Profile

Cover photo
کودک فردا
41 followers|26,600 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
آیا این طبیعی است که نوزادم زیاد گریه می کند؟

بله ، اگر سلامتی نوزاد توسط  پزشک چک شود و مشکلی نباشد ، تعداد زیادی از گریه های نوزادان طبیعی است ( گریه های ناشی از درد در نوزادان متمایز از گریه های گرسنگی و ناراحتی است، بنابراین به حس تان اعتماد کنید و اگر احساس یک مشکل کردید با پزشک کودک خود مشورت نمایید). پژوهش ها نشان داده است که گریه نوزادان از یک الگوی رشدی خاصی پیروی می کند که به نام  “منحنی گریه” شناخته شده است. گریه نوزادان در ۲ یا ۳ هفتگی افزایش می یابد و بین ۶ الی ۸ هفتگی به اوج می رسد و سپس بعد از آن به آرامی کاهش پیدا می کند و حدود ۴ ماهگی به پایین ترین حد خود می رسد. همچنین گریه نوزادان در بعدازظهرها و اوایل شب ممکن است کمی بیشتر شود یعنی دقیقا زمانی که نیاز دارند تنش خود را پس از یک روز طولانی کاهش دهند. برخی از نوزادان نیز دچار کولیک هستند و ساعات زیادی از روز را گریه می کنند. البته کولیک یک بیماری نیست و باعث هیچ صدمه طولانی مدتی به کودک نمی شود. کولیک فقط اوضاع را کمی برای کودک  و والدین سخت می کند ولی خوشبختانه باید گفت که این وضعیت دایمی نیست.
منبع: کودک فردا. مشاوره تلفنی کودک و نوجوان
www.koodakefarda.ir
 ·  Translate
2
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
آیا این طبیعی است که کودکم آلت تناسلیش را بکشد؟
بله. در هر سنی ممکن است این مسئله ایجاد شود. ولی حدود 4 الی 6 ماهگی زمانیکه نوزاد کنترل دست ها و اندام های بدنش را به دست می آورد، شروع کشف اندام های بدنش است. نوزاد  گوش ها و یا پاها ی خود را می کشد و در پسربچه ها آلت تناسلی قسمت جالب و دردسترسی است و نسبت به آن کنجکاو می شوند. این اکتشاف کودک ممکن است گاه به گاه یا کاملا مکرر تکرار شود، که در هر دو صورت طبیعی است. ممکن است در کودک احساس خوشایندی ایجاد شود و حتی حالت هایی مثل گرگرفتگی صورت را نیز در او مشاهده کنید که کاملا طبیعی است. در موارد نادر ممکن است کودک خارش و یا عفونتی در ناحیه تناسلی داشته باشد که نیاز به بررسی پزشکی می باشد.
منبع:www.koodakefarda.ir
 ·  Translate
3
Emad Evil's profile photoپریا حیدری's profile photo
2 comments
 
سلام دخترمن5سالشه تازگیا صاحب داداش شده خیلی حسودی میکنه اصلا به حرفم گوش نمیده وبی ادبی میکنه باید چیکار کنم؟
 ·  Translate
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
کودک فردا. www.koodakefarda.ir

آیا حسادت کردن برای کودکم طبیعی است؟

بله این مسئله کاملا طبیعی است. نوزادان و نوپایان اغلب نسبت به مادر خود حساسند و چنانچه مادرشان کودک دیگری را در آغوش گیرد واکنش نشان می دهند. این نوع برخورد خصوصا بین 9 تا 15 ماهگی شایع است. کودک در این سن و سال دنبال جلب توجه کردن تمام عیار اطرافیانش می باشد و حاضر نیست این توجه اختصاصی را با فرد دیگری شریک شود . جنبه ی مثبت اینگونه حسادت ها این است که به ما نشان می دهد کودک در مسیر درست رشدی قرار دارد و پیوند عاطفی درستی با مادر برقرار کرده است. برای مثال اگر به دیدن دوستی می روید که او نوزاد تازه متولد شده ای دارد ، در هنگام بغل کردن نوزاد دوستتان احتیاط به خرج دهید تا کودکتان حواسش نباشد ولی چنانچه متوجه شد، نوزاد دوستتان را پایین بگذارید و کودک خودتان را در آغوش بگیرید و با هم به نوزاد تازه متولد شده نگاهی بیندازید. کودکتان در این سن کوچکتر از آن است که مفهوم شریک شدن را بفهمد. ولی اگر کودکتان بزرگتر است می توانید آرام آرام به او آموزش دهید تا به کودکان دیگر نیز توجه کند. از این طریق که وقتی می خواهید نوزاد دیگری را در آغوش بگیرید از کودکتان بخواهید به شما در این زمینه کمک کند و با هم این کار را انجام دهید. مثلا به کودکتان بگویید :پاهای نوزاد را بگیرد یا پتویش را. و سپس به ازای کمکش از او تشکر و قدردانی کنید.
 ·  Translate
2
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
همین امروز برای کودکانمان وقت بگذاریم شاید فردا کمی دیر باشد...
 ·  Translate
1
Mina Rezaee's profile photo
2 comments
 
خیلی نگرانم اصلا مشکل یبوست هم نداره چیکارش کنم 
 ·  Translate
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 

والدین و کودک دبستانی

هیج پدری به هنگام صبح بیدار نمی شود تا زندگی فرزندش را تیره سازد . هیچ مادری با خود نمی گوید « امروز اگر فرصتی پیش بیاید بر فرزندم دادخواهم زد و یا او را تحقیر خواهم کرد » .


با این وجود باز هم جنگ و جدال در می گیرد . برای اجتناب از این وضع ناخواسته ، توجه به این نکات ضروری است .


● صبح بخیر
مادرهرگز نباید کودک محصل خود را صبح ها از خواب بیدار کند . کودک از اینکه مادر هر روز صبح به اطاق او بیاید و پتو را از روی او بکشد و بگوید « یالا بلند شو مگر نمی بینی که دیرت شده » نفرت دارد . اگر کودک با صدای ساعت زنگدار بیدار شود بهتر است تا با صدای مادر زنگدار بیدار شود . بهترین هدیه برای فرزند محصلمان یک ساعت زنگدار است که روی آن با حروف درشت نوشته شده باشد : « حالا می توانی رئیس خودت باشی »


● صبحانه بدون استرس
هنگام صرف صبحانه موقع مناسبی برای آموزش اصول اخلاقی و آداب معاشرت نیست . صبحانه بایستی در یک جو خوشایند صرف شود . هرگونه بگومگو با کودک که اغلب خواب آلوده و بدخلق است ، می تواند به اوقات تلخی منجر شود .استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید و تحت تمام شرایط بایستی مؤدبانه باکودک صحبت کرد .


● پول توجیبی
پول توجیبی ، مخارج روزانه کودک است نه اهرم فشار علیه او . والدین نبایستی هنگام عصبانیت پول توجیبی کودک را قطع کنند و هنگام خوشحالی بی جهت مقدار آن را زیاد کنند . مقدار پول توجیبی نیز بایستی بر مبنای توان مالی خانواده ونیازهای سنی کودک تعیین شود .


● لباس پوشیدن
کودکان وقتی به مدرسه می روند ، نباید لباسهای گران قیمت پوشیده باشند تا مدام نگران تمیز نگه داشتن آن باشند . کودک بایستی آزاد باشد تا بدود ،‌ بپرد ، توپ بازی کند و این موارد بر تمیز ماندن لباسهای او ارجحیت دارد . به جای ایراد موعظه در مورد پاکیزگی ، بهتر است چند دست لباس ارزان قیمت و بادوام برای فرزندمان تهیه کنیم تا از این طریق سلامت روانی اش را نیز بیشتر تأمین نماییم .


● عجله نکنید
وقتی به کودک فشار می آورید که عجله کند ، او بیش از پیش وقت را هدر می دهد . ضمن اینکه ،‌عجله معمولاً باعث می شود تا کودک وسایل شخصی خود را در منزل جابگذارد . بهترین کار در اینگونه مواقع این است که اشیای فراموش شده را بدون متهم کردن کودک به فراموشکاری و عدم مسئولیت به او بدهید.

اگر بچه‌ای تکلیف نمی‌نویسد، گیر ندهید، خودش می‌داند و معلمش. اگر بچه‌ای از خوابِ نازِ صبح بیدار نمی‌شود، خودش می‌داند و ناظمش. اگر درس نخواند، خودش می‌داند و کارنامه‌اش.
به پدر و مادرش این مربوط است که با هم در خانه دعوا نکنند، تفریحات خارج از سن و سال بچه ایجاد نکنند، وسط هفته تا دیروقت مهمانی نباشند، بچه‌شان را کتابفروشی و موزه و پارک ببرند، در خانه میوه داشته باشند، با بچه‌شان بازی کنند، شب‌ها موقع شام همه دور سفره‌ی غذا گفتگو کنند، با پوست میوه شکل‌های عجیب و غریب درست کنند، هر از گاهی با معلم‌ِ بچه دیدار کنند، به بچه یاد دهند توی اتاقش گلدان داشته باشد و هر روز از آن مراقبت کند، برایش اسباب‌بازی‌هایی بخرند که دستِ بچه ورزیده شود، خودشان هم – بلا نسبت! – یک وقت‌هایی کتاب بخوانند. با بچه شوخی کنند. هی نگویند: «پول نداریم.»، سر بچه منت نگذارند که برایت فلان و بهمان کرده‌ایم، حواسشان باشد دوست‌های خوب دور و بر بچه باشد... همین!

 ·  Translate
2
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
کودک فردا اولین خط روانشناسی کودک و نوجوان
Www.koodakefarda.ir
 ·  Translate
2
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
 آیا این طبیعی است که نوزادم عصبانی به نظر می رسد؟
.
بله. حتی یک نوزاد نیز وقتی از خواب گرسنه برخیزد و غذایش فورا آماده نباشد عصبانی شده و گریه می کند. همه والدین می دانند که نیاز به غذا ،نیاز به عوض شدن پوشک، خستگی ، درد، کولیک و مسائلی از این دست کودک را به گریه وا می دارند. برخی نوزادان نیز تمایل به این دارند که به دنیا به گونه ای شدیدتر و منفی تر واکنش نشان دهند . عصبانیت واقعی نوزاد معمولا تا حدود سن 12 الی 18 ماهگی شروع نمی شود. ولی بعضی از گریه های خشمناک نوزاد گونه ی کوچکی از آن نوع عصبانیت واقعی به نظر می رسد. گاهی نوزاد با اینکه مشکلی در زمینه غذا ، پوشک و یا درد ندارد ولی باز هم به گریه کردن ادامه می دهد که در اینجا می شود گفت نوزاد نیاز به خالی کردن خودش دارد.یعنی برخی نوزادان برای رهایی از تنش و یا مصرف کردن انرژی اضافی شان گریه می کنند. برخی نیز با گریه کردن به خود کمک می کنند تا بخوابند. حتی کودکان آسان نیز زمانی که به دنبال اکتشاف محیط اطرافشان هستند ولی به صورت کامل قادر به انجام آنچه می خواهند نیستند ،ناامید و عصبانی می شوند. به هر حال یادتان یاشد که یک نوزاد احساس خشم و بی طاقتی شما را حس می کند و با گریه بیشتر واکنش نشان می دهد پس در این مواقع خونسردی خود را حفظ کنید و تا زمانی که آرام تر شوید از فرد دیگری کمک بخواهید. اگر شما کودک دشواری دارید باید هر چه بیشتر سعی در آرام کردن خودتان داشته باشید چون تحقیقات نشان داده است این کودکان نسبت به ریلکس بودن و آرامش والدینشان حساس تر هستند. در کل یادتان باشد شما نمی توانید طبیعت کودکتان را تغییر دهید پس سعی کنید به دنبال راه های خلاقانه برای تسکین بیشتر او باشید.
منبع: سایت کودک فردا
 ·  Translate
2
کودک فردا's profile photo
 
مشاوره تلفنی کودک و نوجوان ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶ ایران
۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳ تهران
 ·  Translate
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
آیا این طبیعی است که کودکم در مقابل دیگران بهتر رفتارکند تا در مقابل من؟

بله . با اینکه ممکن است کمی ناامید کننده به نظر برسد ولی کاملا طبیعی است. ممکن است وقتی تمام تلاشتان برای خواباندن و یا غذا دادن به او را کرده اید و او همچنان مقاومت می کند و معترض است ، در کمال ناباوری ببینید که خیلی راحت از دستان پدرش غذای پوره شده اش را می خورد یا به راحتی چرتی در بغل پرستارش زده است. از این موضوع ناراحت نشوید و به خودتان مربوطش نکنید چرا که حتی این گونه رفتار می تواند نشانه ای از یک پیوند عاطفی درست بین شما و کودکتان باشد. کودک در کنار والدینش ،هم بیشترین احساس راحتی را دارد و هم می تواند با خیال راحت بدقلقی هایش را انجام دهد  چرا که کودک به شما اعتماد و اطمینان دارد که صرفنظر از هر نوع رفتاری باز هم کنارش خواهید بود و او را دوست خواهید داشت. ممکن است دیگران به شما بگویند:” وقتی تو نبودی رفتارش خیلی خیلی بهتر بود! ” و یا ببینید  کودک بعد از مهد و مدرسه وقتی به خانه می آید به راحتی داد می زند و رفتارهای آزادانه تری انجام میدهد تا زمانی که در محیط رسمی مدرسه و کلاس قرار دارد. او بعد از تلاشی سخت کوشانه در مدرسه حالا می خواهد خودش را تخلیه کند. این رفتارها تا حدی طبیعی است ولی چنانچه حس می کنید کودکتان تحت فشار و استرس است و رفتارهای مشکل آفرینی در خانه دارد حتما با متخصصی در این زمینه مشورتی داشته باشید.
www.koodakefarda.ir
 ·  Translate
1
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
Www.koodakefarda.ir
ﺗﻤﺠﯿﺪ ﮐﺮﺩن ﯾﺎﻫﻤﺎﻥ ﺗﺤﺴﯿﻦ توصیفی ....

" ....ﺳﺎﻟﯿﺎﻧﻪ ﺳﺎل ﺑﭽﻪ ﻫﺎی من ﭼﯿﺰﯼ ﺟﺰ "ﺁﻓﺮﯾﻦ ﭘﺴﺮﺧﻮﺏ " ﯾﺎ " ﺍی پسربد" ﺍﺯ ﻣﻦ ﻧﻤﯽ ﺷﻨﯿﺪﻧﺪ،این ﻫﻤﺎﻥ ﻃﺮﯾﻘﯽ ﺑﻮﺩﮐﻪ ﻣﺎﺩﺭﻡ ﺑﺎﻣﺎﺳﺨﻦ میگفت ﺗﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ یکﺭﻭﺯ ﺑﺎپسرپنج ﺳﺎﻟﻪ ﺍم،ﺑﺮﺍی ﺧﺮﯾﺪ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﻮﺩﻡ.
ﺧﻮﺩﺭﺍ ﺁﻣﺎﺩﻩ می ﮐﺮﺩﻡ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺑﮕﻮﯾﻢ :"ﺍﻣﺮﻭﺯﺧﯿﻠﯽ ﭘﺴﺮﺧﻮﺑﯽ ﺑﻮﺩی" ﺑﻌﺪﺑﺎﺧﻮﺩﮔﻔﺘﻢ:"ﭼﻄﻮﺭﻩ ﺭﻭش ﺟﺪﯾﺪ ﺭﺍﺍﻣﺘﺤﺎﻥ ﮐﻨﻢ.ﻭﺍﻗﻌﺎﻫﺮﭼﻪ ﺩﯾﺪﻡو ﺍﺣﺴﺎﺱ ﮐﺮﺩﻡ ﺑﺮﺍی ﺍﻭﺗﻮﺻﯿﻒ می کنم ."ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦ ﺑﻪ ﺍﻭﮔﻔﺘﻢ:"ﮐﺮﯾﺲ ،ﺍﺯﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭﺳﻮﭘﺮﻣﺎﺭﮐﺖ ﺑﻪ من کمک ﮐﺮﺩی ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ.
ﺁن ﻃﻮﺭﮐﻪ ﺑﻄﺮﯼ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﻮﯼ ﺳﺒﺪ ﺧﺮﯾﺪ ﻣﺮتب ﭼﯿﺪﯼ ،ﺧﺮﯾﺪ ﮐﺮﺩن ﺭﺍبرایم ﺧﯿﻠﯽ ﺁﺳﺎﻧﺘﺮﮐﺮﺩ،ﯾﮑﺪﻓﻌﻪ ﯾک ﻋﺎﻟﻤﻪ ﺟﺎی ﺍﺿﺎﻓﯽ ﺩﺍخل ﺳﺒﺪ ﺧﺮﯾﺪ پیداکردم."
ﺍﺯﺁﻥ ﺭﻭﺯﺑﻪ ﺑﻌﺪ،ﺍﻭ نه ﺗﻨﻬﺎ ﺧﺮﯾﺪﻫﺎﯼ ﻣﺮﺍ ﺩﺭﻭﻥ ﺳﺒﺪ ﻣﺮﺗﺒﻂ می ﮐﻨﺪ ،ﺑﻠﮑﻪ ﺍﺑﺰﺍﺭ ﮐﺎﺭﭘﺪﺭﺵ رادرون ﻗﻔﺴﻪ ﻭﻫﻤﯿﻨﻄﻮﺭﺻﻨﺪﻭﻕ ﺧﺎﻧﻪ ﻣﺮﺍﻫﻢ ﻣﺮتب ﮐﺮﺩﻩ ﻭﺣﺎﻻ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﻗﻔﺴﻪ ﺍﺳﺒﺎﺏ ﺑﺎﺯی ﻫﺎی ﺧﻮﺩﺵ ﺷﺪﻩ ﺍﻭ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﻌﻨﻮﺍﻥ یک " ﭘﺴﺮﺧﻮﺏ "ﯾﺎ " ﭘﺴﺮﺑﺪ " ﻓﮑﺮﻧﻤﯽ ﮐﻨﺪ.
ﺍﻭﺩﺭﻣﻮﺭﺩﺧﻮﺩش ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻫﺮﻭﻗﺖ ﺍﺭﺍﺩﻩ ﮐﺮﺩمی ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻫﻤﻪ ﺟﺎﺭﺍﻣﺮﺗﺐ ﮐﻨﺪﻓﮑﺮ می ﮐﻨﺪ.
ﺑﺮﺍی من،ﺍین ﺗﻔﺎﻭﺕ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﺍست.

*ﺑﺮﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺯ ﮐﺘﺎﺏ ﮐﻮﺩک *
*خانواده انسان*
 ·  Translate
1
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
مشاوره تلفنی تخصصی کودک و نوجوان
تهران ۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳
شهرستان ها ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶
 ·  Translate
2
کودک فردا's profile photo
Add a comment...

‫کودک فردا‬‎ changed her profile photo.

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

کودک فردا

Shared publicly  - 
 
www.koodakefarda.ir سایت روانشناسی تخصصی کودک و نوجوان 
 ·  Translate
1
Add a comment...
Story
Tagline
کودک فردا... مشاوره تلفنی روانشناسی کودک و نوجوان………… تهران ۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳ شهرستان ها ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶
Basic Information
Gender
Female
Work
Occupation
Child psychologist
Contact Information
Work
Phone
9099070316