Profile cover photo
Profile photo
Autyzm Idealny
8 followers
8 followers
About
Communities and Collections
Posts

Post has attachment
Jest to praca zbiorcza, która w kolejnych rozdziałach pod lupę bierze ważne aspekty funkcjonowania dorastających i dorosłych osób z ASD. Będzie szczególnie przydatna dla specjalistów, posiadających już podstawy wiedzy o ASD. Dla mnie jako matki dziecka z ASD, ale i półprofesjonalistki (na chwilę obecną) jest to ogromna zaleta. Książek o autyzmie i z autyzmem w tle przeczytałam już wiele. I w pewnym momencie, sięgając po kolejną publikację, pojawia się niewypowiedziane pytanie, czy jest jeszcze coś nowego? I ta pozycja odpowiada twierdząco. Tak, jest.

Post has attachment

Post has attachment
Problem z umyciem zębów, dziecko się zawiesza. Problem z ubraniem się, dziecko robi to niechlujnie mimo ciągłych upomnień. Problem z odrobieniem lekcji, dziecko nie może się zabrać do działania lub cyzeluje pracę w nieskończoność,a jeszcze pięć innych czeka. Problem ze skupieniem uwagi na zadaniu, dziecko co chwila się rozprasza lub ucieka w swoje ulubione, powtarzalne czynności. Problem z posprzątaniem pokoju, dziecko perfekcyjnie posegreguje tylko jeden rodzaj klocków, a później zaczyna się bawić znalezioną zabawką. Za tymi wszystkimi wymienionymi problemami stoją funkcje wykonawcze.

Post has attachment
Synku, dziś jest Twój dzień. Dzień Dziecka. Dzień beztroski, szczęśliwości bez ceny i wymiaru, ciekawości bez granic, piękna bez ram.

Post has attachment
Trafiła do mnie książka niezwykła, nowinka wydawnicza. Pozycja, która zmienia i wyjaśnia to wszystko, z czym się zgadzam od A do Z. Pokazuje w nowym świetle zaburzenia ze spektrum autyzmu. Nie definiuje, nie etykietuje, nie zarzuca czytelnika obco brzmiącymi nazwami. Cierpliwie, empatycznie i z szacunkiem do człowieka, strona po stronie, zachowanie po zachowaniu tłumczy to z czym borykają się rodzice, terapeuci i nauczyciele osób z zaburzeniami ze spektrum.

Post has attachment
Co przeczytamy w artykule o studencie z Zespołem Aspergera? Same czarujące określenia: "chory psychicznie student", "Student niepoczytalny nie jest niepoczytalny naumyślnie! Jest chory! I jak każdy chory zasługuje nie na osobne traktowanie w ramach „indywidualnej organizacji studiów, ale na leczenie."

Post has attachment
Myśl kiełkowała długo. Zakładając tę stronę kierowałam się intuicją. Wiedziałam tylko, że chyba mam coś do przekazania. Coś nie do końca jeszcze sprecyzowanego. Ale pozytywnego. Nie stoją za mną lata praktyki i doświadczeń.

Post has attachment
Klocki LEGO, obok książek, to moim zdaniem jedna z najlepszych inwestycji w rozwój dziecka. O LEGO terapii, nieco więcej się dowiedziałam z wystąpienia Kate Nixon z National Autistic Society (UK) na konferencji Drogi i Mosty, zorganizowanej w listopadzie 2016 przez fundację Synapsis. Potem już we własnym zakresie zgłębiłam temat.

Post has attachment
Minęła północ. Jutro, a właściwie dziś będziemy świętować Wigilię. Prezenty opakowane czekają na wieczór, by w sposób czarodziejski znaleźć się pod choinką. W całym domu pachnie miłością. Miłością wyrażoną głębią czerwieni barszczu, soczystością zieleni choinki, aromatem grzybów i miodu. Święta Nasze. Rodzinne. Czas dla Nas. A nie my dla nadchodzących dni.

Post has attachment
Konkursowi przyświecał cel - pokazanie autyzmu z tej bardziej uśmiechniętej strony. Bo nic nie jest przesądzone. Autyzm nie definiuje tego, kim kiedyś będzie ten młody człowiek z diagnozą, a zmiany, zmiany na lepsze przychodzą zazwyczaj nieproszone. Nie pukają i nie anonsują się. One się po prostu pewnego dnia zjawiają i rozgaszczają, jakby zawsze tu były.
Wait while more posts are being loaded