوشیدنی خال‌خالی خوشمزه و دلپذیر، شادترمان می‌کند. این روزها که میوه‌های #تابستانی فراوان است، در گوشه آشپزخانه ۵۸ نوشیدنی تازه، ملس و نرمی را پیشنهاد می‌کنیم که در خانواده اسموتی‌ها و کوکتل‌هاست: با چای سبز، #زردآلو و #انبه...شاید مرهمی باشد برای این روز و شب‌های تب‌دار.
در گوشه ببینید:
http://www.gooshe.net/green-tea-apricot
 ·  Translate
چای سبز می‌تواند پایه نوشیدنی‌های متنوعی شود؛ نوشیدنی‌هایی که با همراهی چند میوه، شبیه کوکتل می‌شوند و با این نوع چای، سالم‌تر و دلنشین‌تر. اگر اهل تخم‌شربتی و خاکشیر هم باشیم، این نوشیدنی خال‌خالی...
6
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
#تصویرگری و #نقاشی در #گوشه: کارت‌پستال‌هایی از #ژاپن
کسی به من بهار بخشیده است، نمی‌دانم چگونه
http://www.gooshe.net/ichijo-narumi

ایچیجو نارومی، #تصویرساز و #نقاش ژاپنی، با نقش زنی نشسته در آب، پشت به ما روی کارت پستالی قدیمی شناخته می‌شود که نماد دوران مدرن و اصلاح‌طلبی در ژاپن است؛ تصویری که در آن زمان مظهر جوش و خروش زنان بیرون از فضای خانواده بود.
در دوره ۴۵ ساله میجی در ژاپن که امپراتور می‌جی تا سال ۱۹۱۲ کشور را اداره می‌کرد، ژاپن رو به دنیای مدرن آورد. در این زمان طولانی، با وجود مخالفت‌های فراوان از طرف برخی سران و قدرتمندان، شهرهای ژاپن توسعه پیدا کردند و وسایل مدرن مثل تلگراف به زندگی مردم راه پیدا کرد.
اواخر همین دوره بود که هنر ژاپنی هم شکل و رنگ دیگری پیدا کرد. بعضی از کارهای #ایچیجو_نارومی، در قالب کارت پستال‌های رنگی از زنانی که از فضای خانه و «شوهرداری» فاصله می‌گرفتند و در فعالیت‌های اجتماعی سهیم بودند، در این دوره شکل گرفت.
در گوشه بیشتر ببینید:
http://www.gooshe.net/ichijo-narumi

تیتر: هایکویی از مایوزومی مادوکا، ترجمه: معصومه فخرایی
 ·  Translate
ایچیجو نارومی، تصویرساز و نقاش ژاپنی، با همین نقش در دنیا شناخته می‌شود. زنی نشسته در آب، پشت به ما روی کارت پستالی قدیمی که مظهر دوران مدرن و اصلاح‌طلبی در ژاپن است؛ زنی که در آن زمان نماد حرکت و ...
15
3
Fio re's profile photoAsieh Haeri's profile photo
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح جمعه با #گوشه؛ جمعه #ترکی و #کردی
http://www.gooshe.net/friday119

دوستی از اهالی #ترکیه می‌گفت، در بسیاری از خانواده‌های تُرک و کُردِ این سرزمین، هر عضو خانواده‌ معمولا نواختن یک یا دو ساز را یاد می‌گیرد. اگر هم ساززدن نداند، دست‌کم صدایی دارد که بخواند و با بقیه همراهی کند.
بخش زیادی از این ترانه‌ها و ملودی‌هایی که آنها می‌نوازند و می‌‌خوانند، افسانه‌ها، نیایش‌ها، داستان‌های محلی، حکایت‌ها، مرثیه‌ها و قصه‌های سوزناک عاشقانه‌ای است که نسل به نسل منتقل می‌شود.
 موسیقی کردی و ترکی به وسعت جغرافیایش و فراوانی مناطق کردنشین و ترک‌نشین در دنیا، متنوع است و سازهای متفاوت و رنگارنگی دارد.

در هفته‌ای که با التهاب دوستان ترک و کُرد برای سرنوشت کشورشان گذشت، سراغ موسیقی‌های دلنواز و دلپذیرشان رفتیم.
در گوشه بشنوید:
http://www.gooshe.net/friday119
 ·  Translate
دوستی از اهالی ترکیه می‌گفت، در خانواده‌های فرهنگی تُرک و کُردِ این سرزمین، هر عضو خانواده‌ معمولا نواختن یک یا دو ساز را یاد می‌گیرد. اگر هم ساززدن نداند، دست‌کم صدایی دارد که بخوانند و با بقیه هم...
14
Salar Yazdani's profile photoArdalan Hamann's profile photo
2 comments
 
counting the moments for the day people around the world realize Kurdish music tasteful glamorous essence, that day, we may confidently claim unity
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از #نوشیدنی های خنک در #گوشه
توت سرخ با عطر نعنای تازه
http://www.gooshe.net/strawberrymojito

کوبایی‌های اهل دل، یکی از بهترین نوشیدنی‌های #تابستانی را به نام خودشان ثبت کرده‌اند که اعضای اصلی‌اش #نعنا و لیموست. خودشان می‌گویند #موخیتو و بستگی به لهجه و جغرافیای کشورها دارد که آن را موهیتو یا موخیتو صدا کنند. اما این جناب موخیتو با آن همه زیبایی و مزه بی‌نظیرش پایه بعضی از نوشیدنی‌های دیگری هم شده که مناسب تابستان و هوای داغ این روزهاست.
موخیتو #توت‌فرنگی یا به قول افغان‌ها «توت‌زمینی» از همین خانواده است. این نوشیدنی از نوع موکتل است برخلاف خواهر خوانده‌اش که در کوبا یک‌جور کوکتل است.
اگر پول‌مان می‌رسد و امسال تابستان، به جای خرید طلا می‌توانیم توت‌فرنگی بخریم، بد نیست این یک لیوان موخیتو توت‌فرنگی پر از یخ و نعنا تازه و باطراوت را امتحان کنیم.
در گوشه بخوانید و ببینید:
http://www.gooshe.net/strawberrymojito
 ·  Translate
کوبایی‌های اهل دل، یکی از بهترین نوشیدنی‌های تابستانی را به نام خودشان ثبت کرده‌اند که اعضای اصلی‌اش نعنا و لیموست. خودشان می‌گویند موخیتو و بستگی به لهجه و جغرافیای کشورها دارد که آن را موهیتو یا ...
7
1
Bahareh Abd's profile photo
Add a comment...
Have them in circles
674 people
Amin Hashemi's profile photo
Fatemeh Abed's profile photo
mohsen dehghan's profile photo
Mehdi Seyedain's profile photo
alireza davari's profile photo
Bahar Mobarak's profile photo
payam emami's profile photo
ALI REZA's profile photo
Mindcancer سرطان ذهن‎'s profile photo

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح #جمعه با #گوشه ۱۲۱؛ امشب اشکی می‌ریزد
http://www.gooshe.net/friday121

 آهنگ‌های این جمعه گوشه برای آن گوشه دل شماست که می‌خواهد اندکی از غم و غصه‌اش کم کند.
در گوشه بشنوید:
http://www.gooshe.net/friday121
 ·  Translate
فکر نکنید تیترهای گوشه الکی است. خودتان را آماده کنید، بهانه‌ای بتراشید که اگر بقیه دیدند، جوابی دم دست باشید. آهنگ‌های این جمعه گوشه برای آن گوشه دل شماست که می‌خواهد اندکی از غم و غصه‌اش کم کند: ...
13
1
Salar Yazdani's profile photoMaryam Zarandi's profile photo
 
ممنون #گوشه  ...
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
 #خواندنی و پیشنهاد #ترجمه در #گوشه
چیزهایی که نمی‌دانی
http://www.gooshe.net/everything-i-never-told-you

لیدیا مرده، اما هنوز کسی این را نمی‌داند. سوم مه ۱۹۷۷ ساعت ۶:۳۰ صبح، هیچ‌کس چیزی نمی‌دانست جز این حقیقت بی‌فایده که لیدیا برای صبحانه دیر کرده.

#کتاب «چیزهایی که به تو نگفتم» درباره یک خانواده معمولی چینی-آمریکایی است؛ تنها خانواده چینی در شهر کوچک دانشگاهی در مرکز آمریکا.
داستان اولین کتاب «سلست اینگ» نویسنده #آمریکایی، در سال ۱۹۷۷ اتفاق می‌افتد. لیدیا ۱۶ ساله ناپدید شده است. وقتی جسد لیدیا در دریاچه نزدیک خانه پیدا می‌شود، خانواده از هم می‌پاشد.
اما لیدیا که بود و چه اتفاقی برایش افتاد؟ آیا او را کشته‌اند یا خودکشی کرده؟
درباره این کتاب در گوشه بخوانید:
http://www.gooshe.net/everything-i-never-told-you
 ·  Translate
لیدیا مرده، اما هنوز کسی این را نمی‌داند. سوم مه ۱۹۷۷ ساعت ۶:۳۰ صبح، هیچ‌کس چیزی نمی‌دانست جز این حقیقت بی‌فایده که لیدیا برای صبحانه دیر کرده. کتاب چیزهایی که به تو نگفتم درباره یک خانواده معمولی ...
10
1
‫سپینود ناجیان‬‎'s profile photoMaryam Zarandi's profile photo
 
+Reza Xalghi  گوشه را می‌خوانی؟
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح #جمعه با #گوشه ۱۲۰
جمعه‌ای با کلارینت
http://www.gooshe.net/friday120

دوستی که خودش را «طبال بی‌استعداد» معرفی کرده، از اولین جلسه آموزشی سازهای بادی یاد می‌کند که استاد، لب و دندان‌های نوازندگان و «آینده‌سازان» را پیش از هرچیز معاینه کرده و بهترین‌ها را برای قره‌نی و بعد بقیه سازها انتخاب کرده و بی‌بهره‌ترین مخلوقات از نعمت لب و دندان را با دو عدد چوب، به طبل‌نوازی گماشته است.
خاطره همین دوست کمک کرد تا این هفته سراغ ‫#‏قره‌‌نی‌‬ نوازهای ایرانی با آوازها، ترانه‌ها و تصنیف‌هایی با همراهی کلارینت برویم. سازی که هم آدم را شاد می‌کند و به ‫#‏رقص‬ وا می‌دارد و هم برای لحظه‌هایی ساخته شده که بغض گلو را می‌فشارد.
نواختنش چندان ساده نیست اما اگر بتوانی نفست را در آن بدمی، دیگر نفس مال خودت نیست.
‫#‏کلارینت‬ که در ایران با نام قره‌نِی (نی سیاه) یا کلارینت ربع پرده هم شناخته می‌شود، سازی است از خانواده سازهای بادی چوبی که آدم‌های زیادی را سرحال آورده و کسی مثل غلامحسین غریب گرکانی نویسنده و شاعر، در سال‌هایی که هنوز موسیقی جایگاه مشخصی در #ایران نداشت، آن را نواخت و آموزش داد و نسل‌های بعدی با آن آشنا شدند.
محمد شیرخدایی آن را به استان‌های مختلف ایران برد و عباس تهرانی که می‌توانست ایران را با سازش ترک کند، ماند و قطعات ایرانی را با آن ساخت و اجرا کرد و کلارینت را در کنار سازهای سنتی ‫#‏ایرانی‬، بیشتر شناساند.
قره‌نی یا کلارینت‌های دستچین گوشه را بشنوید و ببینید:
http://www.gooshe.net/friday120
 ·  Translate
صبح جمعه با گوشه صد‌و‌بیستم است. نمرا رفته استراحت و فکر کردم در نبودش تم موسیقی‌های این هفته را با ساز کلارینت پیوند دهم؛ سازی که هم آدم را شاد می‌کند و هم برای لحظه‌هایی که بغض گلو را می‌فشارد، س...
10
2
Salar Yazdani's profile photo‫فاطی خانوم‬‎'s profile photoMaryam Zarandi's profile photo
 
ممنون #گوشه  ...
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از خوردنی‌ها و پیشنهادهای شکمی در #گوشه
http://www.gooshe.net/seedy-crackers

اگر #لبنه و #حمص و بقیه مزه‌هایی را که در گوشه پیشنهاد کرده‌ایم، آماده کرده‌اید، احتمالا حس می‌‌کنید یک جای کار می‌لنگد. یک چیزی باید باشد که به جان این پیش‌غذاهای دوست‌داشتنی و خوشبخت بیفتد و در منوی گوشه فقدان جانسوزش احساس می‌شود. و آن چیزی نیست غیر از یک نان خشک کوچک بامزه و اشتهاآور که سفره ناچیز ما را کامل می‌کند.
این بیسکوییت شور با دانه‌های روغنی و سبزی‌های خوشبو که به نام شیک #کراکر مشهور است، به فارسی #تردک ترجمه شده و یکی از بهترین همنشین‌های این سفره خوش‌ آب‌ورنگ ماست. اگر همیشه بسته‌های تردک خوشمزه را با نام و نشان تجاری‌ بازاری‌ تهیه کرده‌اید، یک‌بار پختش را در خانه امتحان کنید تا مشتری شوید.
کراکر یا تردک خشخاشی و کنجدی، پیشنهاد این هفته ما در گوشه آشپزخانه شماره ۵۷ است که لذت تهیه‌اش در کنار خوردنش برای یک بعد از ظهر بهاری و تابستانی، ساخته شده.
در گوشه بخوانید و ببینید:
http://www.gooshe.net/seedy-crackers
 ·  Translate
اگر لبنه، حمص  و بقیه مزه‌هایی را که اینجا پیشنهاد کرده‌ایم، آماده کرده‌اید، احتمالا حس می‌‌کنید یک جای کار می‌لنگد. یک چیزی باید باشد که به جان این پیش‌غذاهای دوست‌داشتنی و خوشبخت بیفتد و در منوی ...
9
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
از #خواندنی ها و پیشنهاد #ترجمه در #گوشه
گیرنده مرده است
http://www.gooshe.net/family-life

وقتی از آکیل شارما نویسنده هندی _ آمریکایی که جایزه ادبی فولیو را برای کتاب «خانواده من» گرفت، پرسیدند: چه احساسی داشتی؟ گفت اولین احساسی که سراغش آمده شرم بوده: «می‌خواستم گریه کنم، انگار کار بدی کرده‌ام.»
#آکیل_شارما در مصاحبه‌ای گفته دلیل امتناعش از «شاد بودن» نوعی #انورکسیا است که تصمیم می‌گیری چیزی نخوری: «در این حالت تصمیم می‌گیری شاد نباشی. من ترجیح می‌دهم در حالت گرسنگی باقی بمانم، چون آن وضعیت را می‌شناسم و برای من راحت‌تر است.»
«خانواده من» دومین کتاب او درباره یک خانواده هندی است که به آمریکا مهاجرت می‌کنند. دلیلش امید به زندگی بهتر است. 
راوی داستان آجی ۸ ساله است. او شاهد به کما رفتن برادر بزرگ‌تر و هم‌بازی‌اش است که همه دلخوشی، زندگی و کار پدر و مادرش را نابود می‌کند. 

درباره این #کتاب و نویسنده‌اش در گوشه بخوانید:
http://www.gooshe.net/family-life
 ·  Translate
گاهی که خیلی شاد و خوشحال هستید و هیچ دغدغه‌ای خیال‌تان را ناآرام نمی‌کند، احتمالا ناگهان به فکرتان می‌رسد، شاید قرار است اتفاقی بیفتد... شاید این خوشی موقتی است، شاید قرار است اتفاق بدی بیفتد و شا...
11
1
Salar Yazdani's profile photoMaryam Zarandi's profile photo
 
ممنون #گوشه  ...
 ·  Translate
Add a comment...

Gooshe

Shared publicly  - 
 
صبح ‫#‏جمعه‬ با ‫#‏گوشه‬؛ خاوری که چندان میانه هم نیست
http://www.gooshe.net/friday118

باید مرد تنهاسفرکنِ «خاورمیانه‌ای» باشی در یکی از گیت‌های فرودگاهْ‌قشنگ‌های دنیا که بفهمی چه تهدیدی برای دنیا هستی و خودت نمی‌دانی.
اگر راننده تاکسی یا فروشنده کباب ترکی باشی، معمولا سوال و جواب‌های مامور گمرک و مهاجرت، بهتر و کلیشه‌ای‌تر پیش می‌رود ولی اگر شاخ شده باشی و شغلی داشته باشی که به «خاورمیانه» نخورد وقت مامور را می‌گیری و فسفر مغزش را زیادی می‌سوزانی، چون باید خلاقیت به خرج دهد و بفهمد چطور ممکن است یک مرد خاورمیانه‌ای که صبح تا شب زن‌ها را کتک می‌زند و کنار شُترش زیر سایه نخل می‌خوابد و قلیان می‌کشد، فرصت درس خواندن پیدا کرده. اصلا مگر خاورمیانه، دانشگاه هم دارد؟
‫#‏خاورمیانه‬ یک برچسب بزرگ است که انگار وقتی روی آدم می‌چسبانند باید خودت را اندازه آن برچسب کنی. اگر اهل این جغرافیا باشی و مسلمان، ‫#‏عرب‬، با حجاب/ریش و دونرکباب‌فروش نباشی، انگار درست زیر این برچسب جا نشدی و در نتیجه هضم تو برای سازندگان این برچسب، سخت می‌شود؛ اگر مسلمان، با حجاب/ریش و دونرکباب‌فروش باشی، وضعیت‌ات فرقی نمی‌کند اما هضم‌ات برای ماموران «دنیای آزاد» آسان‌تر است.
این هفته ‫#‏موسیقی‬ برخی از اهالی این جغرافیا را بشنوید که شاید «هضم‌شان را برای ماموران دنیای آزاد، سخت‌تر کرده‌اند.»
آهنگ‌های این هفته را از زنان خاوری که چندان هم میانه نیست، در گوشه بشنوید:
http://www.gooshe.net/friday118
 ·  Translate
باید مرد تنهاسفرکنِ «خاورمیانه‌ای» باشی در یکی از گیت‌های فرودگاهْ‌قشنگ‌های دنیا که بفهمی چه تهدیدی برای دنیا هستی و خودت نمی‌دانی. اگر راننده تاکسی یا فروشنده کباب ترکی باشی، معمولا سوال و جواب‌ها...
14
1
Salar Yazdani's profile photoFereshteh Asgari's profile photo
 
ممنون #گوشه   ...
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have them in circles
674 people
Amin Hashemi's profile photo
Fatemeh Abed's profile photo
mohsen dehghan's profile photo
Mehdi Seyedain's profile photo
alireza davari's profile photo
Bahar Mobarak's profile photo
payam emami's profile photo
ALI REZA's profile photo
Mindcancer سرطان ذهن‎'s profile photo
Contact Information
Contact info
Email
Story
Tagline
گوشه دفترچه یادداشت چندنفر است که در آن از موسیقی، سینما، سفر و غذا می نویسند
Introduction
«گوشه» دفترچه یادداشت چندنفر است که در آن از چیزهایی که می‌بینند و دوست دارند با بقیه شریک شوند، می‌نویسند
این گوشۀ دنج، در دی ۱۳۹۱ با هزینۀ شخصی و کار داوطلبانه چند نفر راه اُفتاده‌است
نوشته‌های «گوشه» را در سایتش کامل‌تر ببینید
www.gooshe.net
www.gooshe.com

و درباره «گوشه» و مرام‌نامه‌اش بیشتر بخوانید اگر دوست دارید
www.gooshe.net/about