Profile cover photo
Profile photo
Adrian G.
5 followers
5 followers
About
Posts

Post has attachment
Krótki artykuł opisujący uprawę spiruliny w kontrolowanym środowisku i omawiający zalety wynikające z jej spożywania.
Add a comment...

Post has attachment
Peak Oil, czyli szczyt wydobycia ropy naftowej w komiksie Stuarta McMillena
Add a comment...

Post has attachment
Koniec eksperymentu botanicznego

Pierwszy etap mojego małego eksperymentu dobiegł końca. Ze względu na wakacyjne wyjazdy i inne zajęcia nie byłem w stanie dopilnować uprawy, ale najpewniej powrócę do następnej za pewien czas. :)

W ciągu prawie 4 miesięcy pod sztucznym oświetleniem uprawiałem kilka gatunków roślin na dwóch podłożach: konwencjonalnie na włóknie kokosowym i w keramzycie z bezpośrednim nawadnianiem. Nie stosowałem specjalnych nawozów. Zazwyczaj mieszałem dwa sproszkowane nawozy do warzyw (m.in. do pomidorów) tak by uzupełniały się nawzajem mikroelementami. Pilnowałem, choć niezbyt często by EC oscylowało pomiędzy 3,5 a 6,0 mS, a Ph w okolicy 6,0.
By porównać w obiektywny sposób obydwie metody starałem się by rośliny dostawały równą ilość światła, a dany gatunek rośliny sadziłem lub klonowałem w tym samym czasie, z czym że zbiór nie zawsze odbywał się równocześnie. Wyniki i zdjęcia z moich obserwacji zamieszczam poniższych wpisach.

Zdjęcia z 24.III.2015 - 09.VII.2015
Nie podaję okresu czasu uprawy dla każdego gatunku, dynamikę wzrostu i wegetacji można prześledzić w szczegółach zdjęć - czasach ich wykonania.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-19
13 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Orzech ziemny

W przypadku orzecha jego nasiona najprawdopodobniej nie dojrzałyby w keramzycie, ewentualnie byłyby mocno zdeformowane. Do takich upraw najodpowiedniejsze jest podłoże o znacznie mniejszej granulacji np perlit, no i wolniejsze nawadnianie. Jednak i tutaj, w uprawie hydroponicznej wstępny wzrost rośliny sporo większy od orzecha uprawianego we wł. kokosowym. Jedną roślinę orzecha przeniosłem na balkon, zobaczymy co urośnie.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-19
13 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Bazylia

Trochę za późno posadziłem by dokończyć obserwację. Cztery klony oznakowane są patyczkami, reszta rozmnażana z nasion. Tutaj również wstępny wzrost bazylii szybszy w instalacji hydroponicznej. Poza tym jedna z wcześniej zasadzonych roślinek bazylii wydała sporą ilość płodnych nasion.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-19
15 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Amarantus/Szarłat

Duże rozkrzewienie w instalacji hydroponicznej, jednak tutaj wolniejsza wegetacja o jakieś 3 tyg. Zbiór nasion i biomasy większy aż o 450% w porównaniu do uprawy w kokosie.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-19
15 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Sałata

Bez dużych widocznych gołym okiem różnic, chociaż w uprawie bezglebowej sałata okazała się w bardzo dobra w smaku z delikatnymi i kruchymi liśćmi.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-19
8 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Mięta pieprzowa

Zdjęcia mówią same za siebie. Bardzo szybki wzrost i rozkrzewienie oraz ponad 5 krotnie większy przyrost biomasy. A z tego względu, że mięta z nasion rośnie bardzo wolno to wszystkie widoczne na zdjęciach okazy zostały sklonowane z jednej rośliny.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-19
10 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
 Mały projekt botaniczny.

Głównym celem projektu jest przetestowanie w kontrolowanym środowisku przyrostu biomasy mikro alg oraz jej późniejsza ekstrakcja i suszenie. Najprawdopodobniej będzie to spirulina (zawierająca 60% wysokojakościowego białka). Jednak te eksperymenty będę przeprowadzał w późniejszym czasie - na razie nie posiadam żywych kultur alg.

Ponad to chciałem sprawdzić realną wydajność hydroponiki w porównaniu z uprawą w glebie. Na wstępie przez ok 2 miesiące uprawiałem sałatę i amarantus w keramzycie, nawet trochę ziół się znalazło. Np. w przypadku sałaty zauważyłem tylko małe zwiększenie szybkości wzrostu w keramzycie niż we włóknie kokosowym. Natomiast amarantus rozkrzewił się i przyrósł znacznie bardziej niż na podłożu kokosowym.

Jakiś miesiąc po wykiełkowaniu przewodność elektryczna pożywki pozostała mała, do 2000 uS (lub 2 EC), później ok 5000 uS. Duże pH na początku, 6,9 i najpewniej nieodpowiedni nawóz spowodował żółknięcie środkowych partii liści. Najbardziej optymalnym odczynem okazało się 5,8 do 6,1 - tak jak podają w "literaturze fachowej" :). Zaobserwowałem też mniejszy wzrost roślin w 2 doniczkach z otworami po bokach - a sądziłem, że będą lepiej rosnąć dzięki dobremu dostępowi korzeni do tlenu. Tak czy inaczej myślę, że napowietrzanie pożywki rozwiązałoby problem wysokiego ph równocześnie dotleniając wodę. Na razie dodawałem kwasku cytrynowego i dopiero gdzieś po 3 dawce odczyn się stabilizował.
Poza tym zastanawiam się nad przeniesieniem eksperymentu w późniejszym czasie na balkon, ewentualnie do szklarni na działkę.


Trochę szczegółów dotyczących budowy. Growbox (80 x 80 x 90 cm wysokości) zbudowany został małymi środkami i właściwie z tego co było pod ręką, tudzież w pobliskim narzędziowym. Oświetlenie również samodzielnie zmontowane, złożone z 4 typów diod LED:
- 430nm fioletowy
- 630nm czerwony
- 655nm ciemno czerwony
- oraz białe 10000K, z przewagą emisji w 450nm (niebieski)

oraz dodane później dwie lampy rtęciowe 2x30W

Docelowo miałem użyć zasilacza od PC ale zauważyłem, że mimo teoretycznej sporej nadwyżki mocy na liniach 12V ledy pobierały tylko 70W. Natomiast przy zasilaczu od xboxa całość bez wentylatorów zużywa ok 95W, a różnica w ilości luxów, natężenia światła jest zauważalna. Dodatkowa przejściówka uratowała kable bezpośrednio połączone z zasilaczem przed przecięciem i niemożliwością (chyba, że z lutowaniem) przyszłego podłączania go do xkloca. Taśmy aluminiowe, które kiedyś kupiłem do lutowania ogniw słonecznych też bardzo się przydały. Ogólnie mówiąc jest to dość efektywne oświetlenie przy tak niskim koszcie (ledy za ok 170zł na dealextreme), gdyż maksymalna absorpcja chlorofilu roślin przypada na światło czerwone i niebieskie w zbliżonych do podanych wyżej długościach fal: 430, 450, 630 i 660nm https://plus.google.com/110991288477770693733/posts/4PdpY5tSL3P

Zdjęcia z 13.III.2015 - 21.V.2015
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-05-21
39 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Wykresy absorpcji światła przez rośliny i algi oraz spektrum emisji dla diod LED.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-05-21
6 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded