Profile cover photo
Profile photo
Ostropestřec mariánský
9 followers -
Ostropestřec (Silybum marianum) je jedno nebo dvouletá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Má výrazný antioxidační a detoxikační účeinek. Působí hepatoprotektivně.
Ostropestřec (Silybum marianum) je jedno nebo dvouletá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Má výrazný antioxidační a detoxikační účeinek. Působí hepatoprotektivně.

9 followers
About
PostsOstropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je léčivou bylinou, která pomáhá při léčení a regeneraci jater, na které působí blahodárnými účinky. Tato rostlina může být buď jednoletá, nebo dvouletá a sklízí se koncem letního období, když se na této bylině vyvinou plody.
V České republice pouze jako plevel
Rostlina má různou výšku, ovšem ve většině případů dosahuje rozsahu mezi 60 až 150 centimetry. Když končí červen, objeví se na ní purpurová a červená květenství, z nichž se následně vyvinou plody, které jsou určeny k obrání a následnému použití. Typické je pro tuto bylinu také to, že jsou na ní bodlinaté listy, které následný sběr plodů poměrně ztěžují.
Ostropestřec je původem ze Středomoří, a proto je jasné, že mu vyhovuje horko a půda s velkým množstvím stavebního materiálu. Najdeme jej hojně růst také například na Kanárských ostrovech či v Malé a Jihozápadní Asii. Tuto bylinu můžeme vidět i ve středoevropské oblasti, včetně České republiky, kde roste jako plevel.
Ostropestřec mariánský pomáhá při léčbě jater
A k čemu se tato bylina s léčivými účinky vlastně používá? Jak už jsme zmiňovali na začátku, tak má velice blahodárný vliv na játra, k jejichž léčbě pomáhá a je možné jí využít i jako prevenci proti ztučnění jater. Je dobré z ní tedy louhovat například čaj, u čehož je hlavní, aby byly plody pořádně roztlučené. Neboť jen tak se při louhování čaje uvolní léčivé látky, které obsahuje.
Samozřejmě jsou i jiné orgány, kterým Ostropestřec mariánský pomáhá. Jedná se například o problémy se žlučníkem, konkrétně se žlučovými kameny. Každopádně čaj s touto vylouhovanou bylinou je dobré pít i při onemocnění typu mononukleózy, žloutenky, bakteriálního onemocnění jater či při jejich tvrdnutí nebo po otravě z léků a v mnoha dalších případech.
Add a comment...

Účinky ostropestřece - deprse a bolest hlavy
Vedle bolesti hlavy je to také stres, který může přejít až v depresi, jež nemalý počet z nás sužuje. Spěch, shon, povinnosti, časové a nervové vypětí, nedostatek spánku, nedostatek volného času vůbec, to vše má pak za následek, že vnitřně pociťujeme stále větší napětí. Zbavit se deprese není možné hned, mnohdy se jedná o dlouhou trať. Léčba spočívá především ve Vašem uvědomění si, jaký život vedete, zda ho chcete změnit, co pro to uděláte. Za pomoci medikamentů je však možné stavy deprese zmírnit. A ostropestřec mariánský může být při zmírnění deprese velmi silným pomocníkem.
Add a comment...

Post has attachment
PhotoPhotoPhoto
3 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded