Profile cover photo
Profile photo
rasadnetwork laboratory
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment

Post has attachment
آنمی ماکروسیتیک
آنمی ماکروسیتیک نوعی کم خونی است که سبب ایجاد گلبول های قرمز خون بزرگ و غیرعادی می شود. مانند سایر انواع کم خونی، کم خونی ماکروسیتیک به این معنی است که میزان هموگلوبین گلبول قرمز کم است.
هموگلوبین یک پروتئین حاوی آهن است که اکسیژن را به نقاط مختلف بدن حمل می کند. کمبود ویتامین ب 12 و یا فولات اغلب باعث کم خونی ماکروسیتیک می شود، بنابراین گاهی این بیماری با نام آنمی کمبود ویتامین شناخته می شود.
در این مقاله، با علل و نشانه های کم خونی ماکروسیتیک، گزینه های درمان و نحوه پیشگیری از عوارض آشنا میشویم.
گلبولهای قرمز بزرگ نشانه کم خونی ماکروسیتیک هستند. واحد اندازه گیری اندازه سلول های خونی femtoliters (fL) است. معمولا اندازه گلبول های قرمز بین 80 تا 100 فمتولیتر می باشد.
گلبولهای قرمز بزرگتر از 100 FL، ماکروسیتیک هستند. هنگامی که گلبولهای قرمز بیش از حد بزرگ شوند، تعداد آنها کمتر از آن چیزی است که نیاز است و همچنین هموگلوبین کمتری دارند. این بدان معنی است که خون به اندازه کافی غنی از اکسیژن نیست. اکسیژن پایین خون می تواند موجب بروز علائم و مشکلاتی شود.
علائم
علائم این کم خونی ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• ضعف
• رنگ پریدگی
• خستگی
• قرمزی یا تورم زبان
• اسهال
• کم اشتهایی
• افسردگی
• گیجی
• ناباروری
هنگامی که افراد مبتلا به کم خونی ماکروسیتیک به علت کمبود B-12، علائم دیگری دارند که شامل:
• ضعف، درد، بی حسی یا سوزش در دست یا پا
• عدم تعادل در هنگام راه رفتن
• از دست دادن حافظه
این علائم ممکن است بعد از درمان برطرف شوند، اما اگر درمان نشوند، می توانند دائمی شوند.
علل
کم خونی ماکروسیتیک ناشی از کمبود ویتامین ب 12 است که در محصولات حیوانی یافت می شود. بنابراین گیاهخواران بیشتر در معرض خطر کمبود B-12 هستند. در بعضی موارد ممکن است افراد غذای کافی با B-12 بخورند اما قادر به جذب ویتامین در اثر اختلالات خودایمنی، سرطان، اعتیاد به الکل یا بیماری التهابی روده نیستند.
کمبود فولات، گاهی اوقات به عنوان کمبود ویتامین B-9 شناخته می شود، نیز می تواند باعث کم خونی ماکروسیتیک شود. در زنان باردار و شیرده به دلیل مصرف فولات بیشتر، خطر ابتلا به کمبود آن بیشتر است.
افرادی که به اندازه کافی غذاهای غنی از فولات مصرف نمی کنند نیز می توانند کمبود داشته باشند. بیماری هایی که با ناتوانی بدن برای جذب مواد غذایی مثل بیماری سلیاک مواجه می شوند، می توانند منجر به کمبود فولات شوند.
علل دیگر کم خونی ماکروسیتیک عبارتند از:
• داروها، از جمله داروهای HIV، داروهای سرطانی و دیگر داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند
• بیماری کبد
• کم کاری تیروئید
• اختلالات متابولیکی نادر
در موارد بسیار نادر، کم خونی ماکروسیتیک می تواند ناشی از اختلالات مغز استخوان باشد که مانع تولید سلولهای خونی سالم در بدن می شود.
انواع آنمی میکروسیتیک
- ماکروسیتوز مگالوبلاستیک شایع ترین شکل است و زمانی اتفاق می افتد که DNA نمی تواند به دلیل کمبود ویتامین تولید شود.
- ماکرو سيستوز غير مگالوبلاستيک هنگامي رخ دهد که مشکل کبد، طحال و مغز استخوان وجود داشته باشد.
آزمایشات تشخیصی:
• CBC:
اسمیر خون: ممکن است ماکرو اووالوسیت ها، آنیزوسیتوز و هسته های هایپر سگمانته در گلبول های سفید مشاهده شود. هموگلوبولين اغلب كاهش پيدا ميكند و شايد يك نشانه باشد. MCV افزايش پيدا ميكند. MCHC طبیعی است.
مغز استخوان تظاهرات مگالوبلاستيك دارد.
• ویتامین B12 و سطح فولات
• اندازه گیری سطح methyl malonic acid (MMA)
افزایش MMA همراه با کمبود ویتامین B12 ممکن است نشانه آنمی کشنده باشد.
• Antiparietal Cell and Anti–Intrinsic Factor Antibodies
این آنتی بادی ها در نمونه های سرمی بیماران مبتلا به کم خونی فقر آهن کشنده یافت میشوند.
• تست شیلینگ
نوعی آزمایش خون است که توانایی بدن برای جذب ویتامین B-12 را ارزیابی می کند.
درمان
در اغلب موارد، تزریق ویتامین اولین خط درمان است. تزریق ویتامین ها باعث می شود که بدن بتواند آن را جذب کند حتی اگر یک بیماری زمینه ای مانند بیماری سلیاک از جذب ویتامین جلوگیری کند.
خوردن غذاهای حاوی ویتامین B-12 ممکن است علائم را بهبود بخشد.
سایر گزینه های درمان عبارتند از:
• تغییر دادن نوع داروهایی که با جذب ویتامین تداخل دارند.
• مصرف دارو برای برخی بیماری های خودایمنی یا کبدی
• درمان اختلالات تیروئید
• تغییر سبک زندگی، مانند جلوگیری از الکل
• انتقال خون یا پیوند مغز استخوان برای اختلالات مغز استخوان
عوارض جانبی
هنگامی که خون هموگلوبین کافی نداشته باشد، اکسیژن کافی ندارد. بدن ممکن است سعی کند این مشکل را با افزایش ضربان قلب یا فشار خون حل کند. بنابراین کم خونی ماکروسیتیک می تواند باعث نارسایی قلبی، بزرگ شدن قلب و مشکلات گردش خون شود.
هنگامی که کم خونی ماکروسیتیک به علت مشکل مغز استخوان است، این علت زمینه ای می تواند عوارض بیشتری را ایجاد کند. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به اختلالات مغز استخوان درمان نشده ممکن است لوسمی ایجاد شود.
اغلب موارد کم خونی ماکروسیتیک ناشی از کمبود ویتامین B-12 و یا فولات است. عوارض ناشی از کمبود این ویتامین ها عبارتند از:
کمبود ویتامین B-12:
• نقص لوله عصبی در نوزادان متولد شده
• ناباروری
• سرطان معده
• سوزش در دست و پا
• از دست دادن حافظه
کمبود فولات:
• نقص لوله عصبی در نوزادان متولد شده
• ناباروری
• افزایش خطر برخی از سرطانها، از جمله سرطان روده بزرگ
• مشکلات سلامت قلب و عروق
• افزایش خطر زایمان زودرس در زنان باردار
• افزایش خطر پارگی جفت قبل یا بعد از زایمان
Add a comment...

Post has attachment
رعایت شرایط #ناشتایی برای انجام بعضی از آزمایشها مانند #آزمایش_قند_خون ناشتا، #تست_تحمل_گلوکز، #تری_گلیسرید، ضروری می باشد، زیرا خوردن غذا می تواند منجر به تغییر در مقادیر آزمایشهای فوق گردد.
موارد مهم در رعایت ناشتایی:
1- هشت ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه برای آزمایش قند ناشتا هیچ نوع غذا یا آشامیدنی (به جز آب) میل نشوند. این مدت زمان ناشتایی، توصیه شده در شب است که فعالیتهای بدن به حداقل می رسد و در این حالت بیمار در شرایط مناسب نمونه گیری در صبح قرار خواهد گرفت.
2- در صورتیکه آزمایشهای مربوط به چربی خون مثل تری گلیسرید برای مراجعه کننده در خواست شده باشد مدت زمان ناشتایی(12-10) ساعت است.
3- از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه در طول مدت ناشتایی خودداری شود. نوشیدن آب بلا مانع است، مگر آنکه محدودیت در مصرف آب توسط پزشک تذکر داده شده باشد.
4- در طول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس و تمرین بدنی و ورزش پرهیز شود.
5- مراجعین میتوانند داروهایی را که پزشک تجویزکرده بر طبق دستورات مصرف نماید ( البته باید آزمایشگاه را از نظر مصرف داروها مطلع سازد) ولی از مصرف داروهای شیرین مثل برخی شربتها خودداری شود.
6- برای پیشگیری ازتاثیرات گرسنگی بر نتیجه آزمایش، نباید ناشتایی بیش از16 ساعت ادامه یابد.
7- درمدت ناشتایی می توان دندان ها رامسواک زد.
www.rasadmedlab.com
#آزمایشگاه_ژنتیک_و_پاتوبیولوژی_رصد
#شبکه_آزمایشگاهی_رصد
#طب_کار
#مگالب
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
سندروم داون از اختلالات ژنتیکی است که با ناتوانی های رشد فیزیکی و ذهنی همراه بوده و معمولا به دلیل وجود یک نسخه اضافه از کروموزم 21 در سلول ها رخ می دهد.

به طول کلی سه نوع مختلف سندرم داون وجود دارد:

1. تریزومی 21 (Trisomy 21)؛ که شایع ترین نوع سندرم داون بوده و به علت نسخه اضافی کروموزوم 21 در هر سلول رخ می دهد.

2. موزاییسم (Mosaicism)؛ در این نوع سندرم داون نسخه اضافی در همه سلول ها ایجاد نمی شود و تنها برخی سلول ها به آن دچار می شوند. علائم موازییسم خفیف تر از تریزومی 21 است.

3. جا به جایی (Translocation)؛ که در آن 46 کروموزوم در هر سلول قرار دارد اما کروموزوم 21 شکسته و بخشی از آن به کروموزوم دیگری چسبیده است.

نوزادان مبتلا به سندرم داون معمولا با علائم زیر شناخته می شوند:

صورت صاف و مسطح

سر و گوش کوچک

گردن کوتاه

زبان بیرون آمده از دهان

نگاه چشم متمایل به بالا

غیرطبیعی بودن گوش ها

عضلات ضعیف

آزمایشهای غربالگری سندروم داون:

1.آزمایش دابل مارکر (Double Marker)

به این آزمایش اصطلاحاFTS یا First Trimester Screening می‌گویند. در این آزمایش به طور هم زمان دو شاخص خونی PAPP-A و Free βHCG و یک شاخص سونوگرافی به نام NT یا Nuchal Translucency بررسی می‌شود. این آزمایش از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 (0+ 11 تا 6+13) انجام می‌شود. ارزش تشخیصی این تست 85 درصد است.

2. تریپل مارکر (Triple Marker)

در این آزمایش AFP، HCG و استریول غیر کونژوگه اندازه‌گیری می‌شود. این تست در هفته‌های 15 تا 20 انجام می‌شود. برای انجام این تست نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. مقادیر غیر طبیعی ممکن است نشانه موارد زیر باشد:

- سندروم داون

- سندروم ادوارد

- نقائص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا

- چند قلویی

3. کوآد مارکر (Quad Marker)

این آزمایش در هفته‌های 14 تا 22 انجام می‌شود و چهار شاخص خونی AFP، βHCG، uE3 و Inhibin- A را بررسی می‌کند. با انجام این آزمایش می‌توان به وجود اختلالات سیستم عصبی، سندروم داون و تریزومی 18 پی برد.

4. آزمایش‌های یکپارچه (Integrated Prenatal Screening Test )

به این تست IPS نیز می‌گویند. در این آزمایش خانم باردار آزمایش مرحله اول را انجام می‌دهد ولی نتیجه آزمایش گزارش نمی‌شود و سپس در هفته 15 بارداری آزمایش‌های سه ماهه سوم را انجام داده و با استفاده از شاخص‌ها نتیجه محاسبه و گزارش می‌شود. ارزش تشخیصی این تست 95 درصد است و کاملترین پروتکل غربالگری سندروم داون در دنیا است.

این آزمایش در دو مرحله انجام می‌شود. مرحله ابتدایی در هفته‌های 10 تا 13 انجام می‌گیرد. در این زمان انجام سونوگرافی برای تعیین CRL و NT ضروری است. در همین زمان نمونه خون برای اندازه‌گیری PAPP-A از بیمار گرفته می‌شود.

مرحله دوم این آزمایش در هفته‌های 15 تا 22 انجام می‌شود. نمونه خون گرفته شده از بیمار برای اندازه‌گیری AFP، UE3، Inhibin-A، Free βHCG به کار می‌رود. نتایج این آزمون تنها زمانی قابل ارائه خواهد بود که مادر هر دو مرحله آزمون انجام داده باشد.

5. غربالگری متوالی Sequential Screening

روش Sequential به دو صورت "قدم به قدم" stepwise و "مشروط" Contingent اجرا می شود.

در مدل قدم به قدم stepwise ابتدا در سه ماهه اول FTS انجام می شود اگر ریسک بدست آمده بالاتر از cut off باشد بیمار برای مشاوره ژنتیک و انجام تست‌های تشخیصی (CVS) معرفی می‌گردد و اگر ریسک بدست آمده کمتر از cut off باشد بیمار کاندید انجام غربالگری سه ماهه دوم (کواد) خواهد بود.

6. نمونه برداری از پرزهای کوریونی (Chorionic Villus Sampling)

نمونه برداری از پرزهای جفتی یا CVS یک آزمون تشخیصی پیش از تولد است که تحت بیحسی موضعی و با استفاده از اولتراسوند، به کمک سوزنی که از دیواره شکم مادر عبور می‌کند و با انبر جراحی که از گردن رحم عبور می‌کند، از پرزهای جفتی نمونه تهیه می‌شود

7. آمنیوسنتز

آمنیوسنتز هم یک روش تشخیصی پیش از تولد است که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیوتیک از کیسه اطراف جنین برداشته می‌شود. نمونه گیری تحت هدایت سونوگرافی و از طریق یک سوزن نازک که از روی شکم وارد رحم می‌شود، انجام می‌گیرد. انجام این روش در موارد زیر توصیه می‌شود:

- سن بالای 35 سال

- سونوگرافی غیر طبیعی

- سابقه تولد نوزاد با نقائص خاص زمان تولد

- سابقه داشتن کودک با نقائص مادرزادی

دقت انجام آمنیوسنتز 99.4 درصد است و خطرات احتمالی ناشی از آن کمتر از 1 درصد است.

به کمک آمنیوسنتز بیماری‌های زیر قابل تشخیص هستند:

- سندروم داون

- بیماری آنمی داسی شکل

- فیبروز کیستیک

- دیستروفی عضلانی

- تای ساکس و بیماری‌های مشابه

- نقائص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی

3. سونوگرافی NT

NT مخفف Nuchal Translucency به عنای فضای پشت گردن است.

روش انجام آن مثل سونوگرافی‌های معمولی است (از روی شکم). اما در این سونوگرافی، با روش خاصی، ضخامت پشت گردن جنین و وجود استخوان بینی در جنین بررسی می‌شود. این سونوگرافی باید توسط سونوگرافیست ماهری که گواهینامه‌ی انجام آن را دارد انجام شود. کوچکترین خطایی در اندازه گیری عدد NT، می‌تواند نتیجه‌ی غربالگری را تغییر دهد.

سونوگرافی NT، بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می شود زیرا پیش از هفته 11 جنین بسیار کوچک است و پس از هفته 14 بارداری مایع اضافی توسط سیستم لنفاوی جنین جذب می‌شود. عدد NT (ضخامت پشت گردن جنین)، در جنین‌های مبتلا به سندرم داون، افزایش نشان می‌دهد. دیده شدن استخوان بینی، نشانه‌ی خوبی است. اما مشاهده نشدن آن، نیاز به پیگیری مجدد در هفته‌های آینده دارد.
#شبکه_آزمایشگاهی_رصد
#آزمایشگاه_ژنتیک_و_پاتوبیولوژی_رصد
#مگالب
#طب-کار
www.rasadmedlab.com
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
‌⬅️#کمبود_ید در صورت عدم درمان، می تواند منجر به کم کاری تیروئید شدید شود. عوارض آن عبارتند از:
بیماری های قلبی و اختلالات مرتبط با آن، از قبیل افزایش ضربان قلب و نارسایی قلبی، مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی و اختلال شناختی، آسیب به اعصاب محیطی بدن، که به عنوان #نوروپاتی_محیطی شناخته میشود، اختلال تخمک گذاری، که ممکن است باعث ناباروری در زنان شود.
⬅️مقدار کم هورمون تیروئید در زنان باردار می تواند خطر ابتلا به نقص های مادرزادی کودک را افزایش دهد. کمبود ید ممکن است منجر به عوارض زیر در جنین شود:
🔸#سقط_جنین
🔸#مرده_زایی
🔸#زایمان_زودرس
🔸#اختلالات_مادرزادی
در موارد شدید، کمبود ید می تواند وضعیتی را به نام #کرتینیسم را ایجاد میکند.
⬅️آزمایش های بررسی ید:
اگر پزشک شما مشکوک به کمبود ید شما باشد، معمولا میزان ید آنها را به یکی از روشهای زیر بررسی می کند:
🔸#آزمایش_ادرار: ساده ترین و سریعترین آزمایش است. اما دقت آن به اندازه روشهای دیگر نیست.
🔸#آزمایش_خون: یک آزمایش ساده و دقیق برای کنترل سطح ید در بدن است.
🔸#آزمایش_ید_در_ادرار_24_ساعته: این آزمایش میزان ید ادرار را در طی یک دوره 24 ساعته اندازه گیری می کند. این تست دقیق ترین تست برای اندازه گیری ید است.
⬅️درمان:
مکمل های ید حاوی پتاسیم به راحتی توسط بدن جذب می شوند. مکمل ها نباید بیش از 150 میکروگرم در روز مصرف شوند. اکثر افراد مبتلا به کمبود ید می توانند با تغییر رژیم غذایی و افزودن مکمل ها، مشکلات سلامتی خود را حل کنند.

#شبکه_آزمایشگاهی_رصد
#آزمایشگاه_ژنتیک_و_پاتوبیولوژی_رصد
💉 @rasadmed 💉

https://t.me/joinchat/AAAAAEqF_S_A47cfbFpjkQ
🌐www.rasadmedlab.com
Photo

Post has attachment
‌ ✅#کمبود_ید✅
در حدود 29٪ جمعیت جهان که معادل تقریبا 2 میلیارد نفر است به کمبود ید مبتلا هستند. کمبود ید با عواقب جدی سلامتی همراه است.
برای تولید هورمون تیروئید، بدن نیاز به مقدار مشخصی از ید دارد. #هورمون_تیروئید متابولیسم بدن را کنترل می کند.
سطح پایین ید تنها علت #کم_کاری_تیروئید نیست. اما کمبود ید می تواند باعث افزایش غلظت غده تیروئید، و بروز بیماری #گواتر و دیگر مشکلات تیروئید شود. در کودکان نیز می تواند باعث اختلالات روحی شود.
در بدن به طور طبیعی ید وجود ندارد، بنابراین تنها راه برای دریافت این ماده مغذی از طریق رژیم غذایی است. بزرگسالان به طور معمول به 150 میکروگرم ید در روز نیاز دارند. زنان باردار و شیرده به 200 میکروگرم ید در روز نیاز دارند. ید در بسیاری از انواع غذاها یافت می شود. این غذاها عبارتند از:
🔸ماهی
🔸تخم مرغ
🔸آجیل
🔸گوشت
🔸نان
🔸محصولات لبنی
🔸جلبک دریایی
🔸نمک یددار
⬅️علائم و نشانه های کمبود ید عبارتند از:
🔸تورم غدد تیروئید در گردن
این مشکل به صورت یک توده قابل مشاهده، به نام گواتر، بر روی گردن بروز میکند.
🔸کم کاری تیروئید
#هیپوتیروئیدیسم معمولا باعث ایجاد علائمی می شود که عبارتند از:
🔸خستگی
🔸افزایش حساسیت به سرما
🔸یبوست
🔸پوست خشک
🔸افزایش وزن
🔸صورت پف کننده
🔸ضعف عضلانی
🔸افزایش سطح کلسترول خون
🔸درد یا سفتی در عضلات و مفاصل
🔸افزایش ضربان قلب
🔸ریزش مو
🔸افسردگی
🔸حافظه ضعیف
🔸اختلالات قاعدگی
⬅️در نوزادان، کم کاری تیروئید باعث ایجاد علائم زیر میشود:
🔸زبان بزرگ
🔸صورت پف کننده
🔸یبوست
🔸تن ضعیف عضلات
🔸خواب آلودگی شدید
⬅️در کودکان و نوجوانان، این شرایط ممکن است باعث موارد زیر شود:
🔸رشد ضعیف
🔸تاخیر در توسعه دندان
🔸تاخیر در بلوغ
🔸کاهش IQ
🔸اختلالات روانی
#شبکه_آزمایشگاهی_رصد
#آزمایشگاه_ژنتیک_و_پاتوبیولوژی_رصد
💉 @rasadmed 💉

https://t.me/joinchat/AAAAAEqF_S_A47cfbFpjkQ
🌐www.rasadmedlab.com

Post has shared content

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded